این روزها در تقویم انقلاب

دستگیری رهبر فدائیان اسلام

1 آذر 1334

انحلال پلیس جنوب

1 آذر 1300


سالشمار زندگی علامه طباطبائی


سید محمد حسین طباطبایی، فرزند سید محمد، حكیم، فیلسوف، مفسر، فقیه اصولی، شاعر، مشهور به علامه طباطبایی، در سال ۱۲۸۱ش. در تبریز متولد شد.

25 آبان 1393

روزشمار رضاخان سردار سپه از كودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ش تا نخست وزیری


در این روزشمار مهمترین وقایع و حوادث زندگی رضاخان را از كودتای اسفند 1299 تا رسیدن وی به نخست وزیری بیان نموده ایم.

20 آبان 1393

سالشمار زندگی شهید محمد جواد تندگویان


شهید محمد جواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سپیده ‌دم روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی پا به عرصه هستی نهاد. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس «تندگویان» با وجود اینكه امتیاز لازم را برای اعزام به خارج به عنوان سهمیه بانك ملی به دست آورده بود، در مصاحبه به دلیل اینكه مذهبی ومتعصب شناخته شد، كنار گذاشته واز اعزام او به خارج از كشور برای تحصیل ممانعت به عمل آمد. ایشان با توجه به علاقه‌ای كه داشتند، پس از قبولی در دانشكده «نفت» در «آبادان» مشغول می‌شوند و فعالیت‌های اسلامی و انقلابی خود را در انجمن اسلامی این دانشكده دنبال می‌كنند. پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس تندگویان، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. 40 روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در سال 1370 پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.

19 آبان 1393

سالشمار زندگی رضاشاه پهلوی


رضاشاه در طول زندگی خود و حتی پس از آن به دلایل مختلف به نام‌هائی چند خوانده شده است. در جوانی به نام ناحیه‌ای كه از آن برخاسته بود "رضا سوادكوهی" نامیده می‌شد. با ورود به نظامی‌گری به "رضاخان" و سپس، با ذكر درجه نظامی‌اش، به "رضاخان میرپنج" شناخته شد. بعد از كودتای ۱۲۹۹ و به دست‌گرفتن وزارت جنگ و فرماندهی كل قوا او را "سردار سپه" می‌خواندند. پس از رسیدن به سلطنت و انتخاب نام خانوادگی پهلوی به "رضاشاه پهلوی" شناخته شد. در سال ۱۳۲۸ با تصویب مجلس شورای ملی به او لقب "كبیر" داده شد و از آن پس هوادارانش او را "رضاشاه كبیر" می‌خوانند.

15 مهر 1393

سالشمار زندگی دكتر علی شریعتی


زندگی من، مجموعاً، عبارت است از چندین برنامه‌ی پنج‌ساله. همیشه كاری را شروع می‌كرده‌ام و به اوج می‌رسانده‌ام و آخر پنج سال درهم می‌ریخته؛ هر بار از سر: از اول نوجوانی تا ۲۸ مرداد ۳۲ و سقوط دكتر مصدق و آغاز دیكتاتوری، پنج سال. از این دوره تا تشكیل نهضت مقاومت ملی مخفی، كه از ۱۳۳۷ به هم خورد و دستگیر شدیم، پنج سال. از ۳۸ تا ۴۳، در اروپا پنج سال. از ۴۳ تا ۴۸، دوره‌ی خاص آوارگی و زندان و مقدمه‌چینی و زمینه‌سازی دانشكده، پنج سال. دوره‌ی كنفرانس‌های دانشگاه‌ها و ارشاد، پنج سال، تا ۵۱. پس از آن، زندان و خانه‌نشینی و خفقان پنج سال.

14 مهر 1393

یه مناسبت عزیمت امام خمینی به پاریس و شروع مرحله ای تازه در پیروزی انقلاب اسلامی

روزشمار زندگی امام خمینی (ره) در مهرماه 1357


عزیمت تاریخی امام خمینی به پاریس شروع مرحله ای تازه در جریان انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود؛ بدین مناسبت به مهمترین رویداد های مرتبط با امام امت در این مقطع حساس تا وقوع اتقلاب بهمن 57 خواهین پرداخت. در بخش اول به مهمترین وقایع مرتبط با امام خمینی در مهرماه سال 57 خواهیم پرداخت

12 مهر 1393

روزشمار زندگی آیت الله العظمی بروجردی


با زعامت آیت الله بروجردی، اقداماتی در زمینه های مختلف فرهنگی – سیاسی – اجتماعی در حوزه علمیه قم به وجود آمد؛ آیت الله بروجردی بی تفاوت به مسائل سیاسی نبوده بلكه در این زمینه دارای عمل و فعالیت بوده از جمله مواضع آیت الله در نجف و شركت در جلسه تصمیم گیری سیاسی مراجع و بازداشت ایشان در هنگام بازگشت، حمایت از آیت الله قمی در سال 1322، مخالفت با تغییر قانون اساسی، حمایت از مردم فلسطین، برخورد با شاه، برخورد با بهاییان – كه در دستگاههای دولتی وارد شده بودند و عهده دار بسیاری از مشاغل مهم بودند ؛ همه بیانگر ماهیت سیاسی رفتار آیت الله بروجردی است

9 مهر 1393

به مناسبت 8 مهر ماه سالروز شهادت سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا

سالشمار زندگی شهید جهان‌آرا


سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا یكی از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود كه در این جنگ بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید.

8 مهر 1393

به مناسبت 7 مهر ماه سالروز شهادت حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد

سالشمار زندگی شهید هاشمی‌نژاد


شهید هاشمی‌نژاد در سال 1311 در بهشهر متولد شد. پس از طی مقدمات تحصیل، عازم قم شد و در محضر آیت‌الله بروجردی و امام خمینی،‌ مدت 14 سال، زانوی شاگردی به زمین زد. در سال 1340 عازم شهر مقدس مشهد شد و در آنجا فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی خود را گسترده‌تر كرد. در شب پانزدهم خرداد 1342 به علت سخنرانی پرشوری كه در تهران ایراد كرد توسط مأموران رژیم دستگیر شد ولی پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و مبارزه را ادامه داد. شهید هاشمی‌نژاد در آبان 1343 برای دومین‌بار به علت سخنرانی علیه رژیم توسط ساواك دستگیر شد. در سال 1350 نیز برای سومین بار دستگیر و برای همیشه ممنوع‌المنبر شد. اما در سال 1354 با ایراد سخنرانی پرشور دیگری علیه رژیم توسط ساواك دستگیر و به 2 سال زندان محكوم گردید. پس از آزادی از زندان به مشهد بازگشت و در كنار آیت‌الله خامنه‌ای آنقدر در عرصه مبارزه كوشید كه حضرت امام در نامه‌ای خطاب به ایشان فرمود: «من چشمم به افرادی مانند شماها روشن است» در سال 57 نیز ساواك قصد ترور ایشان را داشت كه ناكام ماند. ایشان پس از انقلاب به عنوان نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و پس از آن به عنوان دبیر حزب جمهوری اسلامی مشهد برگزیده شد و با شروع جنگ تحمیلی، در جبهه‌های دفاع مقدس حضور یافت. سرانجام ایشان در هفتم مهرماه 1360 هدف نارنجك منافق كوردل قرار گرفت و به آرزوی دیرین خود یعنی شهادت نائل شد.

7 مهر 1393


  آخرین گفتگوها

به مناسبت هفته كتاب گفتگویی با رییس مجمع ناشران انقلاب اسلامی به شرح زیر انجام شد

در حوزه كتاب نمره دولت كمتر از مشروطی است

 گفتگو با میثم نیلی


دولت باید بر موضوعات فرهنگی و رسانه ای به طور كل نظارت كافی داشته باشد و آنها را برای كارهای بهتر راهنمایی كند.

27 آبان 1393

رازهای انفجار 8شهریور در پرونده های مسكوت

 گفتگو با محمد حسن روزی طلب


بیش از هر چیز نباید شك داشته باشیم كه مسئولیت انفجار 8 شهریور بر عهده سازمان مجاهدین خلق است و اگر فكر كنیم كه جناحی داخلی وجود دارد كه به این گروهك منافق كمك كرده یا اساسا در این انفجار داشته است باید گفت یك تفكر انحرافی است و هیچ صحت تاریخی ندارد.

20 آبان 1393

تخریب سیاسی مقام معظم رهبری در یك كتاب غیر علمی

 گفتگو با آیت الله حسینی‌اشكوری


آیت الله سیدعلی حسینی‌اشكوری در نقد و بررسی كتاب "ابتذال مرجعیت" محسن كدیور گفت: هدف نویسنده كتاب ابتذال مرجعیت، علمی نبوده است. حالت لجاج عجیبی در این نوشتار مشخص است. آثاری كه از مقام معظم رهبری بروز و ظهور كرده است؛ چه در قالب درس، چه در قالب نوشته ها و همچنین شهادت اهل خبره نشان می دهد ایشان واقعا مجتهدی مسلم و قوی هستند.

17 آبان 1393

13 آبان و مفهوم استكبار ستیزی در اندیشه امام خمینی(ره)

 گفتگو با حسن شیخ الاسلام


حسین شیخ‌الاسلام با رد نظر صادق زیباكلام در مورد اینكه انقلاب اسلامی ذاتاً با آمریكاستیزی ارتباطی ندارد،‌ گفت: استكبارستیزی حضرت امام با گروه چپ یك تفاوت دارد كه گروه‌های چپ استكبار را در امپریالیسم تعریف می‌كردند ولی وقتی به كمونیسم می‌رسیدند، سكوت می‌كردند.

11 آبان 1393

روحانی كه ساواك او را با آیت الله مهدوی كنی اشتباه گرفت

 گفتگو با حجت الاسلام شیخ علی اكبر مهدوی خراسانی

مهدی قیصری


ماجرای اشتباه گرفتن شیخ علی اكبر مهدوی خراسانی در زاندان های ساواك از جمله مسائل گفته نشده در انقلاب است.

4 آبان 1393

جایگاه تعهد و تخصص در اندیشه دینی و اسلامی

 گفتگو با علی رضا صدرا


تعهد و تخصص از جمله موضوعاتیست كه در اندیشه اسلامی نیز بسیار بدان توجه شده است. قرآن كریم پر است از آیاتی كه خداوند متعال در آنها اولیاء و انبیا را ملزم به توجه توامان بر دو عامل تعهد و تخصص نموده است.

29 مهر 1393

مهفوم اعتدال ریشه در اصلاح طلبی دارد

 گفتگو با شهیندخت مولاوردی


برداشت من این است كه یك رویكرد و روش است و یك گفتمان نیست. اعتدال یك گفتمان با تمام معنای خود نیست كه تعریف، مخاطب، روش و هدف خاصی داشته باشد. مثل گفتمان اصولگرایی یا اصلاح طلبی و یا حتی گفتمان سازندگی نیست كه دقیقاً مولفه های آن مشخص بود.

23 مهر 1393

لبخند ایران به عربستان در اوج اقتدار است

 گفتگو با امیر موسوی


مشاور اسبق وزیر دفاع و كارشناس مسائل استراتژیك گفت: فكر می كنم دیپلماسی كنونی ایران درست است چراكه لبخندی كه اكنون به عربستان می زنیم در اوج اقتدار و قدرت است.

15 مهر 1393


 • مناقشه هسته ای ایران، میدان منازعه ابرقدرتها

  به مناسبت پایان ضرب العجل هسته ای سوم آذر
  خلیج فارس و خاورمیانه منبع اول انرژی جهان است و آمریكا تلاش دارد آن را در اختیار بگیرد. امریكا حركت جدّی خود را برای تصرف منطقه را با فروپاشی شوروی آغاز كرده است و در سالهای اخیر اروپای غربی، روسیه و چین پی به جدی بودن برنامه های آمریكا برده اند. لذا نبرد اصلی بین نیروهای سیاسی خارج از منطقه است كه وجود و اهمیت جمهوری اسلامی ایران، منازعه آنها را به میدان مناقشه هسته ای ایران كشیده است. نقش ایران در این بین بسیار جدی و تعیین كننده است و محور اصلی گفتگوها تهران و جایگاه آن خواهد بود. چرا كه برای آمریكایی ها نقطه پرش برای تصرف جهان «ایران» است. چه دوستانه، چه از طریق منازعه و مخاصمه. اكنون به نظر می رسد این وظیفه دولتمردان و سیاستمداران ایرانی است كه از تضاد منافع بین قدرتها بهترین بهره را ببرند.
  ادامه ...

 • جمعیت فداییان اسلام به روایت اسناد تصویری

  فهرست اسامی و عكسهای عده ای از اعضای جمعیت فدائیان اسلام
  ادامه ...

 • صوت / شبیه افسانه‌ها

  «اگرچه خود انقلاب اسلامی و پدیده‌هایی كه انقلاب یكی پس از دیگری در طول زمان و در عرصه‌های گوناگون به‌وجود آورد، همه پدیده‌های شگفت‌آور هستند؛ اما پدیده‌ی بسیج و تشكیل این نیروی عظیمِ معجزگون، استثنایی و كم‌نظیر است. بسیج، حقیقتی شبیه افسانه‌هاست.» این جملات بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی بسیج است. پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌مناسبت هفته‌ی بسیج، پادكستی از بیانات ایشان (در سه دیدار بسیجیان در سال‌های 84، 86 و 88) در این‌باره را با نام «شبیه افسانه‌ها» منتشر كرده است
  ادامه ...

 • جامعه‌ی‌ روحانیت‌ بعد از آیت‌الله مهدوی‌ كنی‌

  یك‌بار كه‌ خدمت‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ شرفیاب‌ شده‌ بودیم‌، فرمودند كه‌ « به‌ سمت‌ جلب‌ نیروهای‌ جوان‌ پرتحرك‌ بروید. آن‌ روزگارانی‌ كه‌ ما و شما عضو جامعه‌ی‌ روحانیت‌ شدیم‌، چند سالمان‌ بود، سی‌ سال‌ پیش‌ عضو شدیم‌ الان‌ هم‌ باید نیروهای‌ جوان‌ را بیاوریم‌.»
  ادامه ...

 • مروری بر كتاب«بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی»

  به مناسبت آغاز هفته بسیج
  به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،این مركز ضمن تبریك فرارسیدن هفته بسیج به تمام بسیجیان دریادل در راستای رسالت فرهنگی خود و به مناسبت هفته بسیج اقدام به بازخوانی كتاب«بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی»تألیف آقای بهروز تقی زاده نموده است
  ادامه ...

 • اهداف بریتانیا در تشكیل ارتش متحد الشكل در ایران

  به مناسبت تشكیل ارتش متحد الشكل و انحلال پلیس جنوب
  تشكیل قشون متحد و یكپارچه در ایران اهمیت فراوانی داشت و انگلیسی ها یكی از مهمترین حامیان آن بودند. این امر نیز در درجه اول برای مقابله با بلشویك ها و در درجه دوم در حمایت از خود رضا خان صورت می گرفت. حمایت انگلستان در رابطه با قشون متحد و روی كار آوردن رضاخان بسیار روشن است و اسناد فراوانی گواه براین واقعیت موجود است. اما این امر به معنای انكار سركشی ها، ابتكارات و اقدامات گاهاً مخالف انگلیسی رضاخان نیست.
  ادامه ...

 • تصاویری از رهبر جمعیت فدائیان اسلام

  به مناسبت یكم آذرماه سالروز دستگیری شهید مجتبی نواب صفوی
  سید مجتبی میرلوحی (۱۳۰۳ تا ۲۷ دی ۱۳۳۴) معروف به نواب صفوی طلبه و بنیان‌گذار فدائیان اسلام است كه در ترور حسین علاء و احمد كسروی نقش مستقیم داشت؛ نواب صفوی پس از ترور ناموفق علاء در اول آذر ۱۳۳۴ بازداشت شد.
  در زیر تصاویری از شهید مجتبی نواب صفوی دیده می شود.
  ادامه ...

 • دیروزنامه / هفته بسیج به روایت كیهان

  در آذر ماه سال 1370 مقام معظم رهبری در دیدار فرماندهان و رده های مقاومت نمونه بسیج و جمعی از دانشجویان با ایشان ،طی سخنانی از بسیج به عنوان محور اصلی دفاع مسلحانه از اسلام و انقلاب یاد كردند و ضرورت هرچه بیشتر آن را مورد تاكید قرار دادند
  ادامه ...

  سرمقاله

مناقشه هسته ای ایران، میدان منازعه ابرقدرتها

به مناسبت پایان ضرب العجل هسته ای سوم آذر

دكتر جلیل نائبیان

خلیج فارس و خاورمیانه منبع اول انرژی جهان است و آمریكا تلاش دارد آن را در اختیار بگیرد. امریكا حركت جدّی خود را برای تصرف منطقه را با فروپاشی شوروی آغاز كرده است و در سالهای اخیر اروپای غربی، روسیه و چین پی به جدی بودن برنامه های آمریكا برده اند. لذا نبرد اصلی بین نیروهای سیاسی خارج از منطقه است كه وجود و اهمیت جمهوری اسلامی ایران، منازعه آنها را به میدان مناقشه هسته ای ایران كشیده است. نقش ایران در این بین بسیار جدی و تعیین كننده است و محور اصلی گفتگوها تهران و جایگاه آن خواهد بود. چرا كه برای آمریكایی ها نقطه پرش برای تصرف جهان «ایران» است. چه دوستانه، چه از طریق منازعه و مخاصمه. اكنون به نظر می رسد این وظیفه دولتمردان و سیاستمداران ایرانی است كه از تضاد منافع بین قدرتها بهترین بهره را ببرند.

 

  ویژه نامه

 • سردار ملی : پرونده ستارخان

  ستارخان در دوره‌ای كه محمدعلی شاه به مخالفت با مشروطه پرداخت در تبریز فعال شد و در مقابل قوای دولتی ایستادگی كرد. این مقاومت او را به قهرمانی ملی تبدیل كرد

 • تسخیر لانه جاسوسی :پرونده 13 آبان

  در ابتدای انقلاب و زمان حكومت دولت موقت، در سرتاسر كشور، حركت‌هایی می‌شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده كند. بعدها معلوم شد كه مركز تمامی این فتنه‌ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریكا در تهران است؛ در حالیكه موضع منافقانه آمریكا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریكا در میان مردم گردیده بود

 • محرم و انقلاب

  در آغاز نهضت اسلامی ، امام خمینی به عنوان یك رهبر دینی با آگاهی از ظرفیتها و قابلیتهای تشكلهای دینی كه توسط خود مردم اداره می شد بر بحث سازماندهی هیات های مذهبی ، استفاده بجا و مناسب از فرصتهای وعظ و سخنرانی و آگاه سازی مردم از طریق منابر در مناسبتهای مذهبی توجه ویژه ای مبذول داشتند. عزیمت روسای هیئات مذهبی به قم و ملاقات با امام خمینی در آستانه رفراندوم فرمایشی ششم بهمن 1341، تحولات بی نظیری را در نحوه و مضمون سخنرانیها و مداحیها در هیئات مذهبی ایجاد كرد.

 • پنجمین شهید محراب : پرونده آیت الله اشرفی اصفهانی

  حضرت امام خمینی (ره) در پیامی به مناسبت شهادت این شهید محراب فرمود: او در جبهه دفاع از حق از جمله اشخاصی بود كه مایه دلگرمی جوانان مجاهد بود و و رفتن او صدمه بر اسلام وارد كرد

 • شهید جوانمرد: پرونده شهید هاشمی نژاد

  روحانی مخالف حكومت پهلوی، شهید عبدالكریم هاشمی‌نژاد، با ترور مخالفین انقلاب اسلامی به شهادت رسید. وی یكی از مبارزین اصلی مشهد، قبل از انقلاب اسلامی بود و در بسیاری از جنبشها و نهضتهای انقلابی فعال بود و چندین ‌بار نیز به علت فعالیتهایش علیه رژیم پهلوی دستگیر و زندانی گردید

 • حدیث پایداری؛ پرونده دفاع مقدس

  جنگ ایران و عراق یكی از پیچیده ترین جنگهای جهان و منطقه بود و ما اكنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم كه لحظه به لحظه اسرار و ناگفته هایی از این جنگ منتشر می شود.

با فضای مجازی چه كنیم؟

سایت خبری تحلیلی رجا نیوز

سندی روشن از اخلاص جوانان ایرانی

وبلاگ تا ماه راهی نیست

درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب

پایگاه خبری تحلیلی صابرنیوز

تقارن جاودانه عاشورای امسال

وبلاگ تناقضات ذهنی

یا علی! زمانه تیر حرمله ست‎

وبلاگ علیرضا قزوه

اسیدپاشی و تب و لرزهای روشنفكری

وبلاگ دادگاه انقلاب اسلامی

وقتی پسر فرمانده راهی میدان مین شد

وبلاگ داستان كوتاه كوتاه كوتاه

كپی برابر اصل داعش!

وبلاگ افاضات عقل كل نوشت

  مقالات

 • جایگاه رهبری جامعه در مكتب تشیع

  ولایت اسلامى این‌طور است كه وقتى مخالفین در حكومت امیرالمؤمنین (ع)، خلخال از پاى زن یهودى بیرون مى‌آورند، ایشان به امامِ آن جمعیت مى‌فرمایند: اگر مسلمانى از این امر بمیرد - از غصّه این كه در حكومت او خلخال از پاى یك زن یهودى درآورده‌اند - حق دارد! بدون تردید امیرالمؤمنین (ع) مبالغه نمى‌كند؛ مى‌گوید اگر از این غصّه، انسان بمیرد، حق دارد. این، حكومت و ولایت اسلامى است...

 • بررسی ریشه های ترور نافرجام حسین علاء

  به مناسبت ترور نافرجام حسین علاء، نخست وزیر پهلوی دوم به دست فدائیان اسلام (25/8/1334) هیچكس نمی داند كه اگر این ترور با موفقیت انجام می شد چه اتفاقاتی در تاریخ كشور ما رخ می داد. ممكن بود كه پیمان بغداد هیچ وقت شكل نگیرد و نوع وابستگی ایران به آمریكا شكل دیگری پیدا می كرد اما عینی ترین تاثیر این واقعه، فهم رژیم از توان گروه فداییان اسلام بود كه منجر به قلع و قمع اعضای این گروه در سرتاسر كشور شد.

 • مروری بر اصول اندیشه ای شهید محمد باقر صدر

  نقش برجسته و برتر سید محمدباقر صدر به عنوان رهبر فكری و معنوی و الهام‌بخش شیعیان عراق غیرقابل تردید است. نوشته های درخشان او و نیز شهامت و درستكاری‌اش او را به سرچشمه حیاتی فعال‌گرایی شیعه عراق تبدیل كرد...

 • جایگاه دین و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)

  اسلام چیزی نیست كه برای یك طرف قضیه فكركرده باشد، اسلام همه اطراف قضایارا درآن حكم دارد، تمام قضایای مربوط به دنیا، مربوط به سیاست، مربوط به اجتماع، مربوط به اقتصاد، تمام قضایای مربوط به آن طرف قضیه كه اهل دنیا ازآن بی اطلاعند

 • انقلاب اسلامی و نقش آن در بیداری اسلامی

  انقلاب اسلامی اسلام را به عنوان دینی جامع و متناسب با شرایط روز و دارای ایدئولوژی سیاسی شناسای كرد و به صدور معنویت به جهانیان، چهره واقعی اسلام را ارایه كرد.

 • پرچمداران غیرت در دهه چهارم انقلاب اسلامی

  در مسیر مبارزه با امپریالیسم در زمان‌ های مختلف زمینه‌ های مبارزه متفاوت بوده است و شرایط مبارزه تغییر كرده است. در هر دوره، نوعی از جهاد و مبارزه سمبل ادامه مبارزه شده و مبارزانی چهره پیشروی مبارزه شده‌ اند.

 • جایگاه عاشورا در میان اهل سنت

  دیدگاههای اهل سنت پیرامون واقعه كربلا

 • وحدت اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)

  وحدت و اتحاد ضرورتی‏ عقلی و شرعی و از عوامل حفظ بقای اجتماع و مدینهء انسانی می‏باشد. ضرورتی حیاتی و فطری‏ كه بشر برای دارا بودن یك زندگی مطلوب چاره‏ای‏ جز پذیرش آن ندارد.

 • سلطنتی كه توسط مجلس منقرض شد

  نگاهی به روند انقراض حكومت قاجاریه(7 و 9 آبان 1304) نخستین تلاش هواداران رضاخان در مجلس پنجم برای اعلام نظام جمهوری با مخالفت پایمردی مدرس و یارانش ناكام ماند اما پس از موفقیتهای چشمگیر و پیشرفتهای درخشانی كه رضاخان در سال 1304 به دست آورد و به پشتوانه حمایتهای داخلی و خارجی ضمن همراهی با مجلس

 • قیام امام حسین(ع)؛ حركتی جهانی و ماندگار

  به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سید و سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) اسرار حقیقت را باید در ماهیت این نهضت مقدس و پر افتخار جستجو نمود و آن جز اصلاح امور، زنده كردن فضایل انسانی، كرامت بشری و معامله با خدای یگانه نبود. همان طور كه سالار این نهضت پر افتخار در وقت خروج فرمود: انما خرجت لطب الاصلاح فی امت جدی...

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *