نماد اعتماد الکترونیکی

  این روزها در تقویم انقلاب

سالشمار زندگی علامه طباطبائی


سید محمد حسین طباطبایی، فرزند سید محمد، حكیم، فیلسوف، مفسر، فقیه اصولی، شاعر، مشهور به علامه طباطبایی، در سال ۱۲۸۱ش. در تبریز متولد شد.

25 آبان 1393

روزشمار رضاخان سردار سپه از كودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ش تا نخست وزیری


در این روزشمار مهمترین وقایع و حوادث زندگی رضاخان را از كودتای اسفند 1299 تا رسیدن وی به نخست وزیری بیان نموده ایم.

20 آبان 1393

سالشمار زندگی شهید محمد جواد تندگویان


شهید محمد جواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سپیده ‌دم روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی پا به عرصه هستی نهاد. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس «تندگویان» با وجود اینكه امتیاز لازم را برای اعزام به خارج به عنوان سهمیه بانك ملی به دست آورده بود، در مصاحبه به دلیل اینكه مذهبی ومتعصب شناخته شد، كنار گذاشته واز اعزام او به خارج از كشور برای تحصیل ممانعت به عمل آمد. ایشان با توجه به علاقه‌ای كه داشتند، پس از قبولی در دانشكده «نفت» در «آبادان» مشغول می‌شوند و فعالیت‌های اسلامی و انقلابی خود را در انجمن اسلامی این دانشكده دنبال می‌كنند. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس تندگویان، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.

19 آبان 1393

سالشمار زندگی رضاشاه پهلوی


رضاشاه در طول زندگی خود و حتی پس از آن به دلایل مختلف به نام‌هائی چند خوانده شده است. در جوانی به نام ناحیه‌ای كه از آن برخاسته بود "رضا سوادكوهی" نامیده می‌شد. با ورود به نظامی‌گری به "رضاخان" و سپس، با ذكر درجه نظامی‌اش، به "رضاخان میرپنج" شناخته شد. بعد از كودتای ۱۲۹۹ و به دست‌گرفتن وزارت جنگ و فرماندهی كل قوا او را "سردار سپه" می‌خواندند. پس از رسیدن به سلطنت و انتخاب نام خانوادگی پهلوی به "رضاشاه پهلوی" شناخته شد. در سال ۱۳۲۸ با تصویب مجلس شورای ملی به او لقب "كبیر" داده شد و از آن پس هوادارانش او را "رضاشاه كبیر" می‌خوانند.

15 مهر 1393

سالشمار زندگی دكتر علی شریعتی


زندگی من، مجموعاً، عبارت است از چندین برنامه‌ی پنج‌ساله. همیشه كاری را شروع می‌كرده‌ام و به اوج می‌رسانده‌ام و آخر پنج سال درهم می‌ریخته؛ هر بار از سر: از اول نوجوانی تا ۲۸ مرداد ۳۲ و سقوط دكتر مصدق و آغاز دیكتاتوری، پنج سال. از این دوره تا تشكیل نهضت مقاومت ملی مخفی، كه از ۱۳۳۷ به هم خورد و دستگیر شدیم، پنج سال. از ۳۸ تا ۴۳، در اروپا پنج سال. از ۴۳ تا ۴۸، دوره‌ی خاص آوارگی و زندان و مقدمه‌چینی و زمینه‌سازی دانشكده، پنج سال. دوره‌ی كنفرانس‌های دانشگاه‌ها و ارشاد، پنج سال، تا ۵۱. پس از آن، زندان و خانه‌نشینی و خفقان پنج سال.

14 مهر 1393

یه مناسبت عزیمت امام خمینی به پاریس و شروع مرحله ای تازه در پیروزی انقلاب اسلامی

روزشمار زندگی امام خمینی (ره) در مهرماه 1357


عزیمت تاریخی امام خمینی به پاریس شروع مرحله ای تازه در جریان انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود؛ بدین مناسبت به مهمترین رویداد های مرتبط با امام امت در این مقطع حساس تا وقوع اتقلاب بهمن 57 خواهین پرداخت. در بخش اول به مهمترین وقایع مرتبط با امام خمینی در مهرماه سال 57 خواهیم پرداخت

12 مهر 1393

روزشمار زندگی آیت الله العظمی بروجردی


با زعامت آیت الله بروجردی، اقداماتی در زمینه های مختلف فرهنگی – سیاسی – اجتماعی در حوزه علمیه قم به وجود آمد؛ آیت الله بروجردی بی تفاوت به مسائل سیاسی نبوده بلكه در این زمینه دارای عمل و فعالیت بوده از جمله مواضع آیت الله در نجف و شركت در جلسه تصمیم گیری سیاسی مراجع و بازداشت ایشان در هنگام بازگشت، حمایت از آیت الله قمی در سال 1322، مخالفت با تغییر قانون اساسی، حمایت از مردم فلسطین، برخورد با شاه، برخورد با بهاییان – كه در دستگاههای دولتی وارد شده بودند و عهده دار بسیاری از مشاغل مهم بودند ؛ همه بیانگر ماهیت سیاسی رفتار آیت الله بروجردی است

9 مهر 1393

به مناسبت 8 مهر ماه سالروز شهادت سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا

سالشمار زندگی شهید جهان‌آرا


سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا یكی از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود كه در این جنگ بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید.

8 مهر 1393

به مناسبت 7 مهر ماه سالروز شهادت حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد

سالشمار زندگی شهید هاشمی‌نژاد


شهید هاشمی‌نژاد در سال 1311 در بهشهر متولد شد. پس از طی مقدمات تحصیل، عازم قم شد و در محضر آیت‌الله بروجردی و امام خمینی،‌ مدت 14 سال، زانوی شاگردی به زمین زد. در سال 1340 عازم شهر مقدس مشهد شد و در آنجا فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی خود را گسترده‌تر كرد. در شب پانزدهم خرداد 1342 به علت سخنرانی پرشوری كه در تهران ایراد كرد توسط مأموران رژیم دستگیر شد ولی پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و مبارزه را ادامه داد. شهید هاشمی‌نژاد در آبان 1343 برای دومین‌بار به علت سخنرانی علیه رژیم توسط ساواك دستگیر شد. در سال 1350 نیز برای سومین بار دستگیر و برای همیشه ممنوع‌المنبر شد. اما در سال 1354 با ایراد سخنرانی پرشور دیگری علیه رژیم توسط ساواك دستگیر و به 2 سال زندان محكوم گردید. پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و در كنار آیت‌الله خامنه‌ای آنقدر در عرصه مبارزه كوشید كه حضرت امام در نامه‌ای خطاب به ایشان فرمود: «من چشمم به افرادی مانند شماها روشن است» در سال 57 نیز ساواك قصد ترور ایشان را داشت كه ناكام ماند. ایشان پس از انقلاب به عنوان نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و پس از آن به عنوان دبیر حزب جمهوری اسلامی مشهد برگزیده شد و با شروع جنگ تحمیلی، در جبهه‌های دفاع مقدس حضور یافت. سرانجام ایشان در هفتم مهرماه 1360 هدف نارنجك منافق كوردل قرار گرفت و به آرزوی دیرین خود یعنی شهادت نائل شد.

7 مهر 1393


  آخرین گفتگوها

ابعاد دیده نشده مهندس بازرگان

 گفتگو با سید مهدی طالقانی


آن كسی كه آقای بازرگان را به نخست وزیری پیشنهاد كرد شهید مطهری بودند خب این نشان می دهد كه در نگاه شهید مطهری آقای بازرگان چه شخصیت مقبولی داشتند.

28 دی 1393

بهترین راه این است كه برای حصرشدگان دادگاه تشكیل شود

 گفتگو با عباس كدخدایی


مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با تاكید بر اینكه حصرشدگان حتما در جریان دلایل حصر خود هستند، گفت: اقدامات خلاف قانونی كه آنها انجام دادند خیلی روشن و اظهر من الشمس است و چیز پوشیده‌ای نیست.

15 دی 1393

ملت پیروز حماسه نه دی

مصاحبه اختصاصی با مهندس غرضی

 گفتگو با مهندس غرضی


گفتگو اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی با آقای مهندس غرضی در رابطه با حماسه9 دی

10 دی 1393

موضع روح الله حسینیان در رابطه با فتنه 88

9 دی نقطه عطف تاریخ انقلاب


مصاحبه اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی با حجت السلام و المسلمین روح الله حسنیان در رابطه با حماسه 9 دی.
...در جریان انتخابات 88 اعتراض هایی صورت گرفت كه خلاف قانون بود. قانون برای اعتراض یك راه و روشی قرار داده است. اما در واقع امر در پس پرده اعتراضات توطئه ی واقعی در جریان بود...

9 دی 1393

طراحان جنگ نرم هم حماسه 9 دی را فراموش نمی كنند

 گفتگو با محمد كاظم انبارلویی


انبارلویی معتقد است: پس از قیام 9 دی لحن رادیوهای خارجی و دشمن تغییر پیدا كرد و در واقع قیام 9 دی تیر خلاص به فتنه بود حتی كسانی كه در اتاق‌های جنگ نرم نشسته و بازتولید آن را طراحی می‌كنند، بعید است كه 9 دی را فراموش كنند.

25 آذر 1393

نظام مهدویت تنها راه نجات آینده بشریت


در ارتباط با ویژگی های نظام سیاسی مهدویت هم می­توان گفت قیام و حكومت حضرت مهدی(عج) یك فلسفه‌ی بزرگ اجتماعی اسلامی است و این آرمان بزرگ، الهام‌بخش ایده و راه‌گشا به سوی آینده است.

18 آذر 1393

نسل امروز به آگاهی تاریخی نیاز دارد

 گفتگو با فریدالدین حداد عادل


امروز به طور جدی از ما سئوال می شود كه در جنگ چه اتفاقی افتاده است از ما می پرسند كه آقای منتظری كی بود مجاهدین خلق چه كسانی بودند.

8 آذر 1393

ضرغامی برای صدا و سیما چه كرد؟

 گفتگو با صفار هرندی


اگر بخواهیم در یك عبارت كوتاه صفارهرندی را توصیف كنیم، باید از او با عنوان منتقدی یادكرد كه همواره تلاش دارد از مدار انصاف و عدالت خارج نشود.

3 آذر 1393


 • حكومت دموكراسی مآبانه محمدرضا شاه و نقش آن در ظهور دولتهای ناپایدار

  تحلیلی بر ساختار قدرت در دوره پهلوی
  آنچه كه بنام سلسله پهلوی می شناسیم در واقع محصول كودتای سوم اسفند سال 1299 ش است كه رضاخان آنرا بنا نهاد. از آنجا كه بنای آن بر پایه مردم سالاری نبود و دست استعمارگران در برپایی آن دخالت داشت، فرجامی غیر از آنچه در سال 1357 اتفاق افتاد- سقوط آن بدست مردم و به رهبری روحانیت- انتظار نمی رفت. پس از رضا شاه، چون نهادهای سازمان یافته ای كه بتوانند پس از او سقوط ناگهانی او خلاء قدرت را پر نمایند، وجود نداشت، در نتیجه میراث سیاسی او بین چندین جریان وابسته به او تقسیم شد و در دوره محمدرضا شاه گروههای قدرتِ ارتش، دربار، مجلس، هیئت دولت، احزاب و مطبوعات قدرت بدست آمده در دوره رضا شاه را بین خود تقسیم شده می دیدند؛ دوره ای كه از دید این تحقیق به دوره «ظهور دولتهای ناپایدار» شناخته می شود. «حكومت دموكراسی مآبانه» محمدرضا شاه، در حقیقت با اقدامات او در هئیت دولت مرتبط بود. این اربتاط بیانگر ساختار قدرت در درون رژیم پهلوی و وابستگان آن است. در حقیقت حكومت دموكراسی مآبانه پاسخ رژیم پهلوی دوم به خواسته های به جا و برحق مردم بود. چرا كه به نظر میرسد ظهور 32 كابینه ناپایدار در دوره سلطنت پدر و فرزند(عمده كابینه ها در دوره محمدرضا شاه است) نتیجه ساختار غلط قدرت در درون این حكومت بوده است. ساختاری كه در آن فقدان پایگاههای مردمی برای مشروعیت دهی به اصول اساسی حكومت، زمینه را برای ظهور گروههای سیاسی برهم كنش فراهم ساخته بود كه برای كسب كرسی های مجلس و دولت با یكدیگر معامله می كردند و برای مردم هیچ نقشی در تصمیم گیریهای كلان كشور قائل نبودند.
  ادامه ...

 • 11 بهمن 1357 به روایت جراید

  امام فردا صبح در تهران است...
  ادامه ...

 • تصاویر/تحصن در دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاه‏های كشور

  به مناسبت آغاز دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی
  در اعتراض به جلوگیری دولت بختیار از ورود امام خمینی(ره) به كشور، در تاریخ 8 بهمن ماه 1357 حدود چهل نفر از روحانیون مبارز و انقلابی، در مسجد دانشگاه تهران تحصن كردند و شرط پایان این تحصن را بازگشت حضرت امام عنوان نمودند. حضرات آیات سید محمد حسینی بهشتی، مرتضی مطهری، عطاءاللَّه اشرفی اصفهانی، سید محمود طالقانی، محمدجواد باهنر، سید علی خامنه‏ ای، اكبر هاشمی رفسنجانی، محمد امامی كاشانی، محمد یزدی، علی مشكینی، محمد صدوقی و... از جمله متحصنین بودند. در روز 11 بهمن نیز آیات عظام گلپایگانی و همچنین مرعشی نجفی در جمع آنان حضور یافتند؛ این تحصّن مورد حمایت و استقبال شدید مردم و مراجع تقلید واقع شد و در نهایت شرایطی را به وجود آورد كه بالاخره دولت بختیار را مجبور ساخت به بستن فرودگاه‏ها پایان بخشد و اجباراً قدمی دیگر به عقب رود.
  تصاویری از این تحصن روحانیون و دانشجویان در دانشگاه تهران جهت ورود امام خمینی به ایران تقدیم می گردد:
  ادامه ...

 • تصاویری از سید حسن تقی زاده

  به مناسبت 8 بهمن ماه درگذشت سید حسن تقی زاده آخرین فرد از رجال دوران مشروطیت در سال 1348 خورشیدی
  سیّد حسن تقی زاده از چهره‌های معروف دوران مشروطه‌، پهلوی اول و پهلوی دوم است كه زندگانی سیاسی پرفراز ونشیبی داشته است‌. وی از جمله روشنفكران افراطی تبریز در دوره مشروطه بود كه غربگرایی از پا تا فرق سرپا را ترویج‌ می‌كرد و بر اساس ایده‌های روشنفكری خدمات صادقانه‌ای در تثبیت نظام پهلوی و تداوم آن انجام داد. گروهی ‌وی را خائن و گروهی دیگر خادم می‌نامند.
  وی از نمایندگان نخستین دوره مجلس شورای ملی و از چهره های سیاسی معروف ایران است كه زندگی 92 ساله اش چنان كه خود نامیده یك زندگی طوفانی است. از دورانی كه یك انقلابی بود تا زمانی كه با افراط كاری های خود مشكلاتی را برای مشروطه اول و دوم فراهم كرد و تا زمانی كه در كنار رضاشاه بود و قرار داد نفت را تمدید نمود و زمانی كه با مصدق درگیر شد و خود را آلت فعل نامید و طی دورانی كه مورد اعتماد پهلوی دوم بود و تا اواخر كه محبوبیت فوق العاده ای پیش انگلیسی ها داشت همه و همه زندگی سیاسی او را با ارزیابی های مختلف روبرو كرده است.
  تقی زاده ضمن آنكه چهره‌ای سیاسی بود كه در بیشتر دوره های آن مورد اتهام بود، یك شخصیت علمی هم داشت كه ثمره آن مقالات و نوشته هایی است كه در مجموعه مقالات وی منتشر شده است. وی در زمینه تقویم اسلامی یك صاحب نظر به شمار می آمد و در تاریخ و گاهشماری هم دستی توانا داشت. آثار بر جای مانده از وی در این زمینه‌ها حكایت از اشراف و نبوغ وی دارند. با این حال چهره علمی وی تحت الشعاع شخصیت سیاسی‌ وی قرار گرفته به ویژه نقش و جایگاه وی در محافل فراماسونری هم به منفی‌تر شدن چهره وی دامن زده است.
  در وصیت نامه ای كه از وی بر جای مانده به اشتباهات و افراط‌های دوران گذشته خود اعتراف كرده كه قابل توجه است‌.
  تصاویری از این شخصیت عصر مشروطه و مهم در تاریخ سیاسی ایران قبل از انقلاب تقدیم می شود:
  ادامه ...

 • سروده ای از شهید غلامحسین صفاتی دزفولی

  شعر سروده شده توسط شهید غلامحسین و تعبیر خواب بنده در كمیته مشترك و رویت فضای خرم گون در خواب و پرواز سه كبوتر شكسته بال را كه پس از هر بار پرواز به زمین می خوردند، قابل تطبیق بر سه شهید من منصورون: شهید غلامحسین دفول شهید حسن هرفری و شهید مهدی هنرداد می دانم و بهشتی كه در سلول زندان در خواب دیدم مؤید آنست كه آنان پس از شهادت مستقیماَ وارد بهشت برزخی شده اند.
  ادامه ...

 • تصاویر/دوست مرموز شاه و «راسپوتین»‌ ایران

  تصاویری دیده نشده از ارنست پرون سوئیسی كه از دوران تحصیل محمدرضا پهلوی در سوئیس با وی طرح رفاقت ریخت
  ادامه ...

 • رونمایی از كتاب«انقلاب اسلامی در شوشتر و گتوند»

  در سی و ششمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی
  به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،این مؤسسه بنا دارد با مشاركت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند همزمان با سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی كتاب«انقلاب اسلامی در شوشتر و گتوند» را رونمایی و معرفی گرداند.
  ادامه ...

 • دیروزنامه / پنجم بهمن 1357 به روایت جراید

  به تعویق افتادن سفر حضرت امام (ره) وسخنرانی ایشان در این رابطه ( من از ملت ایران خصوصاً اهالی شهرستانها و روستاهای كشور كه متحمل زحمت شده و از نقاط دور و نزدیك به تهران آمده اند، تشكر می كنم... از اینكه ایادی اجانب فرودگاه های سراسر ایران را به روی من بسته اند، به ناچارتصمیم گرفتم كه روز یكشنبه بیست و نهم صفر به كشور برگشته و چون سربازی در كنار شما به مبارزه با استبداد تا پیروزی نهایی ادامه دهم. مردم دلیر ایران آگاهند كه این حركات مذبوحانه و غیر انسانی از دولت غاصب و متظاهر به قانون اساسی، نمی تواند راه ملت را منحرف نماید. دولتی كه بر خلاف تمام موازین اسلامی و انسانی كراراً مطالبی به دروغ به این جانب نسبت داده است كه شدیداً تكذیب می كنم. من هرگز با دولتهای غیر قانونی مذاكره نكرده و نمی كنم. اینان عمال اجانب هستند كه در زیر پوشش قانون اساسی خیانت خود را پنهان می كنند. اینان اگر به قانون اساسی و آرای عمومی ارج می گذاشتند . باید هر چه زودتر كنار می رفتند....)
  ادامه ...

  سرمقاله

تحلیلی بر ساختار قدرت در دوره پهلوی

دموكراسی مآبی در حكومت محمدرضا پهلوی

به مناسبت ایام الله دهه فجر

بهزاد مهدی زاده

ظهور 32 كابینه ناپایدار در دوره سلطنت پدر و فرزند(عمده كابینه ها در دوره محمدرضا شاه است) نتیجه ساختار غلط قدرت در درون این حكومت بوده است. ساختاری كه در آن فقدان پایگاههای مردمی برای مشروعیت دهی به اصول اساسی حكومت، زمینه را برای ظهور گروههای سیاسی برهم كنش فراهم ساخته بود كه برای كسب كرسی های مجلس و دولت با یكدیگر معامله می كردند و برای مردم هیچ نقشی در تصمیم گیریهای كلان كشور قائل نبودند.

 

  ویژه نامه

 • پرونده مهندس بازرگان

  بازرگان در همان روزهای اول بعد از كودتای 28 مرداد 1332، از نظر سیاسی فعال شد و در تشكیل نهضت مقاومت ملی مشاركت كرد و در سال بعد، پس از كشف چاپخانه مخفی این نهضت، به مدت 8 ماه توسط لشگر 2 زرهی ارتش زندانی گردید و در همین زندان بود كه كتاب «عشق و پرستش یا ترمودینامیك انسان» را به رشته تحریر در آورد

 • پرونده حجت الاسلام محمد تقی فلسفی

  حجت الاسلام فلسفی به رغم كهولت سن، تا پایان عمر خود به فعالیت‏های مختلف و منبرهای روشنگر خویش ادامه داد و لحظه‏ای نیاسود تا این كه در 27 آذر 1377 ش برابر با 28 شعبان 1419 ق در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظیم در ری به خاك سپرده شد. عمده آثار وی با نام گفتار فلسفی انتشار یافته كه كودك از نظر وراثت و تربیت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمایلات و الحدیث در 5 جلد از آن جمله‏ اند

 • روز دانشجو: پرونده 16 آذر 1332

  عد از كودتاى 28 مرداد 1332، رژیم وابسته پهلوى كه توانسته بود با كمك اربابان امریكایى بر اریكه قدرت باز گردد، درصدد برآمد تا پایه هاى حكومت خود را تثبیت كند، اما غافل از اینكه مقاومت مردم بطور كامل از بین نرفته و ایران در اولین فرصت خشم و انزجار خویش را نشان خواهد داد

 • سردار ملی : پرونده ستارخان

  ستارخان در دوره‌ای كه محمدعلی شاه به مخالفت با مشروطه پرداخت در تبریز فعال شد و در مقابل قوای دولتی ایستادگی كرد. این مقاومت او را به قهرمانی ملی تبدیل كرد

 • تسخیر لانه جاسوسی :پرونده 13 آبان

  در ابتدای انقلاب و زمان حكومت دولت موقت، در سرتاسر كشور، حركت‌هایی می‌شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده كند. بعدها معلوم شد كه مركز تمامی این فتنه‌ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریكا در تهران است؛ در حالیكه موضع منافقانه آمریكا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریكا در میان مردم گردیده بود

 • محرم و انقلاب

  در آغاز نهضت اسلامی ، امام خمینی به عنوان یك رهبر دینی با آگاهی از ظرفیتها و قابلیتهای تشكلهای دینی كه توسط خود مردم اداره می شد بر بحث سازماندهی هیات های مذهبی ، استفاده بجا و مناسب از فرصتهای وعظ و سخنرانی و آگاه سازی مردم از طریق منابر در مناسبتهای مذهبی توجه ویژه ای مبذول داشتند. عزیمت روسای هیئات مذهبی به قم و ملاقات با امام خمینی در آستانه رفراندوم فرمایشی ششم بهمن 1341، تحولات بی نظیری را در نحوه و مضمون سخنرانیها و مداحیها در هیئات مذهبی ایجاد كرد.

هنوز هم آن دم روح‌اللهی شهید می‌گیرد

وبلاگ دادگاه انقلاب سلامی

گذری بر شیار143

وبلاگ انقلاب فرهنگی

سینه مالك اشترها همچنان سپر است

وبلاگ دلنوشته های یك دوست

چین نجات‌ دهنده اقتصاد آمریكا خواهد شد؟

وبلاگ گروه مطالعات راهبردی سراج بلیغ

فرمانده‌ای كه پای كار غیبش زد

وبلاگ داستان كوتاه كوتاه كوتاه

با فضای مجازی چه كنیم؟

سایت خبری تحلیلی رجا نیوز

سندی روشن از اخلاص جوانان ایرانی

وبلاگ تا ماه راهی نیست

درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب

پایگاه خبری تحلیلی صابرنیوز

تقارن جاودانه عاشورای امسال

وبلاگ تناقضات ذهنی

  مقالات

 • حكومت دموكراسی مآبانه محمدرضا شاه و نقش آن در ظهور دولتهای ناپایدار

  تحلیلی بر ساختار قدرت در دوره پهلوی آنچه كه بنام سلسله پهلوی می شناسیم در واقع محصول كودتای سوم اسفند سال 1299 ش است كه رضاخان آنرا بنا نهاد. از آنجا كه بنای آن بر پایه مردم سالاری نبود و دست استعمارگران در برپایی آن دخالت داشت، فرجامی غیر از آنچه در سال 1357 اتفاق افتاد- سقوط آن بدست مردم و به رهبری روحانیت- انتظار نمی رفت. پس از رضا شاه، چون نهادهای سازمان یافته ای كه بتوانند پس از او سقوط ناگهانی او خلاء قدرت را پر نمایند، وجود نداشت، در نتیجه میراث سیاسی او بین چندین جریان وابسته به او تقسیم شد و در دوره محمدرضا شاه گروههای قدرتِ ارتش، دربار، مجلس، هیئت دولت، احزاب و مطبوعات قدرت بدست آمده در دوره رضا شاه را بین خود تقسیم شده می دیدند؛ دوره ای كه از دید این تحقیق به دوره «ظهور دولتهای ناپایدار» شناخته می شود. «حكومت دموكراسی مآبانه» محمدرضا شاه، در حقیقت با اقدامات او در هئیت دولت مرتبط بود. این اربتاط بیانگر ساختار قدرت در درون رژیم پهلوی و وابستگان آن است. در حقیقت حكومت دموكراسی مآبانه پاسخ رژیم پهلوی دوم به خواسته های به جا و برحق مردم بود. چرا كه به نظر میرسد ظهور 32 كابینه ناپایدار در دوره سلطنت پدر و فرزند(عمده كابینه ها در دوره محمدرضا شاه است) نتیجه ساختار غلط قدرت در درون این حكومت بوده است. ساختاری كه در آن فقدان پایگاههای مردمی برای مشروعیت دهی به اصول اساسی حكومت، زمینه را برای ظهور گروههای سیاسی برهم كنش فراهم ساخته بود كه برای كسب كرسی های مجلس و دولت با یكدیگر معامله می كردند و برای مردم هیچ نقشی در تصمیم گیریهای كلان كشور قائل نبودند.

 • انقلاب اسلامی ایران و تجدید نظر در تئوریهای انقلاب

  دوران تئوری و تئوری پردازی به صورت عام به پایان رسیده و تلاش برای تعمیم دادن یك نظریه و تئوری به انقلابهای گوناگون كار بیهوده ای است. به عبارتی، زمان آن فرا رسیده است كه هر انقلابی در متن خود و با توجه به فهمی كه كنشگران حاضر در فرآیند انقلاب از واقعیتهای سیاسی و اجتماعی دارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 • معنویت، رمز قدرت انقلاب

  آنچه مكتب امام را از سایر مكاتب سیاسی و انقلابی دیگر متمایز می كند، وجود همین عنصر معنویت است.

 • پیام رهبری به جوانان غرب ، پیامی برای اندیشیدن درباره حقیقت اسلام

  حوادث تروریستی پاریس موجی ازاسلام هراسی واسلام ستیزی را در اروپا برانگیخت . برخی تحلیلگران معتقدند اسلام ستیزان در اروپا در حال شكل دادن جنبشی علیه اسلام هستند كه ابعاد و اهداف این جریان اسلام ستیزانه را مشخص می كند . درحالی كه اسلام دین خشونت و افراط نیست بلكه مطابق آموزه های قرانی توهین به ارزش های ادیان الهی و كشتن انسان ها را مذموم و نابخشودنی می داند.

 • اردبیل در نهضت امام خمینی (ره)

  اردبیل از نقاط كهن و باستانی ایران و یكی از شهرهای مهم مذهبی و خاستگاه خاندان صفوی است كه به «دارالارشاد» موصوف بود و در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به سهم خود نقش شایسته‌ای داشته است. در بررسی نقش اردبیل در تاریخ انقلاب اسلامی می‌بایست توجه ویژه‌ای به علما و مراجع این سامان و همچنین تعامل ایشان با دو قشر مهم یعنی بازاریان و فرهنگیان داشت؛ مراجعی چون آیت‌الله العظمی سیدیونس اردبیلی، آیت‌الله سیدیونس یونسی، علمای مبارزی چون آیت‌الله مسائلی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله سیدغنی اردبیلی، آیت‌الله بهاءالدین اوستا (علم‌الهدی)، آیت‌الله العظمی سیدعبدالكریم موسوی اردبیلی و كسان دیگر از این سامان برخاستند. قبل از شروع نهضت اسلامی در سال 1339 حادثه‌ای در اردبیل روی داد كه به رویارویی علما و مردم شهر با عوامل حكومت منجر شد. علما و مردم اردبیل برای جلوگیری از تخریب یك مسجد تاریخی و زیبا به پا خاسته و حركتی به راه انداختند. گرچه با فریب و خدعه مسجد تخریب شد اما این حادثه علما و روحانیون شهر را در آستانه نهضت امام خمینی(ره) به صفی واحد تبدیل كرد كه توانستند در نهضت اسلامی نقش مؤثری ایفا كنند. در آستانه نهضت امام خمینی حضور و تبلیغات و فعالیت‌های آیت‌الله سیدیونس یونسی كه مرجعیت محلی در اردبیل و اطراف آن داشت، تأثیر بسزایی در آماده‌كردن فضایِ همسو با نهضت اسلامی داشت. علمای اردبیل با انسجام خویش در مخالفت با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی حركت هماهنگی به حمایت از مراجع عظام قم انجام دادند و درپی دستگیری امام خمینی(ره) در 15 خردادسال 1342 در تلگرافخانه این شهر متحصن شدند. در سال‌های آغازین نهضت، علمای مجاهد اردبیل چون آیت‌الله سیدیونس یونسی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله علم‌الهدی، آیت‌الله مروج، آیت‌الله مسائلی و آیت‌الله سیدغنی اردبیلی و دیگران تلاش‌های زیادی در روشنگری مردم و افشای چهره واقعی حكومت پهلوی داشتند.

 • گفت‌وگوی رسانه‌ای به‌مثابه‌ی تاكتیك مبارزاتی

  امام در پاسخ به خبرنگار سی‌بی‌اس درباره‌ی ماهیت ضدآمریكایی انقلاب اسلامی ایران می‌گویند: «اگر معنای ضدیت با آمریكا این است كه ما نمی‌خواهیم وابسته به آمریكا باشم، آری ما ضدآمریكایی هستیم و اگر ترس آمریكا این است، آری باید بترسند.»

 • زمینه های تاریخی فرار شاه در 26 دی ماه

  به مناسبت فرار شاه در سال 57 انقلاب اسلامی روزهای تلخ وشیرین فراوانی را پشت سر گذاشته است یكی از این روزهای بیادماندنی و پیروزیهای فراموش نشدنی مردم ایران در مبارزه با استبداد و دیكتاتوری حكومت پهلوی روز 26 دیماه 1357 و روز فرار شاه از ایران است كه حضرت امام آن را اولین مرحله درپیروزی ملت ایران دانستند .

 • تقابل دو شورا؛ شورای سلطنت یا شورای انقلاب؟!

  به مناسبت تشكیل دو شورا در بحبوحه‌ی انقلاب؛ نوشتار حاضر به چگونگی رویارویی دو شورایی كه برای كنترل كشور روبه‌روی هم ایستادند و تلاش‌های هریك از آن دو اشاره دارد. امروز كه به گذشته می‌نگریم، پیروزی شورای انقلاب بر شورای سلطنت، بدیهی جلوه می‌كند، اما شورای انقلاب چگونه توانست انقلاب اسلامی را به سمت پیروزی سوق دهد؟

 • الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر مقام معظم رهبری

  در سال 1389 توسط آیت الله خامنه ای، «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» مطرح گشت و به مثابه یك سند حائز اهمیت، دارای ارزش قانون گذاری و اجرایی است.

 • بازتاب سفرهای سیاسی در شكل گیری سیاست داخلی امیركبیر

  در آستانه سالروز شهادت "میرزا محمد تقی خان امیر كبیر" در كاشان به دستور "ناصرالدین شاه قاجار" (18 دی 1230 ه.ش) امیركبیر نه از راه جنگ، بلكه از طریق سفر به كشورهای روسیه و عثمانی و آشنایی نزدیك با تحولات روی داده در غرب، نسبت به اوضاع كشور حساس تر شد و در بازگشت از این سفرها بود كه حركت اصلاحی خود را آغاز كرد...

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *