مرکز اسناد انقلاب اسلامی

با توجه به در پیش ­بودن ایام برگزاری بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین­ المللی كتاب تهران "بسته­ كتاب‌ پرونده هسته­ ای" با عناوین "پرونده هسته­ ای و ابعاد پیدا و پنهان آن"، " سیر تحولات پنجاه ساله فن­آوری هسته ­ای در ایران"، "بررسی حقوقی مسئله هسته­ ای"، " سیاست هسته­ ای دولت احمدی ­نژاد و مواضع شخصیت­ها " و "نیم قرن پرونده هسته ­ای ایران" برای علاقمندان معرفی می­شود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 2016May 01
پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ با توجه به در پیش ­بودن ایام برگزاری بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین­ المللی كتاب تهران "بسته­  كتاب‌ پرونده هسته­ ای" با عناوین "پرونده هسته­ ای و ابعاد پیدا و پنهان آن"، " سیر تحولات پنجاه ساله فن­آوری هسته ­ای در ایران"، "بررسی حقوقی مسئله هسته­ ای"، " سیاست هسته­ ای دولت احمدی ­نژاد و مواضع شخصیت­ها " و "نیم قرن پرونده هسته ­ای ایران" برای علاقمندان به شرح زیر معرفی می­شود:

پرونده هسته­ ای و ابعاد پیدا و پنهان آن

کتاب " پرونده هسته­ ای و ابعاد پیدا و پنهان آن " نوشته كامران غضنفری با 320 صفحه و شمارگان 1000جلد در زمستان سال 1394 منتشر شده ­است. در این كتاب ضمن مروری اجمالی مذاكرات هسته­ ای  در دولت اصلاحات و دولت آقای احمدی ­نژاد، به رویكرد هسته ­ای دولت آقای روحانی پرداخته شده و نیز مذاكرات ژنو و مسائل پیرامونی آن مورد بررسی و كنكاش قرار گرفته است. كتاب مذكور در چهار فصل گردآوری شده­ است. فصل اول و دوم به روند پرونده­ هسته ­ای در دولت خاتمی و احمدی نژاد می ­پردازد و وقایع مهمی همچون بیانیه سعدآباد، وقایع سال 84، تفاهم ­نامه بروكسل، تغییر سیاست هسته­ ای در دولت نهم، گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریكا و قطعنامه شورای امنیت دراسفند 86 را مورد بررسی قرار داده است. فصل سوم بطور كامل به موضوع مذاكره و رابطه با آمریكا ازدیدگاه مقام معظم رهبری می­ پردازد. فصل آخر كتاب مربوط به دولت آقای روحانی است . تمام اتفاقات و وقایع رخداده در چند سال گذشته از مذاكرات ژنو وبرنامه اقدام مشترك گرفته تا تعلیق تحریم­ ها، انفعال دولت در روابط خارجی، مواضع رهبری نسبت به توافقنامه ژنو و ... .

سیر تحولات پنجاه ساله فن­آوری هسته­ ای

 كتاب سیر تحولات پنجاه ساله فن­آوری هسته­ ای در ایران به تالیف مهدی علیخانی صدر در سال 1388 با 888 صفحه و  شمارگان 2000 جلد به چاپ رسیده­ است. در مقدمه كتاب آمده است كه پیش ازانقلاب اسلامی قدرت ­های بزرگ ایران را برای دستیابی به انرژی هسته­ ای تشویق می­ كردند و قراردادهای كلانی با دولت پهلوی منعقد می ساختند، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همین قدرت­ ها برخلاف معاهده منع گسترش و تكثیر سلاح­ های هسته­ ای نه تنها كمك ­های خود را از جمهوری اسلامی دریغ ورزیدند بلكه پرونده ­های حقوقی برای ایران بوجود آوردند و برخلاف تمامی مقرارت بین ­المللی پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دادند. اثر مذكور در پنج فصل و یك ضمیمه قطعنامه ­ها، سیر تاریخی پنجاه ساله­ فناوری هسته­ ای در ایران را از ورود دانش هسته­ ای به ایران تا مطرح شدن پرونده ایران در صحنه بین ­المللی و گزارش­ ها و قطعنامه­ های صادر شده پیرامون آن را بطور موشكافانه مورد بررسی قرار داده است.

بررسی حقوقی مسئله­ هسته

 این كتاب بررسی حقوقی مسئله هسته­ ای توسط محمدهادی توكل­پوركوخدان با 328 صفحه و شمارگان 1500جلد در سال 1388 متشرشده است. این اثر با عنایت به وجه حقوقی پرونده هسته­ ای ایران و بررسی تاریخی –فنی مسائل هسته ­ای، تلاشی است در جهت بررسی این مطلب كه در نظام ظالمانه­ فعلی حقوق بین­ الملل نیز، تلاش ملت ایران برای دست­یابی به فناوری صلح ­آمیز هسته­ ای، تلاشی مشروع و مبتنی بر حقوق اولیه­ هر كشوری است و ادعای كشورهای غربی از نظر حقوقی، ادعایی سست و غیر قابل دفاع است. كتاب در سه بخش به بررسی ابعاد حقوقی انرژی هسته ­ای، اقدامات اولیه خلع سلاح و عدم گسترش، اسناد و پیمان ­ها، فعالیت هسته­ ای ایران پیش و پس از انقلاب، ارزیابی حقوقی پرونده هسته ­ای و توافق­ ها و تصمیمات آژانس بین­ المللی انرژی اتمی پرداخته است.

سیاست هسته ­ای دولت احمدی ­نژاد و مواضع شخصیت­ ها

كتاب سیاست هسته ­ای دولت احمدی ­نژاد و مواضع شخصیت­ ها با 316 صفحه و شمارگان 1500 جلد در بهار 1393 چاپ شده است. اعظم سلامتی نویسنده این كتاب است. كتاب مذكور پرونده­ هسته­ ای ایران در دولت­های نهم و دهم و مواضع شخصیت­ ها در محدوده­ زمانی (1384- 1390) را بررسی كرده است و شامل چهار بخش است. از مهمترین بخش­های این كتاب می ­توان به مواضع شخصیت ­ها در زمان دولت نهم و دهم از جمله مقام معظم رهبری، تیم هسته­ ای سابق آقایان(روحانی، موسویان)، آقای هاشمی رفسنجانی و ... و همچنین آثار و نتایج سیاست­ های هسته­ ای دولت نهم و دهم اشاره كرد.

نیم قرن پرونده هسته­ ای

 ایرانكتاب نیم قرن پرونده هسته­ ای ایران نوشته مهران قاسمی در سال 87 با 452 صفحه و شمارگان 2500 جلد به چاپ رسیده است.مجموعه‌ی " نیم قرن پرونده‌ی هسته‌ای ایران " با توجه به سیر رویدادها و حوادث در سه مجلد تدوین شده است . جلد نخست به بررسی بازه‌ زمانی 1957 تا 1997 ( چهار دهه‌ آغازین برنامه‌های هسته‌ای ایران از دوران شاه مخلوع تا پیروزی انقلاب و از پیروزی انقلاب تا پایان دوران ریاست جمهوری حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی ) پرداخته و در جلد دوم فاصله‌ی زمانی ( 1997 تا 2005 یا دوران ریاست جمهوری خاتمی ) مورد بررسی قرار گرفته است . جلد سوم نیز در این میان تحولات پرونده‌ی هسته‌ای كشور را در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ( از 2005 به بعد ) مورد بررسی قرار داده است .
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: