آخرین کتاب های منتشر شده

  این روزها در تقویم انقلاب

استعفای جمشید آموزگار از نخست‌وزیری و انتصاب مهندس جعفر شریف امامی از سوی شاه

5 شهریور 1357


روزشمار وقایع نهضت مشروطه


مظفرالدین‌شاه طی صدور فرمانی با تشكیل مجلس موافقت كرد، اما بعضی از مشروطه‌خواهان این فرمان را نپذیرفتند؛ زیرا عبارت «ملت ایران» در آن نیامده بود.به‌رغم موافقت شاه با برپایی مجلس، عده‌ای از مشروطه‌خواهان با این اعلامیه مخالفت كردند و خواستار استفاده از عبارت «مجلس شورای ملی» به جای «مجلس شورای اسلامی» شدند

5 شهریور 1393

13 آبان؛ «روز ملی مبارزه با استكبار»

تبعید امام خمینی به تركیه در 13 آبان 1343


سیزدهم آبان سالگرد سه رویداد مهم در تاریخ ایران است؛ تبعید امام خمینی به تركیه در 13 آبان 1343، كشتار دانش‌آموزان در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران، و تسخیر سفارت آمریكا در 13 آبان 1358، سه رویداد متفاوت بودند، ولی هر یك در شكل دادن به حركت انقلاب اسلامی نقش خاصی ایفا كردند. هویت هر سه رخداد، مبارزه با استكبار و عوامل آن است و به همین دلیل این روز «روز ملی مبارزه با استكبار» نامیده می‌شود. به همین دلیل سعی بر این داریم تا به این سه رویداد مهم 13 آبان بپردازیم.

3 شهریور 1393

23 اردیبهشت 1358؛ سالروز لغو نهایی نظام كاپیتولاسیون در ایران

سند دست نشاندگی رژِیم پهلوی


روز چهارم آبان ۱۳۴۳امام خمینی در اعتراض به تصویب لایحه ذلت بار ‌ كاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی طی نطق شدیداللحنی فرمودند: «عظمت ایران از بین رفت، استقلال از دست رفت، عزت ماپایكوب شد، مگر ما مستعمره هستیم. مگر ایران در اشغال امریكاست؟»

22 اردیبهشت 1393

بازخوانی وقایع انقلاب اسلامی

حكایت 10 روز طوفانی انقلاب


درحالی كه مردم به سوی كاخ نخست وزیری در حركت بودند، بختیار كه پس از فرار نظامیان با تعداد كمی محافظ تنها مانده بود ناهار خود را نیمه تمام رها كرد و از در پشتی ساختمان نخست وزیری گریخت. سپهبد رحیمی (فرماندار نظامی تهران و رئیس شهربانی) به دست مردم اسیر شد و سرلشكر ناجی (فرمانده گارد جاویدان) در حوالی میدان فوزیه (امام حسین (ع) )در جریان زد و خورد به ضرب گلوله ای كشته شد.

4 اردیبهشت 1393

تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از برگزاری انتخابات تا نماز جمعه تاریخی

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود.

26 فروردین 1393

مروری بر زندگینامه ریچارد نلسون فرای

فراز و فرود ریچارد فرای


ریچارد فرای، اهل آلاباما در طول عمر خود دو كرسی ایران‌شناسی در آمریكا برپا كرد و چندین كتاب مهم و صدها مقاله مهم درباره ایران باستان و ایران بزرگ و شهر و تاریخ بخارا نوشت. وی در طول حیاتش در عرصه بین‌المللی همواره از نام خلیج فارس در برابر نام‌های جعلی دفاع كرد.

26 فروردین 1393

تایم لاین / مروری بر مهمترین مواضع فعالان سیاسی در فتنه 88

از شروع ثبت نام كاندیداها تا حماسه 22 خرداد 88

محمود طالبی


انتخابات دوره ی دهم ریاست جمهوری را باید مهم ترین انتخابات برگزارشده در تاریخ حیات جمهوری اسلامی پس از همه پرسی انجام شده در ابتدای انقلاب قلمداد كرد. این دوره پیش از برگزاری انتخابات، در هنگام برگزاری و به ویژه پس از اعلام نتایج و پیامدهای انتخابات از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود

25 اسفند 1392

سالشمار زندگی سید جمال الدین اسدآبادی


هر كس كه در زندگانی و فعالیتهای وسیع و گسترده سید جمال اندك تأملی كند به نقش وی در بیداری مشرق زمین اذعان خواهد كرد و از خود خواهد پرسید: اگر تلاشهای آگاهی بخش سید جمال نبود امروز ملل شرق و دنیای اسلام در چه وضعیتی به سر می بردند؟ آیا همین گونه بود كه الان هست؟ یا تا مدتهای بیشتری مردم مصر ایران هند و ... تحت سلطه بیگانگان بودند؟ آنچه مسلم است تمام نهضتهای اصلاحی صد ساله اخیر در شرق و دنیای اسلام از مكتب سید جمال الهام گرفته و به گونه ای مرهون تلاشهای وی می باشد .

19 اسفند 1392

سیر تحول رویارویی ایران با غرب (3)

روابط خارجی ایران در دوره پهلوی اول و دوم


جمهوری اسلامی ایران كشوری است بین‌المللی. خاورمیانه نیز به عنوان نظم منطقه‌ای و محیط پیرامونی ایران در كانون روابط بین‌الملل قرار دارد. اهمیت و اولویت ایران و خاورمیانه در سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ و دستور كار بین‌المللی حاكی از این موقعیت راهبردی است. از این‌رو، فهم و هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مستلزم شناخت تحول تاریخی روابط و مناسبات بین‌المللی است.

5 بهمن 1392

ایران و بحرین در گذر تاریخ


ایران تا سال ۱۹۷۰ رسما مدعی بود كه بحرین همواره و بی‌وقفه بخشی از سرزمین پارس در قرن‌های گذشته بوده است، به جز در فاصله سال‌های ۱۵۰۷ تا ۱۶۲۲ كه پرتغالی‌ها آنجا را اشغال كرده بودند، و از سال ۱۶۲۲ حكومت پارس كنترل و حاكمیت خود بر این منطقه را دوباره بازیافت.

28 دی 1392


  آخرین گفتگوها

آرامش دیپلماتیك، جلوی تشدید تقابل​ها را گرفت

 گفتگو با دكتر جواد منصوری


یك سال پس از تشكیل كابینه یازدهم، همچنان می‌توان گفت فعالیت در عرصه سیاست خارجی ازجمله برجسته‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید در این یك ساله بوده است؛ اقداماتی كه هرچند محدود به مذاكرات هسته‌ای نیست و طیف وسیعی از گفت‌وگوها، رایزنی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را در بر می‌گیرد، اما مهم‌ترین شاخص اندازه‌گیری آن، مذاكرات هسته‌ای بوده است.

4 شهریور 1393

آیا كودتایی علیه مصدق بود؟/قسمت دوم

 گفتگو با محمود كاشانی


من با مطالعه و بررسی اسناد و مدارك تاریخی آن دوران، به ویژه اسناد وزارت امورخارجه امریكا به این نتیجه رسیدم كه منحل كردن مجلس طرح و نقشه انگلیسی ها بوده و در این توطئه امریكایی ها را نیز با خود همراه كردند. شخص مصدق نیزمجری این طرح بود و از تبعات انحلال مجلس هم آگاهی كامل داشته است.

28 مرداد 1393

مهدی هاشمی پای ثابت اكثر قردادهای فسادآلود زنگنه بوده است

 گفتگو با علیرضا زاكانی


آقای روحانی فكر می‌كرد نسبت ما با نظام سلطه، یك اخم است و با یك لبخند حل می‌شود.

26 مرداد 1393

كودتایی علیه مصدق شكل نگرفته است/قسمت اول

 گفتگو با محمود كاشانی


22 مرداد 1393

دو پیام "قاسم سلیمانی" برای گروه‌های مبارز فلسطینی

 گفتگو با سید امیر موسوی


"رئیس "مركز مطالعات استراتژیك و روابط بین‌الملل" در مصاحبه خود به واكاوی اهمیت پیام رهبری در لزوم مسلح شدن كرانه باختری و تشریح نامه سردار سلیمانی خطاب به گروه های مبارز فلسطینی اقدام كرد.

21 مرداد 1393

تشكیل كمیته تبیین منویات مقام معظم رهبری در دستور كار

 گفتگو با دكتر مهدی فیض


معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در آستانه سی و چهارمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی با تشریح عملكرد یك ساله، از راه‌اندازی باشگاه مجازی دانشجویان، اندیشكده فرهنگی دانشگاهی و تاكید بر جذب نیرو در جهاد دانشگاهی از میان دانشجویان فعال و نخبه فرهنگی خبر داد.

14 مرداد 1393

چالش ها و موانع اقتصاد مقاومتی

 گفتگو با دكتر جواد منصوری


بخش عمده ای از مشكلات امروز كشور ناشی از عملكردهای غلط بعضی از مدیران است. به دلیل اینكه به خاطر خدا و مصالح كشور عمل نكرده اند بلكه منافع جامعه را فدای مصالح خودشان كرده اند.

12 مرداد 1393

پیروزی های خود را مدیون ائمه اطهار هستیم

 گفتگو با نماینده حماس در ایران


امروز برای اولین بار نیروهای مقاومت می‌توانند در پشت خطوط مقدم جبهه دشمن حضور بیابند و آنها را محاصره كنند و به شهرك های آنها برسند و به عمق استراتژیك آنها دست یابند. این، یك فرصت تاریخی است.

1 مرداد 1393


 • فتنه خط قرمز نظام است

  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: در موضوع جناح بندی های سیاسی همواره تأكید بر رفاقت و اُنس با یكدیگر است اما در برخی موارد هم مسئله متفاوت است و باید حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند، مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است كه آقایان وزرا باید همانگونه كه در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله گذاری با آن تأكید كردند، همچنان بر آن پایبند باشند.
  ادامه ...

 • دیروزنامه / افتتاح راه آهن سراسری ایران

  راه آهن سراسری ایران نام راه آهنی است كه در زمان پادشاهی رضا شاه پهلوی از جنوب تا شمال ایران كشیده شد این راه آهن بندر شاهپور (بندر امام خمینی فعلی) در ساحل خلیج فارس را به بندر شاه (بندر تركمن فعلی) در ساحل دریای مازندران وصل می‌كرد. بسیاری بر این باورند كه رضا شاه این اقدام را در راستای منافع دولت بریتانیا و سهولت ترانزیت متفقین به جبهه شمال انجام داده است.
  ادامه ...

 • تصاویری دیده نشده از جعفر شریف امامی

  جعفر شریف امامی در كنار فریده دیبا/ جعفر شریف امامی و امیر عباس هویدا/ جعفر شریف امامی در حضور محمد رضا پهلوی و محمود جم...
  ادامه ...

 • به مناسبت 4شهریور سالروز شهادت شهید مهدی عراقی

  مركز اسناد انقلاب اسلامی كتاب«تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید مهدی عراقی»رامعرفی می كند.
  به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،این مركز به مناسبت 4 شهریورماه سالروز شهادت شهید مهدی عراقی اقدام به معرفی كتاب«تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات»این شهید بزرگوار تألیف امین عزیزی و مجتبی سلطان احمدی برای مخاطبان نموده است.
  ادامه ...

 • فیلم: خاطراتی از شهید حاج مهدی عراقی

  شهید مهدی عراقی در سال 1355 پس از 12 سال تحمل شكنجه و سختی‌های حبس از زندان آزاد می‌شود.

  به دعوت شهید آیت الله مطهری درجلسه‌ای مخفی از برادران هیئت مؤتلفه شركت جست و به عضویت جلسه مركزی این گروه درآمد (این گروه بیشترین سهم را در مبارزات سالهای 56-57 به عهده داشت)

  پس از هجرت حضرت امام به پاریس با نظر شهید مطهری و شهید بهشتی راهی آن دیار می‌شود و در نوفل لوشاتر به عنوان مسئول تداركات و اقامتگاه حضرت امام فعالیت می‌نماید.

  ضمناً مسئولیت حراست و حفاظت از جان امام را از پاریس تا تهران به عهده می‌گیرد به دنبال یاوه گوئی های بختیار نخست وزیر وقت شهید عراقی بانگ برمی‌آورد كه ما تاكنون چهار نخست وزیر را اعدام كرده‌ایم و اعدام پنجمین هم برایمان آسان است
  ادامه ...

 • خاور میانه كیش و مات سیاست های غرب

  خاور میانه آباد با خاور میانه بحران زده تفاوتی برای غرب ندارد.
  در تاریخ خاورمیانه[1] معاصر جنگ جهانی اول مبدا تاریخی بسیار مهمی است چرا كه به فاصله ی كوتاهی كشور های جدیدی به مدد كشور های غربی ایجاد شد. مرز های جدیدی ترسیم گشت و در نهایت امر مهره شطرنج غرب بسیار پیچیده و ماهرانه با رنگ و لعاب دولتهای ملی و جوامع خواهان دمكراسی چیده شد. اما دخالت های مستمر و شكل دهی به دولتهای نظامی دیكتاتور توسط كشور های غربی سیمای واقعی خاور میانه معاصر بوده است. چرا كه حمایت از دولت ها و امرای نظامی با وجود فواید بسیار در برخی برهه ها، عامل اصلی عدم شكل گیری نهادهای مردم نهاد و حاكمیتی مبتنی بر قانون در خاور میانه بوده و همین مسئله ریشه اصلی بسیاری از بحران های خاور میانه محسوب می گردد. اما مسئله اساسی و شاه كلید بحث این است كه همین خاور میانه جنگ زده و بحران زا نیز، یك روی دیگر سیاست های غرب و به بهترین وجه ممكن تامین كننده اهداف كشور های غربی است. خاورمیانه ویران شده و ناآرام، بخشی از پازل غربی ها است. همین خاورمیانه بازار پر فروش تسلیحات و اودات غربی، محل كار مستشاران نظامی، بستر بده بستان های سیاسی و جایگاهی برای جلوه بشر دوستی غربی ها و آمریكایی ها است. اما اوضاع به همین منوال باقی نخواهد ماند. در مرحله بعد اگر آرامشی باشد باز غربی ها بازیگران اصلی خواهند بود. غربی ها و شركت های چند ملیتی آنها فرشتگان سازندگی و پیام آوران صلح و آرامش به خاورمیانه جنگ زده خواهند بود!، اما بدانیم كه سیاست "ویران كردن و دوباره ساختن" در خاورمیانه به سیاست مسلط غرب تبدیل شده و فرای آن جایگاه قربانی و متهم نیز عوض گردیده است.
  ادامه ...

 • تصاویر/تنها شهیدی كه امام خمینی(ره)به تشییع جنازه اش رفت

  به مناسبت 4 شهریور ماه سالروز شهادت حاج مهدی عراقی در سال 1358
  دراولین ساعات روز چهارم شهریور 1358 شهید عراقی با فرزندش بدست گروهك منحرف فرقان به شهادت رسیدند این مزدوران خود فروخته فرزندی برومند از امام راحل را در همان سال آغازین انقلاب اسلامی گرفتند .
  پیكر مطهر شهید حاج مهدی عراقی و فرزند حسام با احترامی خاص به شهر مقدس قم انتقال یافت و با حضور انبوه امت داغدار در حالیكه حضرت امام شخصاً از میدان سعیدی قم تا نزدیك صحن حضرت معصومه سلام الله علیها جنازه را تشییع می‌فرمودند دركنار بارگاه ملكوتی حضرت معصومه به خاك سپرده شدند .
  ادامه ...

 • شاه بی تدبیر

  سالروز تغییر تاریخ شاهنشاهی به هجری شمسی
  پهلوی اول، تقویم ایران را كه در آن برهه هجری قمری بوده و بین همه‌ی مسلمانان مشترك بود را به هجری شمسی، كه برای آنان ناشناخته بود، تغییر داد تا ایران را از اعراب متمایز كند؛ اما همچنان مبدأ تقویم، هجرت پیامبر اسلام بود. ولی محمدرضا پا را فراتر نهاد و اسلامیت را از تقویم ایرانیان حذف نمود. این اقدامی بود كه حتی كمونیست‌ها هم در شوروی نكردند و همان تاریخ میلادی معمول غرب مسیحی را نگاه داشتند.
  ادامه ...

  سرمقاله

شاه بی تدبیر

سالروز تغییر تاریخ شاهنشاهی به هجری شمسی

علی خاطرخواه

پهلوی اول، تقویم ایران را كه در آن برهه هجری قمری بوده و بین همه‌ی مسلمانان مشترك بود را به هجری شمسی، كه برای آنان ناشناخته بود، تغییر داد تا ایران را از اعراب متمایز كند؛ اما همچنان مبدأ تقویم، هجرت پیامبر اسلام بود. ولی محمدرضا پا را فراتر نهاد و اسلامیت را از تقویم ایرانیان حذف نمود. این اقدامی بود كه حتی كمونیست‌ها هم در شوروی نكردند و همان تاریخ میلادی معمول غرب مسیحی را نگاه داشتند.

 

  ویژه نامه

 • پرونده كودتای 28 مرداد

  طرح انجام كودتا و دخالت نظامی در ایران از ابتدای روی كار آمدن دولت مصدق و نهضت ملی شدن نفت در نزد برخی از جناحهای حاكم بر انگلستان وجود داشت، اما انسجام نیروهای طرفدار ملی شدن نفت و مخالفت های اولیه دولت آمریكا با اقدام نظامی موجب به تأخیر افتادن این امر شد

 • فروغ بی فروغ : پرونده عملیات مرصاد

  عملیات‌ مرصاد در واقع‌ پاسخی‌ بود به‌ حركت‌ مذبوحانه‌ی‌منافقین‌ و مزدوران‌ بعثی‌ كه‌ به‌ صورت‌ مشترك‌ با خیال‌ خام‌ فتح‌تهران‌، پس‌ از پذیرش‌ قطعنامه‌، با تسلیحات‌ و جنگ‌افزارهای‌پیشرفته‌، تجاوزی‌ را تدارك‌ دیده‌ بودند؛ لیكن‌ با عنایت‌ حضرت‌ حق‌ وشجاعت‌ و پایمردی‌ ظفرمندان‌ جبهه‌ی‌ اسلام‌، حمله‌ی‌ آن‌ها دفع‌ شد وبیش‌ از بیست‌ تیپ‌ مشترك‌ منافقین‌ و نیروهای‌ بعثی‌ منهدم‌ گشته‌ ومقادیر قابل‌ توجّهی‌ اسلحه‌ و مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد

 • سید الشهدای انقلاب : پرونده شهید بهشتی

  شهید دكتر بهشتی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را دستگاه گردش خون بدن می نامید و معتقد بود سلامت كل دستگاه‌ها و سازمانها در ساختار نظام جدید منوط به كار دقیق و نظام‌مند قانون اساسی و اجرای كامل آن در كشور است

 • چریك مسلمان : پرونده شهید دكتر مصطفی چمران

  دكتر چمران از سكون و عدم تحركی كه در جبهه‏ ها وجود داشت دائماً رنج می‏برد و تلاش می‏كرد كه با ارائه پیشنهادات و برنامه‏های ابتكاری حركتی بوجود آورد و اغلب این حركت‏ها را توسط رزمندگان شجاع و جان‏بركف ستاد نیز عملی می‏ ساخت

 • یار همیشه همراه : پرونده آیت الله مهدوی كنی

  آیت الله مهدوی كنی با ورود به حوزه علمیه و آشنایی با دیدگاههای حضرت امام خمینی (ره) و مشاهده ظلم و ستمی كه در حق اسلام، علما و مردم می‌شود، روش سیاسی حضرت امام خمینی (ره) را به عنوان شیوه‌ای كه می‌تواند باعث احیای تشیع گردد، برگزیدند

 • معلم شهید

  شهید مطهری نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز داشت كه بخشی از آن به دلیل ارتباطی و اعتمادی بود كه امام خمینی به استاد مطهری داشت

كاش به جای پزشك، شیرینی‌فروش بودم

وبلاگ بیمارستان دریایی

نگاهی به فیلم «فرشته ها با هم می آیند»

وبلاگ كارگری در روزنامه

خمینی‌وار مقابل هتاكان

وبلاگ و سلاحه القلم

تصاویر/ خبرنگاران خط مقدم

وبلاگ پژوهشگر و مردم شناس انقلاب

مهم‌ترین سلاح در جنگ غزه

وبلاگ روایت فابریك

تماشاگران یك هلوكاست واقعی

وبلاگ تلفن خاموش رئیس جمهور

آی آفتاب! جا نمانی از طلوع

وبلاگ محمد مهدی سیار

ببینید ببینید هلال رمضان را

وبلاگ علیرضا قزوه

  مقالات

 • ولایت فقیه؛ نظارت و پاسخ‌گویی

  در یك نظام دینى فرض بر این است كه ناظر اصلى، خداوند و رسول او هستند و رهبر عادل، فرداى قیامت باید پاسخ‌گوى اعمال و تصمیمات خویش در برابر خداوند باشد. البته این اهرم درونى كنترل قدرت كافى نیست و نظارت بیرونى مؤثر نیز لازم است...

 • متفقین در ایران

  سوم شهریور ماه، سالروز ورود متفقین به خاك ایران (1320 ه.ش) اشغال ایران محدود به قوای بریتانیا و روسیه نبود. پس از ورود امریكا به جنگ‌، عده‌ای از نظامیان آن كشور نیز وارد ایران شدند...

 • تاثیر انحلال مجلس در پیروزی كودتا

  در آستانه 28 مردادماه، سالروز كودتای 28 مرداد 1332 ه.ش در واقع دكتر مصدق به جای استفاده از ظرفیت¬های موجود در مجلس، از ابتدای به قدرت رسیدن خود به تضعیف و بی اهمیت جلوه دادن مجلس پرداخت و گفت هرجا كه مردم هستند، مجلس همانجاست.

 • استراتژی امام خمینی (ره) در صدور فرمان"شكست محاصره پاوه"

  به مناسبت 26 مرداد سالروز آزاد سازی "پاوه" استراتژی نوعی تصور ذهنی پایدار به محیط پیرامونی است كه می تواند با فرهنگ ایدئولوژی و درك جمعی یا جهان بینی رابطه ای تنگاتنگ داشته باشد. رهبران اثر گذار با خلق اندیشه ها به كمك برایند ذهنی خویش كه حاكی از نوع جهان بینی آن هاست برای جامعه راهكار هایی ارایه نموده اند تا كشور از ان بهره مند شود. استراتژی هر رهبری نیز "راهبرد، روش یا سیاست كلی برای نیل به اهداف معین"1 است كه نشات گرفته از نگرش آن رهبر است و راهبردی اساسی برای جامعه در سطح كلان به حساب می آید. اما نقطه اغازین هر تفكر استراتژیك تجزیه و تحلیل در زمان رویارویی با رخدادها و یا موقعیت ها و در نهایت انعطاف پذیری هوشمندانه در مواجهه با موضوعات است.

 • بازخوانی قرارداد 1975 الجزایر
  به مناسبت 24 مرداد سالروز اعلام پذیرش این قرارداد توسط صدام حسین

  مرداد 1369، یادآور روزی دیگر از روزهای پرافتخار دفاع مقدس ملت ایران در مقابل متجاوزان بعثی است. حاكمان بعث عراق كه چند روز پیش از 31 شهریور 1359، قرارداد 1975 الجزایر را رسماً ملغی اعلام كرده و سپس ناجوانمردانه كشورمان را از راه هوا، زمین و دریا مورد هجوم قرار داده و جنگی خانمان سوز و تمام عیار را به ملت انقلابی ایران ، تحمیل نموده بودند

 • «اخلاق رسانه ای» از نگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

  17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان به دست گروه متحجر طالبان، كه به نام روز خبرنگار نامگذاری شده فرصتی است مناسب برای مروری بر منشور اخلاق رسانه ای از دیدگاه رهبر معظم انقلاب.

 • وقتی بنیانگذار سازمان اطلاعات و امنیت (ساواك) ترور می شود

  به بهانه شانزدهم مرداد، سالگرد ترور تیمور بختیار (1349ه.ش) تیمور بختیار، فرماندار نظامی تهران در ماه‌های پس از كودتای ۲۸ مرداد و نخستین رئیس سازمان اطلاعات و امنیت كشور (ساواك) بود. مردی به غایت جاه‌طلب با روحیه‌ای آهنین و رفتاری متهورانه كه وقتی به اوج اقتدار رسید، حتی شاه مملكت را از فرجامش هراسان كرد.

 • چیستی نهضت مشروطه

  به بهانه 14مردادماه، سالروز صدورفرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار (1285 ه.ش) نهضت مشروطیت، نهضتی ضد استبدادی بود ونقطه ثقل توجه مشروطه خواهان مصروف سد كردن عوامل و مجاری استبداد شد، خطر استعمار غرب و شناخت همه جانبه غرب بدرستی مورد ارزیابی قرار نگرفت كه با در نظر نگرفتن غرب و استعمار آن، استبداد و ماهیت استبداد ایران هم درست شناخته نشد

 • متن كامل قانون اساسی مشروطه

  تشخیص مخالفت قوانین موضوعه با قواعد اسلامیه بر عهدة علمای اعلام ادام‌الله بركات وجودهم بوده و هست لهذا رسماً مقرر است در هر عصری از اعصار هیئتی كه كم‌تر از پنج نفر نباشد از مجتهدین و فقهای متدینین كه مطلع از مقتضیات زمان هم باشند

 • مردی كه با نخست وزیری‌اش قیام را به ارمغان آورد

  قوام در دوران كوتاه مدت نخست وزیری خود با آشوبها و شورشهای متعددی در نقاط مختلف كشور روبرو بود. حاج بابا اردبیلی در زنجان‌، میرزا كوچك خان و خالو قربان و احسان الله خان در رشت و انزلی و لاهیجان و لنگرود، كنترل امور را به دست گرفته بودند

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

 • نام و نام خانوادگی: *
 • تلفن همراه:
 • پست الکترونیکی: *
 • گرو ه های خبرنامه: *