18 تیر 1359


کودتاي نافرجام نوژه

 
کودتاي نافرجام نوژه يک حلقه از سلسله فعاليتهاي دشمنان انقلاب اسلامي جهت براندازي نظام جمهوري اسلامي مي‌باشد. در دي ماه 1358 هواداران شاپور بختيار سازماني به نام «‌نقاب»‌ را تشکيل دادند که هدف آن براندازي نظام جمهوري اسلامي از طريق کودتاي نظامي بود. در طرح عمليات کودتاي نظامي پايگاه شهيد نوژه در 60 کيلومتري همدان به عنوان کانون عمليات کودتا در نظر گرفته شده بود و قرار بود پس از تصرف پايگاه نوژه تيمهاي مختلف مراکز حساس تهران را بمباران و اشغال کنند. بيت امام در جماران نخستين هدف و مرکز ثقل عمليات کودتا بود به همين جهت بيشترين هواپيماها و مهمات سنگيني براي اين هدف در نظر گرفته شده بود. اهداف تعيين شده براي تسخير پس از بمباران هاي هوايي عبارت بودند از صدا و سيما، فرودگاه مهرآباد، ستاد نيروي زميني، ستاد ارتش جمهوري اسلامي، ‌پادگان حر، پادگان قصر، پادگان جمشيديه و زندان اوين. اما به خواست خدا اين توطئه برنامه‌ريزي شده در صبح روزي که قرار بود کودتا انجام گيرد توسط دو تن از اعضاي کودتا افشا شد و ستاد خنثي سازي کودتا متشکل از واحدهاي اطلاعات سپاه، گروه مهندسي و انجمن اسلامي نيروي هوايي، تعدادي از پرسنل مؤمن نيروي زميني و تيپ نوهد به خنثي سازي اين کودتا پرداختند. امام امت پس از پايان عمليات خنثي سازي کودتا (20/4/1359) در حسينيه جماران در طي سخنراني خود فرمودند: «مي‌خواهند توطئه بکنند و آن هم اين توطئه‌اي که معلوم است که اگر چنانچه موفق به کشفش هم نشده بوديم،] مردم [خفه مي‌کردند آنها را ... اگر اين فانتوم‌ها هم بلند شده بود، اينها مي‌خواستند چه بکنند، پدر اينها را در مي‌آوردند مگر ملت، حالا ديگر نشسته که يک فانتوم و دو فانتوم کاري انجام بدهد.»

 


  این روزها در تقویم انقلاب

سالشمار زندگی شهید مدرس


... »در واقع شهید بزرگ ما مرحوم مدرس كه القاب براى او كوتاه و كوچك است ستاره درخشانى بود بر تارك كشورى كه از ظلم و جور رضاشاهى تاریك مى نمود و تا كسى آن زمان را درك نكرده باشد ارزش این شخصیت عالیمقام را نمى تواند درك كند. «
سخن امام خمینى (ره)

30 شهریور 1393

بهلول پرچمدار قیام مسجد گوهر شاد

سالشمار زندگی بهلول


شیخ محمدتقی بهلول گنابادی علاوه بر حضور در صحنه مبارزات سیاسی اهل شعر نیز بود. به طوری كه از وی بیش از چند ده هزار بیت شعر به یادگار مانده است. اشعاری چون:

دار دنیا منزلی پست و خس است

نیست منزل در حقیقت محبس است

مردمی كه اندر جهانی فانی اند

چون به دقت بنگری زندانی اند

كس در این زندان ز غم آزاد نیست

یك دلی در دار دنیا شاد نیست

روح انسان تا كه در بند تن است

هست زندانی و حبسش مسكن است

29 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید باهنر


«آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد، هم‌جنگ و هم‌رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من 20 سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا به سوی او هجرت كنند».
امام خمینی(رحمت الله علیه)

24 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید رجایی


حضرت امام خمینی (ره):
آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند كه با هم در جبهه های نبرد با قدرت های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند و مرحوم شهید رجایی به من گفتند كه من بیست سال است كه با آقای باهنر همراه بودم و خداوند خواست كه با هم از این دنیا هجرت كنند و به سوی او هجرت كنند.

23 شهریور 1393

سالشمار زندگی شهید مطهری


در این نوشتار، با سیری كوتاه در زندگانی و مبارزات سیاسی ــ فرهنگی آیت‌الله شهید مطهری، با فرازهایی مهم از فعالیت ها و مبارزات ایشان آشنا خواهیم شد.

22 شهریور 1393

سالشمار زندگى آیت‌الله طالقانی


آیت‌الله طالقانی یكی از چهره های بارز انقلاب بود؛ و در راه انقلاب مجاهدت ها نمودند. در وصف ایشان همین بس ك بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره ایشان فرمودند: ‹‹ او برای اسلام به منزله ابوذر زمان بود. زبان گویای او چون شمشیر مالك اشتر بود؛ برنده بود و كوبنده ›› امام خمینی (ره)

19 شهریور 1393

روز شمار زندگی آیت الله بهشتی(2)


روز شمار زندگی آیت الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی
بخش دوم

18 شهریور 1393

روز شمار 17 شهریور 1357


شهریور تكرار عاشورا و میدان شهدا تكرار كربلا و شهدای ما تكرار شهدای كربلا و مخالفان ملت ما تكرار یزید و وابستگان او هستند. امام خمینی

16 شهریور 1393

سالشمار زندگی شیخ محمد خیابانی


شیخ محمد خیابانی در طول مبارزه علی رغم رو به رو شدن با انواع مشكلات، استقلال رای خود را حفظ كرد و از ابتدا با اتكا به قدرت لایزال الهی برای استقرار بخشیدن به دین خدا و نجات جامعه به پا برخواست و در این كار لحظه ای دچار تردید نشد

15 شهریور 1393


بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *