فارس: نماینده تهران در مجلس طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مغایر با اصل 115 قانون اساسی دانست و گفت: به دلیل آنكه ما در جایی می‌خواهیم قانونگذاری كنیم كه قانون اساسی چنین اجازه‌ای به قانونگذار نمی‌دهد، این طرح با اصل 115 مغایر است.

 

خبرگزاری فارس: كل طرح اصلاح قانون انتخابات با اصل 115 قانون اساسی مغایرت دارد

 

حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس در نشست علنی امروز خانه ملت، درجریان بررسی كلیات طرح اصلاح قانون انتخابات،در تذكری آئین‌نامه‌ای اظهار داشت: بنده كاری به جزئیات و مواد این طرح ندارم، كل این قانون با اصل 115 قانون اساسی به دلیل آنكه در جایی قانونگذاری می‌كند كه قانون اساسی به او اجازه چنین قانونگذاری را نداده است، مغایرت دارد.

وی افزود: اصل 115 قانون اساسی شرایط رئیس جمهور را حذف كرده و  نوشته رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی كه واجد شرایط زیر هستند، انتخاب شود؛ بنابراین زمانی كه شرایط را در قانون اساسی خودش حذف كرده، قانونگذار حق ندارد بر خلاف قانون اساسی، یك قانونی را وضع كند.

حسینیان ادامه داد: سال گذشته ما یك قانونی را در مورد شرایط رئیس جمهور وضع كردیم و نوشتیم و برای شورای نگهبان فرستادیم، نص صریح شورای نگهبان همین بود كه اصل 115 قانون اساسی، حذف شرایط ریاست جمهوری است چرا كه شرایط مصوب مجلس، برخلاف آن طرح است. بنابراین با قانون اساسی مغایرت دارد.

نماینده تهران گفت: وقتی به اصل 62 قانون اساسی  مراجعه می‌كنید شرایط انتخاب شوندگان مجلس تغییر كرده و می‌گوید كه كیفیت انتخابات و شرایط انتخاب‌كنندگان و انتخاب‌شوندگان را قانون معین می‌كند.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: بنابراین هم نص صریح قانون اساسی شرایط ریاست جمهوری را انحصار كرده و هم نص صریح شورای نگهبان است كه تعیین شرایط جدید خلاف قانون اساسی است و هم در اصل 62، در قانون انتخابات ریاست جمهوری در اصل 116 آمده فقط نحوه برگزاری انتخابات را مشخص كرده است.

لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به اخطار حسینیان گفت: مطلبی كه شما بیان كردید ممكن است یك سری طرفدار از نظر حقوقدانان داشته باشد كه این مواد در اصل 115، حصر است و نباید چیزی به آن اضافه شود، ‌من این موضوع را رد نمی‌كنم اما می‌تواند این تعبیر هم باشد كه به معنای اضافه كردن شرط نیست یعنی خیلی وقت‌ها در قانون اساسی یك فصلی می‌آید، ما در قانون عادی آن را باز می‌كنیم.

وی همچنین گفت: حین بررسی جزئیات این طرح، تذكرات‌تان را مطرح كنید و من رد نمی‌كنم، ممكن است سخن شما محل بحث باشد.