ارزش‌های دهه 60
روایتی از تواضع حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی/ بی‌توجهی حجت‌الاسلام ابوترابی به پست و مقام

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بی‌توجهی به پست و مقام، اهتمام به خدمت به مردم و ساده‌زیستی از جمله خصوصیات و ویژگی‌های مسئولین نظام در دهه 60 بود. اغلب آنها در هر جایگاهی که بودند، در جهت حفظ ارزش‌های انسانی می‌کوشیدند.

حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر ابوترابی، نماینده مردم تهران در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی و از اعضای مؤسس جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی یکی از این شخصیت‌هاست که هموراه رعایت این اصول و ارزش‌ها را مبنای کار خود قرار می‌داد.

در کتاب "زندگی و مبارزات حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر ابوترابی" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره ساده‌زیستی، تواضع و بی‌توجهی وی به پست و مقام آمده است: حجت‌الاسلام ابوترابی قائل به شئونات و جایگاه نبودند و بسیاری از مواقع با وسایل حمل و نقل عمومی به مجلس می‌رفت.

علی علیدوست قزوینی در این رابطه می‌گوید: در یکی از روزها که مرحوم ابوترابی ماشین خود را در اختیار ستاد آزادگان گذاشته بود وپیاده راهی مجلس شده بودند، یک وانت‌بار جلوی ایشان ترمز می‌کند. صاحب وانت فکر می‌کند حاج‌آقا سوار وانت‌بار قراضه او نخواهد شد ولی سید با کمال تواضع سوار شده و حتی تا محوطه مجلس شورای اسلامی با وانت آن جوان طی مسیر می‌کند.