نماد اعتماد الکترونیکی

  این روزها در تقویم انقلاب

سالشمار زندگی علامه طباطبائی


سید محمد حسین طباطبایی، فرزند سید محمد، حكیم، فیلسوف، مفسر، فقیه اصولی، شاعر، مشهور به علامه طباطبایی، در سال ۱۲۸۱ش. در تبریز متولد شد.

25 آبان 1393

روزشمار رضاخان سردار سپه از كودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ش تا نخست وزیری


در این روزشمار مهمترین وقایع و حوادث زندگی رضاخان را از كودتای اسفند 1299 تا رسیدن وی به نخست وزیری بیان نموده ایم.

20 آبان 1393

سالشمار زندگی شهید محمد جواد تندگویان


شهید محمد جواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سپیده ‌دم روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی پا به عرصه هستی نهاد. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس «تندگویان» با وجود اینكه امتیاز لازم را برای اعزام به خارج به عنوان سهمیه بانك ملی به دست آورده بود، در مصاحبه به دلیل اینكه مذهبی ومتعصب شناخته شد، كنار گذاشته واز اعزام او به خارج از كشور برای تحصیل ممانعت به عمل آمد. ایشان با توجه به علاقه‌ای كه داشتند، پس از قبولی در دانشكده «نفت» در «آبادان» مشغول می‌شوند و فعالیت‌های اسلامی و انقلابی خود را در انجمن اسلامی این دانشكده دنبال می‌كنند. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس تندگویان، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.

19 آبان 1393

سالشمار زندگی رضاشاه پهلوی


رضاشاه در طول زندگی خود و حتی پس از آن به دلایل مختلف به نام‌هائی چند خوانده شده است. در جوانی به نام ناحیه‌ای كه از آن برخاسته بود "رضا سوادكوهی" نامیده می‌شد. با ورود به نظامی‌گری به "رضاخان" و سپس، با ذكر درجه نظامی‌اش، به "رضاخان میرپنج" شناخته شد. بعد از كودتای ۱۲۹۹ و به دست‌گرفتن وزارت جنگ و فرماندهی كل قوا او را "سردار سپه" می‌خواندند. پس از رسیدن به سلطنت و انتخاب نام خانوادگی پهلوی به "رضاشاه پهلوی" شناخته شد. در سال ۱۳۲۸ با تصویب مجلس شورای ملی به او لقب "كبیر" داده شد و از آن پس هوادارانش او را "رضاشاه كبیر" می‌خوانند.

15 مهر 1393

سالشمار زندگی دكتر علی شریعتی


زندگی من، مجموعاً، عبارت است از چندین برنامه‌ی پنج‌ساله. همیشه كاری را شروع می‌كرده‌ام و به اوج می‌رسانده‌ام و آخر پنج سال درهم می‌ریخته؛ هر بار از سر: از اول نوجوانی تا ۲۸ مرداد ۳۲ و سقوط دكتر مصدق و آغاز دیكتاتوری، پنج سال. از این دوره تا تشكیل نهضت مقاومت ملی مخفی، كه از ۱۳۳۷ به هم خورد و دستگیر شدیم، پنج سال. از ۳۸ تا ۴۳، در اروپا پنج سال. از ۴۳ تا ۴۸، دوره‌ی خاص آوارگی و زندان و مقدمه‌چینی و زمینه‌سازی دانشكده، پنج سال. دوره‌ی كنفرانس‌های دانشگاه‌ها و ارشاد، پنج سال، تا ۵۱. پس از آن، زندان و خانه‌نشینی و خفقان پنج سال.

14 مهر 1393

یه مناسبت عزیمت امام خمینی به پاریس و شروع مرحله ای تازه در پیروزی انقلاب اسلامی

روزشمار زندگی امام خمینی (ره) در مهرماه 1357


عزیمت تاریخی امام خمینی به پاریس شروع مرحله ای تازه در جریان انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود؛ بدین مناسبت به مهمترین رویداد های مرتبط با امام امت در این مقطع حساس تا وقوع اتقلاب بهمن 57 خواهین پرداخت. در بخش اول به مهمترین وقایع مرتبط با امام خمینی در مهرماه سال 57 خواهیم پرداخت

12 مهر 1393

روزشمار زندگی آیت الله العظمی بروجردی


با زعامت آیت الله بروجردی، اقداماتی در زمینه های مختلف فرهنگی – سیاسی – اجتماعی در حوزه علمیه قم به وجود آمد؛ آیت الله بروجردی بی تفاوت به مسائل سیاسی نبوده بلكه در این زمینه دارای عمل و فعالیت بوده از جمله مواضع آیت الله در نجف و شركت در جلسه تصمیم گیری سیاسی مراجع و بازداشت ایشان در هنگام بازگشت، حمایت از آیت الله قمی در سال 1322، مخالفت با تغییر قانون اساسی، حمایت از مردم فلسطین، برخورد با شاه، برخورد با بهاییان – كه در دستگاههای دولتی وارد شده بودند و عهده دار بسیاری از مشاغل مهم بودند ؛ همه بیانگر ماهیت سیاسی رفتار آیت الله بروجردی است

9 مهر 1393

به مناسبت 8 مهر ماه سالروز شهادت سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا

سالشمار زندگی شهید جهان‌آرا


سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا یكی از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود كه در این جنگ بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید.

8 مهر 1393

به مناسبت 7 مهر ماه سالروز شهادت حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد

سالشمار زندگی شهید هاشمی‌نژاد


شهید هاشمی‌نژاد در سال 1311 در بهشهر متولد شد. پس از طی مقدمات تحصیل، عازم قم شد و در محضر آیت‌الله بروجردی و امام خمینی،‌ مدت 14 سال، زانوی شاگردی به زمین زد. در سال 1340 عازم شهر مقدس مشهد شد و در آنجا فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی خود را گسترده‌تر كرد. در شب پانزدهم خرداد 1342 به علت سخنرانی پرشوری كه در تهران ایراد كرد توسط مأموران رژیم دستگیر شد ولی پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و مبارزه را ادامه داد. شهید هاشمی‌نژاد در آبان 1343 برای دومین‌بار به علت سخنرانی علیه رژیم توسط ساواك دستگیر شد. در سال 1350 نیز برای سومین بار دستگیر و برای همیشه ممنوع‌المنبر شد. اما در سال 1354 با ایراد سخنرانی پرشور دیگری علیه رژیم توسط ساواك دستگیر و به 2 سال زندان محكوم گردید. پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و در كنار آیت‌الله خامنه‌ای آنقدر در عرصه مبارزه كوشید كه حضرت امام در نامه‌ای خطاب به ایشان فرمود: «من چشمم به افرادی مانند شماها روشن است» در سال 57 نیز ساواك قصد ترور ایشان را داشت كه ناكام ماند. ایشان پس از انقلاب به عنوان نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و پس از آن به عنوان دبیر حزب جمهوری اسلامی مشهد برگزیده شد و با شروع جنگ تحمیلی، در جبهه‌های دفاع مقدس حضور یافت. سرانجام ایشان در هفتم مهرماه 1360 هدف نارنجك منافق كوردل قرار گرفت و به آرزوی دیرین خود یعنی شهادت نائل شد.

7 مهر 1393


  آخرین گفتگوها

ابعاد دیده نشده مهندس بازرگان

 گفتگو با سید مهدی طالقانی


آن كسی كه آقای بازرگان را به نخست وزیری پیشنهاد كرد شهید مطهری بودند خب این نشان می دهد كه در نگاه شهید مطهری آقای بازرگان چه شخصیت مقبولی داشتند.

28 دی 1393

بهترین راه این است كه برای حصرشدگان دادگاه تشكیل شود

 گفتگو با عباس كدخدایی


مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با تاكید بر اینكه حصرشدگان حتما در جریان دلایل حصر خود هستند، گفت: اقدامات خلاف قانونی كه آنها انجام دادند خیلی روشن و اظهر من الشمس است و چیز پوشیده‌ای نیست.

15 دی 1393

ملت پیروز حماسه نه دی

مصاحبه اختصاصی با مهندس غرضی

 گفتگو با مهندس غرضی


گفتگو اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی با آقای مهندس غرضی در رابطه با حماسه9 دی

10 دی 1393

موضع روح الله حسینیان در رابطه با فتنه 88

9 دی نقطه عطف تاریخ انقلاب


مصاحبه اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی با حجت السلام و المسلمین روح الله حسنیان در رابطه با حماسه 9 دی.
...در جریان انتخابات 88 اعتراض هایی صورت گرفت كه خلاف قانون بود. قانون برای اعتراض یك راه و روشی قرار داده است. اما در واقع امر در پس پرده اعتراضات توطئه ی واقعی در جریان بود...

9 دی 1393

طراحان جنگ نرم هم حماسه 9 دی را فراموش نمی كنند

 گفتگو با محمد كاظم انبارلویی


انبارلویی معتقد است: پس از قیام 9 دی لحن رادیوهای خارجی و دشمن تغییر پیدا كرد و در واقع قیام 9 دی تیر خلاص به فتنه بود حتی كسانی كه در اتاق‌های جنگ نرم نشسته و بازتولید آن را طراحی می‌كنند، بعید است كه 9 دی را فراموش كنند.

25 آذر 1393

نظام مهدویت تنها راه نجات آینده بشریت


در ارتباط با ویژگی های نظام سیاسی مهدویت هم می­توان گفت قیام و حكومت حضرت مهدی(عج) یك فلسفه‌ی بزرگ اجتماعی اسلامی است و این آرمان بزرگ، الهام‌بخش ایده و راه‌گشا به سوی آینده است.

18 آذر 1393

نسل امروز به آگاهی تاریخی نیاز دارد

 گفتگو با فریدالدین حداد عادل


امروز به طور جدی از ما سئوال می شود كه در جنگ چه اتفاقی افتاده است از ما می پرسند كه آقای منتظری كی بود مجاهدین خلق چه كسانی بودند.

8 آذر 1393

ضرغامی برای صدا و سیما چه كرد؟

 گفتگو با صفار هرندی


اگر بخواهیم در یك عبارت كوتاه صفارهرندی را توصیف كنیم، باید از او با عنوان منتقدی یادكرد كه همواره تلاش دارد از مدار انصاف و عدالت خارج نشود.

3 آذر 1393


 • دیروزنامه / پنجم بهمن 1357 به روایت جراید

  به تعویق افتادن سفر حضرت امام (ره) وسخنرانی ایشان در این رابطه ( من از ملت ایران خصوصاً اهالی شهرستانها و روستاهای كشور كه متحمل زحمت شده و از نقاط دور و نزدیك به تهران آمده اند، تشكر می كنم... از اینكه ایادی اجانب فرودگاه های سراسر ایران را به روی من بسته اند، به ناچارتصمیم گرفتم كه روز یكشنبه بیست و نهم صفر به كشور برگشته و چون سربازی در كنار شما به مبارزه با استبداد تا پیروزی نهایی ادامه دهم. مردم دلیر ایران آگاهند كه این حركات مذبوحانه و غیر انسانی از دولت غاصب و متظاهر به قانون اساسی، نمی تواند راه ملت را منحرف نماید. دولتی كه بر خلاف تمام موازین اسلامی و انسانی كراراً مطالبی به دروغ به این جانب نسبت داده است كه شدیداً تكذیب می كنم. من هرگز با دولتهای غیر قانونی مذاكره نكرده و نمی كنم. اینان عمال اجانب هستند كه در زیر پوشش قانون اساسی خیانت خود را پنهان می كنند. اینان اگر به قانون اساسی و آرای عمومی ارج می گذاشتند . باید هر چه زودتر كنار می رفتند....)
  ادامه ...

 • تصاویر/ امیر عباس هویدا

  به مناسبت 6 بهمن ماه آغاز نخست وزیری امیر عباس هویدا در سال 1343 خورشیدی
  حسنعلی منصور نخست‌وزیر كه روز اول بهمن در مقابل مجلس شورای ملی هدف گلوله قرار گرفته بود در اثر شدت خونریزی در بیمارستان پارس درگذشت. در پی مرگ حسنعلی منصور امیرعباس هویدا وزیر دارائی به حكم شاه مأمور تشكیل كابینه شد
  ادامه ...

 • اردبیل در نهضت امام خمینی (ره)

  اردبیل از نقاط كهن و باستانی ایران و یكی از شهرهای مهم مذهبی و خاستگاه خاندان صفوی است كه به «دارالارشاد» موصوف بود و در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به سهم خود نقش شایسته‌ای داشته است. در بررسی نقش اردبیل در تاریخ انقلاب اسلامی می‌بایست توجه ویژه‌ای به علما و مراجع این سامان و همچنین تعامل ایشان با دو قشر مهم یعنی بازاریان و فرهنگیان داشت؛ مراجعی چون آیت‌الله العظمی سیدیونس اردبیلی، آیت‌الله سیدیونس یونسی، علمای مبارزی چون آیت‌الله مسائلی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله سیدغنی اردبیلی، آیت‌الله بهاءالدین اوستا (علم‌الهدی)، آیت‌الله العظمی سیدعبدالكریم موسوی اردبیلی و كسان دیگر از این سامان برخاستند. قبل از شروع نهضت اسلامی در سال 1339 حادثه‌ای در اردبیل روی داد كه به رویارویی علما و مردم شهر با عوامل حكومت منجر شد. علما و مردم اردبیل برای جلوگیری از تخریب یك مسجد تاریخی و زیبا به پا خاسته و حركتی به راه انداختند. گرچه با فریب و خدعه مسجد تخریب شد اما این حادثه علما و روحانیون شهر را در آستانه نهضت امام خمینی(ره) به صفی واحد تبدیل كرد كه توانستند در نهضت اسلامی نقش مؤثری ایفا كنند. در آستانه نهضت امام خمینی حضور و تبلیغات و فعالیت‌های آیت‌الله سیدیونس یونسی كه مرجعیت محلی در اردبیل و اطراف آن داشت، تأثیر بسزایی در آماده‌كردن فضایِ همسو با نهضت اسلامی داشت. علمای اردبیل با انسجام خویش در مخالفت با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی حركت هماهنگی به حمایت از مراجع عظام قم انجام دادند و درپی دستگیری امام خمینی(ره) در 15 خردادسال 1342 در تلگرافخانه این شهر متحصن شدند. در سال‌های آغازین نهضت، علمای مجاهد اردبیل چون آیت‌الله سیدیونس یونسی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله علم‌الهدی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله مسائلی و آیت‌الله سیدغنی اردبیلی و دیگران تلاش‌های زیادی در روشنگری مردم و افشای چهره واقعی حكومت پهلوی داشتند.
  ادامه ...

 • چند كلمه با غیرمذهبى‌ها

  آقایان غیرمذهبى‌ها! امروز روز وحدت كلمه است !و نباید به هیچ وجه از چهارچوب مبارزه با استعمار خارج شد. نهضت فعلى ایران نهضتى است كه مسلمانان ایران آن را به پیروى از دین مقدس اسلام تحت رهبرى قائد اعظم حضرت آیت‌الله‌العظمى خمینى و سایر آیات عظام مراجع بزرگ تقلید ترتیب داده شده است و آن تعداد از پیروزى كه به دست آمده است، ثمره كشتگانى است كه مسلمانان در طول سالیان گذشته دادند. ما مى‌گوییم صحیح است كه غیر مذهبى‌ها نیز كشته‌ها داده و زجرها و شكنجه‌ها تحمل كرده‌اند، لكن آن‌چه مردم را به حركت درآورد كشته شدن برادران مسلمان آن‌ها بود. غیرمذهبى‌ها كه در محاكم استوارى محاكمه و اعدام مى‌شدند مردم به دلیل بى‌اعتقادى به آن‌ها حركتى نمى‌نمودند.
  ادامه ...

 • روحیه افتخار ملی زمینه‌ساز حركت به‌سوی افتخارات بزرگ

  رهبر انقلاب اسلامی، با تشكر فراوان از پیروزی‌ها و مدال‌آوری ورزشكاران، شناخت افتخارات ملی و همچنین وجود روحیه افتخار ملی در یك ملت را زمینه‌ساز حركت به‌سوی افتخارات بزرگ برشمردند.
  ادامه ...

 • مشاركت هسته ای، نماد اشاعه تسلیحات هسته ای

  تسلیحات هسته ای ایالات متحده در سایر نقاط جهان
  سیستم به اشتراك گذاری تسلیحات هسته ای از سوی ایالات متحده كه عملاً منجر به اشاعه تسلیحات هسته ای از جانب این كشور و برخی از كشور های هسته ای عضو ناتو در میان كشور های اروپایی هم پیمان آنها گردیده، با وجود توجیهاتی و تعاریفی كه ارائه گردیده بنیان های محكمی نداشته و ناقض معاهده عدم گسترش بوده است. با این حال این كشور ها در قالب تعهد خلع سلاحی خود كه بر مبنای ماده 6 معاهده عدم گسترش تضمین شده، متعهد به بر چیدن كلیه سلاح های هسته ای خود در سایر كشور ها هستند. لذا امید می رود پایان دادن به مشاركت تسلیحات هسته ای، مرحله نخست حركت به سوی خلع سلاح هسته ای واقعی در جهان باشد.
  ادامه ...

 • طرفداران امام، كمونیست هستند، نُه دهم مراجع، موافق من هستند!

  شاهپور بختیار اعلام نموده است:
  «آیت الله العظمى خمینى در ایران طرفداران زیادى دارد، اما ایشان باید بداند كه بسیارى از به ظاهر طرفداران وى، كمونیست‌ها هستند كه ماسك مذهبى بودن رابه صورت كشیده‌اند و او حاضر نیست قدرت را به آیت‌الله خمینى واگذار كند.»
  ادامه ...

 • اسنادی درباره اولین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران

  به مناسبت 30 دیماه سالروز درگذشت مهندس مهدی بازرگان اولین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران در سال 1373
  در چنین روزی مهندس مهدی بازرگان اولین نخست‌وزیر دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال یك عارضه قلبی در سن 87 سالگی درگذشت
  ادامه ...

  سرمقاله

داعش و پیچیدگی های رقابت قدرت های منطقه ای

دكتر محمد رضا رستمی

پدیده داعش كه در ماه های گذشته به محور مسائل امنیتی در مناطق متلاطم سوریه و عراق بدل گشته، قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای را به شیوه های مختلف دلمشغول خود ساخته است. رقابت و اصطكاك منافع جدی رقبای منطقه ای، در ظهور، رشد و مقابله با داعش نمود داشته و امروز نیز مقابله با داعش تحت تاثیر تقابل منافع كشور های مختلف قرار گرفته است.

 

  ویژه نامه

 • پرونده مهندس بازرگان

  بازرگان در همان روزهای اول بعد از كودتای 28 مرداد 1332، از نظر سیاسی فعال شد و در تشكیل نهضت مقاومت ملی مشاركت كرد و در سال بعد، پس از كشف چاپخانه مخفی این نهضت، به مدت 8 ماه توسط لشگر 2 زرهی ارتش زندانی گردید و در همین زندان بود كه كتاب «عشق و پرستش یا ترمودینامیك انسان» را به رشته تحریر در آورد

 • پرونده حجت الاسلام محمد تقی فلسفی

  حجت الاسلام فلسفی به رغم كهولت سن، تا پایان عمر خود به فعالیت‏های مختلف و منبرهای روشنگر خویش ادامه داد و لحظه‏ای نیاسود تا این كه در 27 آذر 1377 ش برابر با 28 شعبان 1419 ق در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظیم در ری به خاك سپرده شد. عمده آثار وی با نام گفتار فلسفی انتشار یافته كه كودك از نظر وراثت و تربیت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمایلات و الحدیث در 5 جلد از آن جمله‏ اند

 • روز دانشجو: پرونده 16 آذر 1332

  عد از كودتاى 28 مرداد 1332، رژیم وابسته پهلوى كه توانسته بود با كمك اربابان امریكایى بر اریكه قدرت باز گردد، درصدد برآمد تا پایه هاى حكومت خود را تثبیت كند، اما غافل از اینكه مقاومت مردم بطور كامل از بین نرفته و ایران در اولین فرصت خشم و انزجار خویش را نشان خواهد داد

 • سردار ملی : پرونده ستارخان

  ستارخان در دوره‌ای كه محمدعلی شاه به مخالفت با مشروطه پرداخت در تبریز فعال شد و در مقابل قوای دولتی ایستادگی كرد. این مقاومت او را به قهرمانی ملی تبدیل كرد

 • تسخیر لانه جاسوسی :پرونده 13 آبان

  در ابتدای انقلاب و زمان حكومت دولت موقت، در سرتاسر كشور، حركت‌هایی می‌شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده كند. بعدها معلوم شد كه مركز تمامی این فتنه‌ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریكا در تهران است؛ در حالیكه موضع منافقانه آمریكا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریكا در میان مردم گردیده بود

 • محرم و انقلاب

  در آغاز نهضت اسلامی ، امام خمینی به عنوان یك رهبر دینی با آگاهی از ظرفیتها و قابلیتهای تشكلهای دینی كه توسط خود مردم اداره می شد بر بحث سازماندهی هیات های مذهبی ، استفاده بجا و مناسب از فرصتهای وعظ و سخنرانی و آگاه سازی مردم از طریق منابر در مناسبتهای مذهبی توجه ویژه ای مبذول داشتند. عزیمت روسای هیئات مذهبی به قم و ملاقات با امام خمینی در آستانه رفراندوم فرمایشی ششم بهمن 1341، تحولات بی نظیری را در نحوه و مضمون سخنرانیها و مداحیها در هیئات مذهبی ایجاد كرد.

هنوز هم آن دم روح‌اللهی شهید می‌گیرد

وبلاگ دادگاه انقلاب سلامی

گذری بر شیار143

وبلاگ انقلاب فرهنگی

سینه مالك اشترها همچنان سپر است

وبلاگ دلنوشته های یك دوست

چین نجات‌ دهنده اقتصاد آمریكا خواهد شد؟

وبلاگ گروه مطالعات راهبردی سراج بلیغ

فرمانده‌ای كه پای كار غیبش زد

وبلاگ داستان كوتاه كوتاه كوتاه

با فضای مجازی چه كنیم؟

سایت خبری تحلیلی رجا نیوز

سندی روشن از اخلاص جوانان ایرانی

وبلاگ تا ماه راهی نیست

درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب

پایگاه خبری تحلیلی صابرنیوز

تقارن جاودانه عاشورای امسال

وبلاگ تناقضات ذهنی

  مقالات

 • اردبیل در نهضت امام خمینی (ره)

  اردبیل از نقاط كهن و باستانی ایران و یكی از شهرهای مهم مذهبی و خاستگاه خاندان صفوی است كه به «دارالارشاد» موصوف بود و در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به سهم خود نقش شایسته‌ای داشته است. در بررسی نقش اردبیل در تاریخ انقلاب اسلامی می‌بایست توجه ویژه‌ای به علما و مراجع این سامان و همچنین تعامل ایشان با دو قشر مهم یعنی بازاریان و فرهنگیان داشت؛ مراجعی چون آیت‌الله العظمی سیدیونس اردبیلی، آیت‌الله سیدیونس یونسی، علمای مبارزی چون آیت‌الله مسائلی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله سیدغنی اردبیلی، آیت‌الله بهاءالدین اوستا (علم‌الهدی)، آیت‌الله العظمی سیدعبدالكریم موسوی اردبیلی و كسان دیگر از این سامان برخاستند. قبل از شروع نهضت اسلامی در سال 1339 حادثه‌ای در اردبیل روی داد كه به رویارویی علما و مردم شهر با عوامل حكومت منجر شد. علما و مردم اردبیل برای جلوگیری از تخریب یك مسجد تاریخی و زیبا به پا خاسته و حركتی به راه انداختند. گرچه با فریب و خدعه مسجد تخریب شد اما این حادثه علما و روحانیون شهر را در آستانه نهضت امام خمینی(ره) به صفی واحد تبدیل كرد كه توانستند در نهضت اسلامی نقش مؤثری ایفا كنند. در آستانه نهضت امام خمینی حضور و تبلیغات و فعالیت‌های آیت‌الله سیدیونس یونسی كه مرجعیت محلی در اردبیل و اطراف آن داشت، تأثیر بسزایی در آماده‌كردن فضایِ همسو با نهضت اسلامی داشت. علمای اردبیل با انسجام خویش در مخالفت با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی حركت هماهنگی به حمایت از مراجع عظام قم انجام دادند و درپی دستگیری امام خمینی(ره) در 15 خردادسال 1342 در تلگرافخانه این شهر متحصن شدند. در سال‌های آغازین نهضت، علمای مجاهد اردبیل چون آیت‌الله سیدیونس یونسی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله علم‌الهدی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله مسائلی و آیت‌الله سیدغنی اردبیلی و دیگران تلاش‌های زیادی در روشنگری مردم و افشای چهره واقعی حكومت پهلوی داشتند.

 • گفت‌وگوی رسانه‌ای به‌مثابه‌ی تاكتیك مبارزاتی

  امام در پاسخ به خبرنگار سی‌بی‌اس درباره‌ی ماهیت ضدآمریكایی انقلاب اسلامی ایران می‌گویند: «اگر معنای ضدیت با آمریكا این است كه ما نمی‌خواهیم وابسته به آمریكا باشم، آری ما ضدآمریكایی هستیم و اگر ترس آمریكا این است، آری باید بترسند.»

 • زمینه های تاریخی فرار شاه در 26 دی ماه

  به مناسبت فرار شاه در سال 57 انقلاب اسلامی روزهای تلخ وشیرین فراوانی را پشت سر گذاشته است یكی از این روزهای بیادماندنی و پیروزیهای فراموش نشدنی مردم ایران در مبارزه با استبداد و دیكتاتوری حكومت پهلوی روز 26 دیماه 1357 و روز فرار شاه از ایران است كه حضرت امام آن را اولین مرحله درپیروزی ملت ایران دانستند .

 • تقابل دو شورا؛ شورای سلطنت یا شورای انقلاب؟!

  به مناسبت تشكیل دو شورا در بحبوحه‌ی انقلاب؛ نوشتار حاضر به چگونگی رویارویی دو شورایی كه برای كنترل كشور روبه‌روی هم ایستادند و تلاش‌های هریك از آن دو اشاره دارد. امروز كه به گذشته می‌نگریم، پیروزی شورای انقلاب بر شورای سلطنت، بدیهی جلوه می‌كند، اما شورای انقلاب چگونه توانست انقلاب اسلامی را به سمت پیروزی سوق دهد؟

 • الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر مقام معظم رهبری

  در سال 1389 توسط آیت الله خامنه ای، «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» مطرح گشت و به مثابه یك سند حائز اهمیت، دارای ارزش قانون گذاری و اجرایی است.

 • بازتاب سفرهای سیاسی در شكل گیری سیاست داخلی امیركبیر

  در آستانه سالروز شهادت "میرزا محمد تقی خان امیر كبیر" در كاشان به دستور "ناصرالدین شاه قاجار" (18 دی 1230 ه.ش) امیركبیر نه از راه جنگ، بلكه از طریق سفر به كشورهای روسیه و عثمانی و آشنایی نزدیك با تحولات روی داده در غرب، نسبت به اوضاع كشور حساس تر شد و در بازگشت از این سفرها بود كه حركت اصلاحی خود را آغاز كرد...

 • كشف حجاب و اعمال قدرت در حاكمیت رضاشاه

  در آستانه فرا رسیدن سالروز كشف حجاب (17 دی 1314 ه.ش) برای زنان و مردان ایرانی مقوله كشف حجاب یكی از غیر قابل تصورترین مسائل زندگی خود بود و نمی توانستند به این راحتی با این مقوله كنار بیایند به همین جهت زمینه سازی ها بیشتر در حطیه روانشناسی افراد حركت می كرد. از جمله این مسائل ایجاد شعارهایی مبنی بر اینكه این كار در راستای امنیت بیشتر زنان است كه در نتیجه توسعه كشور به وجود می آید و این خود اقدامی است در جهت امنیت و آسایش مردم ایران.

 • آیت‌الله انصاری شیرازی، اسوه‌ی فضیلت و تقوی

  به مناسبت درگذشت شیخ الاشراق قم، آیت الله یحیی انصاری شیرازی (14 دی 1393 ه.ش) آقایان دور هم جمع بودند صحبت برسر این بود كه چه كسی سخنرانی كند خیلی از آقایان كه در آن جلسه بودند از چهره های برجسته و شاخص بودند كه در فضای سیاسی آن زمان حضور داشتند. اینها می گفتند ما جرأت نمی كنیم، چرا كه این سخرانی بعدش فقط اعدام است ... قدری به فكر فرو رفتم و گفتم من حاضرم پا شدم برای سخنرانی...

 • امنیت ملی و فرهنگ انتظار (بخش دوم)

  امروزه « امنیت ملی » در سطحی گسترده در ادبیات معاصر سیاسی به كار می رود. بسیاری از كشورها از نهادی به نام « شورای امنیت ملی » در ساختار سیاسی خود بهره می گیرند و تصمیم گیری های مهم و اساسی را بر عهده این نهاد گذاشته اند. اقدام علیه امنیت ملی از حربه های مهم گروه ها و احزاب برای سركوب یكدیگر است و افرادی به عنوان اقدام علیه امنیت ملی در زندان به سر می برند.

 • نقش رسانه‌های مجازی در فتنه سال 1388

  برخی رسانه‌های مجازی فارسی زبان و ایرانی در داخل و خارج از كشور با شبكه های ماهواره ای چون صدای آمریكا و بی بی سی در جنگ رسانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران همراه شدند. آنها به جنگ سایبری در فضای مجازی دامن می زدند.از سویی این رسانه‌ها به دلیل گمنامی، سادگی، سرعت، تجهیزات ارزان و در دسترس بودن، فرصت و فضای مناسبی برای فعالیت داشتند. از سویی دیگر مقابله با رسانه‌های مجازی هم به دلایلی چون دور بودن، دشواری در شناسایی و ردیابی، گردانندگان متعدد و فن آوری جدید و پیشرفته آنها دشوار بود.

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *