مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در پی درگذشت محمدعلی حسین‌زاده از محققان و پژوهشگران مركز اسناد انقلاب اسلامی و منتخب مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس دهم شورای اسلامی مركز اسناد انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 2016May 08

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی درگذشت محمدعلی حسین‌زاده از محققان و  پژوهشگران مركز اسناد انقلاب اسلامی و منتخب مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس دهم شورای اسلامی مركز اسناد انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.
 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت محمدعلی حسین‌زاده، منتخب مردم مراغه و عجب شیر در مجلس دهم شورای اسلامی و از محققان مركز اسناد انقلاب اسلامی در اثر سانحه رانندگی برای همگان به خصوص مردم شریفی كه مسئولیت نمایندگی‌شان را بر دوش وی نهاده بودند، موجب تألم و تأثر شد.

محمدعلی حسین‌زاده در دوران حیاتش با قلم رسای خود با تألیف كتاب "گفتما‌ن‌های حاكم بر دولت‌های بعد از انقلاب در جمهوری اسلامی" اثری ماندگار از خود بجای گذاشت كه تاكنون نیز مورد استفاده بسیاری از محققان و پژوهشگران قرار گرفته است؛ از این رو درگذشت وی، موجب تأسف بسیاری از محققان و پژوهشگران است.

مركز اسناد انقلاب اسلامی درگذشت این محقق و پژوهشگر مؤمن، متدین و انقلابی حوزه انقلاب اسلامی را به عموم مردم به خصوص محققان و مردم شریف مراغه و عجب‌شیر تسلیت و تعزیت می‌گوید و از خداوند منان علو درجات را برای ایشان مسئلت می‌نماید.

 

معرفی كتاب كتاب "گفتمان‌های حاكم بر دولت‌های بعد از انقلاب در جمهوری اسلامی" اثر مرحوم محمدعلی  حسین‌زاده

كتاب "گفتمان‌های حاكم بر دولت‌های بعد از انقلاب در جمهوری اسلامی" نوشته مرحوم محمدعلی حسین‌زاده در سال 1386 با 272 صفحه و شمارگان 20000 جلد منتشر شده است.

در مقدمه كتاب می خوانیم:  پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) پدیده ای شگرف در تاریخ ایران به حساب می­ آید كه از آمال و اهداف فروخفته­ مبارزات در سده اخیر ایران نشأت گرفته است. فساد مهارگسیخته، اختناق، ظلم و بی عدالتی و تبعیض، وابستگی به بیگانگان و مهمتر از همه زیر پا گذاشته شدن موازین اسلامی توسط نظام شاهنشاهی، مشخصه­ های حكومتی بود كه امام خمینی (ره) پرچمدار مبارزه با آن بود. رهبر انقلاب، خواستار تشكیل حكومت اسلامی و در پرتو آن، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی و استقلال فرهنگی و اقتصادی كشور از بیگانگان و آزادی آحاد ملت در چارچوب موازین اسلامی بودند؛ این خواسته ها، همان اهداف حركت اسلامی مردم است كه در مرحله­ بعد از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی در برنامه­­ های بلند مدت و كوتاه مدت دولت ­های نظام جمهوری اسلامی می­ بایست تبلور یابد.

كتاب مذكور در دو بخش و  پنج  فصل به بررسی عملكرد و گفتمان دولت ­های پس از انقلاب می ­پردازد.

در بخش اول و فصل اول به مبانی و مفاهیم نظری كتاب اختصاص دارد كه به ترتیب بحث­ های اهداف و آرمان­ های انقلاب و امام راحل(ره)، سیاست گذاری، دولت و تئوری­ های اجتماعی سیاست مطرح می گردد. در قسمت اول آرمان­ ها و اهداف انقلاب اسلامی، عدالت اجتماعی، توسعه­ اقتصادی، توسعه یا سیاسی و... تصریح می شوند و سپس در قسمت دوم فصل اول، به بحث سیاست­گذاری، فرآیند و مشكلات آن اشاره دارد و در ادامه به مباحثی چون: مسأله شناسی اجتماعی، تعریف، ابعاد و منبع تشخیصی مسئله­ اجتماعی، ترسیم وضعیت آسیبی، مطلوب و راه حل ها (الگوی نظری توماس اسپریگنز) می ­پردازد. قسمت سوم فصل اول، به تعریف دولت، طبقه بندی ­های مختلف آن، وظایف اجتماعی دولت و دولت در جهان سوم و ایران اشاره دارد و در آخر بحث ماهیت دولت در اندیشه امام (ره) و اهداف و كاركردهای آن مطرح شده و دیدگاه امام خمینی(ره) در مورد وظایف دولت نسبت به اهداف اصلی انقلاب مطرح می­ شود.

در فصل دوم، نوع روش تحقیق، تعریف مفاهیم اصلی كتاب، جامعه آماری نمونه گیری و روش انجام پژوهش كتاب آورده شده است.

بخش دوم كتاب به یافته ­های پژوهشی تحت عنوان اهداف و برنامه­ های دولت­ ها اختصاص داده شده و در سه فصل آن، شرایط تاریخی، اوضاع و احوال سیاسی، اجتماعی، اهداف و برنامه­ ها، مهمترین و عمده ترین راه­ حل­ ها، برنامه ­های اجتماعی و در نهایت پایگاه اجتماعی و نیروهای سیاسی و اجتماعی حامی چهار دولت بازرگان، میرحسین موسوی، هاشمی رفسنجانی و خاتمی تحلیل و بررسی شده است و در ادامه بخش دوم در فصل پنج به جمع بندی و نتیجه گیری و همچنین مقایسه­ تطبیقی دولت ­ها پرداخته و با نگاهی معطوف به آینده، چشم انداز آینده كشور را ترسیم می­ كند و در آخر به ارائه پیشنهادها و راهكارهای عملی برای برون رفت از مشكلات می ­پردازد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: