مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۰۴۸
انقلاب اسلامي در بندرعباس
حجت‌الاسلام رضوی اردکانی درباره سخنرانی خود در بندرعباس درباره خلع محمدرضا پهلوی از سلطنت می‌گوید: جلسه مهمی در مسجد فاطمی بندرعباس برگزار شد. همه روحانیون و منبری ها آمدند و جمعیت به قدری زیاد شد که خیابان و میدان جلوی مسجد، مملو از جمعیت بود و نیروهای شهربانی گارد و نیروی ویژه هوایی و دریایی مردم را محاصره کردند. من منبر رفتم و فصلی کاملی از نحوه حکومت اسلامی بیان کردم و گفتم: حکومت سلطنتی، نه عقلی است و نه شرعی و نه عرف سالم آن را قبول می کند؛ مخصوصاً اگر فاسد باشد. به طور رسمی فساد دربار پهلوی و خاندان کثیفش را برشمردم و به طور رسمی اعلام کردم که طبق فرمان امام خمینی از پاریس، از همین تاریخ ما رسماً شاه را از سلطنت خلع می‌کنیم. سپس جمعیت تکبیر گفتند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017August 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال 1357 مردم سراسر ایران که روحانیت مبارز و انقلابی را پیشاپیش خود می‌دیدند مبارزه با رژیم پهلوی را به طور جدی و مستمر ادامه دادند تا در نهایت موفق شدند در 22 بهمن 57 به پیروزی نهایی نائل آیند. مردم سراسر ایران، با محوریت روحانیون، دستورات و توصیه‌های حضرت امام خمینی را به طور کامل اجرا می‌کردند. در روزهای مبارزه با رژیم پهلوی، علما و روحانیون بنابر فرمایش امام خمینی بحث خلع محمدرضا پهلوی از سلطنت را مطرح کردند. یکی از اولین نقاطی که بحث خلع محمدرضا پهلوی در آنجا مطرح شد بندرعباس بود.

حجت‌الاسلام رضوی اردکانی از جمله فعالان مبارزاتی است که بارها به دلیل ارائه مطالب تند در منبر، دستگیر و تبعید و از سال 1352 نیز ممنوع‌المنبر شده بود. اما با این حال وی همچنان به مبارزه ادامه می‌داد و برای این منظور سفرهای تبلیغی به نقاط مختلف کشور ترتیب می‌داد. وی در کتاب خاطراتش که توسط "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" منتشر شده است درباره یکی از سفرهایش به بندرعباس می‌گوید: «با وجود این که از سال 1352 تا پیروزی انقلاب ممنوع المنبر بودم، اما با نام مستعار به کارم ادامه می‌دادم؛ به ویژه در شهرهایی چون بندرعباس که از منبری ها شناسنامه نمی‌خواستند و اسم مستعار من در آنجا (ابن الرضا) بود.»

حجت‌الاسلام رضوی اردکانی درباره سخنرانی‌های خود در بندرعباس می‌گوید: «من همه جا، حتی در پایگاه نیروی هوایی و دریایی سخنرانی داشتم و مطالبی می‌گفتم که گاهی فرمانده‌هان پادگان وحشت می‌کردند و به من تذکر می‌دادند تند نرو، این جا پایگاه نظامی است و من با خودم می‌گفتم اگر این‌ها می‌دانستند که من ممنوع‌المنبر هستم و سوابق مرا می‌دانستند، چه می‌کردند؟»

وی در ادامه به مسئله خلع محمدرضا پهلوی از سلطنت در محرم 57 اشاره می‌کند و می‌گوید: «در محرم سال 1357، که جو تمام کشور انقلابی بود و ما هم در روی منابر همه چیز می‌گفتیم، یک شب حجت‌الاسلام حقانی (نماینده امام خمینی در بندرعباس پس از انقلاب و اولین امام جمعه این شهر) همه منبری‌ها را دعوت کرد و گفت: امام از پاریس پیغام داده‌اند که باید ملت ایران و علما رسماً شاه را از سلطنت خلع کنند و ما نیز می‌خواهیم مجلس مهمی بگیریم و رسماً شاه را از سلطنت خلع کنیم. همه منبری‌ها جمع بودند. ایشان گفت: چه کسی داوطلب می‌شود سخنران این جلسه باشد؟ من گفتم: من حاضرم. آقای حقانی گفت: آقای رضوی، ممکن است در این کار، کشتنه شدن یا دستگیری و یا اعدام باشد. گفتم: اشکال ندارد. من حاضرم.»

حجت‌الاسلام رضوی اردکانی سپس به ذکر خاطره خود از آن جلسه مهم در بندرعباس می‌پردازد که با استقبال مردم نیز روبرو شده بود. وی می‌گوید: «جلسه مهمی در مسجد فاطمی بندرعباس برگزار شد. همه روحانیون و منبری ها آمدند و جمعیت به قدری زیاد شد که خیابان و میدان جلوی مسجد، مملو از جمعیت بود و نیروهای شهربانی گارد و نیروی ویژه هوایی و دریایی مردم را محاصره کردند. من منبر رفتم و فصلی کاملی از نحوه حکومت اسلامی بیان کردم و گفتم: حکومت سلطنتی، نه عقلی است و نه شرعی و نه عرف سالم آن را قبول می کند؛ مخصوصاً اگر فاسد باشد. به طور رسمی فساد دربار پهلوی و خاندان کثیفش را برشمردم و به طور رسمی اعلام کردم که طبق فرمان امام خمینی از پاریس، از همین تاریخ ما رسماً شاه را از سلطنت خلع می‌کنیم. سپس جمعیت تکبیر گفتند.»

در چنین شرایطی ماموران رژیم پهلوی به روی مردم آتش گشودند. براساس خاطرات حجت‌الاسلام رضوی اردکانی: «ناگهان از هر طرف تیراندازی شروع شد و گاز اشک‌آور پرتاب کردند و درگیری آغاز شد که طبق نقشه قبلی برق را خاموش کردند و حتی چند تیر به طرف منبر شلیک شد. مسجد در هم کوبیده شد و چند نفر شهید و جمعی زخمی و عده‌ای هم دستگیر شدند.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: