سعید جلیلی، مرد باسابقه سیاست خارجی احمدی‌نژاد، متولد سال 1344 در شهرمقدس مشهد(منطقه طلاب)است .وی که تحصیلات خود را تا مقطع دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به پایان رسانده، به زبان‌های عربی و انگلیسی است.

جلیلی در دورانی که برخی افراد تحصیل در دانشگاه را، بر  دفاع از اسلام وانقلاب مقدم می‌دانستند، با جمع میان این دو مقوله به عنوان نیروی بسیجی بارها در جبهه‌های جنگ حضور یافت و در راه  دفاع از آرمان‌های انقلاب به درجه جانبازی نایل آمد. وی در  دی ماه سال ۱۳۶۵دیده‌بان تیپ 21 امام رضا (ع) خراسان بود که در عملیات کربلای ۵ از ناحیه پا مجروح شد و در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه به دلیل فقدان امکانات و وضعیت اورژانسی پای راست خود را از دست داد.

جلیلی در بازگشت از جبهه‌های حق علیه باطل، رساله دکترای خود را با عنوان "اندیشه سیاسی در قرآن" در خصوص سیاست خارجی اسلام به رشته تحریر درآورد؛ رساله‌ای که پروفسور حمید مولانا، در مقدمه‌ای که بر آن نوشت، به تجلیل از شخصیت این دانش‌آموخته اقدام کرد. این رساله در کشور لبنان نیز به زبان عربی ترجمه و انتشار یافته است.

سعید جلیلی، در سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و بعد از یک دوره 2 ساله، ریاست اداره بازرسی وزارت خارجه را بر عهده گرفت.  مناصب جلیلی در وزارت امور خارجه عبارتند از :
۱۳۶۸: وابسته سیاسی
۱۳۷۰: رئیس اداره بازرسی
۱۳۷۱: دبیر سوم
۱۳۷۳: دبیر دوم
۱۳۷۴: دبیر اول
۱۳۷۶: رایزن سوم
 

پس از دوم خرداد 76 و تغییر اتوبوسی مدیران، وی به اداره آمریکای وزارت خارجه منتقل شد و معاونت این اداره را بر عهده گرفت. در سال 80 نیز به دفتر مقام معظم رهبری رفت و در سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبر انقلاب به ادامه خدمت مشغول شد.

جلیلی که پس از انتخابات سوم تیر به عنوان گزینه مطرح و مورد نظر رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح بود، بنا به پاره‌ای مصالح عهده‌دار مهم‌ترین معاونت وزارت خارجه، معاونت اروپا و  آمریکا شد. ضمن آن‌که در طول این دوره، ارتباط علمی خود با نهاد دانشگاه را قطع نکرد و به تدریس در دانشگاه ادامه داد.

وی که همچون رئیس‌جمهور در زندگی شخصی به پرکاری و ساده‌زیستی شهرت دارد، تا پاسی از شب در جهت تقویت دیپلماسی  کشور تلاش می کندو مورد اعتماد فراوان رهبر معظم انقلاب و دکتر احمدی‌نژاد در حوزه سیاست خارجی است. جلیلی در مهرماه 86 پس از استعفای علی لاریجانی به سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب شد.   اما آنچه امروز صحبت از این دیپلمات جوان ومتعد انقلاب را بر سر زبان ها انداخته است  اداره هوشمندانه مقتدرانه و متعهدانه پرونده هسته ای  و  نحوه مذاکره او و تیم همراهش در مواجهه با کشورهای 1+5 بود. بی شک سعید جلیلی  یکی از از رویش های  ارزشمند  انقلاب اسلامی  در عرصه دیپلماسی کشور است  و این شکوفایی  جز در سایه تعهد ،تخصص و تفکر انقلابی به دست نیامده است به امید روزی که از  رویش جلیلی های تازه ،در عرصه دیپلماسی کشور بنویسیم  .