مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۰۸
انقلاب اسلامی در کرج
تیمسار بیان به رئیس شهربانی زنگ زد و از او خواست تا تسلیم شود. امّا او زیر بار نرفت و گفت به هیچ وجه تسلیم نمی‌شوم. تیمسار بیان پس از مشاهده‌ مقاومت شهربانی به یكی از نظامیان دستور داد تا یكی از تانك‌های ارتش را مقابل شهربانی بیاورند. پس از آن‌كه تانك را آوردند و مقابل شهربانی قرار دادند دستور آتش داد. هدف تانك درِ شهربانی بود. پس از شلیك و انفجار مقابل در شهربانی مردم به درون آن ریختند و به این ترتیب شهربانی سقوط كرد بعد از آن مردم همراه با تانك حكومت نظامی به درون شهربانی سرازیر شدند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۷ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزهای 21 و 22 بهمن 57، همانند تهران، در كرج هم رویارویی میان مردم و نیروهای شهربانی به اوج خود رسید. شاید در میان تمام شهرهای ایران، كرج در این دو روز شاهد رویدادهایی بود كه شباهت زیادی با اتفاقات تهران داشت. اخبار حوادث تهران به سرعت در میان انقلابیون كرج منتشر می‌گشت و چون باروت آتش احساسات انقلابی را مشتعل می‌ساخت.

انقلابیون كرج به مراكز شهربانی یورش بردند و تعدادی از آن‌ها را به تصرف خود درآوردند امّا شهربانی مركزی واقع در حوالی خیابان امیری مقاومت شدیدی از خود نشان داد و تعدادی از انقلابیون هم در جریان حمله به آن به شهادت رسیدند.

ارتش و نیروهای وابسته به آن در این شهر همانند تهران به خصوص در 22 بهمن 57 دست از مقاومت كشیدند.

در کتاب «انقلاب اسلامی در کرج» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در این زمینه آمده است: « مردم در پی اعلام بی‌طرفی ارتش با جرأت بیشتری به مراكز شهربانی یورش بردند. انقلابیون با ملاحظه‌ مقاومت شدید شهربانی خیابان امیری، به پیشنهاد شهید كمال قریشی به نزد تیمسار بیان فرمانده ارتش و فرماندار نظامی كرج رفته و از وی خواستند تا با امكانات نظامی خود، مركز شهربانی را وادار به تسلیم نماید. فرزند شهید قریشی كه در این ایام همراه پدرش در جریان  انقلاب فعال بود می‌گوید:

«... روز 22 بهمن شهربانی خیلی مقاومت می‌كرد. در آن روز 20 تا 30 شهید دادیم. در واقع بیشتر شهدای كرج مربوط به این روز است. در این ایام تیمسار بیان فرماندار نظامی بود. واقعاً در دوره‌ او نسبت به فرماندار نظامی قبلی گشایشی در تظاهرات و اقدامات ضد رژیم برای نیروهای انقلابی به وجود آمد. پدرم پیش تیمسار بیان رفت و از او خواست تا كاری كند یا دستور دهد تا شهربانی تسلیم شود. او به رئیس شهربانی زنگ زد و از او خواست تا تسلیم شود. امّا او زیر بار نرفت و گفت به هیچ وجه تسلیم نمی‌شوم.

تیمسار بیان پس از مشاهده‌ مقاومت شهربانی به یكی از نظامیان دستور داد تا یكی از تانك‌های ارتش را مقابل شهربانی بیاورند. پس از آن‌كه تانك را آوردند و مقابل شهربانی قرار دادند دستور آتش داد. هدف تانك درِ شهربانی بود. پس از شلیك و انفجار مقابل در شهربانی مردم به درون آن ریختند و به این ترتیب شهربانی سقوط كرد بعد از آن مردم همراه با تانك حكومت نظامی به درون شهربانی سرازیر شدند.»

روز 22 بهمن 1357، چنان‌كه گفته شد یكی از روزهای خونین در تاریخ مبارزات شهر كرج می‌باشد. شهربانی كرج در مقابل انقلابیون مقاومت سختی از خود نشان داد و نهایتا کلانتری مرکزی کرج به تصرف انقلابیون درآمد. با تصرف كلانتری مركزی كرج، آخرین پایگاه نظامی رژیم پهلوی در این شهر سقوط كرد و آغاز تاریخ انقلاب اسلامی در این شهر آغاز گردید.

همزمان با سقوط كلانتری، اتفاقات خشونت‌باری رخ داد...شب بیستم بهمن حدود سه هزار تن از زندانیان قزل‌حصار كرج موفق به فرار از زندان شدند. این عده با استفاده از فضای آشفته و هرج و مرج حاكم بر شهر نخست با مأموران شهربانی كه در سال‌های گذشته آن‌ها را مورد اذیت و آزار قرار داده بودند تسویه‌حساب نمودند و سپس با دزدی و راهزنی وحشت و هراس عجیبی در دل مردم انداختند. تعداد زندانیان فراری از زندان قزل‌حصار را تا سه هزار نفر تخمین زده‌اند.

مردم شب بیست و دوم بهمن برای ممانعت از دزدی و غارت شهر با ایجاد گشت‌های نگهبانی از شهر محافظت به عمل آوردند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: