مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۱۸۵
حجت‌الاسلام حسینیان در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه امام خمینی مطرح کرد
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان با اشاره به لزوم تفکیک دو مولفه " نقش " و " حضور " گروه‌ها در جریان انقلاب گفت: « ما باید با دقت و ظرافت این نقش و حضور را تفکیک بکنیم و تبیین بکنیم که چه کسانی حضور داشتند و چه کسانی نقش ایجاد کردند؟ در مورد رهبری حضرت امام هیچکس این نقش رهبری امام و این که رهبری مختص حضرت امام بوده انکار نکرده است. خبرنگاران داخلی و خارجی ، سیاستمدارن، رهبران نهضت‌ها ، جبهه‌ها و سیاستمداران کهنه‌کاری که حضور داشتند همه معتقدند که آنچه در ایران اسلامی به نام انقلاب رخ داد و تعادل رژیم را بهم زد رهبری حضرت امام خمینی بود.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018February 10

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه (17 بهمن) در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه امام خمینی(ره) تهران طی سخنانی به تبیین "نقش رهبری امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی" پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان با اشاره به رواج برخی شبهات درباره نقش رهبری امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «یکی از شبهاتی که اخیراً مطرح می‌کنند نقش رهبری حضرت امام است که می‌گویند یک موجی ایجاد شد و امام از فرصت استفاده کرد و بر این موج سوار شد. بلکه انقلابیون واقعی گروه‌های چپ یعنی مارکسیست‌ها و سازمان مجاهدین خلق و جبهه‌ ملی و نهضت‌آزادی و ... بودند.»

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه با توجه به ضرورت پاسخگویی بنیادین به شبهات افزود: «گاه سوال می‌کنند که آیا گروه‌های دیگر هم در انقلاب نقشی داشته‌اند یا نه؟ حضور کاملاً متفاوت است؛ ممکن است افرادی در انقلاب حضور داشته‌اند و زندان رفته‌اند و حتی شهید شده باشند ولی این‌ها از دیدگاه جامعه‌شناختی نمی‌گویند که صاحب نقش است. کسی صاحب نقش است که الهام بخش است. کسی صاحب نقش است که یک موجی ایجاد می‌کند.»

 وی با مقایسه تاثیر اقدامات نیروهای مذهبی انقلاب و گروه‌های چپ در مبارزات ابراز داشت: «در سال 1350 و اوایل سال 1351یک گروه از مجاهدین خلق را اعدام کردند؛ در جامعه هیچ عکس‌العملی به وجود نیامد فقط در حوزه علمیه در مدرسه فاطمیه جلسه‌ای گذاشتند. مجلسی آغاز شد و در همان جا ختم شد. اما وقتی پسر حضرت امام [حاج‌آقا مصطفی] از دنیا رفتند، یک موج سرتاسری ایجاد کرد که از تهران تا دورترین نقطه ایران این موج را می‌توان نشان داد. مساجد، روحانیون و نیروهای مذهبی تظاهراتی کردند که لرزه بر اندام رژیم انداخت و همان موجب عصبانیت شاه شد و همان مقاله 19 دی را نوشتند و در روزنامه اطلاعات چاپ کردند که منجر به قیام 19 دی قم شد  و بعد "چله‌ها" یکی پس از دیگری شروع شد تا سقوط رژیم پهلوی.»

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان با اشاره به لزوم تفکیک دو مولفه "نقش" و "حضور" گروه‌ها در جریان انقلاب اسلامی گفت: «ما باید با دقت و ظرافت این نقش و حضور را تفکیک و تبیین کنیم که چه کسانی حضور داشتند و چه کسانی نقش ایجاد کردند؟ در مورد رهبری حضرت امام هیچکس این نقش رهبری امام و این که رهبری مختص حضرت امام بوده انکار نکرده است. خبرنگاران داخلی و خارجی، سیاستمدارن، رهبران نهضت‌ها، جبهه‌ها و سیاستمداران کهنه‌کاری که حضور داشتند همه معتقدند که آنچه در ایران اسلامی به نام انقلاب رخ داد و تعادل رژیم را بهم زد رهبری حضرت امام خمینی بود.»

وی با اشاره به اعتقاد راسخ امام خمینی به پیروزی انقلاب و نگرانی برخي از سرانجام نهضت اسلامی اظهار داشت: « اعتقاد اغلب بزرگان این بود که این انقلاب با این چیزها به پیروزی نخواهد رسید. حرف درستی هم بود از لحاظ منطقی. چطور ممکن است یک انقلابی بدون داشتن اسلحه بر یک حکومتی که آن موقع می‌گفتند پنجمین ارتش دنیاست به پیروزی برسد. یادم هست همان موقع آقای مطهری که رفته بودند خدمت امام در پاریس همین تحلیل را کرده بودند که امام فرموده بودند آقای مطهری انقلاب به زودی به پیروزی خواهد رسید. دوباره آقای مطهری گفته بودند با این تحلیل طبیعی و منابع قدرت شاه امکان ندارد به پیروزی برسد. امام فرمودند شما یک مقدار دیگر مقاومت کنید انقلاب تا چند روز دیگر به پیروزی خواهد رسید. سه مرتبه تکرار کرد. وقتی هم که آقای مطهری برگشتند آن جمله معروف را درباره امام گفتند که آمَنَ بِاُمَّتِه، آمَنَ بِهَدفه ، آمَنَ بِسَبیله.»


رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره پاسخ امام خمینی به پیشنهاد سیاست گام‌به‌گام بازرگان گفت: « وقتی که دولت شریف‌امامی یا همان آشتی ملی به وجود آمد. به ظاهر کارهای خوبی کرد. تاریخ شاهنشاهی را عوض کرد، مراکز فساد بسته شد و ... درواقع ظاهرسازی کرد. آقای بازرگان رفت خدمت امام گفته بود آقا حالا آن‌ها کوتاه آمدند ما هم کوتاه بیایئم یک سیاست گام‌به‌گامی را پیش ببریم. امام فرموده بودند آقای بازرگان اگر بخواهید گام‌به‌گام حرکت بکنید، گام اول که عقب نشینی کنید گام شما را خواهند شکست. باید سر حرف اول‌مان بایستیم. شاه باید برود، حکومت اسلامی باید برقرار شود جز این دو خواست ما هیچ چیزی نمی‌خواهیم. بازرگان به امام گفته بود که این حکومت سه رکن دارد. شاه، ارتش، امریکا. شاه کجا برود شما می‌گویی برود؟ ارتش را چه کار می‌کنی؟ امریکا مگر به این زودی دست برمی‌دارد از منافع خودش؟ امام فرمودند آقای بازرگان شما با مردم همراهی کنید. شاه می‌رود گورش را گم می‌کند، امریکا از ایران بیرون خواهد رفت، ارتش هم با مردم همراهی خواهد کرد.»


مشروح سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان به زودی از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر می‌شود.

علاقمندان می‌توانند فایل صوتی سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان را از اینجا دریافت کنند. 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب