مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۵۱
دکتر محمدمهدی اسماعیلی در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد:
دکتر محمدمهدی اسماعیلی، معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و فرزاد جهان‌بین استاد دانشگاه، شب گذشته (5 اسفند) در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی نکاتی را مطرح کردند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دکتر محمدمهدی اسماعیلی، معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و استاد دانشگاه، شب گذشته (5 اسفند) در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی نکاتی را مطرح کرد.

محمدمهدی اسماعیلی درباره همخوانی بیانیه گام دوم انقلاب با شرایط روز جامعه گفت: این بیانیه در واقع زمانی صادر شده است که انقلاب اسلامی چهلمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد و یک جمع‌بندی از مسیر طولانی چهل‌ساله است. در این جایگاه رهبر معظم انقلاب با یک تقریر کاملا منطقی و عقلانی و با یک زبان عمومی و قابل فهم و موقعیتی که کشور در آن به سر می‌برده و مسیری که کشور در آن حرکت می‌کرده و همچنین با دقت و به دور از اغراق و سیاه‌نمایی، آن چیزی که واقعیت‌های جامعه است را بیان می‌کند.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: مطالبه‌ای که در میان جریان علمی و نخبگان و عموم وجود دارد یک تقریر از زبان رهبر انقلاب است. به همین دلیل این جایگاه هم با جایگاه و شأن رهبری ایشان که بیان‌کننده سیاست‌های اصلی و ترسیم‌گر راه آینده است همخوانی دارد و هم مطابق با مطالباتی است که وجود دارد.

اسماعیلی با تأکید بر فضای سنگین رسانه‌‌های بیگانه در چهلمین سال انقلاب اسلامی بیان داشت: با این جو رسانه‌ای سنگینی که علیه انقلاب اسلامی برپا شده، خیلی از دشمنان ما وعده سقوط نظام و ندیدن چهلمین سال انقلاب را می‌دادند. انقلاب اسلامی با قدرت و شوکت به این نقطه رسیده و طبیعی است در این سن، که سن پختگی نظام است. طی این مسیر سخت و ناهموار با حضور بدنه مردم به ویژه جوانان میسر شده است. در ادامه این بیانیه هم خطاب به همین جوانان به عنوان موتور محرکه حرکتی کشور است که کاملا هوشمندانه‌ و مطابق با انتظارات بود.

وی با اشاره بر اثرگذاری بیانیه گام دوم انقلاب در بر هم زدن نظام محاسباتی دشمن عنوان کرد: در عین حال دشمنان ما از چند روز قبل که خبر انتشار این بیانیه منتشر شده بود تصور می‌کردند که شاید یک تغییر در جهت‌گیری‌های انقلاب در حال پدید آمدن است. عمدتاً کار جریان نفوذ همین است که محاسبه‌ رهبران یک جریان انقلاب را دچار خطا می‌کند. مثل حرکت شوروی سابق، که در ذهن رهبران و حزب حاکم ورود می‌کند و آن نظام محاسباتی را به هم می‌ریزد و در آن پازلی که این‌ها می‌خواهند حرکت می‌کند و به فروپاشی می‌رسد، این کار تجربه‌شده‌ جریان نفوذ و استکبار است. اما اینجا با یک رهبر هوشمند طرف هستند. رهبری که با یک تسلط تاریخی بر موضوع و فهم همه اتفاقاتی که رخ داده می‌آید و بدل این‌ها را می‌زند. اینجا محاسبات آن‌ها به هم خورد و رهبر انقلاب اعلام کرده که هیچ نوع سازشی در کار نیست.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره ارتباط بیانیه گام دوم با خط تاریخی انقلاب عنوان کرد: مسیر، جهت‌گیری‌ها و رویکردها دقیق است البته ممکن است در طول این مسیر افت‌و‌خیزهایی در بعضی از عملکردها باشد. ایرادی ندارد؛ نقد بسته نیست اما حرکت، حرکتی است که بر پایه یک نظام منطقی و یک نظام معرفتی روشنی از ابتدای نهضت یعنی از سال 1341 آغاز شده و بر این مبنا جلو آمده و یک افق قابل دسترسی هم ترسیم می‌کند.

اسماعیلی افزود: قرار نیست معجزه‌ای رخ بدهد، قرار است نظام جمهوری اسلامی با همین دست‌فرمانی که جلو آمده با حل مشکلات و رفع موانعی که می‌تواند در این مسیر پیش رویش بوده و باعث کندی سرعت شده این‌ها را حل کند. ما این مشکلات را پذیرفته‌ایم. شما در تقریرات مختلف و بندهای مختلف می‌بینید در عین حال که به دستاوردها اشاره می‌کند از عقب‌افتادگی‌ها اسم می‌برد. مثلا ما در فلان حوزه این عقب‌افتادگی‌ها را داریم. شاید یکی از مهم‌ترین فرازهای آن به جوانان است؛ با این عبارت که «به پا خیزید»؛ این نشان می‌دهد که ما کارِ نکرده زیاد داریم و مشکلاتی داشتیم باید حرکتمان را تند کنیم و بتوانیم به آن قله‌ها برسیم.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به مقایسه آمارها و رشد شاخصه توسعه انسانی گفت: ما امروز وضعیت‌مان در حوزه توسعه انسانی به وضعیت قابل افتخاری رسیده است. مثلا ما در حال حاضر نزدیک به 5 میلیون دانشجویی که در حال تحصیل هستند و یک عددی بیش از صدهزار هیئت علمی داریم. همین اتفاقی که متعاقب پیام حضرت آقا منتشر شده 3 هزار استاد جوان انقلابی بسیجی پیام داده‌اند که ما آماده هستیم و فضای کار را ترسیم کردند و خودشان را مخاطب این پیام دانسته‌اند. رهبر انقلاب با این پیام و مخاطب قرار دادن جوانان، جوانان نخبه و جوانان دانشگاهی در واقع نفس تازه‌ای را در این کالبد جریان علمی دمیدند و یک فصل مشخصی را اختصاص دادند.

اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره اثرات رشد علمی کشور گفت: بسیاری از افتخاراتی که جامعه امروز ما دارد و بسیاری از مشکلاتی که پشت سر گذاشته حاصل همین اتفاقات است.

وی افزود: مثلا در سال 56 و در اوج درآمدهای نفتی، مهم‌ترین مشکل کشور موضوع کمبود برق بود. با مراجعه به روزنامه‌های آن دوره این پیداست، خود شخص شاه بارها در رسانه‌ها این را مطرح کرده است که ما باید این معضل را حل کنیم. کشوری که 45 هزار مستشار آمریکایی در آن بود.

اسماعیلی ادامه داد: شما در جمهوری اسلامی این همه مشکل را پشت سر گذاشتید. امروزه در همه این زیرساخت‌ها به نقطه بالایی رسیدید. ما امروزه روستایی نداریم که بدون آب و برق و گاز باشد بجز یک درصد بسیار اندکی در بخش‌هایی، تمام زیرساخت‌ها فراهم شده و نتیجه‌اش همین است که امروز جمهوری اسلامی در حوزه توسعه انسانی رتبه اول را دارد. جمهوری اسلامی در بحث زیرساخت‌ها رتبه اول را دارد، بعضی از دستاوردهای ما اصلا قابل مقایسه با کشورهای منطقه نیست.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به تحقیقات آینده‌پژوهی مرتبط با رژیم پهلوی اظهار کرد: بعضی می‌گویند شما که آمارهای چهل ساله می‌دهید اگر رژیم پهلوی هم بود به همین نقطه می‌رسید. بنده یک کاری را در دست تالیف دارم که به زودی منتشر می‌شود، درباره اینکه اگر پهلوی ادامه می‌یافت چه می‌شد؟ آمده‌ایم با سناریوهای کاملاً پژوهشی و علمی این را نشان داده‌ایم که اگر با آن دست‌فرمان جلو می‌رفت امروز چقدر فاصله داشت با نقطه‌ای که جمهوری اسلامی به آن رسیده است.

وی افزود: در این 40 ساله جنگی که چیزی نزدیک به هزار میلیارد دلار به ما خسارت وارد کرده را دارید، همینطور تحریم‌هایی که خودشان می‌گویند بی‌سابقه است، ما در این چهل سال روزی نبوده که در تحریم نباشیم. امروز می‌بینیم که شدیدترین تحریم‌ها اعمال می‌شود و با این محدودیت‌ها این همه مسائل و مشکلات حل شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به احیای خودباوری و اعتماد به نفس جوانان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابراز داشت: ‌مهم‌ترین اتفاقی که به نظر من خارج از این عدد و رقم‌ها است، همین زدودن استعمار فکری بود. یک تفکر وابسته‌ای که فکر می‌کرد یک لولهنگ بخواهد بسازد باید بدهد خارجی‌ها بسازند، نطق نخست‌وزیر دوره پهلوی را دارید در بحث صنعت نفت که می‌گوید شما چه چیزی را می‌خواهید ملی کنید؟ شما یک آفتابه را نمی‌توانید بسازید، حالا می‌خواهید صنعت نفت را ملی کنید؟ اما امروز به دستاوردهایی رسیدید که قابل قیاس نیست.

اسماعیلی با اشاره به قدرت جمهوری اسلامی گفت: یک روزی ما همه‌ هول و هراسمان این بود که چهارتا مزدور وارد کشورمان نشوند و مشکلی برای ما به‌وجود بیاورند. امروز اسرائیل در مرزهای خودش اسیر قدرت جمهوری اسلامی است.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تأکید بر کم‌نظیر بودن بیانیه گام دوم در تاریخ انقلاب اسلامی اشاره کرد: این بیانیه یک بیانیه فوق‌العاده است که ما نظیر آن را اندک در تاریخ انقلاب اسلامی داریم. من اگر بخواهم مروری بکنم بر بیانیه‌هایی که رهبر انقلاب از این سنخ بیان نموده‌اند، یک بیانیه‌ای است که بسیار خوب است که مربوط به 10 خرداد 1369 است، در آغاز رهبریشان در سالگرد ارتحال امام راحل بیان آینده را انجام می‌دهد و ما مکلفیم که با دقت به این بیانیه نگاه کنیم و آینده انقلاب را جلو ببریم.

وی درباره ضرورت بازخوانی توأمان نقاط ضعف و قوت جمهوری اسلامی گفت: شما می‌بینید که رهبر انقلاب با افتخار به دستاوردهایی که بدست آوردیم اشاره می‌کند، به نقاط ضعفمان هم اشاره می‌کنند مانند مشکلات سبک زندگی و آفات که در انتهای بیانیه به آن اشاره شده است. در واقع این بیانیه نقاط قوت نقاط ضعف و فرصت‌ها و تهدیدها، همه را با هم دیده و ما به عنوان جریان جوان دانشگاهی که به هر حال این بیانیه‌ای را هم که دوستان عزیز ما امضا کردند و صادر کردیم بر همین اساس بود که بیایند بر همین اساس، خودشان را پیشرو این مسائل و مخاطب رهبر انقلاب بدانند و این قطعا با حالت شعاری و برخورد نمادین با این موضوع کاملاً متفاوت است.

اسماعیلی ادامه داد: چیزی که در این بیانیه جایش خالی است اشاره به نقش ولایت‌فقیه و نقش رهبری و مدیریت فقیه جامع‌الشرایط در راس نظام است، که رهبری طبیعتاً با توجه به معذوراتی که دارند نباید خودشان به این مسئله بپردازند. همین جریان علمی سال 81 تعدادی از نخبگان کشور به آقا نامه نوشتند که شما فضای جنبش نرم‌افزاری علمی را در کشور ایجاد کنید که ایشان تقریباً یک نامه بلند بالایی نسبت به این محققین که از نویسندگان سرشناس و برجسته کشور هستند در حوزه و دانشگاه نوشتند و خواستند که به این جریان علمی دامن بزنید و کرسی‌های نقد و آزاداندیشی بگذارند. ارزیابی من این است که این اتفاق هنوز به آن مقدار انجام نگرفته است و گرفتار معذورات خودساخته‌ای هستیم که در اینجا نیاز به مقداری تمرین گفت‌وگو داریم.

این استاد دانشگاه با اشاره بر تأکید رهبر انقلاب بر مفهوم «انقلابی» در بیانیه گام دوم اظهار داشت: یکی از کلیدواژه‌های اصلی این بیانیه، تاکید بر انقلاب و انقلابی‌گری است. مثلا آقا فرموده‌اند نظریه نظام انقلابی، کسی به این کلمه نگاه می‌کند می‌گوید این کلمه پارادوکسیکال است که نظام به معنای تثبیت شدن و سرو سامان گرفتن، انقلاب یعنی نیاز به هیجان، این پارادوکسیکال به نظر می‌رسد ولی نیست؛ به دلیل اینکه جمهوری اسلامی عقلانیتی است که در دل این عقلانیت رسیدن به قله‌های پیشرفت نیازمند یک حرکت انقلابی است و این کلمه انقلابی در همه‌ واژه‌هایی که رهبر عزیز انقلاب ابداع کردند در طول این سال‌ها وجود دارد.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پایان تصریح کرد: در حوزه اقتصاد دچار یک نواقصی هستیم که همه در زندگی روزمره با آن روبه‌رو هستیم. ما متاسفانه یک نظام برنامه‌ریزی بیماری را از دوره پهلوی به ارث بردیم.

در این برنامه همچنین فرزاد جهان‌بین، استاد دانشگاه نیز حضور داشت و نقطه نظرات خود را مطرح کرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر