مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آیت‌الله ربانی‌شیرازی می‌گوید: «گروه فرقان دو مرتبه به شیراز آمدند و هر دو مرتبه دستگیر شدند و ظاهراً برای ترور من آمده بودند. تا در شب نهم فروردین 60 از جهاد سازندگی در برابر بیمارستان حافظ از شیشه‌ی عقب ماشین مورد حمله واقع شدم، به مجرد اینکه در گردن احساس سوختگی کردم، خودم را در کف ماشین انداختم...».
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۲ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله عبدالرحیم ربانی‌شیرازی از متقدمین مبارزه علیه رژیم پهلوی و از افراد مؤثر نهضت امام خمینی بود که سابقه طولانی مبارزاتی داشت.

وی علاوه بر مبارزه با رژیم پهلوی، در مقابله با گروه‌های التقاطی انقلابی‌نما و حفاظت از کیان انقلاب اسلامی هم بسیار فعال بود و با دقت نظر مواضع و عملکرد آن‌ها را مورد توجه قرار می‌داد.

آیت‌الله ربانی با دوستان بسیار صمیمی و با دشمنان بی‌اندازه خشن بود، آن‌چنان که یکی از چهره‌های درخشان روحانیت مبارز به‌شمار می‌رفت. در پی تلاش دستگاه رژیم پهلوی و ساواک منفور که با تمام جدیت‌ در پی شکستن و خاموش نمودن صدای پرجوش و خروش و بی‌مهابای آیت‌الله ربانی‌شیرازی بود که با شکست مواجه شد. مغرضین و منافقین کوردل سعی در ادامه‌ی آن داشتند و مذبوحانه اقدام به ترور او نمودند.


در کتاب "تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله عبدالرحیم ربانی‌شیرازی" که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، آیت‌الله ربانی‌شیرازی شرح این ماجرا را چنین بیان می‌کند:

«گروه فرقان دو مرتبه به شیراز آمدند و هر دو مرتبه دستگیر شدند و ظاهراً برای ترور من آمده بودند. تا در شب نهم فروردین 60 از جهاد سازندگی در برابر بیمارستان حافظ از شیشه‌ی عقب ماشین مورد حمله واقع شدم، به مجرد اینکه در گردن احساس سوختگی کردم، خودم را در کف ماشین انداختم. راننده از فریاد من متوجه پیشامد گردید، از ماشین پایین آمد و یک نفر به‌نام محبی که همراه من بود، تیری شلیک کرد و کسانی که قصد ترور من را داشتند، به فکر اینکه به مقصود رسیده‌اند با موتور متواری شدند. به‌هرحال به راننده گفتم فوراً مرا به منزل برسان و آنها را تعقیب نکن. به منزل آمدم و از آنجا به سپاه و بیمارستان تلفن نمودند و آمبولانس فوراً آمد، در حالی که خون از گردنم می‌ریخت و لباسم به کلی آلوده شده بود به بیمارستان بردند. با اینکه تیر به حساس‌ترین محل بدنم خورده بود، اما صدمات به کمترین حد بوده و پس از چند روز بستری شدن به منزل منتقل گشتم».

بعد از ترور نافرجام آیت‌الله ربانی نامه‌هایی به‌وسیله‌ی منافقین و فرقان، برای ایشان ارسال شد که از این به بعد منتظر فرصت بعدی هستیم تا شما را به قتل برسانیم.

امام‌خمینی به‌مناسبت سوءقصد و ترور نافرجام تلگرافی را در تاریخ 9 فروردین 1360 ‏ارسال داشت که متن آن به شرح ذیل می‌باشد:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای ربانی شیرازی- دامت افاضاته

از سوء قصد به جنابعالی مطلع شدم. این نحو برخورد با روحانیون متعهد، برنامه‌ منحرفین بوده و هست و غرض آنان خارج نمودن جمع كاردان و متعهد از صحنه است؛ غافل از آنكه به حكم تاریخ، روحانیون آگاه در تمام صحنه‏های سیاسی پیشقدم بوده‏اند و ترور اشخاص نمی‏تواند آنان را مأیوس كند و راه را برای بدخواهان به اسلام و كشور باز كنند. بحمداللَّه جنابعالی از این سانحه نجات پیدا نمودید و امید است به‌زودی صحت خود را بازیافته و به خدمت به اسلام و مملكت ادامه دهید.

والسلام علیكم و رحمة اللَّه و بركاته روح‌اللَّه الموسوی الخمینی»

آیت‌الله ربانی‌شیرازی پس از دریافت تلگراف محبت‌آمیز امام‌خمینی، بلافاصله پاسخی تهیه نموده و برای آن حضرت ارسال کرد و در بخشی از این تلگراف بیان داشت که ماهیت انقلاب اسلامی برخلاف زعم کج‌اندیشان متکی به فرد و یا افراد نمی‌باشد که با ترور و شهادت آن‌ها وقفه یا ضربه‌ای بر آن وارد شود. انقلاب اسلامی ایران مرحله‌ای از تکامل انقلاب جهانی الهی است که با کوشش پیگیر پیامبران الهی و پیشوایان راستین و مردان معتقد استوار گشته است.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: