آخرین کتاب های منتشر شده

  این روزها در تقویم انقلاب

سالشمار زندگی شهید چمران


چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند كوههای جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانیهای بسیاری به یادگار گذاشته و همیشه در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته است .

31 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید مدرس


... »در واقع شهید بزرگ ما مرحوم مدرس كه القاب براى او كوتاه و كوچك است ستاره درخشانى بود بر تارك كشورى كه از ظلم و جور رضاشاهى تاریك مى نمود و تا كسى آن زمان را درك نكرده باشد ارزش این شخصیت عالیمقام را نمى تواند درك كند. «
سخن امام خمینى (ره)

30 شهریور 1393

بهلول پرچمدار قیام مسجد گوهر شاد

سالشمار زندگی بهلول


شیخ محمدتقی بهلول گنابادی علاوه بر حضور در صحنه مبارزات سیاسی اهل شعر نیز بود. به طوری كه از وی بیش از چند ده هزار بیت شعر به یادگار مانده است. اشعاری چون:

دار دنیا منزلی پست و خس است

نیست منزل در حقیقت محبس است

مردمی كه اندر جهانی فانی اند

چون به دقت بنگری زندانی اند

كس در این زندان ز غم آزاد نیست

یك دلی در دار دنیا شاد نیست

روح انسان تا كه در بند تن است

هست زندانی و حبسش مسكن است

29 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید باهنر


«آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد، هم‌جنگ و هم‌رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من 20 سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا به سوی او هجرت كنند».
امام خمینی(رحمت الله علیه)

24 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید رجایی


حضرت امام خمینی (ره):
آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه های نبرد با قدرت های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من بیست سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا هجرت كنند و به سوی او هجرت كنند.

23 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید مطهری


در این نوشتار، با سیری كوتاه در زندگانی و مبارزات سیاسی ــ فرهنگی آیت‌الله شهید مطهری، با فرازهایی مهم از فعالیت ها و مبارزات ایشان آشنا خواهیم شد.

22 شهریور 1393

سالشمار زندگى آیت‌الله طالقانی


آیت‌الله طالقانی یكی از چهره های بارز انقلاب بود؛ و در راه انقلاب مجاهدت ها نمودند. در وصف ایشان همین بس ك بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره ایشان فرمودند: ‹‹ او برای اسلام به منزله ابوذر زمان بود. زبان گویای او چون شمشیر مالك اشتر بود؛ برنده بود و كوبنده ›› امام خمینی (ره)

19 شهریور 1393

روز شمار زندگی آیت الله بهشتی(2)


روز شمار زندگی آیت الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی
بخش دوم

18 شهریور 1393

روز شمار 17 شهریور 1357


شهریور تكرار عاشورا و میدان شهدا تكرار كربلا و شهدای ما تكرار شهدای كربلا و مخالفان ملت ما تكرار یزید و وابستگان او هستند. امام خمینی

16 شهریور 1393


  آخرین گفتگوها

چرا هشت سال جنگ به ایران تحمیل شد/قسمت اول


وقتی كه كشورهای بیگانه در اوایل انقلاب با توجه به این پیشینه تاریخی به این نتیجه رسیدند جنگ چاره كار است. چون ایرانی ها ثابت كردند كه در جنگ زود تسلیم می شوند و دستشان را به نشانه تسلیم بالا میبرند. اما برخلاف تصور و باور آنها این جنگ مثل جنگهای گذشته نشد. چون این جنگ دیگر جنگ بین دو كشور نبود بلكه جنگی بود كه عقاید مردم درگیر این مسئله بود. بحث ولی فقیه، معنویت و خدا و پیامبر بود.

31 شهریور 1393

انتشار اسنادی از انفجار پرونده نخست وزیری سال 60

 گفتگو با مهدی رمضانی


كتاب «پرونده مسكوت» حاوی اطلاعات، اسناد و تمام ابعاد پیرامون انفجار پرونده نخست وزیری در سال 60 از سوی انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

25 شهریور 1393

رسانه جمهوری اسلامی پدیده نوظهور در دنیاست

 گفتگو با مرتضی غرقی


خبرنگار و نویسنده كتاب «خیابان۴۲»می‌گوید: آمریكایی‌ها با تمام قدرت مراقب هستند كه جوانانشان دچار انحطاط نشوند و فرهنگ بی‌بندوباری و ابتذال محصول صادراتی آمریكا است و در كشور خودش توزیع نمی‌شود.

25 شهریور 1393

حامیان مذاكره به اشتباه توقعات را بالا بردند

 گفتگو با حمید رضا آصفی


سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه كشورمان گفت: اگر در مورد لغو تحریم ها، تعداد سانتریفیوژها و گستره فعالیت های صلح آمیز به یك توافق خوب دست پیدا كنیم، باقی موضوعات قابل حل و فصل خواهد بود. شهریور در مذاكرات هسته ای ماه سرنوشت سازی است؛ یا گره مذاكرات باز یا كورتر می شود.

19 شهریور 1393

سرنوشت یمن به دست مردم یمن رقم می خورد

 گفتگو با حسین رویوران


حركتی كه در یمن صورت گرفته است حركتی اصیل و در راستای بیداری اسلامی است كه برآمده از خواست مردم است.

15 شهریور 1393

شهید لاجوردی یك اسوه چندبعدی بود

 گفتگو با اسدالله بادامچیان


قائم‌مقام شورای مركزی حزب مؤتلفه اسلامی به ابعاد مختلف شخصیت شهید لاجوردی پرداخت.

10 شهریور 1393

آرامش دیپلماتیك، جلوی تشدید تقابل​ها را گرفت

 گفتگو با دكتر جواد منصوری


یك سال پس از تشكیل كابینه یازدهم، همچنان می‌توان گفت فعالیت در عرصه سیاست خارجی ازجمله برجسته‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید در این یك ساله بوده است؛ اقداماتی كه هرچند محدود به مذاكرات هسته‌ای نیست و طیف وسیعی از گفت‌وگوها، رایزنی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را در بر می‌گیرد، اما مهم‌ترین شاخص اندازه‌گیری آن، مذاكرات هسته‌ای بوده است.

4 شهریور 1393

آیا كودتایی علیه مصدق بود؟/قسمت دوم

 گفتگو با محمود كاشانی


من با مطالعه و بررسی اسناد و مدارك تاریخی آن دوران، به ویژه اسناد وزارت امورخارجه امریكا به این نتیجه رسیدم كه منحل كردن مجلس طرح و نقشه انگلیسی ها بوده و در این توطئه امریكایی ها را نیز با خود همراه كردند. شخص مصدق نیزمجری این طرح بود و از تبعات انحلال مجلس هم آگاهی كامل داشته است.

28 مرداد 1393


 • زمینه های آغاز جنگ تحمیلی

  سخنرانی آقای جواد منصوری در جمع كارشناسان مركز اسناد انقلاب اسلامی
  سندی در اسناد سفارت آمریكا داریم كه می‌گوید: "ما معتقدیم كه این انقلاب بیشتر از شش ماه دوام نمی‌آورد و ما دوباره به ایران برمی‌گردیم، چون نمی توانند مملكت را اداره بكننند.
  ادامه ...

 • تصاویری از رزمندگان در جبهه های جنگ

  به مناسبت 31 شهریورماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359
  در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز كرد. صدام حسین رییس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق با پاره كردن قرارداد 1975 الجزایر، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاك ایران را اعلام كرد . جنگی نابرابر در شرایطی به ایران اسلامی تحمیل شد كه از جانب استكبار جهانی بویژه آمریكا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل كشور نیز جناح ‌های وابسته به غرب و شرق، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری‌های نظامی در صدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلاب، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور كامل پشت سر ننهاده بودند. آمریكا برای به سازش كشاندن جمهوری اسلامی و در نهایت تسلیم آن‌ها حمایت پنهان و آشكار خود را در كلیه زمینه‌های سیاسی، نظامی‌، ‌اقتصادی و ... از رژیم بعثی عراق به اجرا گذاشت. از سوی دیگر نیز ابرقدرت دیگر جهان‌ یعنی شوروی كه متحد عراق محسوب می‌شد، خصومتش را با نظام اسلامی كه شعار نه شرقی و نه غربی را سرلوحه كار خود قرار داده بود و در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی، این تجاوز را محكوم كرده بود، بیش از پیش نمود. ارتش عراق كه بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یك هفته‌ای تهران را در سر می‌پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش تاخت. تحت چنین شرایطی امام خمینی (ره)‌ به خروش آمد و ندای ملكوتیش دل‌های شیفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از كیان جمهوری اسلامی نمود؛ بطوریكه، نیروهای مردمی بدون امكانات و تجهیزات و حتی آموزش‌های نظامی به مقاومت پرداختند. علیرغم كارشكنی‌های رییس جمهور وقت بنی‌صدر، دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شكل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه‌ها شتافتند. پس از شكل‌گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلابی و طرد نیروهای وابسته، حماسه‌ای مقدس شكل گرفت كه در تاریخ ایران اسلامی بی‌سابقه بود. حماسه دفاع مقدسی كه بركات و دستاوردهای بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد. جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین ، ستون‌های نظام اسلامی را تا مدت‌ها مستحكم نمود. به مناسبت بزرگ‌داشت این همه مجاهدت و ایثار هرسال 31 شهریور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.
  ادامه ...

 • از هفت عنوان كتاب حوزه دفاع مقدس رونمایی می شود

  در هفته دفاع مقدس به همت مركز اسناد انقلاب اسلامی
  به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،این مؤسسه بنا دارد در هفته دفاع مقدس به پاس تجلیل از حماسه آفرینان هشت سال دفاع مقدس و تكریم و تعظیم مقام شامخ شهیدان از 7 عنوان تازه های نشر خود در حوزه دفاع مقدس رونمایی گرداند.
  ادامه ...

 • چرا هشت سال جنگ به ایران تحمیل شد/قسمت اول

  وقتی كه كشورهای بیگانه در اوایل انقلاب با توجه به این پیشینه تاریخی به این نتیجه رسیدند جنگ چاره كار است. چون ایرانی ها ثابت كردند كه در جنگ زود تسلیم می شوند و دستشان را به نشانه تسلیم بالا میبرند. اما برخلاف تصور و باور آنها این جنگ مثل جنگهای گذشته نشد. چون این جنگ دیگر جنگ بین دو كشور نبود بلكه جنگی بود كه عقاید مردم درگیر این مسئله بود. بحث ولی فقیه، معنویت و خدا و پیامبر بود.
  ادامه ...

 • حوادث سال‏های 43 تا 57 از زبان آیت الله امینی

  امام در سال 43 به تركیه تبعید شد و در سال 57 به ایران بازگشت و انقلاب پیروز شد. اكنون این سؤال مهم مطرح می‏شود كه در زمان تبعید و غیبت امام كه دسترسی به وی غیرممكن یا بسیار دشوار بود، رهبری نهضت را چه كس یا چه كسانی برعهده داشتند و چگونه احساسات انقلابیون را هدایت كردند و میدان مبارزات را داغ نگه‌ داشتند.
  ادامه ...

 • روزهای آغازین دفاع مقدس به روایت جراید(2)

  چگونگی كار شورای عالی دفاع اعلام شد / امام خمینی :صدور انقلاب كشور گشائی نیست بیداری ملت هاست و ....
  ادامه ...

 • ابعاد گوناگون دفاع مقدس از نگاه "ولی فقیه"

  به مناسبت هفته دفاع مقدس
  دفاع در فرهنگ اسلامی امری مقدس و ستودنی است. جنس دفاع چه از حیث نظامی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باشد، در ارزش و قداست آن تاثیری ندارد، بلكه مهم آن روحیه ی مقاومت در برابر سلطه جویی مستكبران است كه اصل مقدس بودن را بر دفاع می افزاید. حال چه در گذشته اتفاق افتاده باشد، چه دفاع های فعلی كه راهبردهای جدیدی می طلبد و چه دفاع های آینده كه با توجه به نوع جبهه گیری دشمن تغییر خواهد كرد، همه و همه مقدس اند.
  ادامه ...

 • تصاویری از حجت الاسلام والمسلمین محسن دعاگو

  حجت الاسلام والمسلمین محسن دعاگو از چند روز قبل به خاطر مشكلات قلبی و كلیوی در بیمارستان خاتم الانبیاء بستری بود و دیروز دار فانی را وداع گفت.

  وی متولد سال 1331 شهرستان تربت حیدریه بود و بخشی از دروس مقدماتی را در مدرسه و حوزه علمیه زادگاهش گذراند و سپس جهت ادامه تحصیل عازم مشهد مقدس شد. وی از شاگردان مقام معظم رهبری در دوره طلبگی اش بوده است.
  ادامه ...

  سرمقاله

ابعاد گوناگون دفاع مقدس از نگاه "ولی فقیه"

به مناسبت هفته دفاع مقدس

محمد رستگارفر

دفاع در فرهنگ اسلامی امری مقدس و ستودنی است. جنس دفاع چه از حیث نظامی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باشد، در ارزش و قداست آن تاثیری ندارد، بلكه مهم آن روحیه ی مقاومت در برابر سلطه جویی مستكبران است كه اصل مقدس بودن را بر دفاع می افزاید. حال چه در گذشته اتفاق افتاده باشد، چه دفاع های فعلی كه راهبردهای جدیدی می طلبد و چه دفاع های آینده كه با توجه به نوع جبهه گیری دشمن تغییر خواهد كرد، همه و همه مقدس اند.

 

  ویژه نامه

 • حدیث پایداری؛ پرونده دفاع مقدس

  جنگ ایران و عراق یكی از پیچیده ترین جنگهای جهان و منطقه بود و ما اكنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم كه لحظه به لحظه اسرار و ناگفته هایی از این جنگ منتشر می شود.

 • دومین شهید محراب : پرونده آیت الله مدنی

  آیت الله سید اسدالله مدنی آینه تمام نمای اخلاق اسلامی و رفتار اسلامی به شمار می‌رفت، به جوانان احترام می‌گذاشتند و به آن‌ها عشق می‌ورزیدند. در زمان تبعید به هر شهری كه منتقل می‌شدند وقت معینی از روز را به جوانان اختصاص می‌دادند

 • ابوذر امام؛ پرونده آیت الله طالقانی

  مرحوم آیت‌الله طالقانی در سال 1289 شمسی دیده به جهان گشود. او در خانواده‌ای اهل علم و فضیلت و دارای روحیات انقلابی و ضد ظلم رشد نمود و ابتدا در محضر پدرش سید ابوالحسن، آغاز به یادگیری مفاهیم اسلامی نمود و...

 • آن سفر كرده : پرونده امام موسی صدر

  تئوریهای گوناگونی پیرامون چرایی ربایش امام موسی صدر مطرح گردیده است. قویترین تئوری كه در قیاس با دیگر تئوریها از قوت بیشتری برخوردار است به نقش رژیم صهیونیستی و دولتهای مرتجع عرب در این اقدام بازمی گردد

 • پرونده كودتای 28 مرداد

  طرح انجام كودتا و دخالت نظامی در ایران از ابتدای روی كار آمدن دولت مصدق و نهضت ملی شدن نفت در نزد برخی از جناحهای حاكم بر انگلستان وجود داشت، اما انسجام نیروهای طرفدار ملی شدن نفت و مخالفت های اولیه دولت آمریكا با اقدام نظامی موجب به تأخیر افتادن این امر شد

 • فروغ بی فروغ : پرونده عملیات مرصاد

  عملیات‌ مرصاد در واقع‌ پاسخی‌ بود به‌ حركت‌ مذبوحانه‌ی‌منافقین‌ و مزدوران‌ بعثی‌ كه‌ به‌ صورت‌ مشترك‌ با خیال‌ خام‌ فتح‌تهران‌، پس‌ از پذیرش‌ قطعنامه‌، با تسلیحات‌ و جنگ‌افزارهای‌پیشرفته‌، تجاوزی‌ را تدارك‌ دیده‌ بودند؛ لیكن‌ با عنایت‌ حضرت‌ حق‌ وشجاعت‌ و پایمردی‌ ظفرمندان‌ جبهه‌ی‌ اسلام‌، حمله‌ی‌ آن‌ها دفع‌ شد وبیش‌ از بیست‌ تیپ‌ مشترك‌ منافقین‌ و نیروهای‌ بعثی‌ منهدم‌ گشته‌ ومقادیر قابل‌ توجّهی‌ اسلحه‌ و مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد

چرایی نه به ائتلاف علیه داعش

وب سایت گروه مطالعات راهبردی سراج بلیغ

الا سید ماه روی خراسانی ما...

وبلاگ نادرترین غزل

نظم نوین جهانی: گذشته،حال و آینده؛

وب سایت گروه مطالعات راهبردی سراج بلیغ

كاش به جای پزشك، شیرینی‌فروش بودم

وبلاگ بیمارستان دریایی

نگاهی به فیلم «فرشته ها با هم می آیند»

وبلاگ كارگری در روزنامه

خمینی‌وار مقابل هتاكان

وبلاگ و سلاحه القلم

تصاویر/ خبرنگاران خط مقدم

وبلاگ پژوهشگر و مردم شناس انقلاب

مهم‌ترین سلاح در جنگ غزه

وبلاگ روایت فابریك

  مقالات

 • ابعاد گوناگون دفاع مقدس از نگاه "ولی فقیه"

  به مناسبت هفته دفاع مقدس دفاع در فرهنگ اسلامی امری مقدس و ستودنی است. جنس دفاع چه از حیث نظامی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باشد، در ارزش و قداست آن تاثیری ندارد، بلكه مهم آن روحیه ی مقاومت در برابر سلطه جویی مستكبران است كه اصل مقدس بودن را بر دفاع می افزاید. حال چه در گذشته اتفاق افتاده باشد، چه دفاع های فعلی كه راهبردهای جدیدی می طلبد و چه دفاع های آینده كه با توجه به نوع جبهه گیری دشمن تغییر خواهد كرد، همه و همه مقدس اند.

 • ایران اسلامی و نظم نوین جهانی در بیان مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

  اكنون دنیا آبستن حوادثی جدید است. نظم مورد نظر آمریكا و برخی از كشورهای اروپایی حامی او نتوانسته است مشكلات جدی عالم را حل كند. آمریكا در غالب این موارد عامل بدتر شدن وضع بشر و وخیم تر شدن مشكلات بوده است.

 • آخرین تلاش های ایالات متحده برای بقا در ایران (بخش دوم)

  ژنرال چهار ستاره آمریكایی كه در اشتوتگارت آلمان مستقر بود بعد از دریافت دستور ماموریت خود در شامگاه 14 دیماه 1357 از طریق پرواز آتن بصورت مخفیانه وارد تهران شد.

 • بایسته های ارزشی و نقش مقامات ایران در تنظیم "نظم نوین جهانی"

  نظم جهانى در حال تغییر است و نظم جدیدى در حال نطفه‌ بندى است، ما طبعاً وظایف مهم‌ ترى خواهیم داشت. در نظم جدید عالم، جایگاه اسلام، جایگاه جمهورى اسلامى، جایگاه كشور مهم ما ایران كجا خواهد بود؟

 • آسمانی های زمین

  به مناسبت سالروز شهادت دومین شهید محراب (آیت الله مدنی تبریزی 1360/6/20 ه.ش) محراب تجلی گاه عشق است، مكانی كه در آن به راز و نیاز با معبود پرداخته و گام در مسیر آفریدگار عالم هستی می گذاری و می روی به سمت خالق عشق. اما خوشا به سعادت محراب نشینانی كه همچون مولای متقیان، علی (ع)، سرخ به پیشگاه معبود می‌روند.

 • آخرین تلاشهای ایالات متحده برای بقا در ایران (بخش نخست)

  ژنرال چهار ستاره آمریكایی كه در اشتوتگارت آلمان مستقر بود بعد از دریافت دستور ماموریت خود در شامگاه 14 دیماه 1357 از طریق پرواز آتن بصورت مخفیانه وارد تهران شد.

 • وجوه «كارآمدی» در الگوی نظام ولایت فقیه

  ولیّ فقیه به دلیل برخورداری از صفات و ویژگی‌های بنیادینی همچون عدالت و علم به شریعت و به عنوان امتداد نظام امامت، از حقانیت لازم برای اداره‌ی حكومتی كارآمد برخوردار است.

 • پنج نما از یك زن آرمانی در مكتب امام روح الله(ره)

  اسلام می‌خواهد شخصیت زن را حفظ كند و از او انسانی جدی و كارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمی‌دهیم تا زنان فقط شیئی برای مردان و آلت هوسرانی باشند.

 • دكترین نرمش قهرمانانه

  مهم این است كه برایند این جزر و مدهای مدیریت شده در نهایت، پاشنه تحولات تاریخی را به سمت برتری دست جبهه مقاومت در عرصه جهانی بچرخاند. امری كه به نظر می رسد در صورت عمل صحیح به «دكترین نرمش قهرمانانه» اعلام شده از سوی رهبری انقلاب چندان دور از دسترس نباشد.

 • بررسی رابطه افزایش جمعیت و رشد اقتصاد

  چرا در برخی تحلیل‌ها، رشد جمعیت را به عنوان یك تهدید ارزیابی می‌كنند؟ زیرا به خاطر بی‌عدالتی اجتماعی حاكم بر كشورهای مختلف، همیشه قسمتی از جامعه در حال افزایش پرداخت سود و درآمد خود هستند و از طرف دیگر، درآمد سرانه‌ی واقعی بسیاری از مردم كاهش می‌یابد.

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *