2 اردیبهشت 1358


تشکيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

 
از نخستين روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 بنا به فرمان حضرت امام خميني (ره) عده اي از جوانان انقلابي و پيروان راستين حضرت امام نهاد مقدس سپاه پاسداران را پايه ريزي نمودند. حضرت امام خميني (ره) در دوم ارديبهشت 1358 طي فرمان به شوراي انقلاب اسلامي رسما تاسيس اين نهاد مقدس را اعلام کردند. سپاه در دوران تشکيل, صرفا نيروي شهري به حساب مي آمد که با توجه به شرايط خاص انقلابي در جامعه و پراکندگي قواي انتظامي, ماموريت حفظ نظم عمومي را عهده دار شده بود و در مقابل ضد انقلاب و منافقان به مبارزه مي پرداخت. با اوج گيري دسيسه هاي دشمنان و گروهک هاي ضد انقلاب در نقاطي چون کردستان , خوزستان و گنبد, سپاه پاسداران, براي مقابله با آنها بسيج شد و خصوصا در کردستان هنگامي که شورش هاي مسلحانه در نقاط کوهستاني کردنشين متمرکز شد, سپاه به طور جدي مقابل اشرار و ضد انقلاب صف آرايي کرد. با شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران, سپاه پاسداران بزرگترين افتخار خود را رقم زد و با وجود همه موانع در کنار ارتش و ... به مبارزه عليه رژيم بعثي پرداخت. پس از جنگ تحميلي نيز سپاه علاه بر فعاليت هاي رزمي و دفاعي و آموزشي در عرصه هاي مختلف سازندگي از جمله سد سازي , راهسازي , پروژه هاي کشاورزي , توليد قطعات صنعتي و ... حضور فعال دارد. سپاه پاسداران اگر چه هويتي نظامي دارد اما نظاميگري در واقع يک بعد از ابعاد هويت مقدس اين نهاد مکتبي - مردمي است و طبق اصل 150 قانون اساسي سپاه پاسداران وظيفه نگهباني از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن را در همه شرايط دارد و در ابعاد مختلف معنوي ، نظامي و علمي و ... در خدمت نظام اسلامي مي باشد

 


  این روزها در تقویم انقلاب

بهلول پرچمدار قیام مسجد گوهر شاد

سالشمار زندگی بهلول


شیخ محمدتقی بهلول گنابادی علاوه بر حضور در صحنه مبارزات سیاسی اهل شعر نیز بود. به طوری كه از وی بیش از چند ده هزار بیت شعر به یادگار مانده است. اشعاری چون:

دار دنیا منزلی پست و خس است

نیست منزل در حقیقت محبس است

مردمی كه اندر جهانی فانی اند

چون به دقت بنگری زندانی اند

كس در این زندان ز غم آزاد نیست

یك دلی در دار دنیا شاد نیست

روح انسان تا كه در بند تن است

هست زندانی و حبسش مسكن است

29 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید باهنر


«آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد، هم‌جنگ و هم‌رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من 20 سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا به سوی او هجرت كنند».
امام خمینی(رحمت الله علیه)

24 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید رجایی


حضرت امام خمینی (ره):
آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه های نبرد با قدرت های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من بیست سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا هجرت كنند و به سوی او هجرت كنند.

23 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید مطهری


در این نوشتار، با سیری كوتاه در زندگانی و مبارزات سیاسی ــ فرهنگی آیت‌الله شهید مطهری، با فرازهایی مهم از فعالیت ها و مبارزات ایشان آشنا خواهیم شد.

22 شهریور 1393

سالشمار زندگى آیت‌الله طالقانی


آیت‌الله طالقانی یكی از چهره های بارز انقلاب بود؛ و در راه انقلاب مجاهدت ها نمودند. در وصف ایشان همین بس ك بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره ایشان فرمودند: ‹‹ او برای اسلام به منزله ابوذر زمان بود. زبان گویای او چون شمشیر مالك اشتر بود؛ برنده بود و كوبنده ›› امام خمینی (ره)

19 شهریور 1393

روز شمار زندگی آیت الله بهشتی(2)


روز شمار زندگی آیت الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی
بخش دوم

18 شهریور 1393

روز شمار 17 شهریور 1357


شهریور تكرار عاشورا و میدان شهدا تكرار كربلا و شهدای ما تكرار شهدای كربلا و مخالفان ملت ما تكرار یزید و وابستگان او هستند. امام خمینی

16 شهریور 1393

سالشمار زندگی شیخ محمد خیابانی


شیخ محمد خیابانی در طول مبارزه علی رغم رو به رو شدن با انواع مشكلات، استقلال رای خود را حفظ كرد و از ابتدا با اتكا به قدرت لایزال الهی برای استقرار بخشیدن به دین خدا و نجات جامعه به پا برخواست و در این كار لحظه ای دچار تردید نشد

15 شهریور 1393

سالشمار زندگی استاد محمد تقی شریعتی


محمدتقی شریعتی (۱۲۸۶ در مزینان سبزوار – ۱۳۶۶ در مشهد) روشنفكر و فعال سیاسی–مذهبی و پدر علی شریعتی است. او از افرادی بود كه با رویكرد نوگرایانه و اصلاح‌طلبانه به دین، فعالیت خود را آغاز نمود و تأثیرات زیادی در این زمینه برجای گذاشت.
در اینجا نگاهی خواهیم داشت به سالشمار زندگی و مهمترین وقایع زندگی محمد تقی شریعتی

9 شهریور 1393


بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *