مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۹۸
انقلاب اسلامی در کرمانشاه
راديو لندن در گزارشی درباره تظاهرات مردم کرمانشاه در واکنش به محاصره منزل امام در نجف اعلام کرد: تظاهرات روز يکشنبه در يازده شهر ايران، يازده کشته و تعداد زيادي زخمي برجاي گذاشت. شديدترين حوادث در کرمانشاه واقع در نزديکي مرز عراق به وقوع پيوست که طي آن شهر از شامگاه تا نيمه‌شب دستخوش اغتشاشات بود و چهار کشته و خرابي‌هاي فراوان به بار آمد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از نخستین روزهای مهرماه 1357، انتشار اخبار ايجاد محدوديت براي امام‌خميني در نجف اشرف باعث شد روحانیون مبارز در شهرهاي مختلف سراسر کشور دست به فراخوان عمومي بزنند و از مردم دعوت کنند در پاسخ به محدوديت‌هاي مذکور به حمايت از امام برخيزند. به‌دنبال اين فراخوان، سراسر کشور عرصه‌ تظاهرات، اعتصابات و ميتينگ‌هاي اعتراض‌آميز شد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمانشاه" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره واکنش مردم کرمانشاه به محاصره بیت امام در نجف آمده است: پس از انتشار اخبار مربوط به محاصره بیت امام در نجف، رهبران روحاني و مذهبي کرمانشاه مقدمات اعتراضي گسترده را در شهر فراهم كردند و از آغاز روز يکشنبه، 9 مهرماه، هماهنگي‌هاي لازم براي يک اجتماع عظيم مردمي تدارك ديده شد.

مردم بعدازظهر، اندک‌اندک در اطراف مسجد آيت‌الله بروجردي و مساجد جامع کرمانشاه گرد هم آمدند. تجمع اجتماع‌کنندگان به حدي گسترده شد که خيابان‌ها و مسيرهاي منتهي به مسجد آيت‌الله بروجردي مملو از جمعيت گسترده‌اي بود که هر لحظه بر تعداد آنها افزوده مي‌شد. نيروهاي انتظامي، کلانتري‌هاي کرمانشاه و لشکر مستقر در آن منطقه براي کنترل تظاهرکنندگان به حالت آماده‌باش کامل درآمده بودند.

اجتماع‌کنندگان خواستار رفع محاصره‌ منزل رهبر نهضت در نجف‌اشرف بودند. روحانيون بزرگ کرمانشاه از جمله آيت‌الله جليلي، آيت‌الله اشرفي‌اصفهاني، آيت‌الله مجتبي حاج‌آخوند و آيت‌الله ميبدي نيز در ميان اجتماع‌کنندگان حضور داشتند.

پس از گسترش اجتماع مردم، راهپيمايي و تظاهرات به‌سوي خيابان‌هاي منتهي به مسجد جامع شروع شد. تظاهرکنندگان در حالي كه شعارهاي تندي عليه رژيم پهلوی مي‌دادند، با پليس که در خيابان‌ها و جلوي درب ساختمان‌ها، مراکز دولتي، اداري، بانک‌ها و سينماها مستقر بود درگير شدند. درگيري شديد به تيراندازي پليس به سوي تظاهرکنندگان منجر شد. تيراندازي به منظور سرکوب تظاهرکنندگان بر خشم مردم افزود و درگيري خونيني آغاز شد.

دامنه‌ درگيري و جنگ‌ و گريز مردم و ماموران رژیم پهلوی در خيابان‌هاي اصلي و مرکزي کرمانشاه و ساختمان استانداري کرمانشاه بيش از پنج ساعت به طول انجاميد و تظاهرکنندگان تا نيمه‌شب با مأموران امنيتي و انتظامي زدوخورد داشتند. در نتيجه‌ اين درگيري، که از ساعت شش عصر تا نيمه‌شب ادامه داشت، 4 نفر از مردم کرمانشاه شهيد و حدود سي نفر نيز به‌شدت مجروح شدند.


واکنش رسانه‌های خارجی به تظاهرات مردم کرمانشاه در مهر 57

تظاهرات نهم مهرماه که در سراسر کشور به صورت اعتصاب گسترده‌اي درآمده بود، در اخبار و گزارش‌هاي خبري راديوهاي خارجي و مطبوعات ديگر کشورها بازتاب گسترده‌اي يافت. بنا به گزارش راديو لندن گسترده‌ترين و خشونت‌بارترين اين تظاهرات‌ها و اعتصابات در کرمانشاه روي داده بود. در گزارش راديو لندن آمده بود: «تظاهرات روز يکشنبه در يازده شهر ايران، يازده کشته و تعداد زيادي زخمي برجاي گذاشت. شديدترين حوادث در کرمانشاه واقع در نزديکي مرز عراق به وقوع پيوست که طي آن شهر از شامگاه تا نيمه‌شب دستخوش اغتشاشات بود و چهار کشته و خرابي‌هاي فراوان به بار آمد... از تاريخ برخورد خونين روز هشتم سپتامبر ]17 شهريور[ تهران، اين نخستين باري است که خشونت در کشور مشاهده مي‌شود».

راديو کلن آلمان نيز در بخش گزارش‌هاي خبري خود ضمن اشاره به درگيري‌هاي وسيع روز نهم مهرماه درباره‌ گسترش اعتصابات و تظاهرات مردم کرمانشاه و تعداد دستگير‌شدگان در تظاهرات اين روز عنوان كرد: «بزرگ‌ترين تظاهرات در كرمانشاه صورت گرفت و بيش از صد نفر از مخالفان رژيم دستگير شدند».

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: