مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۱۶۴
انقلاب اسلامی در همدان
در سال 1341 با ورود آيت‌الله اسدالله مدنى به همدان، فرهنگیان هم به پشتوانه فکری این روحانی مجاهد در صف مبارزه با رژیم پهلوی قرار گرفتند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران نهضت اسلامی و مبارزه با رژیم پهلوی، فرهنگيان به دليل ارتباط عميق و پيوسته‌ با قشر جوان و تحصيلكرده، داراى فعاليت‌هاى گسترده‌اى بودند و نقش بسزايى در آگاهى اين قشر داشته و در برنامه‌ریزی برای توزيع اعلاميه‌هاى امام خمینی، برپايى جلسه هاى فرهنگى ـ مذهبى عليه رژيم پهلوی و ساماندهی مبارزات دانش‌آموزان ایفای نقش می‌کردند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در همدان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره مبارزات فرهنگیان همدان با رژیم پهلوی و نقش آنها در تکثیر و توزیع اعلامیه‌های امام خمینی در این استان آمده است: در سال 1341 با ورود آيت‌الله اسدالله مدنى به همدان، فرهنگیان هم به پشتوانه فکری این روحانی مجاهد در صف مبارزه با رژیم پهلوی قرار گرفتند.


نحوه ورود فرهنگیان همدان به جریان مبارز با رژیم پهلوی

سید صادق حجازى، مدير مجتمع آموزشى علمى در همدان در این رابطه می‌گوید: «نحوه ورود به فعاليت‌هاى سياسى ما با آمدن آيت‌الله مدنى به همدان كه ما در خدمت ايشان بوديم، شروع شد و ما به پيروى از منويات مقدس ايشان به مبارزه با رژيم پهلوى پرداختيم. البته مبارزات ما خيلى حادّ هم نبود؛ ولى در عين حال مورد توجه ساواك قرار گرفته بود... ما يك جلسه فرهنگى با شركت دانش‌آموزان و دانشجويان در منازل، به‌طور مخفى تشكيل مى‌داديم.»


نقش معلمان در توزيع اعلاميه و نوار سخنرانى امام در همدان

پس از آزادى امام خمينى بعد از ماجرای قیام 15 خرداد و بازگشت ایشان به قم و ديدار متدينين و انقلابيون همدان و ديگر شهرستانهاى كشور با ایشان، تعدادى از اعلاميههاى ايشان و مراجع به مناسبت سالگرد قيام 15 خرداد و ايام محرم و همچنين نوار سخنرانى امام خمینی در سطح گستردهاى توسط انقلابيون به همدان منتقل و در محافل انقلابى و مجالس و هيئتهاى مذهبى توزيع شد.

هنگام ملاقات فرهنگيان همدان با امام خمينى، تعدادى اعلاميه توسط آنان به شهر آورده شد؛ بدين ترتيب كه اعلاميهها در لباس سيدكاظم اكرمى كه چهره وى نسبت به بقيه كم سن و سالتر نشان مىداد، جاسازى و به راحتى به همدان آورده شد.

حسن مشتاق از فرهنگيان همدانی در اين باره مىگويد: «اين اعلاميهها را به آقاى سيدكاظم اكرمى دادند كه بعد به همدان آورديم. يك مقدارى از اين اعلاميهها را توزيع كرديم. شبانه من و آقاى اكرمى و آزاديان و عده ديگرى نشستيم و تعداد زيادى از اينها را دستنويسى كرديم. در زير كاغذها كپى گذاشتيم و با هر كپى، سه چهار نسخه نوشته مىشد و تا صبح نشستيم و اين اعلاميهها را دست نويس كرديم و براى توزيع در فردا شب آماده كرديم. البته در روز قبل مىرفتيم كوچهها را بررسى مىكرديم و راه در رو و فرار را تشخيص مىداديم كه اگر با افراد ناآشنايى برخورد كرديم، از كجا بايد فرار كنيم كه به بنبست نخوريم. خط سيرها را پيدا و شب مى‌رفتيم اعلاميهها را توزيع مىكرديم.»

علاوه بر راههاى مذكور، از طريق ارسال بستههاى پستى نيز براى انقلابيون همدان اعلاميه فرستاده مىشد؛ چنانكه در دهم ارديبهشت 1343، تعدادى اعلاميه كه شامل سخنرانى امام بود، از تهران، به همدان فرستاده شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: