موسسه فرهنگی،هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ضمن گرامیداشت هفته بسیج مستضعفین در نظر دارد تعدادی از منشورات منتخب خود را به علاقه مندان معرفی نماید.

این كتاب های از مجموعه كتب «دانستنی های انقلاب اسلامی برای جوانان» بوده كه مرتبط با موضوع بسیج ، دفاع مقدس و زندگینامه چندتن از فرماندهان شهید سپاه در این بسته، معرفی می گردد.

 

شقایق‌های كوچك

(شهدای كم سن و سال بسیجی)

تألیف: زهرا عامری

 

قیمت: 25,000 ریال

شمارگان: 3000

 

معرفی كتاب:

«رهبر ما آن طفل سیزده ساله‌ای است كه...»
این جمله را كه امام(ره) فرمود، همه فهمیدند جوابی است به همه‌ی یاوه‌گویی‌های رادیوهای خارجی كه علیه جمهوری اسلامی جوسازی می‌كردند؛ این تعابیر برای همه‌مان آشناست: «این‌قدر كم نیرو دارند كه بچه‌های مردم رو می‌فرستن جلوی توپ و گلوله!» یا «طفل‌معصوم‌ها را به جای اینكه بفرستن مدرسه و سرشان به كتاب و دفتر و توپ و بازی...».
اما واقعیت این بود كه حكم امام(ره) برای پر كردن جبهه‌ها، پیر و جوان، نوجوان، زن و مرد، وزیر و وكیل و كاسب و زارع را به خط اول جبهه‌ها گسیل كرد و این در حالی بود كه بسیاری پشت در‌های بسته‌ی حضور در جبهه‌های حق علیه باطل می‌ماندند و با التماس و خواهش و حتی تقلب (؟!) گوی سبقت را از هم می‌ربودند.
اطفال معصومی كه از فیض شهادت محروم ماندند، گواهی هستند بر اینكه اجباری در كار نبود و... .
اثر پیش‌رو، گرچه شخصیت‌هایی خیالی دارد، اما حوادث و اتفاق‌هایی برگرفته از حقیقت است كه نویسنده با ظرافتی خوب، از دل آنها داستانی جذاب خلق نموده است.

 

خرید اینترنتی:

http://www.irdc.ir/fa/basket.aspx?mode=book&id=891

 

 

 

 

 

 

 

رفتن برای ماندن

(زندگانی شهید مهدی رجب‌بیگی)

تالیف: ریحانه خوش‌طینت

قیمت: 16,000 ریال

شمارگان: 15000

 

معرفی كتاب:

شهدای دانشجو كه تصاویرشان زینت‌بخش مساجد دانشگاه‌های كشور است و هرازگاهی همایشی به یادشان برگزار می‌شود، حال خوشی به آدم می‌دهند؛ حالِ خوش دیدار «خواص بابصیرت». شهید مهدی رجب‌ بیگی را جوانان نسل اول انقلاب با سخنرانی‌های توفنده‌اش پیش از خطبه‌های نمازجمعه‌ی تهران و در مقام سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام و جوانان نسل دوم با كتاب «می‌رویم تا خط امام باقی بماند» می‌شناسند كه در رثای شهادتش و به‌صورت مجموعه یادداشت‌ها، مقالات، داستان‌ها و...منتشر شده‌است. «رفتن برای ماندن» با هدف آشنایی نسل جدید با ابعاد متفاوتی از زندگی و زمانه‌ی شهید با تكیه بر مصاحبه‌ی نویسنده‌ی زحمتكش از خانواده‌ی معظم شهید و با نثری داستانی و جذاب نگاشته شده و پیش روی خواننده‌ی گرامی است.

 

خرید اینترنتی :

http://www.irdc.ir/fa/basket.aspx?mode=book&id=837

 

 

 

 

 
مردی كه سایه نداشت

تالیف: سهیلا عبدالحسینی

 

معرفی كتاب:

نام خرمشهر ناخودآگاه آدم را یاد «ممد» می‌اندازد كه نبود تا ببیند شهر آزاد گشته و خون یارانش پرثمر گشته است. «ممد» به هنگام «كاشت» بذر فتح را پاشید و فرماندهی «داشت» را برعهده داشت و اگر او نبود، برداشتن هم نبود اما... اما «برنداشت»!؟ نبود موقع «برداشت»... نبود!


سردار سپاه اسلام شهید محمد جهان‌آرا، فرمانده شجاع سپاه خرمشهر را مردم از زمان شاه می‌شناختند كه با وجود سن كم، ساواك خرمشهر را بیچاره كرده بود. همه جا اثری از او و ردپای او بود اما برای یافتنش دربه‌در بودند و وقتی به او رسیدند كه با صدها محمد جهان آرای جوان، انقلابی و پای در ركاب امام خمینی (ره) رو به رو بودند. صدها پرورش یافته‌ی محمد جهان آرا در خرمشهر.


اما مردم قدر «ممد» را از تابستان 59 فهمیدند كه بوی فتنه و آتش‌افروزی دشمن بعثی علیه مام وطن را شنید و تك و دست تنها، جوانان را بسیج كرد كه «چه باید كرد؟» و همه دیدند كه چه كرد! خودش كه با قهقه‌های مستانه‌اش و در شادی وصلش نزد پروردگارش صاحب رزق بود، اگر چه موقع «برداشت» در كنار یارانش نبود اما در «جنات النعیم» شاهد فتح بود.... و الان، مردم قدردان «ممد» اند.

این كتاب كه از گروه دانستنی های انقلاب اسلامی برای جوانان می باشد در سه بخش و به زبان ساده به زندگانی و مبارزات شهید محمد جهان آرا می پردازد.