مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: شهید مطهری در حدیث دیگران: (تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید مرتضی
نام نویسنده: رضا مختاری اصفهانی
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱
قیمت: ۶۴۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۰۰۰
تعداد صفحات: ۳۲۲
قطع: وزیری
شابک: ۳ـ ۵۹۸ـ ۴۱۹ـ ۹۶۴ـ ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

تاریخ كشور ما به‌خصوص تاریخ معاصر ناظر حوادث، جریان‌ها و ظهور شخصیت‌های برجسته در زمینه‌های مختلف بوده است. شخصیت‌هایی كه در صحنه‌های مهم تاریخی، نقش سرنوشت‌ساز داشته و به مردمان و اطرافیانشان درس‌های علمی و عملی داده و با آشنایی از روحیات مادی و معنوی آنان در زندگی اجتماعی و سیاسی آنان اثری شگرف برجای گذاشتند. در این میان نقش شخصیت‌های روحانی در مقام نیروی مذهبی¬ـ سیاسی و اجتماعی در سراسر تاریخ ایران و به خصوص تاریخ معاصر ایران قابل توجه است.
روحانیان و دین‌باوران در دوران حكومت پهلوی از یك‌سو براساس مبادی دین و احساس مسئولیت در برابر وضع ناگوار جامعه‌ حاضر به سكوت نبودند و از سویی دیگر، برپایه‌ی امكانات و منابعی كه در اختیار داشتند، برای بیداری و آگاهی توده‌ی مردم عزم خود را جزم نمودند و جهت رسیدن به اهداف اسلامی از امكانات محدود بهره‌برداری لازم را به عمل آوردند.
در سال 1342ش همزمان با آغاز نهضت امام خمینی(ره) روحانیان نیز فعالیت‌های سیاسی¬ـ اجتماعی خود را به اوج رساندند و در این راه به مبارزه‌ی آشكارا و علنی با رژیم پهلوی پرداختند. اما در واپسین سال‌های دهه‌ی چهل و با توجه به خفقان موجود در كشور، روحانیان و مبارزان در فعالیت‌های سیاسی خود تغییر تاكتیك داده و به فعالیت‌های فرهنگی ـ اجتماعی روی آوردند و در پوششی غیرسیاسی اهداف و خواسته‌های سیاسی‌ـ مذهبی خویش را دنبال كردند كه به حق فرایند شكل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان انقلابی مكتبی مرهون تلاش‌های فكری و فرهنگی روحانیانی بود كه در این راه از هیچ كوششی دریغ نورزیدند و ستون‌های انقلاب اسلامی را پی‌ریزی كردند.
بی‌شك استاد شهید مرتضی مطهری به‌عنوان یكی از روحانیانی كه چه در سال‌های مبارزه با رژیم پهلوی و چه در نخستین سال استقرار نظام جمهوری اسلامی گره‌گشای بسیاری از مشكلات نظام اسلامی بود و با تیزبینی راه را بر گسترش افكار التقاطی در جامعه می‌بست، در تاریخ انقلاب اسلامی جایگاه شامخی دارد.