مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۸۰
بیست دو سال پیش در چنین روزی درست روز عاشورای سال 1415 هجری قمری در ساعت 14:26 دقیقه جمعیت عزادار حسینی حرم رضوی شاهد جنایت هولناكی از سوی منافقان كوردل بود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۸ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - 2015June 20

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بیست و دوسال  پیش در چنین روزی درست روز عاشورای سال 1415 هجری قمری در ساعت 14:26 دقیقه جمعیت عزادار حسینی حرم رضوی شاهد جنایت هولناكی از سوی منافقان كوردل بود.

در حالی كه رواق‌ها و صحن‌ها و بست‌های حرم مملو از جمعیت عاشقی است، ذكر یا حسین بر لبان ‌آن‌ها قطع نمی‌شود و صدای نوحه صحن رضوی را عطرآگین كرده است، در این حین انفجاری سهمگین همه جا را به لرزه در می‌‌آورد.

بمب كه در قسمت بالای سر مبارك ثامن‌الحجج(ع) منفجر می‌شود و همه چیز را در هم می‌ریزد و زائران را وحشت زده و سراسیمه به اطراف می‌نگرند، شدت انفجار  به حدی است كه اعضای بدن تعدادی از زائران همچون سر و دست و پا و انگشت جدا شده و به اطراف محل حتی پشت بام حرم و سقف ضریح مطهر پراكنده می‌شود.

نه تنها سطح حرم و روضه منوره رضوی آغشته می‌شود، بلكه قطعات خرد شده پوست و گوشت زائران به همراه خون، سطح دیوارهای حرم مطهر امام و داخل آن را پوشانده و به خون آغشته می‌شوند و بوی خون و سوختگی و دود، فضای حرم رضوی را پر می‌سازد.

طاقت فرساترین و سوزناكترین صحنه برای خدام رضوی آنجایی است كه باید به جمع آوری و پاكسازی حرم مطهر از قطعات ریز ریز شده گوشت، پوست و خون بدن‌های پاره پاره شده زائران بپردازند، به گونه‌ای كه باقی مانده بدن‌های زائران در ظهر عاشورای حسینی(ع) در سطح بیشتر رواق‌ها همچون رواق دارالحفاظ، دارالسعادة و نیز گنبد الله وردیخان، گنبد حاتم خانی و... بخش وسیعی از دیوارها را پوشانیده است، این كار سخت و جگرسوز در همان شب و با زحمت بسیار انجام گرفت و صبح روز بعد حرم فرزند موسی بن جعفر(ع) آماده زیارت و طواف عاشقان دلسوخته و عزادار شد

 

 

 

 

 

 

 

روزنامه های كیهان و اطلاعات خرداد ماه 1373

برچسب: منافقین ، انفجار
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر