مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۴۰۱
انقلاب اسلامی در جهرم
فرمان امام در پادگان جهرم نيز به اجرا در آمد و شبانه تعدادی از سربازان از پادگان فرار كردند. آيت‌الله سيد ابوالقاسم شفيعی از جمله كسانی بودند كه در اين مرحله سخت به ياری سربازان آمده و مانع از دستگيری آن­ها توسط مأموران رژيم گرديدند. او تعداد زيادی از آن­ها را به طور مخفيانه به منزل خويش كه به كانون مبارزه شديد بر عليه رژيم تبديل شده بود برده و حتی با پرداخت پول نقد و اهدای لباس شخصی، آن‌ها را ياری ­نمود.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با فراگیر شدن زمزمه‌های خیزش مردمی در آذر ماه 1357 به غیر از توده مردم، نهادها و ارگان‌های مختلف کم‌کم به صفوف مبارزه ملحق می‌شدند. یکی از اولین اقشار سربازان و برخی از درجه‌داران بودند که با فرار از پادگان‌ها ضربه مهلکی بر پیکره ر‍ژیم پهلوی زدند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

حضرت امام خمينی در پیامی از نوفل لوشاتو پاريس، در تاريخ 11 آذر 1357 (اول محرم)، اعلام نمودند كه سربازان پادگان­ها از سربازخانه ­ها فرار كنند. در قسمتی از این پیام درباره لزوم فرار سربازان از پادگان­ها آمده است: «...من از سربازان سراسر كشور خواستارم كه از سربازخانه­ ها فرار كنند، اين وظيفه­ای است شرعی كه در خدمت ستمكار نبايد بود...».

اين فرمان امام در پادگان جهرم نيز به اجرا در آمد و شبانه تعدادی از سربازان از پادگان فرار كردند. آيت‌الله سيد ابوالقاسم شفيعی از جمله كسانی بودند كه در اين مرحله سخت به ياری سربازان آمده و مانع از دستگيری آن­ها توسط مأموران رژيم گرديدند. او تعداد زيادی از آن­ها را به طور مخفيانه به منزل خويش كه به كانون مبارزه شديد بر عليه رژيم تبديل شده بود برده و حتی با پرداخت پول نقد و اهدای لباس شخصی، آن‌ها را ياری ­نمود.

حتی تعدادی از آن‌ها را سوار بر ماشين شخصی خود كرده و تا بيرون جهرم هدايت ­كرد و سپس با ماشين­های عبوری از جهرم فراری ­داد. آقای حسين جاوید از مبارزان انقلاب در جهرم می­گوید: « از جمله مکان­های ديگری که برای تعویض لباس سربازان فراری در نظر گرفته شده بود منزل پلیس قانع بود که به طور مخفيانه، با ما همکاری نزدیک داشت.»

از ديگر شيوه­ های پخش اعلاميه و نوار­های انقلاب در بين مردم، برگزاری نمایشگاه کتاب و نوار در مساجد و محلات مختلف شهرستان جهرم بود. در همين نمايشگا­ه‌ها بود كه مقدار قابل توجهی اعلاميه و نوار­های انقلابی، به شيوه جالبی در اختيار افراد مورد نظر قرار می‌گرفت. اين نمايشگاه­ ها علاوه بر جهرم در بسياری از شهر­های ديگر از جمله مركز فارس نيز بر پا شده بود.

آقای كرامت‌الله رستگاریان می­گویند: «به یاد دارم که شهيد مصطفی‌دخت با کمک پدر و دوستان و خیرین شهرستان جهرم کتابخانه­ای به نام رسالت در خیابان بهارستان جهرم به راه انداخته بود که مردم زیادی از امکانات آنجا استفاده می­کردند. کار تا جایی پیشرفت کرده بود که حتی دیپلم وظیفه­هایی نیز که در پادگان آموزشی جهرم حضور داشتند به آن کتابخانه می­آمدند و اعلامیه­ هایی از شهید هدايت مصطفی‌دخت می­گرفتند و با خود به پادگان می‌بردند.»


 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: