مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۹۱۷
انقلاب اسلامی در آبادان
حجت الاسلام سمامی ،درباره اتحاد روحانیون آن منطقه در مبارزه با رژیم پهلوی می‌گوید: در سال 1355 وارد آبادان شدم و اتحادى محكم را ميان روحانيت آن‌جا ديدم كه در هيچ شهرى نبود. در آن زمان روحانيت هيچ شهرى مثل شهر آبادان وحدت نداشتند. چرا كه مرحوم شيخ عبدالرسول قائمى از قدرت بسيار بالايى از جهت سياسى و اجتماعى برخوردار بود و درايت و اقتدار خوبى داشت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سمامی از روحانیون مبارز و انقلابی، دار فانی را وداع گفت. وی که در سال 1355 در جهت بسط ارزش‌های مبارزه به آبادان رفت، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره اتحاد روحانیون آن منطقه در مبارزه با رژیم پهلوی می‌گوید: در سال 1355 وارد آبادان شدم و اتحادى محكم را ميان روحانيت آن‌جا ديدم كه در هيچ شهرى نبود. در آن زمان روحانيت هيچ شهرى مثل شهر آبادان وحدت نداشتند. چرا كه مرحوم شيخ عبدالرسول قائمى از قدرت بسيار بالايى از جهت سياسى و اجتماعى برخوردار بود و درايت و اقتدار خوبى داشت.

وى آگاهى سياسى، اجتماعى و اقتصادى داشت. ايشان جلسات هفتگى عصر جمعه را با روحانيت آبادان برگزار مى‌كرد. در اين جلسات علماى طراز اول آبادان شركت مى‌كردند. اين علما در يكى از مساجد بزرگ و معروف آبادان نماز جماعت داشتند و منبر مى‌رفتند.


بزرگترين اعتصابى كه كمر رژيم پهلوى را شكست

حجت‌الاسلام سمامی درباره اعتصاب بزرگ کارگران شرکت نفت آبادان در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید: به نظر من مهم‌ترين و بزرگترين اعتصابى كه بنيان و شالوده‌ رژيم شاهنشاهى را ويران نمود، اعتصاب‌هاى شركت نفت و پالايشگاه‌هاى آبادان بود. چون بيم آن مى‌رفت كه نفت، گاز و بنزين در ايران ناياب شود و فاجعه‌اى به بار آورد. ابتدا اين گونه هم شد. به ياد دارم كه دولت پهلوی مجبور شد نفت سفيد را از خارج وارد كند. چون در آن زمان نفت سفيد بيشترين مصرف را داشت. به هر حال از لحاظ اقتصادى، دولت با يك بحران سخت روبه‌رو شده بود. زيرا پس از توقف توليد و پالايش نفت در آبادان نه تنها نفت صارد نشد، بلكه در داخل هم يافت نشد. بزرگترين اعتصابى كه كمر رژيم پهلوى را شكست اين اعتصاب بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: