مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۷۳
انقلاب اسلامی در میانه
تظاهرات دانش‌آموزان، در مقابل هتل امير توسط گاردهاى تا دندان مسلح سركوب شد. على‌رغم اينكه گاردها مرتب اين دبيرستان را زير نظر داشتند، از سوى ديگر دانش‌آموزان دبيرستان بوعلى حركت انقلابى خود را آغاز كردند.دانش‌آموزان مسلمان اين دبيرستان با هماهنگى با دانش‌آموزان دبيرستان شاهپور با صلوات و شعارهاى مذهبى- انقلابى، پس از پاره كردن عكس‌ها و پوسترهاى خاندان پهلوى، تظاهرات اعتراض‌آميز خود را به داخل شهر گسترش دادند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018September 29

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دانش‌آموزان و دانشجویان که در تابستان سال 1357 با حضور در محافل مذهبى و دريافت پيام‌هاى امام خمينى، به رشد و آگاهى انقلابى رسيده بودند، در مهرماه و با آغاز سال تحصیلی، حرکت‌های مبارزاتی خود را ساماندهی کردند تا در مبارزه با رژیم پهلوی با اقشار دیگر همقدم باشند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در میانه" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره مبارزات دانش‌آموزان میانه با رژیم پهلوی در مهرماه 1357 آمده است: چند روز بعد از بازگشايى مدارس، خشم و نفرت دانش‌آموزان نسبت به رژيم ستمشاهى، فضاى دبيرستان‌ها را فرا گرفت. در ميانه نيز حركت انقلابى دانش‌آموزان، براى اولين بار، از دبيرستان شاهپور شروع شد.

تظاهرات دانش‌آموزان، در مقابل هتل امير توسط گاردهاى تا دندان مسلح سركوب شد. على‌رغم اينكه گاردها مرتب اين دبيرستان را زير نظر داشتند، از سوى ديگر دانش‌آموزان دبيرستان بوعلى حركت انقلابى خود را آغاز كردند.

دانش‌آموزان مسلمان اين دبيرستان با هماهنگى با دانش‌آموزان دبيرستان شاهپور با صلوات و شعارهاى مذهبى- انقلابى، پس از پاره كردن عكس‌ها و پوسترهاى خاندان پهلوى، تظاهرات اعتراض‌آميز خود را به داخل شهر گسترش دادند. آنها نخست به طرف مدرسه دخترانه «فرمانفرمائيان» و «ماندانا» و از آنجا به سوى مدرسه راهنمايى «الوندرود» و دبستان «شاه عباس» حركت كردند.

تظاهر كنندگان در حالى كه اجتماع بزرگى را تشكيل داده بودند با سر دادن شعارهايى از قبيل: «مرگ بر شاه، درود بر خمينى، استقلال، آزادى، حكومت اسلامى و ...» به سمت دبيرستان «شاهپور»، دبيرستان بزرگ شهر كه دخمه اعضاى حزب رستاخيز بود، حركت كردند.

سيل خروشان تظاهركنندگان با شعارهاى كوبنده وارد اين دبيرستان شده و پس از خروج از اين دبيرستان، وارد خيابان پهلوى شدند و سيل‌آسا و خشمگين به سمت ميدان اصلى شهر- ششم بهمن- حركت كردند.

كماندوهاى رژيم پهلوی كه هرگز انتظار چنين حركتى را نداشتند، هراسان خود را به سينما ميترا رساندند تا بلكه مانع از ادامه اين حركت دانش‌آموزان میانه‌ای شوند. آنها با هجوم وحشيانه به صفوف دانش‌آموزان مسلمان، عده‌اى از تظاهر كنندگان از جمله شهيد آيت ايمانى را مورد ضرب و شتم شديد قرار داده و صفوف دانش‌آموزان را متفرق کردند.

گرچه این تظاهرات دانش‌آموزی به شدت سرکوب شد اما اين تظاهرات به عنوان نقطه عطف در تاريخ انقلاب دانش‌آموزان شهرستان ميانه به ثبت رسيد و از این پس، دانش‌آموزان با تكيه بر ابتكارات خود در جهت تداوم نهضت اسلامى هر روز آغازگر حركتى نوين بودند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب