مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۵۲۳
انقلاب اسلامی در کرمانشاه
مردم کرمانشاه در چنين روزهايي سرشار از انتظار ورود رهبري انقلاب بودند اما با انتشار خبر کارشکني‌هاي دولت بختيار درباره‌ ممانعت از ورود حضرت امام و به تأخيرانداختن آمدن ايشان به ايران عده‌اي از مبارزان و علماي انقلابي تصميم گرفتند به تهران رفته و اعتراضات خود را در اين مورد به دولت وقت اعلام کنند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۳ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019February 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛‌ به‌رغم موانع و اقدامات دولت بختيار براي تأخير در ورود امام‌خميني به کشور، مردم بي‌صبرانه منتظر ورود ایشان بودند و از روز فرار محمدرضا پهلوی از کشور در 26 دي 1357 تا 12 بهمن‌ در سراسر کشور براي ورود امام‌ لحظه‌شماري مي‌کردند. از دیگر سو، دولت بختیار با کارشکنی، مانع از ورود امام به کشور می‌شد. این موضوع باعث واکنش مردم ایران شد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمانشاه" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره واکنش مردم این استان به کارشکنی‌های بختیار برای جلوگیری از بازگشت امام به میهن می‌خوانیم: مردم کرمانشاه در چنين روزهايي سرشار از انتظار ورود رهبري انقلاب بودند اما با انتشار خبر کارشکني‌هاي دولت بختيار درباره‌ ممانعت از ورود حضرت امام و به تأخيرانداختن آمدن ايشان به ايران عده‌اي از مبارزان و علماي انقلابي تصميم گرفتند به تهران رفته و اعتراضات خود را در اين مورد به دولت وقت اعلام کنند.

از کرمانشاه نيز آيت‌الله عطاءالله اشرفي‌اصفهاني به همراه جمعي از مردم، کميته‌اي براي استقبال از امام تشکيل‌دادند، به تهران آمدند و در جمع ساير علما و مبارزان در دانشگاه تهران متحصن شدند. آيت‌الله اشرفي‌اصفهاني، که از جمله اعضاي مشهور متحصنين دانشگاه تهران بود، خود درباره‌ چگونگي آمدن به تهران و تحصن در دانشگاه تهران چنين مي‌گويد: «وقتي که خبر تشريف‌فرمايي امام به ايران رسيد، ‌اينجانب به اتفاق جمعي از علما و اهالي محترم باختران براي استقبال از حضرت امام به تهران رفتيم و باند فرودگاه تهران به‌وسيله‌ بختيار مزدور بسته شده بود و با مانع‌شدن از تشريف‌فرمايي امام، اينجانب به اتفاق جمع کثيري از علماي بزرگ در مسجد دانشگاه متحصن شديم تا اينکه بالأخره امام به ايران تشريف آوردند.»

در کرمانشاه نیز، با انتشار اخبار ورود امام، مردم به خيابان‌ها ريختند و به شادي و پايکوبي پرداختند و ورود امام را به وطن جشن گرفتند و به يكديگر تبريك و تهنيت گفتند.

جامعه‌ روحانيت کرمانشاه هم به مناسبت ورود امام به کشور تلگرامي به تهران مخابره کرد. در اين تلگراف جامعه روحانيت کرمانشاه ورود امام‌خميني را به کشور تبريک گفته و اعلام كرده بود تا برقراري کامل حکومت اسلامي به رهبري زعيم عالي‌قدر تشيع از هيچ‌گونه فداکاري دريغ نخواهد كرد و به مبارزاتش تا پايان راه ادامه خواهد داد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: