آخرین کتاب های منتشر شده

  این روزها در تقویم انقلاب

راه اندازی نخستین فرستنده بی‌سیم موج بلند

6 اردیبهشت 1305

تاجگذاری رضا شاه در كاخ گلستان

4 اردیبهشت 1305


تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از برگزاری انتخابات تا نماز جمعه تاریخی

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود.

26 فروردین 1393

مروری بر زندگینامه ریچارد نلسون فرای

فراز و فرود ریچارد فرای


ریچارد فرای، اهل آلاباما در طول عمر خود دو كرسی ایران‌شناسی در آمریكا برپا كرد و چندین كتاب مهم و صدها مقاله مهم درباره ایران باستان و ایران بزرگ و شهر و تاریخ بخارا نوشت. وی در طول حیاتش در عرصه بین‌المللی همواره از نام خلیج فارس در برابر نام‌های جعلی دفاع كرد.

26 فروردین 1393

تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از شروع ثبت نام كاندیداها تا حماسه 22 خرداد 88

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود

25 اسفند 1392

سالشمار زندگی سید جمال الدین اسدآبادی


هر كس كه در زندگانی و فعالیتهای وسیع و گسترده سید جمال اندك تأملی كند به نقش وی در بیداری مشرق زمین اذعان خواهد كرد و از خود خواهد پرسید: اگر تلاشهای آگاهی بخش سید جمال نبود امروز ملل شرق و دنیای اسلام در چه وضعیتی به سر می بردند؟ آیا همین گونه بود كه الان هست؟ یا تا مدتهای بیشتری مردم مصر ایران هند و ... تحت سلطه بیگانگان بودند؟ آنچه مسلم است تمام نهضتهای اصلاحی صد ساله اخیر در شرق و دنیای اسلام از مكتب سید جمال الهام گرفته و به گونه ای مرهون تلاشهای وی می باشد .

19 اسفند 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (3)

روابط خارجی ایران در دوره پهلوی اول و دوم


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

5 بهمن 1392

ایران و بحرین در گذر تاریخ


ایران تا سال ۱۹۷۰ رسما مدعی بود كه بحرین همواره و بی‌وقفه بخشی از سرزمین پارس در قرن‌های گذشته بوده است، به جز در فاصله سال‌های ۱۵۰۷ تا ۱۶۲۲ كه پرتغالی‌ها آنجا را اشغال كرده بودند، و از سال ۱۶۲۲ حكومت پارس كنترل و حاكمیت خود بر این منطقه را دوباره بازیافت.

28 دی 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (2)

روابط خارجی ایران در دوره قاجاریه


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

28 دی 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (1)

روابط خارجی ایران از صفویه تا قاجاریه


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

26 دی 1392

بحران آفرینی غرب در میكونوس


تیراندازی در «رستوران میكونوس» در مركز شهر برلین آلمان در سال 1371 با فضاسازی رسانه های غربی به بحرانی علیه كشورمان تبدیل شد كه بار دیگر جبهه گیری تمامی دنیای غرب را با اسلام و جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشت. اوج این مواجهه در بیست و یكم فروردین ماه 1376رخ داد، زمانی كه حكم سیاسی و مغرضانه دادگاه برلین علیه جمهوری اسلامی ایران تحت فشار لابی صهیونیستی صادر شد و به سرعت روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و 12 كشور اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داد

9 بهمن 1391


  آخرین گفتگوها

بین 40نمایشگاه كتاب برتر جهان جایگاهی نداریم

 گفتگو با مجید صحاف


مدیر كمیته فعالیت‌های جنبی نمایشگاه كتاب گفت: بر اساس اینكه در قیاس با 40 نمایشگاه برتر دنیا در جایگاه خوبی قرار نداریم از این رو برای نمایشگاه بیست و هفتم كتاب تهران كمیته مستقل فعالیت‌های جنبی تشكیل شده است.

31 فروردین 1393

گفتگوی مركز اسناد انقلاب اسلامی با دكتر اسماعیلی

سویه های پنهان شرق شناسی در اندیشه ریچارد فرای

امیر علی هدایت


اغلب مستشرقین وقتی به تمدن ایرانی نگاه می كنند تمدن ایرانی و اسلامی را نهایتاً تا قرن ششم مورد توجه قرار می دهند و با تقویت نحله فقهی قشری گرایانه سنی مذهب قرن ششم كه نمادش امام محمد غزالی و در دوره سلجوقیان است به تدریج تمدن اسلامی را در حال افول می بییند و با حمله مغول عمر تمدن اسلامی را به سرآمده می بیننند اما ریچارد فرای این نگاه را ندارد ریچارد فرای معتقد به پیوستگی تمدن است چه قبل از اسلام یعنی دوران باستان، دوره طلایی و چه ادامه اش تا امروز.

28 فروردین 1393

چالش های اقتصاد ایران در سال 93

 گفتگو با دكتر محمد خوش چهره


تنها راه مقابله با فشارهای خارجی، توجه به مفاهیم اقتصاد مقاومتی است‌ كه باید از دولت آغاز شده و به بدنه مردم نیز سرایت كند.

24 فروردین 1393

لزوم ارزش گذاری اقتصادی كارهای فرهنگی

 گفتگو با مهدی رمضانی


مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی گفت: اقتصاد یكی از پارامتر‌های كار فرهنگی است اما تا كنون فعالان فرهنگی صرفا به دنبال كار ارزشی بوده‌اند اما نكته مهم این است كه كار ارزشی باید ارزش اقتصادی هم داشته باشد تا هم فرهنگ رونق بگیرد و هم اقتصاد.

23 فروردین 1393

حماسه اقتصادی یعنی كاهش وابستگی اقتصاد به نفت و اقتصاد بین المللی

 گفتگو با حیدر مستخدمین حسینی


مستخدمین‌حسینی اقتصاددان با اشاره به اینكه آلمان بعد از جنگ جهانی دوم فرمول حماسه اقتصادی را دنبال كرد، گفت: اجازه فعالیتهای اقتصادی بسیار تنگ نظرانه و قوانین بسیار دست وپاگیر است و این شرایط، ما را از حماسه اقتصادی دور كرد.

17 فروردین 1393

پارلمان اروپا حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد

 گفتگو با حسین فدایی


دبیركل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از قطعنامه اتحادیه اروپا، گفت: پارلمان اروپا حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.

16 فروردین 1393

ریچارد فرای از زبان خودش

 گفتگو با ریچارد نلسون فرای

فریبا امینی


من از كلمه "پرشیا" به جای ایران بزرگ استفاده می كنم تا مردم بدانند كه پرشیا هم مثل چین تمدن بزرگی بود كه از ‏مجارستان تا چین كشیده شده بود. فرهنگ و تمدن ایران در گذشته عالی بود و در آینده هم همینطور خواهد بود، مهمان ‏نوازی و نگاه پراگماتیك به زندگی از مشخصه های پرشیاست. سرزمینی است با تنوع زیاد و تفكری كه همیشه احساسات ‏بر آن غلبه می كند.‏

1 فروردین 1393

مشاور عالی رهبر انقلاب مطرح كرد؛

بررسی علت نام‌گذاری سال‌ها توسط رهبر انقلاب


از میان همه‌ی ارزش‌ها و جهت‌گیری‌های مطلوب، رهبری یك ارزش را برجسته می‌كنند و در صدر قرار می‌دهند و توجه همگان را به آن جلب می‌كنند. این در واقع نوعی اعتلای فرهنگ عمومی جامعه است كه از وظایف رهبری است.

1 فروردین 1393


  سرمقاله

به بهانه درگذشت ریچارد فرای ایدئولوگ مكتب ایرانی

مكتب ایران یا مكتب اسلام؟

ابراهیم جهانگیری

طرح موضوع مكتب ایرانی در مقابل مكتب اسلام، طرحی است كه از سوی جریانهای مخالف و معاند داخلی و خارجی برای ایجاد جبهه واحد در مقابل تفكر اسلام ناب محمدی زیر بیرق ملی گرایی مطرح شده و از سوی اشخاص مخالف و یا جاهل داخلی نیز حمایت شده است.

 

  ویژه نامه

 • پرونده؛ ریچارد نلسون فرای

  پروفسور ریچارد فرای از آن روی برای ایرانیان شناخته شده است كه نیمی از عمر خویش را به تحقیق،نوشتار و تدریس در حوزه مطالعات ایران و ایران شناسی صرف كرد.وی از آن رو در بین ایرانیان و در محافل علمی دنیا شناخته شده است كه در مطالعه و معرفی جغرافیای تاریخی ایران، زبان شناسی، هنر و باستان شناسی و حتی سكه شناسی ایرانی تلاش وافر كرده و صاحب نوشتار و تحلیل است. تلاش های خستگی ناپذیر فرای كه به حق والاترین جایگاه میان ایران شناسان غیر ایرانی را دارد، از دایره محدود علم اندوزی و مقام طلبی صرف به مراتب فراتر می رود و تا پای نوعی دلبستگی،شیفتگی و تلاش و فداكاری برای شناختن و شناساندن ایران می رسد.با این حال به باور برخی از متفكرین اقدامات و فعالیتهای فرای را می توان در راستای اهداف دشمنان ایران تحلیل كرد. این عده معتقدند ریچارد فرای(آگاهانه و یا غیر آگاهانه) با تئوریزه نمودن مكتب ایرانی تمام تلاش خود برای به چالش كشیدن گفتمان اصیل انقلاب اسلامی را به كار بسته بود.

 • صیاد دلها

  این شهید سر افراز، پس از پیام امام خمینی،كه مبنی بر شناسایی نیروهای مخلص ارتش طاغوت،صادر شده بود ،به عنوان یكی از نیرو های مخلص در ارتش ، انتخاب گردید وهمین امر بهانه ای شد تا پس از پیروزی انقلاب به خاطر دارا بودن از توانایی های بالا در سازماندهی نیروهای انقلابی، مورد توجه حضرت امام و یاران انقلاب اسلامی قرار گیرد.

 • ادعای پوشالی؛ پرونده دادگاه میكونوس

  در 17 سپتامبر سال 1992 ساعت 11 شب دو مرد مسلح كه ماسك بر چهره داشتند وارد یك رستوران یونانی به نام میكونوس در منطقه ویلمرسدورف برلین شدند و اتاق پشتی رستوران را با اسلحه اتوماتیك یوزی و لاما ـ اسپیشال رولور به رگبار بسته و 4 مرد از جمله صادق شرفكندی دبیر كل تبعیدی حزب دموكرات كردستان ایران ـ حزبی سیاسی كه در ایران رسماً منحل شده ـ را به قتل رساندند...

 • پلیس جنوب

  پلیس جنوب با عنوان اختصاری S.P.R (south persian Rifles) نیروی نظامی بود كه بریتاینا در سال 1916 میلادی (1294 شمسی) طی جنگ جهانی اول در مناطق جنوبی كشور (بوشهر، شیراز، كرمان، فارس، بندرعباس، یزد و كازرون ) تشكیل داد. ژنرال سرپرسی سایكس با هدف تاسیس پلیس جنوب وارد بندرعباس شد و فرماندهی این نیروها را كه متشكل از ملیتهای مختلف ایرانی، هندی و انگلیسی بود به عهده گرفت. نیروی تفنگداران جنوب ایران معروف به پلیس جنوب، ظاهراً به بهانه حفظ امنیت در مناطق جنوبی كشور ولی در واقع برای حفظ منافع انگلیس در طول جنگ جهانی اول و پس از آن بود. پلیس جنوب به دلیل عملكردش در مناطق جنوب با مخالفت شدید مردم مواجه شد و در سال 1300 شمسی منحل گردید.

 • پدر بیداری اسلامی ؛ پرونده سیدجمال الدین اسدآبادی

  آنچه مسلم است تمام نهضتهای اصلاحی صد ساله اخیر در شرق و دنیای اسلام از مكتب سید جمال الهام گرفته و به گونه ای مرهون تلاشهای وی می باشد

 • ساخت انگلیس ؛ پرونده فرقه ضاله بهاییت

  در تحولات تاریخ معاصر ایران فرقه‌ی بهائیت نقش منفی و مخربی ایفا كرده است. پیدایش این فرقه خود موضوع مفصلی برای پژوهش و بررسی می‌باشد؛ با این حال از همان بدو پیدایش، این گروه سیاسی در شكل و شمایل یك فرقه‌ی به ظاهر مذهبی، در خدمت منافع بیگانگان روس، انگلیس و آمریكا قرار گرفت تا جایی كه عباس افندی از سران این فرقه به پاس خدمات بی‌شائبه‌ی خود به انگلیسی‌ها و خیانت به مسلمانان نشان و لوح سپاس از طرف امپراطور انگلیس دریافت كرد.

مبارز حق طلب

كانون وبلاگنویسان استان لرستان

نوروز امسال فاطمی تر خواهد بود...

وبلاگ طرح با تو حرف می زند

قوه ای جدید نیاز است!

وبلاگ انقلاب سوم

  مقالات

 • بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس

  5 اردیبهشت 1359؛ سالروز شكست امریكا در صحرای طبس با شكست تجاوز نظامی آمریكا، بلافاصله كارتر طی بیانیه ای كه از طریق رادیو آمریكا در سراسر جهان پخش گردید عدم موفقیت كشور آمریكا در این طرح را اعتراف و مجله تایم در مورخ 5 می 1980 در مقاله‌ای تحت عنوان «شكست در صحرا» نوشت « مأموریت كارتر برای نجات گروگان ها در درون شعله ها فرو رفت برای كارتر به طور اخص و برای آمریكا به طور اعم ماجرای اعم طبس یك شكست نظامی و سیاسی بود

 • سید جمال الدین اسدآبادی؛ منادی بیداری در عصر استبداد، استعمار و عقب ماندگی جهان اسلام

  نگاهی اجمالی به وضعیت ممالك اسلامی در دوران حیات نه چندان طولانی سید جمال الدین اسدآبادی (1838 تا 1897 میلادی- 1217 تا 1275 خورشیدی)، روایتگر یكی از تیره ترین دوران های تاریخی منطقه ای است كه در حال حاضر خاورمیانه خوانده می شود

 • از قیل و قال انصراف یارانه ها تا برگزاری یك جشن اشرافی

  ماجرای جشن میلیاردی همسر آقای رئیس جمهور تنها چند ساعت بعد از پایان مهلت دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه‌های نقدی، برخی منابع از برگزاری مراسم جشنی اشرافی و میلیاردی توسط همسر رئیس‌جمهور به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) خبر دادند كه با حضور برخی همسران وزرا، سفرا و زنان دولت همراه بود.

 • انقلاب فرهنگی در جمهوری اسلامی

  2 اردیبهشت 1359؛ سالروز اعلام انقلاب فرهنگی انقلاب فرهنگی از مهجورترین و ناشناخته ترین برهه های زمانی برای مردم می باشد حتی برای برخی ( از جمله خود بنده) یافتن یك وقایع نگاری ساده مطمئن و بدون اعمال نظر شخصی را درباره این حادثه سخت می كند. شاید یكی از دلایل عمده این باشد كه در عصر حاضر برخی دست اندركاران فرهنگی آن روزها هر گونه حمایت و یا جانبداری خود را از انقلاب فرهنگی و یا عقایدی كه خود در آن روز ها بر پایفشاری می كردندرا به منزله ایستادگی و مخالفت با جریان دانشگاهی دانسته و از آن اجتناب می ورزند و برخی بر حدت آن افزوده آن را انكار می كنند و برخی نیز سعی در تلطیف ماجرا دارند.

 • چه كسی رئیس مجلس دهم می ­شود؟

  خاصیت فضای سیاسی كشور در چند سال گذشته اینگونه بوده است كه روز پس از انتخابات ریاست جمهوری، كلید انتخابات مجلس بعدی زده شود و روز پس از انتخابات مجلس، برنامه­ریزی­ های گروه ­ها و اشخاص برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی آغاز ­شود.

 • شهید محمد باقر صدر؛ كلید گمشده تمدن نوین اسلامی

  سید محمد باقر صدر، عالم مجاهد و شهید كمتر شناخته شده ای است كه با وجود نظریات و اقدامات عظیم خود در راستای طرح ریزی تمدن نوین اسلامی آنچنان كه شایسته است مورد توجه قرار نگرفته اند. در این مختصر كلام سعی داریم ویژگی هایی كه سبب می‌شود ایشان به عنوان یك الگوی تمام و كمال – چه از نظر علمی و چه از نظر مشی عملی- در راه احیای تمدن اسلامی شناخته شوند را مورد بررسی قرار دهیم.

 • تبیین دیدگاه امام (ره) درباره‌ی نسبت روحانیت و سیاست

  طرح شعار «آخوند سیاسی» یكی از نیرنگ‌های دشمنان داخلی و خارجی برای انزوای روحانیت و جدا كردن آن‌ها از مسائل سیاسی و اجتماعی است. رویكرد امام در برابر این هجمه‌ها و تقابل با روحانی‌نماها موضوع نوشتار حاضر است.

 • ثریا یك روزه 37 میلیون فرانك جواهر خریداری كرد

  متاركه محمدرضاشاه و ثریا به روایت «گابریل گارسیا ماركز»؛ شاه عكس ثریا را در آلبومی دیده و او را انتخاب كرده بود، ثریا در آن زمان در لندن زندگی می كرد و در 19 سالگی بدون آنكه متوجه شود دارد چه می كند، ملكه ایران شد، در جشن عروسی 1636 میهمان را دعوت كرده بودند و گل ها را هم تماما با هواپیما از هلند وارد كرده بودند.

 • مكتب ماندگار: نگاهی اجمالی به وارثان اندیشه سید جمال

  : شاگردان هر استادی بدین شرط كه مجذوب استاد نیز باشند،می توانند آئینه ای اگر نه تمام عیار اما به میزان زیادی نشان دهنده افكار و سلوك استاد گردند.افزون بر این توصیفات شاگردان از استاد در شناخت او حائز اهمیت است.پروردگان مكتب سیدجمال را می توان به سه دسته تقسیم كرد.نخست آنان كه زمانه وی را دیده و درك كرده اند و یا مستقیما در مكتب او تلمذ نموده اند.دوم كسانی كه در نسلها و دورانهای آتی به تاسی از جریان فكری كه وی بنیان گذاشت خود محرك جنبشهای اسلامی اصیل گشتند و رسته سوم نیز معدود رهبرانی كه ضمن درك درست از آموزه های این اندیشمند،خود خشتی دیگر بر این بنا گذارده و آن را تكمیل،به روز و نافذ گرداندند، كه نمونه بارز آن شخصیت انقلابی-اسلامی امام خمینی(ره) است.

 • مروری بر آثار فرای

  معرفی كتب و مقالات اصلی فرای در این جا نیز ما به فراخور مجالی كه داریم به معرفی و مرور برخی از شناخته شده ترین آثار او می پردازیم. از میان كتاب‌های بسیاری كه فرای درباره ایران نوشته‌است می‌توان به كتاب‌های زیر به عنوان نامدارترین آثار او فارغ از بحث ارزش گذاری معنوی اشاره كرد: ترجمه «تاریخ بخارا»، «میراث باستانی ایران»، «عصر زرین فرهنگ ایران»، «تاریخ باستانی ایران» و ویراستاری جلد چهارم از كتاب «تاریخ ایران» كمبریج اشاره كرد.

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *