مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پس از حادثه سقوط جرثقیل در مكه مكرمه و كشته و زخمی شدن بیش از صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام، گمانه زنی های مختلفی درباره با این حادثه و علل وقوع آن مطرح شد، و در نهایت با معرفی طوفان و عوامل طبیعی به این اعتراضات پایان داده شد. بهانه تراشی و توجیه برای این فاجعه مدیریتی تمام نشده بود كه حادثه دیگری آنهم در روز عید قربان، بار دیگر مسلمانان را عزادار نمود. اما این بار نیز مقامات عربستان دست به دامن عوامل طبیعی شده و گرمای هوا، انبوه جمعیت و بی نظمی زائران را به عنوان عامل اصلی فاجعه و به عنوان ابزاری برای توجیه فاجعه مدیریتی خود معرفی كردند. این در حالی است كه شواهد تاریخی بسیاری در رابطه با سوء مدیریت آل سعود در رابطه مراسم حج وجود داشته و در بسیاری از موارد از جمله در رابطه با كشتار حجاج ایرانی در سال 1366 تعمدی بودن حوادث روشن است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - 2015September 26

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ پساز حادثه سقوط جرثقیل در مكه مكرمه و كشته و زخمی شدن بیش از صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام، گمانه زنی های مختلفی درباره با این حادثه و علل وقوع آن مطرح شد، و در نهایت با معرفی طوفان و عوامل طبیعی به این اعتراضات پایان داده شد. بهانه تراشی و توجیه برای این فاجعه مدیریتی تمام نشده بود كه حادثه دیگری آنهم در روز عید قربان، بار دیگر مسلمانان را عزادار نمود. اما این بار نیز مقامات عربستان دست به دامن عوامل طبیعی شده و گرمای هوا، انبوه جمعیت و بی نظمی زائران را به عنوان عامل اصلی فاجعه و به عنوان ابزاری برای توجیه فاجعه مدیریتی خود معرفی كردند. این در حالی است كه شواهد تاریخی بسیاری در رابطه با سوء مدیریت آل سعود در رابطه مراسم حج وجود داشته و در بسیاری از موارد از جمله در رابطه با كشتار حجاج ایرانی در سال 1366 تعمدی بودن حوادث روشن است.

*** شواهد تاریخی سوء مدیریت رژیم آل سعود ***


1- در سال 1987 مصادف با 9 مرداد 1366 هنگامی حجاج ایرانی شعار برائت از مشركین را سر دادند با هجوم مسلحانه نیروهای امنیتی عربستانی مواجه شدند
. در این حادثه كه 402 نفر از جمله 275 ایرانی كشته و 649 نفر از جمله 303 ایرانی زخمی شدند، گرچه عربستان ادعا كرده بود كه خشونت از سوی كاروان حجاج ایرانی آغاز شده اما شمار بالای زنان ایرانی در میان قربانیان نشان می‌دهد كه نیروهای امنیتی عربستان به راحتی به سوی حجاج بی دفاع آتش گشوده است.

2-در سال ۱۹۸۹ به دنبال وقوع بمب گذاریدرمكهیك تنكشته و ۱۶ تن دیگرزخمی شدند. یكسال بعد دادگاهی در عربستان ۱۶ فرد خارجی را به جرم شركتدر این اقدام ترورییستی اعدام كرد.

3- در سال ۱۹۹۰ به دنبال بروز هیاهو دردرون تونل طولانی منی در مكه،دست كم۱۴۲۶ زائر در حال عبور از این تونل كشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. بسیاری از این زائران به دلیل خفگی و یاماندن در زیر دست و پاكشته شدند.

4- در سال ۱۹۹۴به دنبال بروز همهمه در مجاورتپل پر ازدحام جمرات در منیكه درشرق مكه واقع است، ۲۷۰ نفر جان باختند.

5-در سال ۱۹۹۷ در حدود ۳۴۳ تن از حجاج در خلالیك حریقمهیب در یك اردوگاه چادری در منی كشته و ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

6- در سال ۱۹۹۸ به دنبال هجوم جمعیت در نزدیكی پل جمرات ۱۱۹ نفر كشته و دهها تن دیگر مجروح شدند.

7-در سال ۲۰۰۱در شهر مكه در هنگام مناسكحج ۳٥ حاجی در اثر ازدحام شدید مردم كشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

8-در سال ۲۰۰٤ در شهر مكهدر اثنایشلوغی مراسم حج، ۲۸۹ حاجی كشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

9-در سال ۲۰۰٦ در شهر مكهدر خلال مراسم رجم شیطان دست كم ۳٦۲ تن از زوار بیت الله الحرام در هیاهوی ناشی از ازدحام زائران كشته و صدها تن دیگر مجروح شدند شدند.

10-در سال ۲۰۱۵ به دنبال وزش طوفان شدید و سقوط یك جرثقیل عظیم در صحن در حال احداث مسجدالحرام بر روی زائران، دست كم ۱۰۷ تن كشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

11-در تازه ترین حادثه نیز فاجعه دیگری در منا اتفاق افتاده است كه در پی بسته شدن یكی از مسیرهای منتهی به محل رمی جمرات در یك تقاطع منطقه منا ازدحام ایجاد شد و در حدود 2 هزار نفر از حجاح مجروح یا كشته شده‌اند. سازمان حج و زیارت كشورمان آمار قربانیان این حادثه را 133 نفر كشته و 99 نفر مجروح و 356 نفر مفقود شده اعلام كرده است.

رهبر معظم انقلاب این حادثه را تسلیت گفتند و سه روز عزای عمومی اعلام کرده و فرمودند: دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ حق و انصاف عمل كند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته كه عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: