مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۴۳
آیت‌الله مطهری یزدی که داماد آیت‌الله کفعمی بود می‌گوید: مرحوم آیت‌الله کفعمی خراسانی، پرچمدار اشاعه مکتب درخشان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و منادی وحدت شیعه و سنی در جنوب شرق ایران به ویژه سیستان و بلوچستان و از جمله عالمانی بود که قبل از پیروزی انقلاب، در ایران، اقامه نماز جمعه می‌نمودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز نمایندگی امام خمینی(ره)‌ و امامت جمعه زاهدان را عهده‌دار بودند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - 2021October 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سیستان و بلوچستان از نقاطی است که «وحدت» در آن منطقه مفهومی حیاتی دارد. آیت‌الله کفعمی از جمله شخصیت‌های مطرحی است که منادی وحدت در این منطقه بود. آیت‌الله مطهری یزدی که داماد آیت‌الله کفعمی بود می‌گوید: مرحوم آیت‌الله کفعمی خراسانی، پرچمدار اشاعه مکتب درخشان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و منادی وحدت شیعه و سنی در جنوب شرق ایران به ویژه سیستان و بلوچستان و از جمله عالمانی بود که قبل از پیروزی انقلاب، در ایران، اقامه نماز جمعه می‌نمودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز نمایندگی امام خمینی(ره) و امامت جمعه زاهدان را عهده‌دار بودند.

ایشان در سال 1289 (هجری شمسی) در محله عیدگاه مشهد مقدس به دنیا آمدند و پدرشان، مرحوم حجت‌الاسلام‌‌و‌المسلمین ‌رجبعلی محدثی از علمای فاضل مشهد مقدس، اهل سیاست و از رهبران مشروطه‌خواه بود که در جریان مبارزاتش توسط رضاخان به منطقه باخرز تبعید شد.


ظرف چهل سال از عمل پربرکت مرحوم آیت‌الله کفعمی در خطه سیستان و بلوچستان، منطقه‌ای با محرومیت شدید در پیش از پیروزی انقلاب، شخصیت او را در میان عالمان قدیم و جدید ویژگی خاص می‌بخشد. عبدالرضا مزاری نوه آن عالم ربانی، هفتاد نکته از زندگی ایشان گردآوری کرده است که از مهم‌ترین آنان اجتهاد نامه‌های آیت‌الله کفعمی از مراجع بزرگ چون اساتیدش آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی و آیت‌الله آقا ضیاء عراقی جمعاً چهارده اجازه اجتهاد است که نشانه درجه بالای علمی ایشان است. ایشان علاوه بر فقه و اصول بر علوم مقدماتی چون ادبیات عربی تسلط فراوان داشتند و بسیاری از قواعد نحو و اشعار سیوطی را از برداشتند.

پس از 6 سال حضور در سیستان در سال 1325 به دعوت برخی مؤمنین به ویژه یزدی‌های مقیم به شهر زاهدان آمدند و به عنوان اولین عالم مجتهد زاهدان، پایه‌گذار و منشأ امور دینی و تحولات اجتماعی گردیدند. ایشان با وجود مدارج علمی بالا از روضه‌خوانی ابایی نداشتند و بسیاری از اوقات قبول جلسه روضه می‌نمودند و برای مولانا اباعبدالله الحسین(ع) ذکر مصیبت می‌کردند و به روضه و توسل دلبستگی شدیدی داشتند. افزون بر ایام خاص، جلسه روضه هفتگی برگزار نموده و در طول مجلس حضور داشتند؛ این اهتمام در زمان خفقان رضاخانی هم کم نشد چنانچه نیروهای ژاندارمری به یکی از مجالس حمله کردند.

از جمله افتخارات مرحوم کفعمی، داماد ایشان، ابوالشهیدین آیت‌الله سید مهدی عبادی بودند که حدود بیست و پنج سال امام‌جمعه شهرستان‌های زاهدان و مشهد مقدس بودند. شهید مظلوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌ مزاری داماد دیگر ایشان بودند که رهرو راستین او در انجام خدمات دینی و اجتماعی بودند و در 18 خرداد 69 توسط مزدوران وهابی به درجه رفیع شهادت رسیدند.


از ویژگی‌های دیگر آیت‌الله کفعمی، سخاوت و کرم ایشان بود به‌طوری که منزلشان، خانه امید مردم بود و کمتر وقتی از حضور آنان خالی می‌شد و مراجعین برای حاجات مختلف اعم از مسائل دینی و مالی نزد ایشان می‌آمدند. هرگاه برای میهمانی و سفره‌ای دعوت می‌شدند جمعی از مسجدی‌ها، فقرا و ابن‌السبیل را همراه می‌بردند، از قبل هم به صاحبخانه می‌گفتند اگر مرا دعوت می‌کنی تعدادی همراه دارم.

احترام خاص ایشان به سادات بنی‌الزهراء، زبانزد عام و خاص است وی سادات استان را به نام می‌شناخت و برای نیازمندان ایشان مقرری ماهیانه تعیین نموده بود که خدمتی کم‌سابقه محسوب می‌شد. در بنای منازل سادات، خود آستین بالا زده و تلاش می‌کرد زیرا ایشان خدمت به ذریه رسول‌الله را برترین خدمات می‌دانست. در محله سادات زاهدان، منازل بسیاری وجود دارد که ایشان برای سادات نیازمند بنا نمودند.

آیت‌الله کفعمی، منادی وحدت میان مذاهب اسلامی به ویژه در جنوب شرق ایران بودند و با نقش ارزشمندشان در استان سیستان و بلوچستان هیچ اختلافی میان قومیت‌های گوناگون و پیروان مذاهب مختلف وجود نداشت. عملکرد ایشان به گونه‌ای بود که مرحوم مولوی عبدالعزیز و اهل سنت نیز از ایشان به عنوان یک چهره مقبول تبعیت داشتند و در بسیاری از مسائل دینی و اجتماعی به ایشان مراجعه می‌کردند.


آیت‌الله کفعمی در 31 تیر 1362 دیده از جهان فرو بست و تشییع با شکوه پیکر آن فقید سعید از مراسم در تجلیل مردم از عالمان دین است. در این مراسم باشکوه، جمع کثیری از مردم سیستان و بلوچستان شرکت نمودند و به مناسبت فقدان این مرد بزرگ، در استان سیستان و بلوچستان عزای عمومی اعلام شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: