مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات آیت‌الله مهدوی‌کنی
آیت‌الله مهدوی کنی می‌گوید: دکتر شریعتی آن وقتی که سخنرانی می‌کرد و ممنوع‌المنبر نشده بود ظاهرا تغییر روش داده بود و در یک سخنرانی از روحانیت دفاع کرد و گفت شما زیر یک قرارداد استعماری، امضای یک آخوند را نمی‌بینید.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۳ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دکتر علی شریعتی یکی از شخصیت‌های شاخص در تاریخ معاصر ایران است که روایت‌های بسیاری درباره آراء، افکار و اندیشه‌های او گفته و شنیده شده است. در این میان یکی از روایت‌های خواندنی، خاطرات آیت‌الله مهدوی کنی از مباحثه با شریعتی است.

آیت‌الله مهدوی‌کنی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: دکتر شریعتی اعتقاد داشت باید از تاریخ درس گرفت و از حوادث عاشورای حسینی باید استفاده مثبت کرد نه منفی. دکتر می‌گفت شما همیشه از ابعاد عزاداری و احساسی کربلا استفاده می‌کنید، چرا جنبه‌های مبارزاتی و انقلابی آن را مطرح نمی‌کنید؟ این نهضتی است که برای مبارزه با ظلم شروع شده، شما جنبه‌های احساسی قضیه را گرفته‌اید و جنبه‌های مبارزاتی و انقلابی آن را فراموش کرده‌اید؛ لذا در سخنرانی‌های‌شان به آن جهت می‌پرداختند و به منبری‌ها و سخنرانی‌های بعضی آقایان و  وعاظ حملاتی داشتند.

اشکالی که من به ایشان می کردم این بود که می‌گفتم شما چرا این گونه برخورد می‌کنید و نیروهای عظیمی را که در خدمت اسلام و مسلمین هستند به چالش می‌کشید و نسل جوان را به آن‌ها بدبین می‌کنید. شما بیایید و از جریان کربلا آن جنبه‌های انقلابی و اثباتی‌اش را بگیرید. به تدریج روش شما مقبول واقع شده و در جامعه اهل منبر نیز اثر می‌گذارد. شما معتقدید که از این راه باید امام حسین(ع) را معرفی کرد و از نهضت امام حسین(ع) استفاده کرد، بسیار خوب، لكن شما [با این رفتار خود] نیروهای انقلاب را دلسرد می‌کنید و با برخوردهای سلبی با علما و وعاظ میان خودی‌ها اختلاف می‌افکنید، چون بیشتر وعاظ جوان در آن موقع طرفدار انقلاب و امام بودند.بالاخره این‌ها علاقه‌مند به اسلام و امام حسین(ع) هستند، بایستی به تدریج روش‌ها را تغییر داد. 

ایشان جوابی نداشت و در برابر من سکوت می‌کرد و بالاخره تذکرات من و دوستان دیگر در ایشان بی‌اثر نبود و آن وقتی که سخنرانی می‌کرد و ممنوع‌المنبر نشده بود ظاهرا تغییر روش داده بود و در یک سخنرانی از روحانیت دفاع کرد و گفت شما زیر یک قرارداد استعماری، امضای یک آخوند را نمی‌بینید و این از آن صحبت‌هایی بود که دلالت بر تجدید نظر و تغییر در روش دکتر شریعتی می‌کرد. والله أعلم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: