مرکز اسناد انقلاب اسلامی

انتشار به بهانه سالروز درگذشت آیت‌الله منتظری
عده‌ای از دوستان رفته بودند تا [درباره پرونده مهدی هاشمی] به آقای منتظری توضیح بدهند و ایشان را توجیه کنند. ایشان گفته بود: «حالا مثلاً [مهدی هاشمی] آقای شمس‌آبادی را کشته که کشته! مگر آقای شمس‌آبادی انقلابی بود؟!» [با این توجیه] اگر کسی انقلابی نباشد مگر می‌توان او را کشت؟! بنابراین آقای منتظری نه حساسیتی نسبت به قتل‌ها داشت و نه حساسیتی نسبت به جنایت‌هایی که این‌ها [باند مهدی هاشمی] مرتکب شدند؛ تلاشش هم این بود که این پرونده مسکوت بماند و بررسی نشود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - 2021December 20
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله حسینعلی منتظری در 29 آذرماه 1388 درگذشت. یکی از ابعاد کارنامه آقای منتظری، حمایت او از سید مهدی هاشمی بود. مهدی هاشمی  سرکرده باندی نفوذی بود که پرونده وی از مهم‌ترین پرونده‌های دهه 60 محسوب می‌شد. وی پیش از پیروزی انقلاب به اتهام معاونت در قتل آیت‌الله سید ابوالحسن شمس‌آبادی دستگیر و در فروردین 55 محکوم شد، اما برای رهایی از زندان به همکاری با ساواک پرداخت. او پس از پیروزی انقلاب با پشتیبانی آیت‌الله منتظری واحد نهضت‌های آزادی‌بخش را در سپاه تأسیس کرد. مهدی هاشمی¬ _ برادر داماد آقای منتظری - در سال 65 به اتهام شرکت در قتل آیت‌الله شمس‌‌آبادی دستگیر و پس از چند جلسه بازجویی، اسرار بیشتری از جنایات و خیانت‌های وی فاش شد.

باوجود شواهد و مدارک متعددی دال بر خیانت مهدی هاشمی، در طول بررسی پرونده وی، آیت‌الله منتظری حامی اصلی سید مهدی هاشمی محسوب می‌شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان که از اعضای هسته اولیه پیگیری پرونده مهدی هاشمی بود، در برنامه اینترنتی «رودررو» درباره دخالت‌ها و کارشکنی‌های آیت‌الله منتظری – قائم‌مقام وقت رهبری – در پرونده سید مهدی هاشمی گفت: «این‌که عده‌ای می‌گویند آقای منتظری در قضیه [پرونده مهدی هاشمی] خیلی دخالت نداشت، دروغ محض است. روزی که من به‌عنوان دادستان سیستان و بلوچستان به آنجا می‌رفتم، آقای خوئینی‌ها  به‌عنوان دادستان کل برای معرفی بنده همراهم بود. ایشان در هواپیما گفتند آقای منتظری می‌گوید سید مهدی را صبح احضار کنید، از او بازجویی کنید و بعدازظهر آزادش کنید تا به منزل برود.

من به آقای خوئینی‌ها گفتم: با این اوصاف سید مهدی اصلاً اطلاعات نمی‌دهد. تا او را شب نگه نداریم و از بیرون قطع امید نکرده باشد اطلاعاتی نمی‌دهد. یعنی اصرار آقای منتظری این بود که [مهدی هاشمی] بازداشت نشود. آقای ناطق هم در خاطراتشان می‌گویند وقتی از آقای منتظری می‌پرسند: «چرا شما این‌قدر اصرار دارید که پرونده سید مهدی هاشمی بررسی نشود؟» آقای منتظری در جواب می‌گویند: «من تحت‌فشار خانواده هستم!» بنابراین آقای منتظری [در پرونده مهدی هاشمی] خیلی تلاش کرد و بدبینی آقای منتظری و کینه‌ورزی او نسبت به امام هم از همین پرونده آغاز شد.

حرف آقای منتظری نه منطقی و نه عادلانه بود. عده‌ای از دوستان رفته بودند تا [درباره پرونده مهدی هاشمی] به آقای منتظری توضیح بدهند و ایشان را توجیه کنند. ایشان گفته بود: «حالا مثلاً [مهدی هاشمی] آقای شمس‌آبادی را کشته که کشته! مگر آقای شمس‌آبادی انقلابی بود؟!» [با این توجیه] اگر کسی انقلابی نباشد مگر می‌توان او را کشت؟! بنابراین آقای منتظری نه حساسیتی نسبت به قتل‌ها داشت و نه حساسیتی نسبت به جنایت‌هایی که این‌ها [باند مهدی هاشمی] مرتکب شدند؛ تلاشش هم این بود که این پرونده مسکوت بماند و بررسی نشود.»فیلم را از اینجا دریافت کنید.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر