مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۰۶۹
به مناسبت سالروز انحلال شورای سلطنت رژیم پهلوی
قبول ریاست شورای سلطنت ایران از طرف اینجانب، فقط برای حفظ کصالح مملکت و امکان تأمین آرامش احتمالی آن بود، ولی شورای سلطنت به سبب مسافرت اینجانب به پاریس که برای نیل به هدف اصلی بود تشکیل نگردیده در این فاصله اوضاع داخلی ایران سریعاً تغییر یافت، بطوری که برای احترام به افکار عمومی با توجه به فتوای آیت‌الله العظمی خمینی دامت برکاته مبنی بر غیرقانونی بودن آن شورا، آن را غیرقانونی دانسته کناره‌گیری کردم.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۸ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018January 21
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بعد از فرار محمدرضا پهلوی از کشور، دستگاه پهلوی اقدام به تشکیل شورای سلطنت به ریاست  سید جلال‌الدین تهرانی کرد. اما با اوج‌گیری تظاهرات مردمی و شرط امام خمینی برای ملاقات‌کنندگان مبنی بر ابراز برائت از رژیم پهلوی، جلال‌الدین تهرانی، رئیس شورای سلطنت در اول بهمن ماه 1357 استعفانامه خود را نوشت.

در متن استعفانامه جلال‌الدین تهرانی از شورای سلطنت آمده بود:

در اجرای فرمان امام خمینی (دام‌ظله)
یکشنبه اول بهمن ماه 1357 ماقصد هجری شمسی مطابق 22 شهر صفرالمظفر 1399 ماقصد هجری قمری،

پاریس،

قبول ریاست شورای سلطنت ایران از طرف اینجانب، فقط برای حفظ مصالح مملکت و امکان تأمین آرامش احتمالی آن بود، ولی شورای سلطنت به سبب مسافرت اینجانب به پاریس که برای نیل به هدف اصلی بود تشکیل نگردیده در این فاصله اوضاع داخلی ایران سریعاً تغییر یافت، بطوری که برای احترام به افکار عمومی با توجه به فتوای آیت‌الله العظمی خمینی دامت برکاته مبنی بر غیرقانونی بودن آن شورا، آن را غیرقانونی دانسته کناره‌گیری کردم.

از خداوند و اجداد طاهرین و ارواح مقدسه اولیاء اسلام مسئلت دارم که مملکت و ملت مسلمان ایران را در ظل عنایات حضرت امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه از هر گزندی مصون داشته و استقلال وطن عزیز ما را محفوظ فرماید.


                                                                                                                       محمدالحسینی سید جلال‌الدین تهرانیمتن استعفای سید‌جلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت در بهمن 1357
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: