مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۲۶۳
انقلاب اسلامی در کرمان
در روز ۳۰ مرداد ۱۳۵۷ بعد از سخنرانی شهید حجت‌الاسلام کامیاب در مسجد قائم، شرکت‌کنندگان از مسجد وارد خیابان شده و تظاهرات کردند. پلیس کرمان اقدام به پراکنده کردن تظاهر کنندگان نمود که منجر به درگیری بین طرفین و بازداشت چند تن از جوانان شد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - 2018July 30

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام سیدرضا کامیاب، نماینده مردم مشهد در مجلس و از مبارزین نهضت اسلامی، ساعت 11:44 دقیقه روز چهارشنبه، 7 مرداد 1360 توسط اعضای گروهک فرقان ترور شد و پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید. وی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی با سفر به استان‌های مختلف، نقش ویژه‌ای در پیشبرد انقلاب در آن مناطق داشت.

در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره نقش شهید کامیاب در پیشبرد انقلاب اسلامی در این استان آمده است: در ماه رمضان 1357 مردم بعد از فراغت از عبادات به سردادن شعار علیه رژیم پهلوی و حمایت از امام خمینی می‌پرداختند. آن کسی که بیش از همه در ایجاد این شور انقلابی در شهر کرمان در این ماه نقش داشت، روحانی مشهور و پرجرأتی به نام حجت‌الاسلام کامیاب بود که به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان به شهر کرمان دعوت شده بود. او با بیانی قدرتمند به تبلیغ فرهنگ مبارزه و افشای ماهیت رژیم می‌پرداخت. منبرهای این روحانی شجاع عرصه روشنگری و القای روحیه انقلابی در کرمان بود.

سال 1357 بنابر رسم معمول ماه‌های رمضان، شهید کامیاب برای سخنرانی در دو مسجد جامع و مسجد ملک (امام) دعوت شده بود. اما از سخنرانی وی در مسجد ملک ممانعت به عمل آمد. ولی در طول ماه رمضان سخنرانی‌های روزانه منظمی را بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد جامع ایراد می‌نمود و بعضی از روزها بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد قائم هم به ایراد سخنرانی می‌پرداخت. مسجد قائم در آن سال‌ها پاتوق دانشجویان مسلمان و مبارز شهر بود، لذا از سخنرانی‌های حجت‌الاسلام کامیاب در این مسجد هم بسیار استقبال می‌شد، این سخنرانی‌ها که بسیار روشنگرانه و انقلابی بود، روح مبارزه را در دانشجویان کرمانی تقویت می‌نمود. چنان که بارها بعد از جلسات سخنرانی تظاهرات صورت می‌گرفت و منجر به درگیری با مأمورین رژیم می‌شد.

از جمله در روز ۳۰ مرداد ۱۳۵۷ بعد از سخنرانی شهید حجت‌الاسلام کامیاب در مسجد قائم، شرکت‌کنندگان از مسجد وارد خیابان شده و تظاهرات کردند. پلیس کرمان اقدام به پراکنده کردن تظاهر کنندگان نمود که منجر به درگیری بین طرفین و بازداشت چند تن از جوانان شد.

آقای مهدی‌علی تقی‌پور درباره تأثیر سخنرانی‌های شهید کامیاب بر آگاهاندن مردم می‌گوید: از فعالیت‌های شاخص انقلابی در تابستان ۵۷ و ماه رمضان سخنرانی روحانی‌ای به نام حاج آقا کامیاب در مسجدی در خیابان ۲۱ آذر (۲۵ آذر کنونی) کرمان بود که بعد از نماز مغرب و عشا برای دانشجویان سخنرانی وعظ داشتند. حضور مشتاقانه و به موقع جمع زیادی از دانشجویان در این جلسات، نشان از حرف‌های نو و انقلابی این خطیب محترم داشت. برگزاری این جلسات تأثیر زیادی در آگاهی بخشی به جامعه دانشجویان داشت.

آقای یدالله علوی راد از خاطرات آن روزها این گونه یاد می‌کند: شهید کامیاب در ماه رمضان سال 57 برای سخنرانی به کرمان آمدند. سنت در کرمان بر این بود که در ماه رمضان افراد خطیر و برجسته را از خارج یا از قم یا از مشهد دعوت می‌کردند. معمولا این وعاظ بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد جامع و عصر قبل از افطار در مسجد امام صحبت می‌کردند. شهید کامیاب در ماه رمضان آن سال در منزل یکی از افراد انقلابی به نام حاج آقای شكیبی در خیابان زرسیف (شهدای امروزی) سکونت اختیار کرد. از همان روز اول ماه رمضان به همراه ایشان بودم و هر روز این مسئولیت را داشتم که ایشان را به مسجد و سپس به محل سكونت برگردانم. عصر روز اول ماه رمضان وقتی که به اتفاق شهید کامیاب به مسجد ملک (امام) رفتیم، با درب بسته مسجد روبرو شدیم، ماجرا را پرسیدیم که چه شده است؟ مشخص شد که این بسته بودن درب مسجد عمدی و از سوی مأموران دولت صورت گرفته است، زیرا آن موقع در شهر کرمان، یک شهربانی بود و دو کلانتری، شهربانی در خیابان فعلی روبروی دادگستری قرار داشت و کلانتری‌ها، یکی در میدان مشتاقیه (شهدا) و دیگر کلانتری در سه راه شمالی جنوبی و نزدیک مسجد امام واقع بود، ظاهرا تهدید این کلانتری سبب شده بود هیئت امنای مسجد تصمیم بگیرد که از ورود سخنران جلوگیری کند. به این علت در آن ماه مبارک موفق به برگزاری سخنرانی ایشان در مسجد ملک (امام) نشدیم ولی این حرکت رژیم نتوانست جلوی افشاگری شهید کامیاب را بگیرد و ایشان از هر فرصتی برای ارشاد مردم و آگاهی نسبت به جنایات رژیم استفاده می‌کرد.

سخنرانی آقای کامیاب خیلی بلیغ و آتشین بود. سخنرانی ایشان با گذشت ایام ماه رمضان هرچه بیشتر سیاسی می‌شد. روزهای پایانی ماه مبارک دیگر خیلی صحبت‌ها آتشين بود. حتی تعدادی از افسران آن زمان در مجالس وعظ حضور داشتند.

در واپسین روزهای ماه رمضان، حال و هوایی انقلابی بر مجالس مذهبی حاکم شد. با سپری شدن ایام این ماه، حجت‌الاسلام کامیاب هم در سخنرانی‌ها بر شدت انتقادات از رژیم می‌افزود. مردم در چنین فضای انقلابی شعارهای تندتری را علیه رژیم و پهلوی سر می‌دانند. شعار «مرگ بر شاه» از اصلی‌ترین شعارهای مردم در این اجتماعات بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: