آخرین کتاب های منتشر شده

  این روزها در تقویم انقلاب

تاجگذاری احمد شاه قاجار

30 تیر 1293

تكفیر سید حسن تقی زاده

1 مرداد 1289

مرگ رضاشاه

4 مرداد 1323


23 اردیبهشت 1358؛ سالروز لغو نهایی نظام كاپیتولاسیون در ایران

سند دست نشاندگی رژِیم پهلوی


روز چهارم آبان ۱۳۴۳امام خمینی در اعتراض به تصویب لایحه ذلت بار ‌ كاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی طی نطق شدیداللحنی فرمودند: «عظمت ایران از بین رفت، استقلال از دست رفت، عزت ماپایكوب شد، مگر ما مستعمره هستیم. مگر ایران در اشغال امریكاست؟»

22 اردیبهشت 1393

بازخوانی وقایع انقلاب اسلامی

حكایت 10 روز طوفانی انقلاب


درحالی كه مردم به سوی كاخ نخست وزیری در حركت بودند، بختیار كه پس از فرار نظامیان با تعداد كمی محافظ تنها مانده بود ناهار خود را نیمه تمام رها كرد و از در پشتی ساختمان نخست وزیری گریخت. سپهبد رحیمی (فرماندار نظامی تهران و رئیس شهربانی) به دست مردم اسیر شد و سرلشكر ناجی (فرمانده گارد جاویدان) در حوالی میدان فوزیه (امام حسین (ع) )در جریان زد و خورد به ضرب گلوله ای كشته شد.

4 اردیبهشت 1393

تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از برگزاری انتخابات تا نماز جمعه تاریخی

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود.

26 فروردین 1393

مروری بر زندگینامه ریچارد نلسون فرای

فراز و فرود ریچارد فرای


ریچارد فرای، اهل آلاباما در طول عمر خود دو كرسی ایران‌شناسی در آمریكا برپا كرد و چندین كتاب مهم و صدها مقاله مهم درباره ایران باستان و ایران بزرگ و شهر و تاریخ بخارا نوشت. وی در طول حیاتش در عرصه بین‌المللی همواره از نام خلیج فارس در برابر نام‌های جعلی دفاع كرد.

26 فروردین 1393

تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از شروع ثبت نام كاندیداها تا حماسه 22 خرداد 88

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود

25 اسفند 1392

سالشمار زندگی سید جمال الدین اسدآبادی


هر كس كه در زندگانی و فعالیتهای وسیع و گسترده سید جمال اندك تأملی كند به نقش وی در بیداری مشرق زمین اذعان خواهد كرد و از خود خواهد پرسید: اگر تلاشهای آگاهی بخش سید جمال نبود امروز ملل شرق و دنیای اسلام در چه وضعیتی به سر می بردند؟ آیا همین گونه بود كه الان هست؟ یا تا مدتهای بیشتری مردم مصر ایران هند و ... تحت سلطه بیگانگان بودند؟ آنچه مسلم است تمام نهضتهای اصلاحی صد ساله اخیر در شرق و دنیای اسلام از مكتب سید جمال الهام گرفته و به گونه ای مرهون تلاشهای وی می باشد .

19 اسفند 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (3)

روابط خارجی ایران در دوره پهلوی اول و دوم


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

5 بهمن 1392

ایران و بحرین در گذر تاریخ


ایران تا سال ۱۹۷۰ رسما مدعی بود كه بحرین همواره و بی‌وقفه بخشی از سرزمین پارس در قرن‌های گذشته بوده است، به جز در فاصله سال‌های ۱۵۰۷ تا ۱۶۲۲ كه پرتغالی‌ها آنجا را اشغال كرده بودند، و از سال ۱۶۲۲ حكومت پارس كنترل و حاكمیت خود بر این منطقه را دوباره بازیافت.

28 دی 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (2)

روابط خارجی ایران در دوره قاجاریه


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

28 دی 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (1)

روابط خارجی ایران از صفویه تا قاجاریه


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

26 دی 1392


  آخرین گفتگوها

اگر با عوامل فتنه ۱۸ تیر با قاطعیت برخورد می‌شد شاهد فتنه ۸۸ نبودیم

 گفتگو با روح الله حسینیان


رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در سالگرد فتنه 18 تیر 78 گفت: اگر با عوامل فتنه ۱۸ تیر با قاطعیت برخورد می‌شد شاهد فتنه ۸۸ نبودیم.

24 تیر 1393

بلوغ فكری شرط اجرایی شدن مردم سالاری دینی

 گفتگو با شیخ شفیق جرادی


به نظر شخصی بنده مردمسالاری دینی ایده ای است كه از تجربه معاصر سیاسی دینی مسلمانان برخواسته است.

21 تیر 1393

انقلاب اسلامی ایران نقطه بیداری در دنیاست

 گفتگو با حبیب الله فتاحی اردكانی

مرتضی ویسی


بعد از انقلاب اسلامی ایران، تاثیر این حركت عظیم را می توان در تمام تحولات پیرامون در منطقه و هم چنین در دنیا مشاهده كرد.حوزه های مانند لبنان، فلسطین،جهان عرب حتی آمریكای لاتین و ... از مهمترین حوزهای است كه از این حركت تاثیر پذیرفتند.

16 تیر 1393

تعریف روحانی از "فضای منطقی" دانشگاه‌ها در دولت قبل

 گفتگو با كامران دانشجو


كامران دانشجو می‌گوید كه حجـت‌الاسلام روحانی در آخرین ملاقاتش با وی از "فضای منطقی" دانشگاه‌ها در دولت قبل تعریف كرده است.

11 تیر 1393

مشاهدات عینی یك خبرنگار از سوریه:

رسانه های غربی در سوریه سیاه نمایی می كنند

 گفتگو با حسن شمشادی(اختصاصی)

مرتضی ویسی


داعش كار را به جایی رساند كه جبه النصره و القاعده و اكثر مخالفان اسد از او اعلام براعت و جدایی كرده اند / آنگونه كه در اعترافات و عكس های خود نیروهای تكفیری مشاهده می شود بسیاری از این نیروها در آمریكا و انگلیس تربیت شده اند

1 تیر 1393

مدیریت جهادی نباید شعاری باشد

 گفتگو با محمد علی همایونی(اختصاصی)


جهاد سازندگی جزئی از همان مفهوم مدیریت جهادی است كه مقام معظم رهبری هم در بیانات خود تاكید خیلی زیادی بر روی این مسئله دارند.

31 خرداد 1393

مهم‌ترین ویژگی‌های درس خارج فقه رهبر انقلاب

 گفتگو با حجت الاسلام خزائی


ایشان در دوران بعد از فتنه سال 88 گاهی احادیثی را می خواندند كه تقریبا متناسب با نیاز روز بود؛ یعنی، مثلا آن روزها سنگ اندازی جناح‌ها، سیاسیون و مطبوعات به همدیگر خیلی زیاد بود و پرده از اسرار هم كنار زدن و ضایع كردن و آبروی كسی را بردن خیلی باب بود. ایشان در همان شرایط احادیثی را می خواندند كه ما حق نداریم آبروی مؤمنی را ببریم.

27 خرداد 1393

صدیقه امانی:پدرم عاشق امام خمینی(ره) بود

 گفتگو با خدیجه امانی


وقتی پدرم به شهادت رسید، به طور مخفیانه دفن شد تا كسی در جریان قرار نگیرد و تبدیل به نماد مبارزه نشود. بعد، اعضای خانواده را به آنجا بردند و محل دفن را كه در "مسگرآباد” جاده خاوران بود، نشان دادند و به همین جهت اجازه نمی دادند تا سنگ قبر نصب كنیم!

26 خرداد 1393


 • اسنادی از قیام 30 تیر

  از ساعت 17 روز 4 ماه جاری به مناسبت روز هفتم شهدای روز 30 تیر ماه 1331 از طرف.../ مصدق برای كوتاه كردن دست دربار و كنترل ماشین دولتی خواستار عهده داری وزارت جنگ شد...
  ادامه ...

 • 30 تیر 1331 به روایت تصویر

  عبور تانك های نظامی از میدان تجریش در جریان قیام سی تیر 1331/ حمل جنازه یكی از كشته شدگان قیام سی تیر 1331 توسط مردم/...
  ادامه ...

 • دیروزنامه /اسدالله علم نخست وزیر می شود!!!

  دولت به زودی انتخابات را برگزار می كند / امینی از نخست وزیری استعفا داد / علم كابینه ی خود را معرفی كرد
  ادامه ...

 • اهمیت روزه گرفتن

  آقا گفته بودند: من دیدم این بچه روزه نمى ‏تواند بگیرد و اهمیت روزه گرفتن برایش از بین مى‏ رود، بنابراین گفتم از قم برود كه اگر یك روزى به او گفتیم روزه بگیر، بداند كه باید روزه بگیرد نه اینكه بگوید مى‏ گیرم و بعد هم برود بخورد.
  ادامه ...

 • قرارگاه باقرزاده

  خداوند اشرف(2)
  رجوی همچنین دستور داده بود تا یك خانه‌ی موقت بزرگ نیز در قرارگاه «باقرزاده» كه چسبیده به قرارگاه پارسیان بود برایش بسازند. این خانه نیز برای زمان‌هایی استفاده می‌شد كه رجوی در قرارگاه باقرزاده نشست برگزار می‌كرد. گهگاه مریم نیز در این خانه نشست‌های خیلی كوچكی برگزار می‌نمود.
  ادامه ...

 • اهداف كشور های هسته ای در معاهده عدم گسترش

  نگاه متفاوت كشور های هسته ای به معاهده عدم گسترش
  كشورهای هسته ای به عنوان كشور های دارنده تسلیحات هسته ای، دغدغه های متفاوتی در قیاس با كشورهای غیر هسته ای دارند. به بیان دیگر، نگاهی كه این كشور ها به معاهده عدم گسترش دارند با كشور های غیر هسته ای متفاوت است. چرا كه مشروعیت سلاح های این كشور ها در معاهده عدم گسترش قرار داشته و این كشور ها معاهده عدم گسترش را عاملی برای حفظ انحصار این سلاح ها و به عنوان ابزاری برای حفظ جایگاه خود در نظام بین الملل قلمداد می كنند. لذا هر عاملی كه به این اصل اساسی ضربه بزند از منظر این كشورها چالش و تهدیدی بر سر راه معاهده عدم گسترش محسوب می گردد. بدیهی است كه از منظر كشورهای هسته ای حفظ انحصار این فن آوری اصل است و اقدام به مشاركت هسته ای، كمك های فنی هسته ای و...جزمشوق ها و ابزاری برای جذب كشورهای مستقل و خواهان این فن آوری نمی تواند جایگاهی داشته باشد. علاوه براین، همان طور كه كشورهای هسته ای ابراز می كنند از هر عاملی برای جلوگیری از انتشار افقی این فن آوری به خصوص در عرصه نظامی استفاده خواهند كرد. در این راستا ایجاد مانع در راستای برنامه های صلح آمیز كشور های مستقل به امری عادی تبدیل شده، حال آنكه كشور های بسیاری از كشور ها به دلیل وابستگی به كشور های گروه غرب عملاً خارج از تمامی این ضوابط قرار دارند.
  ادامه ...

 • سید شهیدان اهل قلم به روایت تصاویر

  سید مرتضی آوینی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. وی از كودكی با هنر انس داشت. شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌كرد. آشنایی وی با اندیشه‎های امام خمینی در سالهای جوانی، موجب شد در سالیان بعد به یك انقلابی تبدیل شود و مسیر زندگی خود را تغییر داد. سید مرتضی آوینی معماری را با علاقهٔ زیاد یادگرفت، ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنا به ضرورت‌های انقلاب آن را كنار گذاشت و به فیلم‌سازی پرداخت.
  سرانجام سید مرتضی آوینی روز بیستم فروردین ۱۳۷۲ در منطقه فكه در حال بررسی لوكیشن فیلم مستند شهری در آسمان، بر اثر اصابت تركش مین باقی مانده از جنگ ایران و عراق شهید شد.
  ادامه ...

 • كاخ‌ها (و قصرهای) رجوی

  ... سینه‌ی تاریخ پر است از بیداد پادشاهانی كه كاخ‌های ستم خویش را بر اجساد مردم بیچاره، ضعیف و درمانده بنا می‌‌كردند، گویی جلال و جبروت پادشاهی‌شان در عظمت كاخ‌هایشان نهفته بود، و وسعت نظر و صحت اندیشه و پاكی اعمالشان، در وسعت و زیبایی و تعداد كاخ‌هایشان متبلور می‌گشت.
  ادامه ...

  سرمقاله

پرونده هسته ای،آزمونی برای خبرنگاران ایرانی

مرتضی غرقی

عمدتا رسانه های غربی از رانت های خبری برخوردار هستند و این مهمترین تفاوت كار ما با خبرنگاران خارجی و بین المللی هست.رانت های كه در اختیار این خبرنگاران قرار دارد به ارتباط آنها با هیئت های گفتگو كننده خود شان باز می گردد كه سعی می كنند با استفاده از این رانت ها در یك فضای نابرابر اطلاع كسب كنند.

 

  ویژه نامه

 • سید الشهدای انقلاب : پرونده شهید بهشتی

  شهید دكتر بهشتی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را دستگاه گردش خون بدن می نامید و معتقد بود سلامت كل دستگاه‌ها و سازمانها در ساختار نظام جدید منوط به كار دقیق و نظام‌مند قانون اساسی و اجرای كامل آن در كشور است

 • چریك مسلمان : پرونده شهید دكتر مصطفی چمران

  دكتر چمران از سكون و عدم تحركی كه در جبهه‏ ها وجود داشت دائماً رنج می‏برد و تلاش می‏كرد كه با ارائه پیشنهادات و برنامه‏های ابتكاری حركتی بوجود آورد و اغلب این حركت‏ها را توسط رزمندگان شجاع و جان‏بركف ستاد نیز عملی می‏ ساخت

 • یار همیشه همراه : پرونده آیت الله مهدوی كنی

  آیت الله مهدوی كنی با ورود به حوزه علمیه و آشنایی با دیدگاههای حضرت امام خمینی (ره) و مشاهده ظلم و ستمی كه در حق اسلام، علما و مردم می‌شود، روش سیاسی حضرت امام خمینی (ره) را به عنوان شیوه‌ای كه می‌تواند باعث احیای تشیع گردد، برگزیدند

 • معلم شهید

  شهید مطهری نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز داشت كه بخشی از آن به دلیل ارتباطی و اعتمادی بود كه امام خمینی به استاد مطهری داشت

 • پرونده؛ ریچارد نلسون فرای

  پروفسور ریچارد فرای از آن روی برای ایرانیان شناخته شده است كه نیمی از عمر خویش را به تحقیق،نوشتار و تدریس در حوزه مطالعات ایران و ایران شناسی صرف كرد.وی از آن رو در بین ایرانیان و در محافل علمی دنیا شناخته شده است كه در مطالعه و معرفی جغرافیای تاریخی ایران، زبان شناسی، هنر و باستان شناسی و حتی سكه شناسی ایرانی تلاش وافر كرده و صاحب نوشتار و تحلیل است. تلاش های خستگی ناپذیر فرای كه به حق والاترین جایگاه میان ایران شناسان غیر ایرانی را دارد، از دایره محدود علم اندوزی و مقام طلبی صرف به مراتب فراتر می رود و تا پای نوعی دلبستگی،شیفتگی و تلاش و فداكاری برای شناختن و شناساندن ایران می رسد.با این حال به باور برخی از متفكرین اقدامات و فعالیتهای فرای را می توان در راستای اهداف دشمنان ایران تحلیل كرد. این عده معتقدند ریچارد فرای(آگاهانه و یا غیر آگاهانه) با تئوریزه نمودن مكتب ایرانی تمام تلاش خود برای به چالش كشیدن گفتمان اصیل انقلاب اسلامی را به كار بسته بود.

 • ادعای پوشالی؛ پرونده دادگاه میكونوس

  در 17 سپتامبر سال 1992 ساعت 11 شب دو مرد مسلح كه ماسك بر چهره داشتند وارد یك رستوران یونانی به نام میكونوس در منطقه ویلمرسدورف برلین شدند و اتاق پشتی رستوران را با اسلحه اتوماتیك یوزی و لاما ـ اسپیشال رولور به رگبار بسته و 4 مرد از جمله صادق شرفكندی دبیر كل تبعیدی حزب دموكرات كردستان ایران ـ حزبی سیاسی كه در ایران رسماً منحل شده ـ را به قتل رساندند...

آی آفتاب! جا نمانی از طلوع

وبلاگ محمد مهدی سیار

ببینید ببینید هلال رمضان را

وبلاگ علیرضا قزوه

تصاویر/ رزمندگان سپاه اسلام در حرم حضرت زینب(س)

وبلاگ پژوهشگر و مردم شناس انقلاب

پاسداری از انقلاب به چه معناست؟

وبلاگ افسر جوان جنگ نرم

  مقالات

 • شورای انقلاب اسلامی

  وقتی پیشنهاد عضویت در شورا به یكی از افراد داده می‌شد، از بردن اسامی سایر اعضا خودداری می‌گردید و به این وسیله این اسامی پنهان می‌ماندند. پس از این دعوت‌ها و در پی تأیید امام، اعضای شورای انقلاب تعیین شد...

 • متن كامل پیام حضرت امام خمینی (ره)

  به بهانه 27 تیرماه، سالروز پذیرش قطعنامه 598 انشاءاللّه ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریكا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود كفر و نفاق و آزادی كعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد.

 • مهدویت از دیدگاه مذاهب اسلامی

  هم چنان كه پیامبر خاتم صَلّی الله عَلَیه وَآله در میان پیامبران امتیاز داشت، حضرت حجّت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز در میان ائمه عَلَیهِمُ السّلام امتیاز ویژه ای دارد. در روایتی دیدم امام جعفر صادق عَلَیهِ السّلام بر سجاده اش نشسته بود و گریه می كرد و خطاب به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می فرمود: «سیّدی».

 • چیستی «تقریب» و شبهاتی كه ترویج می شوند

  امیرالمؤمنین(علیه السّلام) رو به همه ی جامعه فرمودند: «إنما أنتم إخوانٌ علی دین الله، ما فرَّق بینكم إلّا خُبثُ السَّرائر؛ همانا شما برادران دینی یكدیگرید؛ چیزی جز درون پلید و نیّت زشت، شما را از هم جدا نساخته است». ایشان نفرمودند: ما فرَّق بینكم إلّا المذهب، بلكه فرمودند: هوا و هوس عدّه ای، مانند معاویه است كه شما را از هم جدا كرده.

 • جنبش تنباكو نقطه عطف تاریخ بیداری اسلامی

  (با تاكید بر نقش میرزای شیرازی) بیدارگری های علمای اسلام جنبش تنباكو را علیه امتیاز استعماری دیگری سازمان دهی كرد و با موفقیت به پایان برد. با توجه به نقش بلا منازع علمای اسلام در هدایت جنبش، این موفقیت نقطه عطفی در بیداری اسلامی و مبارزات ضد استعماری ایران و جهان اسلام به شمار می رود.

 • فلسفه ی قانون در اسلام

  اگر غربیان امروزی می دانستند كه عهد عتیق درباره ی قانون چه می گوید و یا یهودیان سنتی معاصركه حافظ این قانون هستند، آن را درك و به آن عمل می كردند، «فلسفه ی فقه» در اسلام بسیار آسان تر می شد. برای مسلمانان هم، خدا به عنوان قادر مطلق قوانینش را ازطریق پیامبرانش آشكار كرده است. شریعت مظهر اراده ی الهی است و در كلی ترین مفهومش دربرگیرنده ی تمامی خلقت است و آنچه را ما حقوق طبیعی می خوانیم، شریعت مذاهب مختلف در مورد واقعیت مادی و جسمانی است. هیچ تمایزی بین حوزه های مذهبی و غیر مذهبی وجود ندارد.

 • كودتای نافرجام

  در آستانه نوزدهم تیرماه سالروز كشف كودتای نوژه علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران (1359ش) طرح این كودتا از جمله تلاش هایی بود كه سازمان سیا ، رژیم بعث عراق ، كشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس و تعدادی از مخالفین نظام جمهوری اسلامی بطور مشترك آن را طراحی كردند كه پیش از دستیابی به هر گونه هدفی ، كشف و با شكست روبرو شد.

 • پیامدهای استانی شدن انتخابات مجلس بر تكوین احزاب سیاسی

  مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، پیامدهای استانی شدن انتخابات مجلس بر تكوین احزاب سیاسی را مورد بررسی قرار داد. گزینش نامناسب نظام انتخاباتی در ابتدای كار انتخابات در كشور، نامزد محور بودن آن، ناسازگاری اش با عقلانیت و نتیجه گرایی و نقش منفی عوامل مكانیكی و فیزیولوژیكی از جمله مولفه هایی اند كه بر اساس آنها نظام انتخاباتی اكثریتی نتوانسته است بسترهای لازم را برای خودنمایی احزاب منسجم و قوی در كشور فراهم كند.

 • پیمان سعد آباد؛ از پیدایی تا فرجام

  در آستانه هفدهم تیرماه، سالروز انعقاد پیمان سعد آباد در تهران(1316ش) پس از امضای پیمان سعد‌آباد، رضاشاه طی نطقی كه به مناسبت افتتاح دوره یازدهم مجلس شورای ملی ایراد كرد، گفت: «پیمان سعد‌آباد در مشرق‌زمین بی‌سابقه بوده و در این هنگام كه امور عالم مشوش است، مدد بزرگی به بقای صلح جهان خواهد بود.» باید به تحلیل این مساله پرداخت كه این چه نوع سیاست خارجی‌ بود؟ چرا با فشار دولت دیگری قرارداد امضا شد؟ قراردادی كه با فشار دیگران امضا شود چه تضمینی وجود دارد كه منافع ملی در آن لحاظ شده باشد؟

 • پرواز 655 ایران ایر؛ از اوج تا فرود

  به بهانه دوازدهم تیرماه سالروز انفجار هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان آمریكایی مستقر در خلیج فارس اولین موشك بال سمت چپ هواپیما را جدا كرده و موشك دیگر نیز مستقیم به قسمت دم هواپیما شلیك می‌شود كه پس از برخورد آن را از جا می‌كند. هواپیما مستقیم به سمت دریا شیرجه می‌رود و تنها 84 ثانیه پس از شلیك موشك‌ها، هواپیما به سطح دریا برخورد نموده و منهدم می‌شود. چند لحظه بعد به كاپیتان راجرز اعلام می‌شود كه قطعات هواپیمای ساقط شده، بسیار بزرگتر از یك هواپیمای جنگی است: این یك هواپیمای مسافربری است!

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *