مرکز اسناد انقلاب اسلامی

"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد؛
آقای ” مقدم مراغه ای“ درصدد بوده است كه به هر نحو شده پای آمریكای جنایتكار را كه عمری در این مملكت به چپاول و غارت مشغول بوده و ملت به بهای خون دهها هزارشهید پای آن رااز كشور كوتاه كرده ٬ دوباره برگردانده و برمقدرات ملت حاكم كند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - 2015November 22

مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.

 از ابتدای انقلاب دو جریان در بین نیروهای مطرح شده در جامعه مشخص بود. جریان اول كه به انقلاب اسلامی تحت رهبری قاطعانه امام خمینی سخت وفادار بودند و تضعیف  رهبری و تفرقه اندازی بین ملت را كه یكپارچه به فرمان امام حركت می كرد  اقدامی ضدانقلابی دانسته و با  آن مبارزه می كردند. این گروه خطر عمده را برای انقلاب نه در دیكتاتوری و استبداد و ارتجاع٬ بلكه در  افرادی می دید كه هرگز عمق و عظمت انقلاب را درك نكرده و به اسلام به عنوان مكتبی كه در هر دوره و  زمانی می تواند جوابگوی مشكلات جوامع بشری باشد نمی نگریستند.

افرادی كه در مقابل فرهنگ و  ظاهرفریبنده غرب و به خصوص آمریكا خود را باخته و تسلیم شده و تمام تلاش خود را درجهت حاكم  كردن ارزشهای غربی به كار می بردند. این جریان هر چند خود را ملّی  روشنفكر، رادیكال و... قلمداد  می كند در اصل وابسته به آمریكاست. آمریكا از این روشنفكران غربزده و خودباخته به عنوان پایگاهی  مطمئن استفاده می نموده است و این افراد نیز در بسیاری از موارد در راه خدمت به اجنبی تا حد خیانت به  ملت خود، پیش می رفته اند. از این روست كه امام خمینی (ره) نوك تیزحملات خود را متوجه این  غربزدگانی می كند كه به راحتی به ملت خود خیانت می كنند.

 جریان دوم كه از ابتدا با انقلاب اسلامی ایران مخالفت كرده، به حركت ملت اعتماد و اعتقادی نداشته و  نوك تیز حمله خود را متوجه امام نموده بودند و در بسیاری موارد به تقویت روز افزون موقعیت  روشنفكران غربزده می پرداختند زیرا آنها را نیز در نهایت با خود در یك خط و در مقابل انقلاب و ملت  می دانستند. غربزدگان و عوامل آمریكا نیز از این موقعیت برای خدمت به اربابان خود استفاده كرده و با  شعارهای تند و تیز و انقلابی هر روز سعی می كردند نیروهای مخالف بیشتری راپشت سرخود جمع كنند.

آقای ” مقدم مراغه ای" یكی از روشنفكران به ظاهر انقلابی بود كه در خبرگان قانون اساسی نیز حضور داشت. او در سال ۵۶ و ۵۷ در كانون نویسندگان و جمعیت طرفدار آزادی فعالیت می‌كرد و بعد از انقلاب در مقام استانداری آذربایجان شرقی فعالیت كرده است.

براساس اسناد سفارت آمریكا،”مقدم مراغه ای" درصدد بوده است كه به هر نحو شده آمریكا را دوباره بر مقدرات ملت حاكم كند. آقای مراغه ای دلسوزانه به جاسوسان آمریكا  توصیه می كند برای آنكه بتوانند درایران فعالیت كنند، با امام خمینی ملاقات كنند. 

سند

 گزارش ملاقات با رهبر نهضت رادیكال٬ مقدم مراغه ای

 -1  متن كامل

 -2  خلاصه: رهبر جنبش رادیكال، مقدم٬ ضمن تماس با سرپرست دپارتمان، نظرات خود را در مورد  مسایل جاری اظهار داشت و خیلی تأكید كرد كه كاردار با خمینی تماس بگیرد كه او ( خمینی) ایرانیها را  متقاعد كند كه دولت آمریكا انقلاب ایران را پذیرفته است. تمام

 -3 مقدم مراغه ای عضو مجلس خبرگان در بررسی قانون اساسی است. با او طی بحثهای گوناگونی كه  درباره مسایل مختلف در تاریخ سپتامبر داشته ایم ٬ در پاسخ به این سؤال كه آمریكا چگونه می تواند روابط  خود را با ایران بهبود بخشد، گفت: كاردار آمریكا هر چه زودتر با خمینی تماس بگیرد.

 مقدم دلواپس به نظر می رسید كه: آمریكا از ماه مه هیچ گونه تلاشی برای ملاقات نكرده است و تأكید كرد  كه مشكلات هر چقدر باشد باید فوراً تقاضای ملاقات بكند. مقدم اشاره كرد اینكه شما می گویید وقتش  نشده  وقت مناسب هیچ وقت دست نخواهد داد چرا كه خمینی اكنون پیر است و كاملاً غیر قابل انعطاف. اگر خمینی ناگهان قبل از ملاقات آمریكا با او فوت كند حتی میانه روها كه با خمینی  كاملاً موافق نیستند آمریكا را مورد انتقاد قرار خواهند داد و خواهند گفت كه عدم ملاقات آمریكا با ایشان، عدم پذیرش  انقلاب بوده است و خیلی‌ها آمریكا را مقصر مرگ خمینی خواهند دانست.

 -4مقدم درباره وضعیت سیاسی امیدوار بود٬ بدون اینكه خوشبین باشد. او احساس می‌كند كه خمینی در حال حاضر از پشتیبانی توده‌ها برخوردار است و در طول چند هفته گذشته پافشاری زیادی روی جمهوری اسلامی كرده است. او روشنفكرها را از خود دور می‌كند و به زودی متوجه این اشتباه شده و  اوضاع را سر و صورت خواهد داد.

مقدم گفت كه خمینی عقیده ولایت فقیه را تأیید می‌كند ولی معتقد است كه فقیه نباید قدرت سیاسی  داشته باشد. او می‌گوید قانون اساسی در 3 یا 4 هفته تمام می‌شود. گفت كه او با بهشتی در مورد تغییر احتمالی قوانین تصویب شده صحبت كرده و بهشتی گفته است كه در صورت هماهنگ و با ثبات نبودن قوانین تصویب شده، آماده است كه آنها را دوباره مروركند. او گفت كه بازرگان نیز قبلاً همین تقاضا را از بهشتی كرده بود. او چندان امیدوار  نیست كه تغییری در فرم فعلی قانون اساسی داده شود. مقدم فكر نمی‌كند كه بامشكلات فعلی در كردستان  وقت مناسب برای رفراندم باشد. اگر متون اصلی، به خصوص شیعه و سنی عوض نشوند اوضاع رفراندم  شاید برای دولت٬ مساعد پیش نرود.

- 5مقدم گفت كه خیلی‌ها از شریعتمداری به خاطر عدم رهبری انتقاد می‌كنند در صورتی كه این انتقاد نابجاست و خمینی قدرتمندتر از آن است كه شریعتمداری فعلاً بتواند با او مقابله كند؛ ولی البته وقتش  خواهد رسید. او افزود كه آذربایجان مترصد اشاره اوست.

6- از مقدم درباره احتمال صلح در كردستان سؤال شد٬ جواب داد در شرایط فعلی هیچ امكانی برای  موفقیت مذاكرات صلح وجود ندارد. اگر دولت چنین اقدامی را شش ماه پیش می كرد امكان داشت ولی اكنون دیر شده است. او هیچ گونه پیشنهادی برای صلح نداشت.

7- در پایانِ صحبت٬ مقدم تأكید كرد كه ملاقات كنندگان بیشتری به طور رسمی و غیر رسمی٬ مانند رمزی كلارك و ریچارد كاتم٬ برای جلب رضایت و قانع كردن ایرانیان در امور مختلف سیاسی به ایران  بیایند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: