مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۳۴۱
سیری در زندگی و مبارزات سردار حاجی محمدزاده
سردار ابراهیم حاجی محمدزاده از حدود سال‌های 1340 فعالیت‌های سیاسی اجتماعی خود را در مشهد شروع کرد و در سیر مبارزات خود به شدت در مقابل جریان‌های انحرافی چپ با جدیت تمام ایستاد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - 2019November 23

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سردار ابراهیم حاجی محمدزاده از بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اولین رئیس دفتر سیاسی سپاه دار فانی را وداع گفت. دکتر جواد منصوری که سابقه دوستی دیرینه با آن مرحوم را دارد، طی یادداشتی که به صورت اختصاصی در اختیار پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار داد، به بازخوانی سابقه مبارزاتی سردار حاجی محمدزاده پرداخت.

مشروح این یادداشت را در ادامه می‌خوانید.

سردار ابراهیم حاجی محمدزاده از حدود سال‌های 1340 فعالیت‌های سیاسی اجتماعی خود را در مشهد شروع کرد و در سیر مبارزات خود به شدت در مقابل جریان‌های انحرافی چپ با جدیت تمام ایستاد. در اواخر دهه 40 برای ادامه تحصیل به تهران آمد و دوره مهندسی را در دانشگاه تهران گذراند ولی در اواخر دوره به دلیل اقداماتی همچون سخنرانی برای دانشجویان و پخش اعلامیه‌ها و فعالیت‌های تشکیلاتی که داشت توسط ساواک دستگیر شد. تا سال 56 در زندان بود و یک سال مانده به پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و فعالیت‌های خود را مجدداً شروع کرد. 

در مدتی که او زندان بود، من هم در زندان بودم. ما به واسطه رابط هایی با هم در ارتباط بودیم و کم و بیش از هم خبر داشتیم. نکته بسیار جالب این است که در دهه 40 مجاهدین خلق تلاش بسیار زیادی برای جذب ایشان کردند. اما به دلیل اینکه ایشان شناخت دقیقی از جریانات سیاسی و نیز آشنایی خوبی با مبانی و مفاهیم اسلامی داشت، جذب مجاهدین خلق نشد. البته در زندان هم خیلی تلاش کردند ایشان را جذب کنند اما سردار باز هم آنها را ناکام گذاشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما به هم رسیدیم. من از زندان مشهد آزاد شدم و ایشان از زندان تهران؛ بالاخره هر دوی ما برای تشکیل سپاه پاسداران به پادگان جمشیدیه رسیدیم و مدتی در آنجا با هم فعالیت داشتیم تا اینکه رسماً سپاه پاسداران تشکیل شد. 

ما در ستاد مرکزی سپاه مستقر شدیم و از همان ابتدا ایشان مسئول تشکیل سپاه در شهرستان‌های دیگر شدند.

از خصوصیات سردار محمدزاده این بود که بسیار پر کار و قوی بود. به طبع کار تاسیس سپاه در استان‌ها و شهرستان‌ها کار آسانی نبود ولی ایشان با یک مدیریت و پشتکار فوق‌العاده‌ این کار را انجام دادند.

در سال 58 بر اساس همین رفت‌وآمدها متوجه یک مسئله بسیار مهمی شد که حتماً باید به آن پرداخته می‌شد و آن هم آگاه‌سازی مردم نسبت به معارف اسلام، اوضاع و احوال کشور و ماهیت و اهداف سیاسی گروه‌ک‌هایی بود که در آن زمان تعدادشان هم بسیار زیاد بود. لذا ایشان تشکیلات مربوط به شهرستان‌ها را به سردار محمودزاده واگذار کردند و خودشان با مشورت شورای فرماندهی سپاه، دفتر سیاسی سپاه را تاسیس کردند. در هرحال در اوایل سال 59 دفتر سیاسی سپاه با عضویت افراد زبده‌ای‌ ازجمله ‌آقای حسین شریعتمداری و تعدادی دیگر زیر نظر سردار محمدزاده راه‌اندازی شد.

از ابتدای سال 59 سردار محمدزاده یا بهتر بگویم «شهید انقلاب» دفتر سیاسی را تاسیس کردند. ایشان سوابق‌ گروهک‌ها، اهداف‌ و نشریات‌شان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دادند. جزوات و کتاب‌های متعددی در این زمینه چاپ شد. به علاوه نشریه‌ای نیمه محرمانه تحت عنوان رویدادها منتشر کردند که هفته‌ای یک بار در سطح  سپاه و در حدی که مسئولان سپاه مطالعه کنند توزیع می‌شد که همان مجموعه نشریه از دستاوردهای مهم فرهنگی آن دوره است.

مرحوم محمدزاده پس از آغاز جنگ تحمیلی علاوه بر انتشار نشریه رویدادها و کتاب‌ها اقدام دیگری انجام داد و آن جمع‌آوری اسناد، مدارک و خاطرات مربوط به جنگ بود. معتقد بود ما باید همه اسناد و مدارک مربوط به جنگ را جمع‌آوری کنیم تا بعدها کسانی جرات نکنند حقایق جنگ را تحریف کنند. و در ادامه همین مسیر بعدها مرکز اسناد دفاع مقدس به وجود می‌آید. 

ایشان بعد از پایان جنگ دفتر سیاسی را تحویل دادند و یک کار مستقل را بعد از رحلت امام آغاز کردند و آن مطالعه بسیار گسترده‌ در اندیشه‌های امام خمینی(ره) بود. ایشان در هر مسئله‌ای به طور دقیق نظر امام را می‌دانست. بارها در نشست‌ و برخاست‌هایی که با او داشتم هر مسئله‌ای که مطرح می‌شد ایشان می‌گفت نظر امام این است. مقالات، سخنرانی‌ها و نظرات آن مرحوم بسیار راهگشا بوده و هست. رحمت الله علیه.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی هم درگذشت این پژوهشگر انقلابی را تسلیت گفته و از خداوند منان برای وی علو درجات را مسئلت دارد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: