مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۸۰۷
توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد
نامبرده از لحاظ اخلاقی عیناً مشابه آیت‌الله خمینی بوده و تدابیری که اتخاذ گردیده و تذکراتی که به وی داده شده تا این لحظه به هیچ وجه مؤثر نبوده بلکه در اثر اغماض و گذشت دستگاه‌های انتظامی فوق‌العاده جری گردیده و حتی در شب عاشورا بالای منبر صراحتاً عرض کرد که به من می‌گویند حرف نزنید؛ غلط می‌کنند! در کشور مشروطه بیان آزاد است. و اظهارات وی فوق‌العاده تحریک‌آمیز و بیان می‌داشت که تا آخرین قطره خون مقاومت خواهد نمود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۹ - ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب از علمای مبارز شیراز علیه رژیم پهلوی بود که از همان اوائل آغاز نهضت امام خمینی در دهه چهل همگام با بنیانگذار نهضت به مخالفت با رژیم پهلوی پرداخت و در آستانه قیام 15 خرداد این مبارزات به اوج خود رسید.

بر اساس گزارشات ساواک، فضای شیراز با میدان‌داری و سخنرانی‌های آیت‌الله دستغیب از روزهای قبل از ایام محرم 1342 ملتهب بود و تنها راه‌حل برای این موضوع دستگیری رهبران مبارزه در شیراز از جمله آیت‌الله دستغیب بود که البته تبعات سختی برای رژیم داشت.


در سندی که در 14 خرداد 1342 از ساواک شیراز به تهران گزارش شده است، گزارشگر ساواک آيت‌الله دستغیب را علت اصلی حوادث شیراز دانسته و خصوصیات او را عیناً مشابه امام خمینی می‌داند. در این سند آمده است: « مجدداً سید عبدالحسین دستغیب از مردم دعوت کرده غروب جمعه 16 جاری در مسجد جمعه برای استماع مطالب وی حضور به هم رسانند . نامبرده از لحاظ خصوصیات اخلاقی عیناً مشابه آیت‌الله خمینی بوده و تدابیری که اتخاذ گردیده و تذکراتی که به وی داده شده تا این لحظه به هیچ وجه مؤثر نبوده بلکه در اثر اغماض و گذشت دستگاه‌های انتظامی فوق‌العاده جری گردیده و حتی در شب عاشورا بالای منبر صراحتاً عرض کرد که به من می‌گویند حرف نزنید؛ غلط می‌کنند! در کشور مشروطه بیان آزاد است. و اظهارات وی فوق‌العاده تحریک‌آمیز و بیان می‌داشت که تا آخرین قطره خون مقاومت خواهد نمود.

شیخ بهاء‌الدین محلاتی و پسرش و دستجات ناراضی و تجار بازار به علت فقر مالی او را در باطن تقویت و تحریک به ادامه رویه فعلی می‌نمایند. اگر وضع به همین صورت ادامه یابد به هیچ‌وجه بیش از این صلاح نیست زیرا هنوز جریان فارس را نمی‌توان تا قبل از خلع سلاح ، یک عمل خاتمه‌یافته تلقی نموده و چنانچه این شخص دستگیر شود الزام پیدا می‌نماید شیخ بهاالدین محلاتی و پسرش و چند نفر دیگر از اطرافیان هر دو نفر دستگیر شوند و در این صورت نیز امکان دارد عکس‌العملی از مردم به صورتی بروز نماید با عرض اینکه عوارض ناشیه از دستگیری آنان را نمی‌توان در کشور دقیقاً پیش‌بینی نمود و به علاوه در این‌باره موافقت مقامات مرکزی با توجه به اوضاع کلی کشور حائز اهمیت است و از طرفی تحریکات فعلی آنان بیش از این صلاح نخواهد بود و ممکن است در جریان انتخابات نیز مشکلات  بزرگی به وسیله آنان به بار بیاید مقرر فرمایند موضوع را بررسی و تصمیم قاطع اتخاذ مراتب را به این ساواک اعلام نمایند.»


گزارش ساواک از مبارزات آیت‌الله‌ دستغیب در شیراز علیه رژیم پهلوی قبل از 15 خرداد 1342: نامبرده از لحاظ خصوصیات اخلاقی عیناً مشابه آیت‌الله خمینی بود

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب