مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۱۶
برگی از خاطرات سردار رحیم صفوی
رحیم صفوی می‌گوید: اولین مسئولیتی که در سپاه به شهید حسین خرازی محول شد، مسئولیت اسلحه‌خانه اصفهان بود. او در اولین قدم اسلحه‌خانه مرتبی به وجود آورد و تمام ادوات نظامی را شماره‌گذاری و کدگذاری کرد. انصافا نظم خاصی را به این مکان داد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018February 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سردار حاج حسین خرازی فرمانده لشگر 14 امام حسین(ع) استان اصفهان در 8 اسفند 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید. شهید خرازی یکی از اولین افرادی بود که در ساماندهی سپاه اصفهان نقش بسزایی داشت. سرلشگر رحیم صفوی در کتاب خاطراتش که با عنوان "از جنوب لبنان تا جنوب ایران" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نحوه جذب شهید خرازی و فعالیت وی در سپاه اصفهان می‌گوید: در همان روزهای بدو تاسیس سپاه در سال 1358، یک روز حاج حسین خرازی و برادران سید علی بنی‌لوحی، علیرضا تمیزی و مسیح توانگر در محل سپاه پاسداران اصفهان به سراغ من آمدند. شهید خرازی با آن سادگی و خلوصی که در ضمیرش قرار داشت، داوطلب حضور در سپاه شد و گفت: «من دوران خدمت سربازی را گذرانده‌ام و به کلیه آموزش‌ها و رزم‌ها و تاکتیک‌های نظامی آشنا هستم و برای پاسداری از انقلاب خواهان عضویت در سپاه هستم.»

بعد از گزینش وی اولین مسئولیتی که به وی محول شد، مسئولیت اسلحه‌خانه اصفهان بود. او در اولین قدم اسلحه‌خانه مرتبی به وجود آورد و تمام ادوات نظامی را شماره‌گذاری و کدگذاری کرد. انصافا نظم خاصی را به این مکان داد، به طوری که من اغلب اوقات شب‌ها را در همان اسلحه‌خانه می‌خوابیدم و استراحت می‌کردم. بعضی شب‌ها هم به همراه سایر برادران از پست‌های رادیو تلویزیون یا مراکز نیروگاه برق اصفهان بازدید می‌کردم.

رحیم صفوی همچنین درباره مهارت‌های نظامی شهید خرازی و آموزش نیروهای رزمنده می‌گوید: من و شهید حسین خرازی با توجه به آموزش‌های نظامی که قبل از انقلاب دیده بودیم، با رعایت تمام مسائل نظامی اقدام به آموزش و سامان دادن نیروهای سپاه می‌کردیم و شهید حسین خرازی از جمله شیر مردان این محور سپاه بود.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: