مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۳۱۲
براساس اسناد تاریخی، عدم پيشرفت كشف حجاب زنان در اروميه باعث شد رضاشاه از اين موضوع ابراز نگراني كند. در نامه­ وزير داخله وقت به نخست­وزير در اين زمينه آمده بود: «راپورت­هاي تلگرافي كه اخيرا از رضائيه [نام قدیم ارومیه] رسيده حاكي از اين بوده است كه موضوع نهضت بانوان در ايالت غربي پيشرفتي ننموده است و از طرف والي جديد اقداماتي در اين خصوص به عمل نيامده است و چون اعليحضرت همايون شاهنشاه در روز سلام اظهار عدم رضايت مي‌فرمودند، فوراً مراتب از ايالت تحقيق و دستور صادر شد. اقدامات جدي در انجام امر نموده نتيجه را اطلاع دهند.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۷ - 2019January 06

­پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی‌رغم شدت عمل ماموران رضاخان، در بسیاری از نقاط ایران، طرح کشف حجاب پیشرفت چندانی نداشت که همین موضوع نگرانی رضاخان را نیز برانگیخته بود.

براساس اسناد تاریخی، عدم پيشرفت كشف حجاب زنان در اروميه باعث شد رضاشاه از اين موضوع ابراز نگراني كند. در نامه­ وزير داخله وقت به نخست ­وزير در اين زمينه آمده بود: «راپورت ­هاي تلگرافي كه اخيرا از رضائيه [نام قدیم ارومیه] رسيده حاكي از اين بوده است كه موضوع نهضت بانوان در ايالت غربي پيشرفتي ننموده است و از طرف والي جديد اقداماتي در اين خصوص به عمل نيامده است و چون اعليحضرت همايون شاهنشاه در روز سلام اظهار عدم رضايت مي‌فرمودند، فوراً مراتب از ايالت تحقيق و دستور صادر شد. اقدامات جدي در انجام امر نموده نتيجه را اطلاع دهند.»

نخست­وزير هم در ذيل نامه وزير داخله نوشت: «از شهرباني كل تقاضا شود محرمانه راجع [به] نهضت بانوان در رضائيه تحقيقاتي نمايند. تذكر داده شود از قراري كه تلگرافچي آنجا راپورت مي‌دهد در باب نهضت اقدام مؤثر و اساسي نشده است.»

منبع: انقلاب اسلامی در ارومیه؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب