مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بسته كتاب "محرم" شامل عناوین "محرم 1357 به روایت اسناد"، "هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی" ،"محرم و انقلاب اسلامی" و"پیروزی خون بر شمشیر در محرم(تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)" معرفی می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۳ - ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - 2016October 03

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بسته كتاب "محرم" شامل عناوین "محرم 1357 به روایت اسناد"، "هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی" ،"محرم و انقلاب اسلامی"  و"پیروزی خون بر شمشیر در محرم(تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)"  معرفی می‌شود.

 

 *** محرم 1357 به روایت اسناد

 

كتاب "محرم 1357 به روایت اسناد" نوشته منصور خلیلی در بهار 1388 با شمارگان 2000 جلد و 268 صفحه چاپ شده است. در این كتاب آمده است: انقلاب اسلامی به عنوان یكی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر‌ ایران و یا حتی مهم‌ترین آن، دارای مقاطع و برهه‌های سرنوشت‌سازی است؛ مقاطعی كه انقلاب را در مسیر كامیابی و پیروزی قرار داد. یكی از مهم‌ترین‌ این مقاطع كه تأثیر شگرفی در پیروزی انقلاب اسلامی وسرنگونی رژیم سلطنتی در‌ ایران داشت ماه محرم است. دربعد سیاسی حركت انقلاب در‌ این ماه از شتاب بیشتری برخوردار بود و‌ این شتاب باعث گردید تا دولت نظامی ازهاری كه رژیم به عنوان آخرین راه‌حل برای نجات خویش بدان متوسل شده بود، در اثر امواج خروشان انقلاب در ماه محرم متلاشی شده و بعد از برگزاری تظاهرات باشكوه مردم در روزهای تاسوعا و عاشورای محرم 57 شمسی و قطعنامه‌ مؤثر، كـوبنده و تعیین‌كننده‌ آن - كه خواسته‌ مردم را مبنی بر بازگشت امام، سرنگونی رژیـم سلطـنتی و برقراری حكـومت اسلامـی اعلام می‌كـرد ـ شاه و حامیان خارجی‌اش مطمئـن شدند كـه عمـر رژیم سلطنتی به پایان رسیده و شاه با حمایت حامیان خارجی‌اش تلاش‌های خود را برای برپایی یك حكومت غیرنظامی و خروج خود از كشور آغاز نمود«.

 

معرفی بسته كتاب‌

 

این كتاب همچنین تلاش دارد كه اسناد مربوط به حوادث، درگیری‌ها، تظاهرات، اعلامیه و... درمحرم 57 را به خواننده ارائه كند.

 

*** هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی

 

كتاب "هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی" به تالیف زاهد غفاری هشجین و هانیه خدادادی در تابستان 1393 با شمارگان 1000 جلد و 272 صفحه روانه بازار شده است.

 

معرفی بسته كتاب‌

 

با توجه به جایگاه و نقش غیرقابل انكار هیئت‌های مذهبی در انقلاب اسلامی ایران، این كتاب در پی شناخت، مطالعه و توسعه‌ دانش نظری مربوط به نقش این هیئت‌ها و كاركردهای قابل توجه آنها در انقلاب اسلامی است. كتاب هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی به بررسی عملكرد هیئت‌های موثر از جمله هیئت قائمیه تهران، هیئت فاطمیه، هیئت انصارالحسین و... در شكل‌گیری روند پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد. این اثر به سهم خود می‌تواند در تقویت جایگاه هیئت‌های مذهبی، استفاده از توانایی و پتانسیل هیئت‌های مذهبی در حل مشكلات جامعه و همچنین جذب جوانان و نسل جدید به هیئت‌های مذهبی و آشنایی آنان با فرهنگ اسلامی ‌‌‌‌‌‌و قرآنی مفید باشد.

 

*** محرم و انقلاب اسلامی

 

"محرم و انقلاب اسلامی" به قلم اكبر فلاحی در فروردین ماه 1393 با شمارگان 1000 جلد و 384صفحه منتشر شده است. در مقدمه كتاب می‌خوانیم: محرم همواره الهام‌بخش مبارزه‌ مظلومانه در مقابل قدرت‌های ستمكار زمانه تلقی شده است كه به شیعیان درس ایثار، شجاعت و شهادت می‌آموزد. در دوره‌ حكومت‌ها و سلسله‌های شیعه بالاخص در دوران آل‌بویه، صفویه و قاجاریه سنت عزاداری در ماه محرم در ایران رونق بسزایی یافت و هر روز به عظمت آن افزوده می‌شد تا جایی‌ كه سركوب‌های رضاشاه و فریب‌كاری‌ها و تحریفات محمدرضاشاه پهلوی هم نتوانست این سنت را نابود كندنهضت اسلامی در سال 1342 هم‌زمان با ماه محرم وارد مرحله‌ جدیدی شد و حضرت امام با بهره‌گیری از فضای معنوی محرم، مردم مسلمان را برای رویارویی با اقدامات ضدمذهبی رژیم پهلوی به صحنه‌ مبارزات كشاند.

 

معرفی بسته كتاب‌

 

 

در ادامه می خوانیم: 15 خرداد 1342 اوج رویارویی روحانیت شیعه با رژیم استبدادی شاهنشاهی ایران بود تا جایی‌ كه امام خمینی(ره) آن روز را "مبدأ انقلاب اسلامی" اعلام كردند. انقلاب اسلامی در سال 1356 كاملاً الهامی حسینی داشت و نام و یاد عاشورا و نهضت كربلا فراروی مبارزات حق‌طلبانه بود. در سال 1357 رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و آخرین ضربه‌ها به پیكر آن توسط مردم و به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در ماه محرم وارد آمد. تظاهرات تاسوعا و عاشورای 1357 در نوزدهم و بیستم آذر ماه و نیز تظاهرات اربعین آن سال، نویدبخش فجر انقلاب اسلامی و طلوع نظام سیاسی جدید در ایران‌ِ مبتنی بر اسلام بود.در بخش‌های مختلف كتاب تاثیر ایام محرم بر مبارزات مردم و شكل‌گیری پیروزی انقلاب بررسی شده‌است.

 

***پیروزی خون بر شمشیر در محرم(تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)

 

جلد بیست و هفتم از مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس كه به بررسی عملیات محرم می‌پردازد با عنوان پیروزی خون بر شمشیر در محرم به قلم سعید پورداراب در سال 1393 با شمارگان 2000 جلد و 820 صفحه چاپ شده است.

 

جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس فقط عرصه نبرد با دشمن متجاوز نبود؛ بلكه مدرسه و دوره‌ آموزشی خودسازی نیز محسوب می‌شد كه رزمندگان اسلام ضمن نبرد با استكبار، به پرورش روح و تحكیم اعتقادات خود می‌پرداختند.

 

معرفی بسته كتاب‌

 

در مقدمه كتاب آمده است: نام بسیاری از عملیات‌های بزرگ دفاع مقدس و رمز برخی از آنها با اشخاص و وقایع حادثه‌ كربلا ارتباط دارد كه نشان از تأثیر و نفوذ بی‌بدیل این فرهنگ در میان رزمندگان اسلام است. ملت ایران نیز جبهه‌های جنگ را عرصه‌ نبرد نیروهای خیر با جنود شیطان می‌دانستند و مشخصاً با بازآفرینی حادثه‌ كربلا در اذهان خویش، صدام (رئیس‌جمهور عراق) را «یزید» زمان می‌خواندند. در آبان ماه 1361، عملیات محرم در سه مرحله و طی حدود پنج روز به اجرا درآمد. در مرحله‌ اول عملیات؛ رزمندگان اسلام ارتفاعات 400، 298، پل چم‌سری و حوزه‌ نفتی عنبران را آزاد كردند و در مراحل دوم و سوم نیز اهدافی را تصرف نمودند. فرماندهان نظامی ایران، بغداد و بصره را دو هدف استراتژیك برای تصرف می‌دانستند كه بغداد، هدف نهایی جنگ بود و بصره، هدف میان‌مدت به شمار می‌رفت. با انجام عملیات محرم، تا اندازه‌ای جوّ ناشی از برخی ناكامی‌های عملیات رمضان در جبهه‌ خودی تغییر پیدا كرد و نیروهای پرتوان ما نسبت به عملیات‌های بعدی امیدوارتر شدند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر