تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر

خرید

تاریخ انتشار: مرداد 1388

تعداد صفحات: 772

شابک: 2-355-419-964-978

نوبت چاپ: اول، بهار 1388

قیمت: 7,300 تومان

شمارگان: 2000

معرفی کتاب:

«نهضت ملی» یا همان «نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران» و پیامدهای آن، به ویژه دوره‌ی نخست‌وزیری دکتر مصدق در سال‌های 1330‌‌ـ 1332 حکایتی است که بارها و بارها بدان پرداخته شده است. راویان مختلف، پژوهشگران، محققان و مورخان ایرانی و غیر ایرانی سرگذشت وقایع سال‌های دهه‌ی 1320 و اوایل دهه‌ی 1330 در ایران را به همراه تحلیل‌ها و قضاوت‌های گوناگون بیان کرده‌اند و این بار، راوی سرگذشت «نهضت ملی» فردی است که از نزدیک در کوران حوادث آن نهضت قرار داشته است. این بار قلم روایتگر، در اختیار دکتر محمّدحسن سالمی است تا مشاهدات و تحلیل خود را از وقایع آن روزگار برای نسل امروز و نسل‌های بعد بیان کند.


دکتر سالمی به دلیل نزدیکی به یکی از قطب‌های سیاسی آن روز ایران، در جریان بسیاری از مسائل، رویدادها و حوادث بوده است.

او نوه‌ی دختری آیت‌الله کاشانی، یکی از رهبران نهضت ملی می‌باشد و به این دلیل و همچنین به دلیل فعالیت سیاسی در نهضت، تجربیات و اطلاعات زیادی از مقطع زمانی مورد بحث دارد. وی که هم‌اکنون در 75 سالگی در کسوت پزشکی بازنشسته، ایام کهولت را می‌گذراند، با تکیه بر خاطرات و مشاهدات شخصی، اسناد خانوادگی و خصوصی و بالاخره دیگر منابع و کتاب‌ها، روایتی را از فرآیند نهضت ملی ارائه می‌دهد، روایتی که مختص به دکتر سالمی بوده و جای جای آن بیانگر نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های او در تحلیل وقایع مورد بحث است.

محور تقریرات و کتاب حاضر، بررسی و شرح زندگانی و فعالیت آیت‌الله کاشانی (از تولد تا وفات) می‌باشد و در خلال این بررسی، دکتر سالمی خاطرات و نظرات خود را ارائه می‌کند. تلاشی که رهاورد آن، کتاب حاضر و روایتی دیگر از یکی از دوره‌های پر افتخار تاریخ معاصر کشور ایران است.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام: سحر    تاریخ ارسال: 2 فروردین 1393 ساعت 19:23

خیلی استفاده كردیم ممنون


نام: فاطمه    تاریخ ارسال: 9 آبان 1391 ساعت 18:07

با عرض سلام .خیلی ممنون استفاده بردیم


نام: زهرا    تاریخ ارسال: 25 فروردین 1391 ساعت 13:36

خوب بود


نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *