مرکز اسناد انقلاب اسلامی

روایتی دیگر از پیوند قوای نظامی با انقلاب اسلامی
در کتاب " تاریخ شفاهی ارتش در انقلاب اسلامی " که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است: « به سپهبد جعفری، سرپرست شهربانی کشور در شورای امنیت ملی در دولت شاپور بختیار، شماری از مأموران شهربانی کتباً به وی گزارش داده بودند که از آیت‌الله خمینی تقلید می‌کنند و نمی‌توانند برخلاف فرمان ایشان عمل کنند. تأثیر و نفوذ امام بر روی نظامیان تا حدی بوده که امرای ارتش نمی‌دانستند برای جلوگیری از این مسئله چه کنند. بدره‌ای می گوید که هرچه ما چاره کنیم و انجام دهیم، خمینی با یک سطر نوشته و پیام آن را خنثی می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 25
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی‌رغم تبلیغات سوء سران رژیم پهلوی، بدنه اصلی نظامیان ارتش همواره دارای روحیات مذهبی و دینی بوده‌اند که این مهم خود را در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی به خوبی نشان داد. علاقه ارتشی‌ها به امام خمینی و پیوستن آن‌ها به جمع مردم عصبانیت فرماندهان رده بالای آن در رژیم پهلوی را در پی داشت اما افسران انقلابی ارتش با پایداری و استقامت به راه خود ادامه داده و با هوشیاری خود توطئه‌های رژیم پهلوی برای فاصله انداختن بین ارتش و مردم را خنثی کردند.

در کتاب "تاریخ شفاهی ارتش در انقلاب اسلامی"  که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است: شماری از مأموران شهربانی کتباً به سپهبد جعفری، سرپرست شهربانی کشور در شورای امنیت ملی در دولت شاپور بختیار، گزارش داده بودند که از آیت‌الله خمینی تقلید می‌کنند و نمی‌توانند برخلاف فرمان ایشان عمل کنند. تأثیر و نفوذ امام بر روی نظامیان تا حدی بوده که امرای ارتش نمی‌دانستند برای جلوگیری از این مسئله چه کنند. بدره‌ای هم می‌گفت: هرچه ما چاره کنیم و انجام دهیم، [امام] خمینی با یک سطر نوشته و پیام آن را خنثی می‌کند.

امام خمینی(ره) با توجه به شناختی که از روحیات مردم ایران که نظامیان نیز بخشی از آن‌ها بودند، داشتند با در پیش گرفتن راهکارهای مؤثر و به موقع، تمام نقشه‌های فرماندهان و سران رژیم پهلوی را نقش بر آب می‌کرد. یکی از راهکارهای مؤثر امام، حفظ نیروهای معتقد و متعهد نظامی در بدنه نیروهای مسلح و تشویق و تحریک سربازان وظیفه به ترک محل خدمت خود بود.

سروان مرجانی در این‌باره می‌گوید: «وقایعی که آن روز اتفاق افتاد و ازهاری بر سر کار آمد، امام یک فتوایی صادر کرد که نظامی‌ها پادگان‌ها را ترک کنند. یک سری پادگان‌ها را ترک کردند. خدا رحمت کند امیر هاشمی را که در وقایع جنگ شهید شد، علی‌اکبر هاشمی از آن آدم‌های خیلی خیلی برجسته و متدین و قرآن خوان و با قرآن آشنا بود. آن روز بعد از اینکه آقای طالقانی از زندان آزاد شدند  می‌دانید که برای ساکت کردن مردم یک سری از زندانی‌های سیاسی را آزاد کردند. ایشان (هاشمی) واسطه فرستادند خدمت آقای آیت‌الله طالقانی رحمت‌الله‌عليه که آقا با این فتوایی که امام داده، حالا تکلیف ما چیست؟ ما ترک کنیم؟ ایشان فرمودند: نه، ما به وجود نظامی‌های معتقد و متدین نیازداریم . شما ترک نکنید و همین‌ها را بعد از انقلاب دیدید که منشا چه اثرهایی شدند که در راس آن‌ها شهید صیادشیرازی بود و سایرین که حالا جایش نیست که از آن‌ها اسم ببریم.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر