مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: تاریخ شفاهی كمیته‌ی استقبال از امام خمینی(ره)
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳
قیمت: ۹۵۰۰۰ ریال
شمارگان: ۱۰۰۰
تعداد صفحات: ۳۰۴
قطع: وزیری
شابک: ۹ـ۷۱۰ـ۴۱۹ـ۹۶۴ـ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:
فضای سیاسی جامعه‌ی ایران و حوادث منتهی به بازگشت امام مانند ایجاد فضای باز سیاسی، درگذشت آیت‌الله مصطفی خمینی، مقاله‌ی روزنامه‌ی اطلاعات، حادثه‌ی سینما ركس آبادان، حادثه‌ی 17 شهریور 1357 و در نهایت خروج شاه از ایران، زمینه را برای بازگشت امام و پیروزی انقلاب مهیا كرد. با خروج شاه، امام كه قصد بازگشت به میهن را داشتند، در تصمیم خود جدی‌تر شده و اعلام كردند در اولین فرصت به كشور بازخواهند گشت. مبارزان انقلابی كه زمینه‌ی ورود امام به كشور را مهیا نمی‌دیدند، ابتدا درصدد مخالفت برآمدند ولی چون تصمیم امام قطعی بود لازم دیدند تا با تشكیل كمیته‌ای، ضمن مهیا كردن زمینه‌ی ورود امام حفاظت از جان ایشان را هم عهده‌دار شوند.
این كمیته در 3 بهمن 1357 با تركیبی از گروه‌های مختلف سیاسی از جمله آیت‌الله مرتضی مطهری عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با شورای انقلاب، حجت‌الاسلام محمد مفتح عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با روحانیت مبارز، حجت‌الاسلام شیخ فضل‌الله محلاتی عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با روحانیت مبارز، ‌هاشم صباغیان عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با نهضت آزادی، اسدالله بادامچیان عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با هیئت‌های مؤتلفه‌ی اسلامی، كاظم سامی عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با جاما، حسین شاه‌حسینی عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با جبهه‌ی ملی، تهرانچی عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با بازار، علی دانش‌منفرد، عضو ستاد مركزی و رابط كمیته‌ی استقبال با انجمن اسلامی معلمان تشكیل شد و در اولین تصمیم خود، مدرسه‌ی رفاه را به‌عنوان مركز استقرار خود انتخاب و اقدام به جذب نیرو نمود. جذب نیرو كه به دلیل امنیتی فقط با معرفی اعضای اصلی كمیته صورت می‌گرفت، روند منظم و ثابتی داشت؛ به طوری كه در مدت زمان كوتاهی نزدیك به صد هزار نفر جذب كمیته‌ی استقبال شدند.
هدف اصلی كمیته، آماده‌كردن زمینه برای ورود امام به ایران و تأمین امنیت ایشان بود. به همین منظور به سرعت واحدهایی چون واحد انتظامات، واحد تداركات مالی، واحد برنامه‌ریزی و تشریفات، واحد برنامه‌ریزی داخلی، واحد تبلیغات، واحد خبرنگاران داخلی و خارجی، واحد روابط شهرستان‌ها و روابط عمومی تشكیل داد و موفق شد با برنامه‌ریزی دقیق ضمن آماده كردن و تأمین امنیت فرودگاه، بهشت زهرا، مسیر انتقال امام و مدارس رفاه و علوی و همچنین با برگزاری تظاهرات و تحصن، در زمانی كه بختیار اقدام به بستن فرودگاه كرده بود، زمینه را برای ورود امام مهیا كند. با فراهم‌شدن این مقدمات امام در روز 12 بهمن در میان تداركات گسترده و استقبال مردم وارد ایران شد و فصل جدیدی از مبارزات انقلابی علیه رژیم پهلوی شروع شد.
امام پس از ورود با استقرار در مدرسه‌ی رفاه و سپس علوی، این بار هدایت انقلاب را در داخل كشور برعهده گرفتند. هرچند با ورود امام به ایران به نظر عده‌ای از جمله صباغیان وظایف كمیته خاتمه یافت ولی از نظر اكثر اعضا، این كمیته بعد از 12 بهمن به كار خود ادامه داد و ضمن حفظ امنیت مدرسه‌ی رفاه و علوی و تداركاتی جهت دیدارهای مردمی با امام نقش مهمی در حوادث منتهی به پیروزی انقلاب ایفا نمود و حتی بعد از پیروزی انقلاب تا زمان تشكیل نهادهای انقلاب به كار خود ادامه داد.
تاریخ شفاهی كمیته‌ی استقبال از امام خمینی (ره) با هدف گردآوری و تدوین خاطرات افرادی كه در كمیته‌ی استقبال از امام نقش داشتند تدوین شده است و به دنبال چرایی و چگونگی تشكیل كمیته، عملكرد اعضا و چگونگی ورود امام به ایران و پیروزی انقلاب اسلامی می‌باشد.