مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۷۳۴
انقلاب اسلامی در سبزوار
ا استقرار دفتر تبلیغات در فرمانداری، او از طلاب مقیم حوزه‌ علمیه‌ سبزوار هم كمك گرفت و چهل نفر از طلاب به یاری او شتافتند. با توجه به حجم و وسعت كار، باغانی از حوزه‌ علمیه‌ مشهد هم استمداد طلبید، لذا سی طلبه هم از آنجا به سبزوار وارد شدند. با برنامه‌ریزی‌های صورت‌ گرفته طلاب و فضلا كه حدود 100 نفر می‌شدند به همه‌ روستاها و قراء اطراف سبزوار اعزام شدند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با پیروزی انقلاب، دفتر تبلیغات امام در قم تشكیل شد. هدف از تشكیل دفتر این بود كه با اعزام فضلا و طلاب به شهرهای مختلف، مردم را درخصوص آینده‌ انقلاب و برنامه‌های آن آگاه كند و از همه مهم‌تر مردم را برای حضور فعال در رفراندومی آماده كند كه قرار بود به‌ زودی برپا شود. به همین ‌منظور،  به حجت‌الاسلام علی‌اصغر باغانی، كه در حوزه‌ علمیه‌ قم تحصیل می‌كرد، مأموریت داده شد تا با آمدن به زادگاهش و تأسیس شعبه‌ای از دفتر مزبور وظایف محوله را انجام دهد. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده می‌خوانیم:

حجت‌الاسلام باغانی درباره‌ نحوه‌ مأموریت و هدف دفتر چنین می‌گوید: «... در 20 اسفند؛ یعنی 28 روز بعد از پیروزی انقلاب، دفتر امام در قم برنامه‌ریزی كرد تا زمینه را برای حضور گسترده‌ مردم در رفراندوم جهت جایگزینی نظام اسلامی‌ به‌ جای نظام طاغوتی و سلطنتی فراهم سازد. در همین ‌راستا، از من درخواست كردند به سبزوار آمده و مردم را برای حضور در روز رأی‌گیری آماده سازم. لذا با تعدادی از طلبه‌های انقلابی که به آن‌ها درس می‌گفتم با یك اتوبوس به سبزوار آمدیم. وقتی وارد شهر شدیم، به‌ مناسبت وفات همسر آیت‌الله طالقانی در مسجد جامع، مجلس ختمی برقرار بود. با ورود من به مسجد، علمای سبزوار از من تقاضا كردند كه در مجلس ختم سخنرانی کنم. در همان منبر گفتم كه ما به چه مقصدی آمده‌ایم. یك سالن در فرمانداری در اختیار ما گذاشتند و در فرمانداری مستقر شدیم...»

با استقرار دفتر تبلیغات در فرمانداری، او از طلاب مقیم حوزه‌ علمیه‌ سبزوار هم كمك گرفت و چهل نفر از طلاب به یاری او شتافتند. با توجه به حجم و وسعت كار، باغانی از حوزه‌ علمیه‌ مشهد هم استمداد طلبید، لذا سی طلبه هم از آنجا به سبزوار وارد شدند. با برنامه‌ریزی‌های صورت‌ گرفته طلاب و فضلا كه حدود 100 نفر می‌شدند به همه‌ روستاها و قراء اطراف سبزوار اعزام شدند. باغانی روند شكل‌گیری این مجموعه و كارهای صورت‌گرفته را چنین تشریح می‌كند:

«ما 100 نفر نیرو جهت اعزام به تمامی روستاها آماده كردیم تا مبانی انقلابی را كه به پیروزی رسیده برای مردم تبیین و آن‌ها را برای شركت در رفراندوم آماده سازند. ما لیستی از تمامی روستاها تهیه كردیم. تعداد آن‌ها بالغ بر پانصد روستا می‌شد. من به طلاب گفتم كه به هر یك از شما پنج روستا اختصاص می‌یابد. هر یك از شما وظیفه دارید در هر روستا دو تا سخنرانی نمایید، یك سخنرانی پیرامون اهمیت كار بزرگی كه به رهبری امام و با مشاركت مراجع، مردم و تمام اقشار مختلف جامعه صورت گرفته است و یك سخنرانی هم درباره‌ این انقلابی كه به پیروزی رسیده را باید حفظ كرد و یكی از راه‌های نگهداری آن این است كه در رفراندوم شركت و به نظام اسلامی رأی دهید...»

از كارهای بسیار جالب توجهی كه طلاب اعزامی انجام دادند ـ البته به‌دستور مسئول دفتر تبلیغات ـ طرح آمارگیری از روستاها بود. ترتیب كار به‌این‌صورت بود كه هر یك از طلبه‌ها پس از رفتن به روستاها، آمار جمعیت روستا، وضعیت اقتصادی، اجتماعی، امكانات رفاهی، تأسیسات عمرانی و وضعیت جاده‌ها را یادداشت می‌كرد و  اطلاعات گردآوری‌شده پس از تنظیم، به دفتر تبلیغات امام در قم تحویل داده می‌شد. باغانی درخصوص این طرح چنین می‌‌گوید‌: «‌به آن‌ها آموزش ‌دادم كه به هر كجا رفتید جمعیت خانوار آن روستا، فاصله‌ای كه آن روستا تا جاده‌ اصلی دارد، فاصله‌ آن روستا تا شهر، اینكه آب دارند یا ندارند، جاده دارند یا ندارند، معیشت‌شان چطور است. چرا که این اطلاعات برای بازسازی مفید بود.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: