مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نام کتاب: مهدویت در ایران معاصر
نام نویسنده: فاطمه امانی توانی
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: اندیشه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳
قیمت: ۵۵۰۰۰ ریال
شمارگان: ۱۰۰۰
تعداد صفحات: ۲۰۸
قطع: رقعی
شابک: ۶ـ ۶۹۶ـ۴۱۹ ـ۹۶۴ـ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

بررسی نقش و تأثیر آموزه‌ی مهدویت در تحولات سیاسی ـ اجتماعی ایران به عنوان یك كشور شیعی، از اهمیت خاصی برخوردار است.
در فضای سراسر خفقان حاكم بر تاریخ سیاسی ـ اجتماعی شیعیان، مهدویت همواره عامل بسیار مهمی در حفظ كیان شیعه و تداوم حضور و فعالیت شیعیان بوده است. در طول تاریخ تحولات ایران، مردم و رهبران سیاسی با بهره‌‌گیری و الگوپذیری از این عامل تحول‌‌آفرین، حركت‌های اصلاحی و افتخارات بزرگی را خلق كرده‌‌اند. نقطه‌ی اوج این حركت‌‌ها، تلاش‌های علمای مشروطه در عصر قاجار و نیز نهضت امام خمینی(ره) در براندازی رژیم پهلوی است. انقلاب مشروطه و نهضت تنباكو و عناصری كه در این دو رویداد بزرگ تاریخی دخیل بودند، ناشی از اسلام‌خواهی و متأثر از مبانی و آموزه‌های مهدویت بود كه زمینه‌های قیام 15 خرداد 1342 و پیروزی انقلاب را در سال 1357 فراهم كرد.
از سوی دیگر، در عصر قاجار، مكاتب انحرافی شیخیه، بابیت و بهائیت شكل گرفت كه رهبران این مكاتب با ابداع «ركن رابع»، به ادعای ارتباط با امام زمان (عج) پرداختند و خود را نایب آن امام و در نهایت خود را خدا نامیدند و با منسوخ اعلام كردن دین اسلام، آوردن دین جدیدی را ادعا كردند. این ادعا در حدود یك قرن، گروهی از مردم را به سوی عقاید انحرافی مطرح‌شده سوق داد.
در عصر پهلوی نیز تحولی در اندیشه و اراده‌ی مردم صورت گرفت كه امام(ره) از آن به عنوان معجزه‌ی الهی یاد و بیداری ملت در مقابل رژیم را ناشی از بركت اسلام و متأثر از مبانی و مفاهیم مهدویت توصیف كردند. ایشان با طرح حكومت اسلامی در كتاب ولایت فقیه، آن را حكومت مطلوب و ایدئال شیعه در دوران غیبت امام زمان (عج) دانستند.