مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۴۹
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: من كتاب هایی كه برای آشنایی جوانان و نوجوانان با تاریخ انقلاب است را نیز دیده‌ام؛ به نظر من از كتاب‌های ممتاز در این عرصه كتاب "دربار به روایت دربار" است كه در جاهای مختلف سفارش كرده ام كه از این كتاب حتی عموم مردم هم استفاده كنند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 2016May 02

آیت الله سید احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با "پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی" كتاب "دربار به روایت دربار" را به مردم و علاقمندان به مطالعه و كتابخوانی پیشنهاد كرد.

آیت‌الله خاتمی ضمن تشویق مردم به انس بیشتر با كتاب، مطالعه خاطرات‌ درباره انقلاب را مفید دانست و گفت: بنده انس خاصی با كتاب‌های مركز اسناد انقلاب اسلامی دارم و تقریبا تمام خاطراتی كه آقایان منتشر كرده‌اند را مطالعه كرده‌ام و مركز اسناد انقلاب اسلامی را در عرصه انتشار خاطرات انقلاب ممتاز می‌دانم؛ البته پیشنهاد من این است كه از خاطرات بعد از انقلاب هم غافل نشوند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران درمورد پیشنهادش برای نمایشگاه بین المللی كتاب تهران گفت: من كتاب هایی كه برای آشنایی جوانان و نوجوانان با تاریخ انقلاب است را نیز دیده‌ام؛ به نظر من از كتاب‌های ممتاز در این عرصه كتاب "دربار به روایت دربار" است كه در جاهای مختلف سفارش كرده ام كه از این كتاب حتی عموم مردم هم استفاده كنند؛ چرا كه كتاب ارزشمندی است. در مجموع من مركز اسناد انقلاب  اسلامی را  از بنگاه‌های انتشاراتی مفید برای همه اقشار می‌دانم.
 

به گزارش "پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی"، مجموعه دربار به روایت دربار شامل سه جلد است كه روایتی از فسادهای اخلاقی، سیاسی و اقتصادی درباریان رژیم منحوس پهلوی است؛ این كتاب‌ها به صورت داستانی و نثری شیوا و روان  برای جوانان منتشر شده است.
 
جلد اول مربوط به فساد اخلاقی است. از جمله دلایل اصلی مخالفت مردم مسلمان ایران با رژیم پهلوی بی‌اعتنایی این رژیم و عوامل و دست‌اندركاران آن به اعتقادات و اخلاقیات مردم مسلمان ایران بوده است. در این میان دربار پهلوی به عنوان قدرتمندترین كانون حاكمیت در فاصله‌ی سال‌های 1304 الی 1357 نقشی اساسی در گسترش مفاسد اخلاقی و ارتكاب اعمال خلاف عفت بر عهده داشته است.
 
 در كتاب دربار به روایت دربار(فساد اخلاقی) تلاش شده است با رعایت عفت قلم و ملاحظات اخلاقی ، به گوشه‌هایی از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه ، و حلقه‌ی نخست اطرافیان ، دوستان و خانواده‌ی او – اشاره گردد و از آن جا كه اصل بر بیان واقعیت و اجتناب از نقل حوادث غیرواقعی قرار گرفته ، لذا صرفا به خاطرات درباریان در خصوص موضوع فساد تكیه شده است. آنچه  در كتاب می-خوانیم صرفا گوشه‌هایی است از موارد متعددی كه دوستان و خانواده‌ی پهلوی پس از وقوع انقلاب اسلامی و به طور عمده در خارج از كشور ، در قالب خاطرات بیان داشته‌اند و لذا در صحت این موارد تردید و شبهه‌ای وارد نخواهد بود .چاپ سوم كتاب فساد اخلاقی در سال 90 با شمارگان 4000 جلد منتشر شده است.
 
دربار به روایت دربار (فساد سیاسی) به نمایاندن گوشه‌هایی از مفاسد سیاسی دربار پهلوی به روایت درباریان آن دربار، اختصاص یافته و نویسنده تلاش كرده است كه مطالب صرفا از خاطرات اطرافیان محمدرضا پهلوی و دست‌اندركاران حكومت او نقل شود. این كتاب كه اولین چاپ آن در سال 83 با شمارگان 7000 جلد بوده است، اكنون به چاپ سوم رسیده است.
 
از جمله عوامی كه باعث شد نبض اقتصادی كشور در دست عده‌ای معدود و از نزدیكان محمدرضا پهلوی قرار گیرد، تمركز سرمایه در دست درباریان و فساد مالی و اقتصادی بود. جلد سوم مجموعه دربار به روایت دربار، فساد اقتصادی  و مالی درباریان را بررسی می¬كند . این جلد نیز كه در سال 83 با شمارگان 4000 جلد منتشر شده است در سال 90 با شمارگان 3000 جلد تجدید چاپ شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: