مرکز اسناد انقلاب اسلامی

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: برای یک ملت، خیلی مهم است که اسیرش در دست دشمن، به جای اینکه مثل انسان‌های بی ایمان، مرتب التماس کند که بیایید من را آزاد کنید، نامه بنویسد که من می‌خواهم با سربلندی آزاد بشوم؛ نمی‌خواهد به خاطر آزادی من، پیش دشمن کوچک بشوید.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 15
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 26 مرداد 1369، اولین گروه از رزمندگان اسلام که طی 8 سال جنگ تحمیلی به اسارت رژیم بعث عراق درآمده بودند به وطن بازگشتند. رهبر معظم انقلاب در 25 مرداد 1391 درباره بازگشت رزمندگان به میهمن فرمودند: «آن روزی که اول‌‌بار آزادگان عزیز وارد کشور شده بودند و یک جماعتی از آنها -شاید چندهزار نفر- در همین حسینیه خدمتشان رسیدیم و آنها را ملاقات کردیم و سید عزیزِ بزرگوارمان مرحوم آقای ابوترابی سخنرانی کرد، من از دیدن این منظره و این جوان‌ها و بازیافت این ارزش‌های بزرگ که برگشته بودند، قلبم خیلی متلاطم بود...»

ایشان در 4 شهریور 1369 نیز درباره درخواست رزمندگان اسلام از مسئولین وقت فرمودند: «ما نامه‌هایی از بعضی از آزادگان در طول این دو سالِ بعد از آتش‌بس تا امروز داشته‌ایم که به خانواده‌هایشان می‌نوشتند. وقتی خانواده‌ها می‌فهمیدند که ما مخاطب هستیم، نامه‌ها را می‌آوردند و به ما می‌دادند. من هم برای خیلی از این نامه‌ها جواب می‌نوشتم.

می‌نوشتند که شما برای آزادی ما، به دشمن باج ندهید. این را اسیر می‌نوشت. این، برای یک ملت، خیلی مهم است که اسیرش در دست دشمن، به جای اینکه مثل انسان‌های بی ایمان، مرتب التماس کند که بیایید من را آزاد کنید، نامه بنویسد که من می‌خواهم با سربلندی آزاد بشوم؛ نمی‌خواهد به خاطر آزادی من، پیش دشمن کوچک بشوید...»

منبع: کتاب 1318 (خاطراتی از رهبر معظم انقلاب اسلامی،‌ آیت‌الله العظمی، سیدعلی خامنه‌ای)، موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: