مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۷۶۱
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی:
حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی: کتاب و کتابخوانی اساس تمدن فرهنگی جامعه است و پیوسته باید از سوی ما و همه دست‌اندرکاران چه بخش خصوصی و چه عمومی دنبال شود و در این عرصه سرمایه‌گذاری و پشتیبانی مادی و معنوی صورت بگیر
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۰ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022May 21

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس این مرکز، روز جمعه 30 اردیبهشت ضمن بازدید از سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ گفتگو کرد.
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: به نظرم نفس تشکیل نمایشگاه با توجه به دو سال تعطیلی آن برای ما و همه فعالان نشر، فرهنگ عمومی، حوزه انتشارات و کتاب بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: کتاب و کتابخوانی اساس تمدن فرهنگی جامعه است و پیوسته باید از سوی ما و همه دست‌اندرکاران چه بخش خصوصی و چه عمومی دنبال شود و در این عرصه سرمایه‌گذاری و پشتیبانی مادی و معنوی صورت بگیرد.

 

خانواده‌ها در سبد کالای خود جایی برای خرید کتاب برای کودکان باز بگذارند

 

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی عنوان کرد: امسال بعد از دو سال وقفه نمایشگاه برگزار شد و ما از برگزاری این رویداد خوشحالیم و با این‌که در دو سه روز نخست استقبال در آن حد مطلوب نبود اما در روزهای پایانی استقبال خوبی را شاهد هستیم.

حجت‌الاسلام  پورمحمدی گفت: در اینجا همزمان دو کار صورت می‌گیرد؛ فروش آنلاین کتاب که بسیار اهمیت دارد و نمایشگاه فیزیکی. اما در عین حال با مشکل بزرگی روبه‌رو هستیم و آن گرانی کاغذ، چاپ و حقوق کارکنان که قیمت کتاب را خیلی بالا برده است.

وی ادامه داد: به نظرم بالنسبه گرانی‌های دیگری که در بازار اتفاق افتاده است باز هم کتاب جزء کالاهای گران نسبت به سایر اقلام نیست. به هر حال ما باید سعی کنیم با همه مشکلاتی که وجود دارد در خانواده‌ها سهمی برای خرید کتاب وجود داشته باشد و خانواده‌ها در سبد کالای خود جایی برای خرید کتاب کودکان خود باز بگذارند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار کرد: من اغلب آثار را می‌بینم اما بیشتر دنبال کتاب‌های سیاسی و تاریخی هستم. در کنار آن روی مباحث نظری و کلامی، فلسفه مضاف و فلسفه جدید کار می‌کنم. به نظرم در نمایشگاه تنوع کتاب‌ها بسیار خوب است و امروز که من در نمایشگاه حضور پیدا کردم استقبال خوبی را شاهد هستم.

*** ضرورت اختصاص یارانه کتاب برای مردم ***

در ادامه این بازدید حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی در گفتگو با ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: یارانه فعلی برای کمک به مردم در تامین کالاهای ضروری است؛ در کنار آن می‌توان یارانه کتاب برای تربیت ذهنی و خرید کتاب برای مردم تعریف کرد. این یارانه به هر میزان که باشد، به همان میزان جذابیت برای خرید کتاب به دنبال خواهد داشت. پیشنهاد بنده اختصاص حداقل مبلغ از یارانه و حدود 5 درصد برای تامین کتاب است.

وی تاکید کرد: درعین‌حال رویدادهایی مانند نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای آشنایی مردم با آخرین تولیدات است و می‌توان از چنین رویدادی به عنوان بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشو‌ یاد کرد.

به گفته حجت‌الاسلام پورمحمدی، نمایشگاه کتاب به منزله جشن ملی فرهنگ است و مشاهده می‌شود که به ویژه در روزهای پایانی، مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است.

وی با اذعان به اینکه قیمت‌های فعلی به موج جدید گرانی‌ها نرسیده است، از مردم خواست تا با حضور در نمایشگاه از کتاب‌های موجود آثار مورد نظر خود را تهیه کنند.

 گفتنی است سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» از 21 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت به صورت فیزیکی و مجازی در حال برگزاری است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر