مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۳۰۵
انقلاب اسلامی در فارس
مردم شیراز در 13 آبان ماه 57 همزمان با سالگرد تبعید امام خمینی دردانشگاه پهلوی تجمع کردند و خواستار بازگشت امام خمینی به وطن شدند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳ - ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 13 آبان 1343 کماندوهای نظامی اعزامی از تهران به منزل امام خمینی در قم حمله کردند و امام را دستگیر و به فرودگاه مهرآباد منتقل و از آنجا ایشان را بوسیله یک هواپیمای نظامی به ترکیه تبعید کردند. پس از تبعید ایشان مردم ایران همواره در 13 آبان‌های سال های بعد با برپایی راهپیمایی و تجمع‌های اعتراضی به این حرکت خلاف حقوق شهروندی رژیم پهلوی اعتراض می‌کردند، و خواستار بازگرداندن امام به میهن بودند. مردم شهر شیراز در 13 آبان سال 57 و همزمان با اوج‌گیری مبارزات، در سالگشت تبعید امام خمینی در دانشگاه پهلوی راهپیمایی عظیمی را برپا کردند . در کتاب «دانشگاه پهلوی به روایت اسناد» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، راهپیمایی مردم واعتصاب دانشجویان چنین آمده است:

در سیزده آبان 1357 به مناسبت سالگشت تبعید امام خمینی گروه کثیری از مردم شیراز در زمین چمن دانشگاه پهلوی اجتماع کردند.«اجتماع‌کنندگان که تعداشان به 80 هزار نفر می‌رسید با گذشتن از سدهای گاز اشک‌آور مأموران، موفق به تشکیل اجتماع عظیم خود شدند. این گروه پس از استماع چند سخنرانی نماز جماعت برگزار کردند و سپس به قصد راهپیمایی از خیابان ارم گذشته بودند. پلیس از عبور بقیه آنها جلوگیری کرد در این هنگام راهپیمایان روی زمین نشستند و در پی مذاکرات چند نفر از روحانیون با مأموران انتظامی قرار شد مسیر راهپیمایی تغییر کند، پلیس یکبار دیگر در فلکه‌ نمازی سد راه تظاهرکنندگان شد و با بلندگو از آنها خواست تا متفرق شوند. تظاهرکندگان علی‌رغم اخطارهای مأموران یکبار دیگر روی زمین نشستند و پس از یک ساعت و سی‌دقیقه موفق شدند به محوطه‌ دانشگاه مهندسی راه یابند در آنجا برای بار دوم مأموران گاز اشک‌آور پرتاب کردند و با هجوم به سوی مردم گروهی از جمله یک زن و یک بچه دو ساله به شدت مجروح شدند و یک زن باردار دچار سقط جنین شد. 

طبق گزارش سرلشگر اسفندیاری «دانشجویان دانشگاه پهلوی در مورخه 13/8/57 از حضور در کلاس‌ها خودداری نموده‌اند. در نمایشگاه عکسی که در دانشکده ادبیات و علوم تشکیل شده دو اعلامیه دست‌نویس بشرح زیر دیده شده:

الف ـ امروز صبح پاسگاه دهدشت بویراحمد خلع سلاح شده. ب ـ سرتیپ رزمی که در قم کشتار زیادی نموده و در آبادان سینما رکس را به آتش کشیده هم اکنون جهت مأموریتی به شیراز وارد شده. از برادران رزمنده تقاضا داریم که هر کجا او را پیدا کردید به قتل برسانید.»

علاوه‌ بر این در دیگر شهرهای استان فارس از جمله : جهرم ، کازرون، استهبان، داراب، فیروزآباد و لار مردم با حمل پلاکارد و دادن شعار به راهپیمایی و درگیری با ماموران رژیم پهلوی پرداختند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: