مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پرونده "تطهیر ناشدنی"/بازخوانی وقایع 22 خرداد 1342
رژیم شاهنشاهی كه مبهوت قیام 15 خرداد مردم شده بود، با حمایت رسانه های وابسته و رسانه های غربی و برای بزرگنمایی تجمع خیابانی گروههای حامی خود، در تلاش بود اهداف واقعی قیام عاشورایی 15 خرداد را تخطئه نماید. برای این منظور نیز روزنامه های دولتی انقلابیون را به میكروب ها تشبیه می كنند، غافل از اینكه بعد از مدتی كار شاه به جایی می رسد كه از سر ناچاری می گوید « صدای انقلاب شما ملت ایران را شنیدم »
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - 2016February 02

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از دستگیری حضرت امام خمینی (ره)، قیام مردم در 15 خرداد 1342 سرآغاز جنبش منحصر به فرد اجتماعی و سیاسی شد كه با الهام از فرهنگ غنی عاشورا بستر بروز انقلاب اسلامی ایران در بهمن سال ۵۷ و استقرار حكومت اسلامی بر مبنای نظریه‌ ولایت مطلقه فقیه امام را فراهم كرد. لذا رژیم شاهنشاهی كه در آن زمان مبهوت قیام 15 خرداد مردم شده بود با حمایت رسانه های وابسته و رسانه های غربی در تلاش برای بزرگنمایی گروههای حامی خود برای تخطئه انقلاب بود. در این راستا  به بازخوانی روزنامه‌های روز 22خرداد 1342 پرداخته شده است:


22  خرداد 1342

میكروب هایی كه به جان رژیم افتاده اند!


روزنامه اطلاعات وابسته به رژیم طاغوت امروز در مقاله ای با عنوان « با این میكروب مبارزه كنید !» نوشت :

"هرج و مرج و اغتشاش یكی از بیماری های حاد اجتماع است و سبب بروز آن جمع آمدن و فعالیت چند میكروب مضر است كه یكی از آن ها شایعات نام دارد .  با شایعات در این شهر روزی چند بار دولت می رود و دولت می آید . روزی چند بار در چند گوشه شهر كشت و كشتار می شود . روزی چند صد نفر توقیف می شوند. روزی چند مرتبه سیاست های خارجی درباره ایران تغییر نظر می دهند و خلاصه روزی چند بار اسرافیل در صور خود می دمد !"
 

نویسنده شایعات را حشیش و مخدری خطرناك خواند و افزود : ولی وقتی انسان چشم می گشاید می بیند زندگی بر مدار طبیعی خود می گذرد و در گردش ستارگان و اوضاع و افلاك و احوال بندگان خدا كمترین تغییری روی نداده است . رك اطلاعات ، 22 خرداد 1342 ، صفحه 2(1)

دانشجویان ایرانی عازم آمریكا شدند !

دیروز 21 تن از دانشجویان ایرانی با استفاده از بورس آموزشی بین المللی تهران را به قصد آمریكا ترك كردند .

امسال بیش از 50 تن از جوانان ایرانی با استفاده از این برنامه به آمریكا سفر خواهند كرد تا با زندگی مردم آمریكا آشنا شوند .

این عده به 5 گروه تقسیم شده اند كه دو گروه آن این هفته عازم آمریكا شده و سه گروه دیگر در اواخر تیر و یا اوائل مرداد ماه به آمریكا خواهند رفت .

این دانشجویان مدت یك ماه بین خانواده های آمریكایی زندگی خواهند كرد و 15 روز از دانشگاه های آمریكا دیدن نموده و 15 روز نیز در ایالات مختلف آمریكا به بازدید خواهند پرداخت. رك اطلاعات ، 22 خرداد 1342 ، صفحه 16 (2)

حمایت رسانه های خارجی از كشتار مردم توسط شاه پهلوی در قیام 15 خرداد

در پی سركوبی انقلاب خونین 15 خرداد همچنان حمایت رسانه های خارجی از رژیم ادامه دارد .

در این راستا «خبرگزاری آلمان امروز گزارش داد اعتصاب عمومی تهران با شكست مواجه شد . تمام مغازه ها باز و مردم به كار عادی مشغول بودند . در تهران امروز كسی توقیف نشد و ناظران سیاسی شكست اعتصاب را شكست كلی و كامل گردانندگان حوادث اخیر می دانند»

یونایتدپرس نیز گزارش داد « دیروز در تهران آرامش برقرار بود و تنها چند مغازه در تهران بسته بود. اسدالله علم نخست وزیر گفت عدم پشتیبانی مردم از اعتصاب شكست بزرگی برای آن ها است كه اغتشاشات را بوجود آوردند . وی گفته است كاملا روشن است كه اكثریت مردم از برنامه های شاه حمایت می كنند. علم گفته است دولت بر اوضاع مسلط است .

دیروز علیرغم حكومت نظامی تظاهراتی به طرفداری از شاه و دولت صورت گرفت . گزارش های رسیده از سراسر ایران حاكی است كه تظاهرات مشابهی به طرفداری از دولت صورت گرفته است»

آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است « دولت ایران امروز علیرغم مخالفینی كه اغتشاشات اخیر را به راه انداختند دستور داد 10 میلیون كارت الكترال برای انتخابات آینده تهیه شود»

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس « دیروز چند جیپ از كسانی كه فریاد می زدند زنده باد شاه و مرگ بر ارتجاعیون سیاه در خیابان های شهر به راه افتادند ولی از طرف فرمانداری نظامی از این تظاهرات نیز جلوگیری شد . رك اطلاعات ، 22 خرداد 1342 ، صفحه 14(3)


پی نوشت:

1.بی شك شایعات میكروبی هستند كه جامعه را به بیماری سوق می دهند ولی میكروب تنها در یك بدن مستعد می تواند رشد و نمو كند . جامعه استبدادی و دیكتاتوری زمان شاه كه به مردم اجازه تامل و اندیشیدن نمی داد جامعه را مستعد پذیرش شایعات می كرد . از سوی دیگر رژیم نیز بسیاری از واقعیات را كه مردم با چشمان خود می دیدند از فقر و فساد گرفته تا فحشا و دزدی مسئولین حكومتی شایعه می خواند تا زبان و دهان مردم را ببندد و طبیعتا این روال برای همیشه نمی تواند تدوام بیابد و یك روز شاه چشم باز می كند و می بیند از سوی مردم محاصره شده و در این روز دیگر نطق رادیو و تلویزیونی كه ای ملت « صدای انقلاب شما ملت ایران را شنیدم » كارساز نخواهد بود.

2. اعزام دانشجویان ایرانی به آمریكا برای تحصیل فرهنگ غربی از سوی شاه به امید این صورت می گرفت كه ایران به تدریج مسیر و فرهنگ غرب را پیشه كند . محمد رضا شاه مسیر پدرش كه دیكتاتوری سخت را پیشه كرده بود به زغم خود با یك دیكتاتوری نرم ادامه می داد . او فكر می كرد اگر فكر و فرهنگ مردم را به تدریج تغییر دهد می تواند همان كارهایی كه پدرش نتوانست را به خوبی عملی سازد . با این وجود شاه در این نقشه خود نیز ناكام ماند و بسیاری از دانشجویانی كه به آمریكا اعزام شده بودند بعدها در صف مقدم مبارزه با طاغوت ایستادند . شاه در روز 17 آبان 1356  به اتفاق همسرش به امریكا سفر كرد. هزاران نفر از دانشجویان ایرانی كه از سراسر امریكا به واشنگتن آمده بودند. تظاهراتی بی‌سابقه‌ای علیه شاه در برابر كاخ سفید برپا كردند. دانشجویان تصاویر بزرگی از امام در دست داشتند. روزنامه‌ها و تلویزیون رژیم برای نخستین‌ بار از تظاهرات ضد شاه دانشجویان ایرانی خبر دادند. تظاهرات مشابهی نیز در نیویورك، پاریس و بن انجام شد.

3.حمایت رسانه های خارجی و كشورهای غربی از شاه برای سركوب ملت خود یكی از مواردی است كه كمتر بدان پرداخته شده است . عده ای در سال های گذشته و بخصوص در رسانه های خارجی بر آن شده اند تا نشان دهند چون شاه در برابر غرب ایستاده بود آنان مردم را به انقلاب و برانداختن شاه تحریك كردند و این خط از سوی رسانه هایی چون من و تو و در مستندهای بی شماری كه از سوی آنان تولید می شود پی گرفته شده است ولی نگاهی به مطبوعات و رسانه های دوره شاه باطل السحر این ادعا ها است . روزنامه هایی كه همه روزه حمایت رسانه ها و قدرت های غربی از شاه را پوشش می دادند و شاه به حمایت آنان در سركوب ملت خود افتخار می كرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: