در‌حالی که اکثر روزنامه‌های روز یک‌شنبه مورخ 6/4/89 تیتر یک خود را به فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از مردم بوشهر اختصاص داده‌اند، روزنامه شرق به‌عنوان یکی از روزنامه‌های شاخص اصلاح طلبان در صفحه اول، خبری را درباره دیدار اخیر سید حسن با برخی از خانواده‌های شهدای هفتم تیر به عنوان تیتر یک آورده است که این تیتر «معیشت مردم دغدغه خمینی جوان» در صفحه اول، کنار مواردی آورده و چیده شده است که شک خواننده را نسبت به موضوعاتی برمی‌انگیزد.

 

 

روزنامه شرق در تیتر یک روز یک‌شنبه خود نوشته است: «معیشت مردم دغدغه خمینی جوان».در پایین این تیتر مطلبی نوشته شده است که به گفته‌های سید حسن در دیدار با برخی از خانواده‌های شهدای هفتم تیر اشاره کرده است . در این مطلب ترکیب تازه «خمینی جوان» چندین بار تکرار شده است که وقتی هماهنگی این مطلب با برخی از مطالب دیگر صفحه اول مشاهده می‌شود شک و تعجب خواننده از اقدام تحریک‌آمیز روزنامه شرق به اوج می‌رسد.

این روزنامه در کنار مطلب اول خود خبری را در خصوص حضور محمد البرادعی در تظاهرات اعتراضی علیه مبارک آورده و تصویری را از محمد البرادعی درج کرده که در توضیح آن تیتر کوتاهی را نوشته است: «تولد یک رهبر»

 

 

هنگامی که متن این خبر خوانده می‌شود ترکیباتی مشاهده می‌شود که شک خواننده درباره اقدام تحریک‌آمیز روزنامه شرق به یقین تبدیل می‌شود.در متن خبر مربوط به البرادعی که ادامه آن در صفحه 20 روزنامه شرق چاپ شده، چنین ترکیباتی آمده است: «رهبر اپوزیسیون»، «مبارزه آشکار با رژیم حاکم»، «تظاهرات اعتراضی»، «مبارزه برای اصلاحات سیاسی»، «جنبش اصلاحات» و ...که همگی به گونه‌ای در ارتباط با حوادث اخیر ایران پس از انتخابات 88 چیده شده است. بدیهی است به‌کار بردن چنین ترکیباتی در شرایط عادی ایراد و اشکالی ندارد؛ اما هنگامی که «تولد یک رهبر» در کنار «خمینی جوان» قرار گیرد و در متن مطالب، مخاطب با چنان ترکیباتی مواجه شود، نمی‌تواند خالی از عیب و نقص باشد.زیرا لفظ «خمینی جوان» در این مطلب که اشاره به خمینی کبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دارد، در کنار «تولد یک رهبر» ذهن مخاطب را به سمتی سوق می‌دهد که گویا روزنامه شرق با این اقدام قصد تحریک سید حسن مصطفوی را دارد.

 

 

هرچند پیش از این شایعه‌ای مطرح شده بود مبنی برآنکه سید حسن مصطفوی قصد کاندیداتوری برای ریاست جمهوری را دارد و البته کماکان نیز این شایعه مطرح است و حتی ممکن است در آینده به واقعیت تبدیل شود، اما روزنامه شرق با این اقدام پا را خارج از مرز قانون و اخلاق گذاشته و به نحو مشکوکی ترکیبات صفحه اول را چنان کنار هم قرار داده که «خمینی جوان» مورد ادعای خود را مصداق «تولد یک رهبر» قلمداد کرده است.

 


به هر حال این تکنیک که یک روزنامه یا مجله چیدمانی را در مطالب خود برگزیند که در کنار هم، مفهومی را در لفافه به خواننده القا کند روشی قدیمی است.این روش در پی آن است که مخاطب پس از خواندن مطالب، خواه ناخواه نقش‌های القایی را در ذهن خود جای دهد و بپروراند و سرانجام در آن مسیر قدم بردارد. روزنامه شرق نیز در شماره روز یک‌شنبه خود از چنین روش منسوخی استفاده کرده است. اما در کنار این روزنامه، روزنامه‌های دیگری از جبهه اصلاحات همچون «آرمان» و «آفتاب یزد» نیز در اقدامی مشابه، تیترهای مرتبط با سید حسن را همسو با تیتر روزنامه شرق انتخاب کرده‌اند. این همسویی در پیگیری اقدامات مشکوک و تحریک‌آمیز که در میان برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب دیده می‌شود، شاهدی است بر این مدعا که اینان پس از آنکه در فتنه اخیر نتوانستند سود و امتیازی کسب نمایند، حال با خط گیری از اتاق فکر فتنه‌گران خارج از کشور در پی‌آنند تا سید حسن مصطفوی را در مسیر مطامع سیاسی خود هزینه کنند و با تحریک وی برای قبول رهبری فتنه‌گران و حتی القای این اندیشه به سید حسن که «خمینی جوان، تولد یک رهبر تازه در جامعه است» افکار سوخته خود را بازیابی و موج مرده آشوبگران را حول محور «نوه امام (ره)» زنده کنند.اما با این وجود به نظر می‌رسد سید‌حسن مصطفوی خود بیش از هر کس، مخالف این اندیشه‌ها باشد و هرگز زیر بار فشارها و تحریک فتنه‌گران حرفی نزند و عملی انجام ندهد که به کام فتنه‌گران تمام شود. بی‌تردید موضع‌گیری صریح و قاطع وی در این شرایط می‌تواند مهر باطلی باشد بر افکار مشوش تحریک‌کنندگان عرصه فتنه.