" نقشه راه" (88 قطعه از بیانات مقام معظم رهبری درباره نقش بصیرت در فتنه 88 ) نام یكی از محصولات متنوع مركز اسناد انقلاب اسلامی می باشد كه تدوین آن توسط جناب آقای محمد مهدی كوثری صورت گرفته است. این كتاب 240 صفحه ای در تابستان 1390 به چاپ رسیده است.

فرمایشات و رهنمودهای مقام عظمی ولایت امام خامنه ای (مدظله العالی) در كنار سخنان گهر بار  امام راحل (ره) در طول سالیان استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در كشور عزیزمان همواره چراغ راه مسئولان و مردم بیدار و همیشه در صحنه بوده است كه شایسته دقت، تأمل و مراقبت زیادی می باشد.

رهبر انقلاب در طول سال 1388 و در فتنه بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری به مناسبتهای مختلف در جمع اقشار گوناگون بیاناتی ایراد كردند كه در روشن شدن ماهیت واقعی فتنه گران و پراكنده شدن برخی فریب خوردگان از اطراف آنها بسیار مؤثر بود و ملت هوشیار ما با دقت در فحوای كلام ایشان به نقش تأثیر گذار ولایت در ایجاد بصیرت ، هدایت و راهبری جامعه اسلامی ایران پی برد.

این مجموعه  برای آشنایی هر چه بیشتر نسل جوان با دیدگاه های پرچمدار انقلاب  و نقش و دقت نظر چشمگیر ایشان در باره مسائل و حوادث مختلف گوشه هایی از فرمایشات ارزشمند معظم له را در خود جای داده است.

قال الإمام المهدی (عج):

« اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواة حدیثنا فانهم حجتی علیكم و أنا حجة الله »

در حوادث رخ داده، به راویان احادیث ما مراجعه كنید، همانا من حجت خدا بر شما و آنها حجت من بر شما هستند.

بدون تردید، همه انسان ها در عبور از حوادث فتنه گون، نیاز مبرم به راهنما و چراغ هدایتی دارند تا در كوران حوادث غبار آلود و غیر شفاف، خود را از آفات و مصایب روزگار در امان نگاه دارند. نایبان عام حضرت ولی عصر (عج) – حضرت امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (حفظه الله ) – به عنوان رهبران این انقلاب، چراغ های هدایت، در اتفاقات و حوادث انقلاب بوده اند.

اثر مورد بحث فرمایش های رهبر معظم انقلاب را پیرامون فتنه 88، مورد مطالعه، تلخیص و دسته بندی قرار داده و به عنوان چكیده فرمایش های معظم له را، در 88 قطعه و در موضوعات مختلف، بیان می كند.

مطالب كتاب، پس از مقدمه و پیشگفتار در9  فصل جداگانه طرح شده است. فصل اول آن با عنوان « اصول و تعاریف » در 5 بخش سخنان رهبری را در دیدار با اقشار مختلف مردم آورده است كه به شرح زیر می باشند:

اولین بخش این فصل با نام « توكل به خداوند متعال » قسمتی از سخنان رهبری در دیدار با مردم چالوس و نوشهر در تاریخ 15/7/88 را اورده است، كه ایشان پس از توصیه به حسن ظن داشتن به خدا، مردم را به یاری دین خدا دعوت می كنند و با اشاره به هشت سال جنگ تحمیلی به همكاری بسیاری از كشورها از جمله آمریكا در دوران جنگ و نتیجه ای كه ملت ایران با توكل بر خدا، ایستادگی و بصیرت خود به دست آورده اند نیز اشاراتی داشته اند.

بخش دوم فصل اول، « رسالت امروز » نام گرفته و در دیدار حضرت با اساتید دانشگاه تهران در تاریخ  13/11/88 ایراد شده است و ضمن سخنانی فرمودند كه: ایران اسلامی رسالتی بیش از اینها دارد، رسالتی در مقابل بشریت.

« عوامل قدرت » سومین بخش فصل می باشد كه قسمت های دیگری از سخنان رهبری در دیدار اساتید دانشگاه تهران در 13/ 11 88 را ذكر كرده است. امام در سخنان خود دو عامل اصلی در ایجاد قدرت را علم و ایمان دانسته اند.

چهارمین بخش  فصل اول، «علم، رمز پیشرفت » نام دارد. در این دیدار كه دیدار با نخبگان علمی است و در تاریخ 6/8/88 صورت گرفته است، رهبری رمز پیشرفت همراه با اقتدار را برای یك كشور، علم معرفی كرده اند.

بخش پنجم فصل با عنوان « ایمان، عامل پیروزی بر دشمن » می باشد. رهبر معظم در دیدارشان با دانش آموزان كه در تاریخ 12/8/88 بوده است، باز هم با تأكید بیشتر اقتدار حقیقی یك ملت را در گرو علم بر شمرده اند.

فصل دوم كتاب با عنوان « ولایت فقیه » مشتمل بر چهار بخش می باشد كه به این ترتیب می باشند:

-          « ولایت، از منظر قرآن كریم »، بیانات ایشان در جمع طلاب و روحانیون است در تاریخ22/9/88، مقام معظم رهبری طی سخنانی بنا بر آیات قرآن تعابیری چون «ولایت،اطاعت و مودت » را مورد بحث قرار داده اند.

-          حضرت در دیداری به مناسبت عید غدیر خم در تاریخ 15/9/88 سخنان خود را حول محور «ولایت، مسئله ای الهی » ایراد نموده اند.

-          عنوان بخش دیگری از سخنان معظم له، كه در ادامه همان دیدار ذكر شده در بالا ایراد شده « امیر مؤمنان(ع)، الگوی ولایت مداری » می باشد كه تا حدودی به شخصیت والایی حضرت امیر(ع) اشاره شده است.

-          دیدار بعدی ایشان كه در این فصل ذكر شده، دیدار با مجلس خبرگان است كه به تاریخ 2/7/88 انجام شده است و « ولایت فقیه و حفظ نظام » عنوان گرفته است. 

سومین فصل كتاب با عنوان « نظام جمهوری اسلامی » در بخش های بیست و چهارگانه خود به بیان سخنان گرانبار حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) در دیدار با اقشار مختلف پرداخته است، در بخش اول آن حضرت  در جمع مردم چالوس و نوشهر در تاریخ 15/7/88، دو جزء اصلی جمهوری اسلامی، یعنی اسلامی و مردمی بودن آن اشاره كرده و صحبت هایی پیرامون همین اصول داشته اند.

بخش بعدی این فصل به بیان بخش كوتاهی از سخنان رهبر در مراسم تنفیذ رییس جمهور در تاریخ 12/5/88 پرداخته و « وحدت جمهوریت و اسلامیت در نظام جمهوری اسلامی » نام گرفته است.

سومین بخش فصل سوم كه « جمهوری اسلامی، تأمین كننده سعادت دنیا و آخرت » نام گرفته است، قسمت هایی از سخنان ایشان را در تاریخ 20/6/88 كه در نماز جمعه بیان داشته اند ذكر كرده است.

چهارمین بخش فصل سوم با نام « علاقه ملت ها به نظام جمهوری اسلامی » در ادامه بخش اول همین فصل بخش های دیگری از سخنان حضرت را در دیدار با مردم چالوس و نوشهر آورده است.

در ادامه این فصل بخش ها ی دیگری جای داده شده است كه تیتر وار برخی از آن ها را بیان می كنیم:

خواست جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی (دیدار با دانش آموزان 12/8/88)

جاگاه جمهوری اسلامی، در عرصه بین المللی (نماز جمعه 20/6/88)

اهداف امروز انقلاب ( دیدار با مردم آذربایجان 28/11/88)

« بصیرت » عنوان فصل چهارم كتاب مورد بحث می باشد، این فصل در بخش های دوازده گانه خود تعدادی از سخنان گران بار ایشان را در دیدار های مختلف بیان داشته اند كه به عنوان نمونه تنها به چند نمونه از آنها اشاره می شود:

-          « تعریف بصیرت » عنوانی است كه به سخنان ایشان در دیدار با دانشجویان قم در تاریخ 4/8/88 اختصاص گرفته است.

-          « بصیرت، از نگاه قرآن » گوشه هایی از سخنان حضرت، در دیدار با مردم چالوس و نوشهر در تاریخ 15/7/88 را بیان كرده است.

-          « بصیرت از منظر امیرالمؤمنین » سخنان رهبر را در تاریخ 4/8 89 در جمع دانشجویان قم آورده است.

بخش پنجم با عنوان « دشمن شناسی » در بخش های مختلف به بیان سخنان حضرت آیت الله خامنه ای رهبرمعظم  انقلاب پرداخته كه برخی از آنها به ترتیب زیر می باشد:

دشمن شناسی و تأكید بر آن، دشمنان خونی اسلام، علت اصلی دشمنی دستگاه استكبار، برنامه ریزی بلند مدت دشمن و ما، مهم ترین كار دشمن و ... .

در فصل ششم اثر با نام « فتنه و فتنه گران » حضرت در چند بخش در ارتباط با: سابقه فتنه در زمان امیرالمؤمنین (ع)، نقش جناب عمار، در شفاف سازی فضای فتنه سخنانی ایراد فرموده و عامل اصلی انحراف از مسیر انقلاب را فراموشی خدا برشمرده اند. در ادامه توصیه هایی به اصحاب فتنه داشته و برخورد با اختلال گران نظم جامعه را خواستار شده اند و فتنه 88 را زنگ بیدار باش همگان نام نهاده اند.

هفتمین فصل « جنگ نرم » نام دارد. این فصل مشتمل بر 6 بخش می باشد و در آن بنابر عنوان فصل سخنان رهبر عزیز در ارتباط با موضوع جنگ نرم گنجانده شده است در قالب عناوین زیر:

-          شرط فعالیت صحیح، در جبهه جنگ نرم ( دیدار با دانشجویان 4/6/88 ) كه حضرت شرط اولیه این فعالیت صحیح را نگاه خوش بینانه دانسته اند.

-          چگونگی مقابله با جنگ نرم دشمن ( دیدار با دانشجویان 4/6/88 )

-          ارتباطات رسانه ای، سلاح مؤثر بین المللی نظام ( دیدار با مجلس خبرگان 2/7/88 )

-          نقش رسانه های بیگانه در جنگ نرم (عید مبعث 29/4/88 )

-          دانشجویان جنگ نرم ( دیدار با اساتید دانشگاه 4/6/88 )

-          نقش شبكه های اجتماعی اینترنتی در حوادث انتخابات ( دیدار با مجلس خبرگان 25/6/89 )

فصل هشتم كه « روز شمار حوادث پس از انتخابات » عنوان گرفته است، ابتدا سخنان ایشان را كه در تاریخ 14/3/88 در مرقد امام خمینی (ره) ایراد فرموده اند آورده كه حضرت به تجمعات خیابانی طرفداران نامزدها اشاره كرده و توصیه هایی به آنان داشته اند.

در ادامه به سخنان رهبر در جمع نمایندگان كاندیداها در مورخ 26/3/88 یعنی تنها چند روز پس از انتخابات پرداخته وتذكراتی در ارتباط با تجمعات پس از انتخابات و مسأله باز شماری آراء به آنان داده اند. در سه بخش بعدی، گوشه هایی از سخنان ایشان در نماز جمعه تاریخی در تاریخ 29/3/88 جای داده شده است و بخش های دیگر به اهانت ها و حرمت شكنی های اصحاب فتنه در ایام پس از انتخابات كه نسبت به مقدسات مسلمین داشته اند اختصاص داده شده است.

در انتها آیت الله خامنه ای طی سخنانی به حضور پر شور و با بصیرت مردم در راهپیمایی های 9 دی و 22 بهمن سال 88 اشاره كرده اند.

« تحلیل حوادث پس از انتخابات عنوان آخرین فصل كتاب می باشد. در این فصل مجموعه ای از سخنان رهبری در ارتباط با انتخابات، حضور بی سابقه مردم در انتخابات، پیام های چند جانبه انتخابات، امتحان شدن مردم و مسئولین در انتخابات، هدف اصلی بلواهای پس از انتخابات و ... گنجانده شده است.

در بخش انتهایی فصل آخر حضرت در دیدار با جمعی از روحانیون در تاریخ 22/9/88 به تحلیل فتنه 88 پرداخته و ضمن سخنانی به بررسی عملكرد فتنه گران، عوامل داخلی و خارجی آنان و خوشحالی دشمن از این حوادث می پردازند.

 

 

 

برش هایی از كتاب:

در صفحه 113 فصل پنجم كتاب می خوانیم:

ما اخطار می كنیم؛ ملت ایران به سران بعضی از كشورها كه سعی می كنند از مسئله داخلی كشورمان علیه ملت ایران استفاده كنند، اخطار می كند:

حواستان جمع باشد، ملت ایران عكس العمل نشان می دهد.

در بخش دیگر در صفحه 157 آمده است:

مردم اطمینان دارند؛ اما برخی از طرفداران نامزدها هم اطمینان داشته باشند كه جمهوری اسلامی اهل خیانت در آراء مردم نیست. ساز و كارهای قانونی انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمی دهد. این را هر كسی كه دست اندركار مسائل انتخابات هست و از مسائل اتخابات آگاه است، تصدیق می كند؛ آن هم در حد یازده میلیون تفاوت!

در پیام رهبر انقلاب به مناسبت راهپیمایی عظیم 22 بهمن در صفحه 171 آمده است:

خسته مباد گام های استوارتان؛ سربلند باد گرچم همت و آزادگی تان. درود خدا بر عزم راسخ و بصیرت بی همتایتان، كه همیشه در لحظه نیاز، صحنه رویارویی با بددلان و بدخواهان  را عرصه پیروزی حق می سازد و نمایشی از عزت و عظمت می آراید.