مرکز اسناد انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران در شرایطی شكل می‌گیرد كه امام خمینی (ره) صاحبان اصلی آن را كوخ نشینان عنوان كردند و بارها نیز مشاهده می‌شود روستائیان نقش موثر و مهمی را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی داشتند و توانستند از مرزهای جمهوری اسلامی ایران پاسداری و حفاظت كنند. روستائیان و عشایری كه نمونه‌ای از انقلابی‌گری آنها در عملیات مرصاد خود را نشان می‌دهد و باعث می‌شود نقشه دشمنان انقلاب اسلامی و منافقین نقش برآب شود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - 2015August 08

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی – حسین مولایی؛ نقش بی‌بدیل روستائیان به خصوص در مناطق مرزی كشور را نمی‌توان نادیده گرفت؛ قشری از جامعه ایرانی كه برای دفاع از انقلاب اسلامی در شرق و غرب كشور پا به میدان مبارزه با استبداد، رژیم شاهنشاهی، منافقین و ... برآمدند و از آرمان امام خمینی (ره) و نظام جمهوری اسلامی دفاع كردند. بر این اساس می‌توان به نقش روستائیان و عشایر در دفاع از مرزهای ایران در عملیات مرصاد و بسیاری از موارد دیگر اشاره كرد؛ اما اخیراً برخی از شخصیت‌های سیاسی نسبت به سوابق انقلابی روستائیان و عشایر بی‌اعتنایی كرده و به نوعی به آنها توهین می‌كنند.

اما چه كسی می تواند فراموش كند كه روستا و روستائیان نقش بسیار مهمی در انقلاب اسلامی داشتند و در جنگ تحمیلی ستون اصلی مقاومت مردمی مردم بر علیه رژیم بعث و توطعه استكباری استكبار بودند.

روستانشینان دلاور ایران در جای جای تاریخ كشور كارنامه‌ای درخشان دارند. دلاورمردانی كه تاریخ آنها را فراموش نكرده و در رشادت‌ها، شور و شعور انقلابی آنها سخن‌ها دارد .طوری كه می‌توان گفت روستاها پیشتاز در انقلاب، ستون اصلی مقاومت در جنگ تحمیلی و قهرمانان مرزبانی و مرزداری كشور هستند.

یكی از ویژگی های بسیار مهم انقلاب اسلامی ایران مشاركت اقشار مختلف مردم روستاها و عشایر در انقلاب اسلامی  و فعالیت این طبقات در كنار فعالیت های مردم در شهر های بزرگ بود. در این راستا نادیده گرفتن نقش مردم روستاها و عشایر مناطق مختف در انقلاب اسلامی نهایت بی انصافی و ناسپاسی در حق این مردم است. در این رابطه می‌توان به بررسی نقش روستائیان در انقلاب اسلامی پرداخت:


1.انقلاب اسلامی در ورامین

اشاره به نقش روستائیان در انقلاب اسلامی بدون پرداختن به كفن پوشان ورامین نمی تواند سرانجامی داشته باشد. قیام تاریخی كفن پوشان پیشوا، جوادآباد، ورامین و قرچك در 15 خرداد 1342 كه موجب به خاك و خون كشیده شدن آنها توسط رژیم پهلوی بر روی پل باقرآباد شد طلیعه پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. ورامینی ها كه اغلب آنان دهقان و كشاورز و كارگر بودند، كفن پوش به سمت تهران حركت كردند و هدف اصلی تظاهركنندگان، آزادی امام خمینی (ره) و پیروی از امام در مخالفت با اعمال ضد دینی شاه بود. مردم شهرستان ورامین، بعدازظهر روز 15 خرداد 422 به پل باقرآباد رسیدند اما متوجه شدند جاده توسط نیروهای نظامی بسته شده است.

علیرغم هشدار نیروهای نظامی، مردم به حركت خود ادامه دادند و مأموران نظامی كه هشدار خود را بی نتیجه می دیدند، به سمت مردم تیراندازی كردند و كفن پوشان ورامینی را به خاك و خون كشیدند.  آمار دقیق كشته شدگان قیام 15 خرداد هرگز مشخص نشد، به طوری كه این آمار از چهار تا 15 هزار نفر ذكر شده است. خبر قیام مردم ایران در 15 خرداد 1342 در داخل و خارج كشور بازتاب گسترده ای داشت و بسیاری از طلاب و علمایی كه خارج از كشور حضور داشتند، نسبت به قتل عام مردم ایران و دستگیری امام خمینی (ره) واكنش نشان دادند و خواستار آزادی امام خمینی (ره) شدند.

رژیم شاه برای جلوگیری از ادامه قیام ها و نهضت ها، شروع به دستگیری مسببین قیام در تهران و شهرستانها نمود و عوامل تحریك مردم را به اعدام و زندانهای طولانی محكوم كرد اما سرانجام مجبور شد بر اثر فشار علما و مردم، امام خمینی (ره) را بعد از 10 ماه، در فروردین 1343 آزاد نماید.

 

2.نقش مردم روستایی و عشایر در عملیات مرصاد

مردم قهرمان‌پرور كرمانشاه نیز به مانند سایر مناطق كشور از ابتدای نهضت امام خمینی با هدایت‌های شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی در نهضت فعال بودند. با آزادی امام خمینی پس از وقایع پانزده خرداد، آیت‌الله اشرفی اصفهانی از سوی امام خمینی (ره) به عنوان نماینده تام الاختیار ایشان در كرمانشاه تعیین شدند و از آن پس كرمانشاه به یكی از كانونهای انقلاب اسلامی تبدیل شد.

این منطقه و ارزش كار مردم این منطقه از این بعد اهمیت دارد كه با توجه به تفاوت های دینی و مذهبی، قومی و فرهنگی و با توجه به هجمه عظیم دشمنان، مردم این منطقه به صورت سرافراز از این آزمون ها بیرون آمدند. اما در این بین مردم روستا و عشایر نقش ویژه ای داشتند. این مهم نیز در موضوعات مختلفی تبلور یافته كه از مشاركت فعال در انقلاب اسلامی تا عملیات مرصاد تنها بخش از جانفشانی های مردم روستا است.

گروهك منافقین در پی حملات عراق به خاك میهن اسلامی و عقب‏‌نشینی‏‌های موقت رزمندگان اسلام، با تصور این‏كه پذیرش قطعنامه 598 ناشی از جدایی ملت و دولت است، به خیال واهی، فرصت را غنیمت شمرده و سعی در رسیدن به اهداف پلید خود كرد ولی بر خلاف خیال باطل آنها مردم در حمایت از نظام جمهوری اسلامی به مقابله با آنها پرداختند.

آنان در پاسخ به پرسش طبیعی چگونگی فتح تهران توسط گروهی چندهزار نفره تاكتیك «گلوله برفی» را مطرح می‌كردند كه بر اساس آن، رسیدن سازمان به هر شهر و دیار مساوی با افزوده شدن عده‌ای بسیار از مردم به ستون آنان بود. بنابراین رجوی برای مردم نقشی تعیین كننده را پیش‌بینی كرده بود. پیش‌بینی‌ای كه بخشی از آن به حقیقت پیوست و مردم ایران این «نقش تعیین كننده» را البته در سركوبی فرقه رجوی ایفا كردند.

در این میان حماسه درخشان عشایر و ایلات كه با لباس‌های محلی و غیر نظامی جان خود را در راه دفاع از كشور به خطر انداختند به یاد ماندنی است: «در جریان عملیات مرصاد، مردم منطقه غرب كشور و به ویژه عشایر دلاور با حضور در خطوط مقدّم نبرد، بار دیگر رشادت و پای مردی خویش را به نمایش گذاشتندآنانی كه افتخار حضور در میدان مرصاد را داشته اند، خوب به یاد دارند كه ایلات و عشایر سرافراز و متدیّن، چگونه ضمن اعلام حمایت از جمهوری اسلامی، دسته دسته با لباس‌های محلی، به تنگه مرصاد آمده ودر كنار برادران و فرزندان خود، به دفاع از آبرو، شرف، دین، عزت و سربلندی ملت ایران پرداختند».

 

در حالی كه سازمان مجاهدین برنامه خود را  بر خیال خام حمایت های مردمی قرار داده بودند. مردم در اولین لحظات ورود این نیرو ها چنان با این گروههای فریب خورده برخورد كردند كه در نهایت به شكست فاجعه بار آنها منتهی گشت. در واقع امر مردم روستای های ایران بودند كه در اولین گام تاكتیك «گلوله برفی» سازمان مجاهدین را در هم پیچیدند.

 

شاخصه ویژه عملیات مرصاد حضور مردم و علی الخصوص روستائیان بعد از هشت سال جنگ و محاصره ی شدید اقتصادی، ویرانی شهرها و روستا ها بمباران های موشكی و هوایی، غرق به خون شدن هزاران سرو راست قامت، اسارت و جانبازی هزاران دلاور مرد بود. حماسه مردم و روستائیان در عملیات مرصاد به حدی است كه امروز یكی از شاخص ای  نبرد مرصد و حتی جنگ تحمیلی به تاثیر نقش مردم منطقه (روستائیان) در جنگها اختصاص یافته است.

 

لذا امروز بخش زیادی از امنیت ایران اسلامی مدیون روستاهای لب مرز نشین است، چراكه وطن را مانند ناموس خود دانستمد و تا اخرین قطره خون برای حفظ آن ایستادگی كردند .

 

3. روستای فردو

 در حال حاضر روستای فردو نمادی از فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز ما شده و نامش در همه اسناد و مدارك تاریخی و بین‌المللی تحت عناوین مختلف ثبت شده است. این روستایی است كه جمعیت حدود هزار نفره دارد و بیش از 100 شهید تقدیم كرده است. همچنین مجموعه دهستان فردو دو هزار نفر جمعیت دارد كه همیشه در جنگ تحمیلی 500 نفر رزمنده در جنگ حضور داشتند و این كار عظیمی است. این مسئله در رابطه با بسیاری از روستاهای دیگرهم صدق می كند.


4. روستاهای سردشت

در ساعت16:10 روز 7/4/1366 چند فروند هواپیمای عراقی وارد فضای سردشت شده، ابتدا مراكز نظامی واقع در غرب سردشت را بمباران كردند و سپس چند بمب شیمیایی را در نقاط مسكونی شهر سردشت و روستاهای اطراف رها نمودند كه تلفات و خسارات فراوانی را به همراه داشت. عراق قبل از این بارها جبهه های جنگ را بمباران شیمیایی كرده بود و یگان های عملیاتی و رزمندگان آمادگی نسبی برای مقابله با بمباران شیمیایی داشتند؛ اما سردشت اولین شهر مسكونی ایران بود كه مورد حمله شیمیایی هواپیماهای عراق قرار گرفت. بنابراین نه فقط دستگاه های دولتی و بیمارستانها توان و تجهیزات لازم را برای مداوای مجروحان و مصدومین را نداشتند، بلكه مردم هم آمادگی لازم برای رعایت نكات ایمنی اولیه نداشتند. در این فاجعه 108 نفر از مردم سردشت شهید و صدها نفر مجروح ومصدوم شدند.

فاجعه 7تیر سالروز بمباران شیمیایی شهركرُدنشین سردشت توسط قسی القلب ترین انسان های روی زمین یعنی نیروهای حزب بعث عراق  و یاد وخاطره شهدای عزیزی كه دریك لحظه توسط بمب های شیمیایی دشمن بعثی پرپر وآسمانی شدند. با همه این مصائب ایستادگی آنها در مردم این منطقه و رشادت های آنها در جنگ تحمیلی نشان از غیرت و پایمردی مردم روستا و مردم این منطقه دارد.

همانطور كه مشاهده می‌شود بیش از دو سوم از شهدای جنگ تحمیلی از روستائیان هستند كه برای دفاع از انقلاب به جبهه‌ها رفتند و جان خود را  برای برقرار ماندن جمهوری اسلامی تقدیم كردند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: